İyilik Güzellik

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.044
Gösterim
Adı:
İyilik Güzellik
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735851
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Pek yakında tıpkı bizim gibi Batı dillerinde yaşayan insanlar da tanık olacakları sarsıcı kötülük temsillerinden sonra kendilerine yeniden şunu soracaklar, “İnsan iyi midir? Kötü müdür?” Bu, yeniden, kalabalıkların konuştuğu bir şüphe olacak, “Yoksa insanlar kötü müdür?”

Bu, yıkıcı, acı verici bir şüphe. Sadece insanın içine ortak hayatla ilgili korku saldığı için değil, bu soruyu soran da insan olduğu için. Korku ve şüphe karşılıklı ilişkileri ve bireyi böyle çürütücü bir döngü ile yıkar ve sonunda kötülüğü ilk kez kimin başlattığı unutuluncaya kadar insanlık bu çukurda yuvarlanır durur. Daha kötüsü ise şu: “Yoksa insan kötü müdür?” şüphesi insanı iyi ve kötü arasında kısır bir ikiliğin içine sıkıştırır. İkilikten düşünce çıkmaz, hayal çıkmaz, hikâye çıkmaz. Hikâye ikiliğin ötesinde başlar.

İkiliklerin tartışıldığı, kahramanların rol aldığı tragedya çağından, insanın karmaşık öyküsünün sürekli yeniden karıldığı modern topluma ulaşmış olan düşünceyi aynı ikiliye yeniden sıkıştırmamak için... Belki de bunca sert gerçeğin karşısında yazının ve kitabın sağladığı tek direnç noktası bu.

Ece Temelkuran’ın yazılarından derlediğimiz bu kitap, yeni bağlamıyla kültürün, sanatın gerekliliğine ve yaşamsallığına ilişkin eşsiz bir fırsat.(Tanıtım Bülteninden)
160 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Soru şu nasıl bir insansın ya da insan mısın? Bizi insan yapan olaylara verdiğimiz veya vermediğimiz tepkiler . Ece Temelkuran bu kitabında kendiyle birlikte toplumu da sorgulamış... İyiyi ,güzeli bulmak adına...
160 syf.
·10 günde·1/10
Sosyalizmin dünyaya hakim olacağı rüyası ile yazılmış bir kitap. Anlatılan anılar arasında sürekli sosyalizm reklamı :) Yazarın yazım şekli ve konuyu anlatım şekli güzel olsa da faydalı bir kitaptır diyemeyeceğim..
160 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Çesitli tarihlerde ve çeşitli yerlerde yazdığı yazılardan oluşan bir deneme kitabı. Yine Ece Temelkuran'in akıcı, eleştirel, biraz şiirsel, düşündürücü ve umutvar kalemiyle karşı karşıyayız. Onun ülkemizde ki kadın ve de bir yazar olarak varoluşunu seviyorum. Insanların 'Nasılsın' sorusuna bu memlekette yine yeniden iyilik güzellik cevabını verebilme umuduyla ve inancıyla..
160 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Ece Temelkuran yazılarından derleme bir kitap. Genel olarak Ece Temelkuran'ı ve yazılarını sevdiğim için kitabı da sevdim haliyle. Okunulası kitaplardan.
160 syf.
·Beğendi·10/10
‘’Küçük bir deney yapalım:

Cebinizde bir kitap taşıyın. Çantanızda. Gürültüye bakarken, gürültü içinde yer alırken durup bazen o kitabı okuyun. Kitaptan başınızı kaldırdığınızda gürültüde daha önce duymadığınız sesler duyacaksınız. Okumak gürültünün içindeki sesleri ayırt edebilmenize yarayacak. Böylece gürültü, kaçmak istediğiniz bir kakafoni değil,içinde anlamlı seslerin,hatta güzel seslerin de olduğu dev senfoniye dönüşecek. Sesleri ancak kitap okuyarak duyabilirsiniz. Kitapsız baktığınız sokakta bir sokak görürsünüz. Kitapta baktığınız sokakta, o sokaktan başka bir insan olarak geçme imkanını seyredersiniz.’’

Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ın, Ağrı’nın Derinliği’nin Muz Sesleri’nin Devir’in yazarı Ece Temelkuran’ın yeni kitabı İyilik Güzellik..

Çok genç olmasına rağmen sadece Türkiye’de değil dünyanın bir çok yerinde tanınan, ülke gündemine kulaklarını kapatmayan yazarlarımızdan olan Temelkuran bu kitabında ‘’Gürültüde’’ serisiyle başlayan ve eskiye dayanan çoğu köşe yazısını-dergi yazılarını birleştirip okuyanı aydınlatan bir eser çıkarmış ortaya.

Kitap oldukça akıcı,yazdığı dönemleri hatırlayıp o günkü ülke gündemine ister istemez gidiyorsunuz.

Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ı beğenerek okumuştum fakat dili farklı gelmişti. Bu kitabın da dilini öyle sanarak geçtim başına ama öyle olmadığı gibi bir sürü gazete okumuş gibi hissetmemi sağladı. Uzun zamandır okumadığım bir tarzdı ve beğenerek okudum. Temelkuran’ın yazılarını kaçırmadan okumaya çalışan biri olarak bu tüm yazılarının toplanmış bir kitap olması bulunmaz nimetti diyebilirim.

Kitapta iyiliği, kötülüğü sorguladığı, insanı eleştirdiği, herkesin gözünün önünde olan ama hiç konuşmaya başlayamadığı her şeyi konu aldığını ve bunlara cevaplar verdiğini söyleyebilirim.

Kadınlara, erkeklere dünyaya ülkeye ve çocuklara sosyolojik bir gözlem niteliği taşıyor.

Kadınlar Gününü yeni geçirdiğimiz şu günlerde Ece Temelkuran başarılarıyla ve yazı yeteneğiyle gurur duymamızı sağlayan hoş yazarlarımızdan biri..

Aynı zamanda kardeşi İnan Temelkuran’ın yönetmenliğini yaptığı ve 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film ödülü alan ‘’Bornova Bornova’’ filmini izlemeyenlerin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak ”kuşların kanatları,kurtların dişleri,bukalemunların renk değiştirme becerisi var ve bizim hayal gücümüz; bu, bizim boş zamanlarda yaptığımız bir hoşluk değil. Hayal kurmak insanoğlunun tarihinin ilk gününden itibaren hayatta kalmak için geliştirdiği bir beceri. Toplama kampında bir lahanayı çiçek yapmak ve karşılığında o lahanayı bir çiçek olarak görebilmek insan türünün yaptığı bunca ahmaklığa rağmen sürebilmesinin esas sebebi. İyiliğin olduğuna inanmak ve lahanayı bir aşk süsüne çevirebilecek hayal etme becerisini korumak…”

İnceleyen: Güldal Göçer
https://www.soylentidergi.com/...ran-iyilik-guzellik/
160 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Ece Temelkuran'dan okuduğum ilk kitaptı.Deneme kitaplarına ilgim olduğu için düşünmeden aldım.Bu anlamda güzel bir kitap.Daha önce Kafkaokur, KaraKarga,BirGün, Penguen, Ot gibi yayınlarda çıkmış yazılarının bir derlemesi şeklinde kitap.2014 yılından da yazılar var kitabın içinde 2017'ye ait yazılar da.Bu yönüyle size sık sık geçmişte yaşanılanları hatırlamaya ve onları üzerine düşünmeye davet ediyor.Sıkılmadan, akıcı bir şekilde bitiveriyor kitap.Kendi adına okuyucusuna hem yazın hem okuyun diyor.Yazın çünkü sonunda mutlaka iyi bir şey olur diyor.Okuyun çünkü gürültünün içindeki sesleri ayırt edebilmenize yarar diyor.
160 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ece Temelkuran'ın çeşitli yazılarından derlenen bir seçki. Akıcı, sade ve içten bir dille yazılmış, bir oturuşta bitirilebilecek ve tekrar tekrar okunası bir kitap olmuş.
160 syf.
·19 günde·6/10
İyilik Güzellik, Ece Temelkuran’ın, çeşitli mecralarda daha önceden yayınlanmış köşe yazılarından oluşuyor. Tarzı ve içeriği bakımından bilindik Ece Temelkuran cümleleriyle dolu bu köşe yazıları bize, yeni ve farklı bakış açıları kazandırmıyor ama aslında bildiğimiz ve belki de unutmaya çalıştığımız olayları yazarın kişisel yorumlarıyla aktarıyor. Sosyalizmin temel ekseninde, toplumsal ve toplumu oluşturan bireylere ait kişisel yargıların eleştirisi bir nevi.

Kitabın arka kapağında, kitabın yeni bağlamıyla kültürün, sanatın gerekliliğine ve yaşamsallığına ilişkin eşsiz bir fırsat olduğu belirtilmiş. Ancak tek bir köşe yazısı dışında -ki onda da tam olarak değil- sanattan hemen hemen hiç bahsedilmemiş. Bir kitabı almadan önce arka kapağını mutlaka okuyanlar olarak bizlerin, bu tanımlama yüzünden yanıltıldığımızı düşündüm. Neyse.

Bazı yerleri okurken sıkıldım. Örneğin, yazarın Paris’te hep gittiği bir cafeye yeniden gidip her zaman oturduğu masanın boş olmadığını görüp huzursuz olması, suratsız garsonun bu huzursuzluğu görüp o masada oturan adamı kaldırıp kendisini oturtması, beni pek ilgilendirmiyordu ki yaptığını da zaten onaylamadım.

“Londra’nın sadece insan ırkının rahatını ve huzurunu bozmak için kurulduğunu sanırım hepimiz biliyoruz, tekrar etmenin alemi yok” gibi bir cümle var ki, yazar neden ‘hepimiz’ adına konuşmuş anlayamadım.

Kitapta en beğendiğim, “Sermaye Dostu İsyan” ve “Şahsi Bir Mesele: Ne Yaptı Sana Bu Devlet?” başlıklı yazılar oldu. Özellikle ikincisi, toplumsal olaylara, haksızlıklara azıcık da olsa duyarlı olan herkesi derinden etkiler diye düşünüyorum.

Bu kitabı değerli kılan, popüler kültürün bir parçası olmaması aslında.

Bir kitabı okuyup bitirdikten sonra hissetmekten çok hoşlandığım ‘bir şeyler kazanmış olma’ kavramını duyumsayamadım. Ancak kitabın böyle bir misyonu da zaten yok. Unutulmaması gereken toplumsal yaşanmışlıkları tazelemesi benim için –bu kitap özelinde- yeterli oldu.

Keyifli okumalar :)
160 syf.
·10 günde
Alışkanlık olmuş bir sohbet ifadesidir "Nasılsın?" sorusuna verilen bir cevap olan "İyilik güzellik." İnsanı kötü şeyleri düşünmekten de karşısındakini üzmekten de kurtarır bu söz. Ece Temelkuran da insanın içinde bulunduğu tüm sıkıntılı durumlara, savaşlara, acılara rağmen insanın yine yeniden iyiliğe ve güzelliğe yönelerek huzuru sağlayabileceği bir dünya hayaliyle yazmış görünüyor bu kitabı. Çeşitli yerlerde yayınlanmış yazıların derlemesi niteliğinde bir deneme kitabı olarak karşımıza çıkıyor. Zaman zaman insanı karamsarlığa düşürse de özellikle sonunda yüzünü güldürerek uğurluyor okurunu.
Biz artık kötülüğün geniş bir kitle tarafından kutsandığı bir ülkenin, bir dilin insanlarıyız. Şansımız yaver giderse bir gün hep birlikte bundan utanacağız.
Biz ne işe yarıyoruz hakikaten? Dijital ateşböcekleri olarak yanıp yanıp sönüp sonra yanıp yanıp sonunda son bir kez sönecek miyiz?
Gülmek ile ölmek bizim dilimizde kardeştir. Çok güldüğümüz için değil muhakkak. Belli ki gülünecek kadar çok ölüyorduk.
Ece Temelkuran
Sayfa 23 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyilik Güzellik
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735851
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Pek yakında tıpkı bizim gibi Batı dillerinde yaşayan insanlar da tanık olacakları sarsıcı kötülük temsillerinden sonra kendilerine yeniden şunu soracaklar, “İnsan iyi midir? Kötü müdür?” Bu, yeniden, kalabalıkların konuştuğu bir şüphe olacak, “Yoksa insanlar kötü müdür?”

Bu, yıkıcı, acı verici bir şüphe. Sadece insanın içine ortak hayatla ilgili korku saldığı için değil, bu soruyu soran da insan olduğu için. Korku ve şüphe karşılıklı ilişkileri ve bireyi böyle çürütücü bir döngü ile yıkar ve sonunda kötülüğü ilk kez kimin başlattığı unutuluncaya kadar insanlık bu çukurda yuvarlanır durur. Daha kötüsü ise şu: “Yoksa insan kötü müdür?” şüphesi insanı iyi ve kötü arasında kısır bir ikiliğin içine sıkıştırır. İkilikten düşünce çıkmaz, hayal çıkmaz, hikâye çıkmaz. Hikâye ikiliğin ötesinde başlar.

İkiliklerin tartışıldığı, kahramanların rol aldığı tragedya çağından, insanın karmaşık öyküsünün sürekli yeniden karıldığı modern topluma ulaşmış olan düşünceyi aynı ikiliye yeniden sıkıştırmamak için... Belki de bunca sert gerçeğin karşısında yazının ve kitabın sağladığı tek direnç noktası bu.

Ece Temelkuran’ın yazılarından derlediğimiz bu kitap, yeni bağlamıyla kültürün, sanatın gerekliliğine ve yaşamsallığına ilişkin eşsiz bir fırsat.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 67 okur

  • Hatice Sağlam
  • nilgunakbas
  • Beyza Kanıcı
  • Gurbet
  • OnceKelimeVardı
  • Elif Akça
  • Kahveli Kitap Çikolatalı Şiir
  • Mehmet Kılıç
  • Su Ökdemir
  • nazlı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.5 (11)
9
%9.7 (3)
8
%25.8 (8)
7
%19.4 (6)
6
%3.2 (1)
5
%3.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.2 (1)