İyilik Güzellik

8,2/10  (19 Oy) · 
30 okunma  · 
17 beğeni  · 
630 gösterim
Pek yakında tıpkı bizim gibi Batı dillerinde yaşayan insanlar da tanık olacakları sarsıcı kötülük temsillerinden sonra kendilerine yeniden şunu soracaklar, “İnsan iyi midir? Kötü müdür?” Bu, yeniden, kalabalıkların konuştuğu bir şüphe olacak, “Yoksa insanlar kötü müdür?”

Bu, yıkıcı, acı verici bir şüphe. Sadece insanın içine ortak hayatla ilgili korku saldığı için değil, bu soruyu soran da insan olduğu için. Korku ve şüphe karşılıklı ilişkileri ve bireyi böyle çürütücü bir döngü ile yıkar ve sonunda kötülüğü ilk kez kimin başlattığı unutuluncaya kadar insanlık bu çukurda yuvarlanır durur. Daha kötüsü ise şu: “Yoksa insan kötü müdür?” şüphesi insanı iyi ve kötü arasında kısır bir ikiliğin içine sıkıştırır. İkilikten düşünce çıkmaz, hayal çıkmaz, hikâye çıkmaz. Hikâye ikiliğin ötesinde başlar.

İkiliklerin tartışıldığı, kahramanların rol aldığı tragedya çağından, insanın karmaşık öyküsünün sürekli yeniden karıldığı modern topluma ulaşmış olan düşünceyi aynı ikiliye yeniden sıkıştırmamak için... Belki de bunca sert gerçeğin karşısında yazının ve kitabın sağladığı tek direnç noktası bu.

Ece Temelkuran’ın yazılarından derlediğimiz bu kitap, yeni bağlamıyla kültürün, sanatın gerekliliğine ve yaşamsallığına ilişkin eşsiz bir fırsat.(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750735851
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Alp Erdoğan 
20 Mar 19:10 · Kitabı okudu · 10 günde · 1/10 puan

Sosyalizmin dünyaya hakim olacağı rüyası ile yazılmış bir kitap. Anlatılan anılar arasında sürekli sosyalizm reklamı :) Yazarın yazım şekli ve konuyu anlatım şekli güzel olsa da faydalı bir kitaptır diyemeyeceğim..