İyilik Güzellik

·
Okunma
·
Beğeni
·
2301
Gösterim
Adı:
İyilik Güzellik
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735851
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Pek yakında tıpkı bizim gibi Batı dillerinde yaşayan insanlar da tanık olacakları sarsıcı kötülük temsillerinden sonra kendilerine yeniden şunu soracaklar, “İnsan iyi midir? Kötü müdür?” Bu, yeniden, kalabalıkların konuştuğu bir şüphe olacak, “Yoksa insanlar kötü müdür?”

Bu, yıkıcı, acı verici bir şüphe. Sadece insanın içine ortak hayatla ilgili korku saldığı için değil, bu soruyu soran da insan olduğu için. Korku ve şüphe karşılıklı ilişkileri ve bireyi böyle çürütücü bir döngü ile yıkar ve sonunda kötülüğü ilk kez kimin başlattığı unutuluncaya kadar insanlık bu çukurda yuvarlanır durur. Daha kötüsü ise şu: “Yoksa insan kötü müdür?” şüphesi insanı iyi ve kötü arasında kısır bir ikiliğin içine sıkıştırır. İkilikten düşünce çıkmaz, hayal çıkmaz, hikâye çıkmaz. Hikâye ikiliğin ötesinde başlar.

İkiliklerin tartışıldığı, kahramanların rol aldığı tragedya çağından, insanın karmaşık öyküsünün sürekli yeniden karıldığı modern topluma ulaşmış olan düşünceyi aynı ikiliye yeniden sıkıştırmamak için... Belki de bunca sert gerçeğin karşısında yazının ve kitabın sağladığı tek direnç noktası bu.

Ece Temelkuran’ın yazılarından derlediğimiz bu kitap, yeni bağlamıyla kültürün, sanatın gerekliliğine ve yaşamsallığına ilişkin eşsiz bir fırsat.(Tanıtım Bülteninden)
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Öğleyi biraz geçiyordu ki üstümde üniversite yıllarımdan kalma ikinci el kaşem ile çıktım. Sade ve olabildiğine sıradanım. Çocukların öldürülmesinin sıradanlaştırıldığı bir dünya da kendi sıradanlığımdan bahsedecek kadarda bencil. Adını hatırlamadığım veya hatırlamak istemediğim bir deniz kenarında plastik sandalye ve masanın yanında üçüncüyüm. Zihnimdekileri bırakıp masaya kül tablası olmak için neler verirdim aslında, neyse. Bu yazını uzatmak istemiyorum çünkü uzatasım kalmadı. Yarım kalsın tüm yarın kalmışlıklara bir de bu kelimeler eklensin çok mu ? ( Kerim Mert ARAS )

Temelkuran' ın çeşitli yerlerde yayınlanan yazınlarından oluşan denemesi farklı konularda özgün bakış açıları ile insana insan mıyım, insan olmak için ne yapıyorum gibi keskin ve her zaman anlayamayacağımız sorular sorduruyor. Yazınlarında takındığı tavır ve üslubunun sadeliği, izmlerden uzak oluşu bu kadar politik soytarının olduğu ülkemizde kendisini gözümde biricikleştiriyor.
Umut baki gökyüzü mavi kalsın, yani temennimce.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Ece Temelkuran kalemi ile tanışmayı düşünmemiştim nedense, varlığını yok saydığımdan-önyargılarım olduğundan da değil üstelik.
Başlangıç olarak da denemelerini seçtim ki yaşadığımız dünyaya dair neler düşünüyor ilk ağızdan bileyim. Karakterlerin penceresinden bakmaktansa..
Nasıl bir tanışmaydı peki?
Duymak istediklerimi mi söylüyordu? Bana yeni kapılar açıp buyur mu ediyordu.. Hayır.
Ama bana yabancı olan bir kadının, Ece’nin içindekileri okumak iyi geldi.
Samimiydi ama samimiyeti de bilinçliydi. Çünkü derlenip, toplanmış, ne söylediğinin gayet farkında olunarak yazılmış yazılar bunlar.
Önünü de arkasını da düşünmüş, eri de geçi de umut edilmiş.
.
İçi boş-boşaltılmış cümlelerden değildi onun cümleleri. Ağırlığının altında ezilen cümlelerden de. Yollarının kesiştiği yerleri sevdim mesela. Dünyanın bir ucunda ağlayanları kendine dert edinmesini sevdiğim gibi.
Hayal peşinde mi koşuyor? Bu neyi değiştirir? Birilerinin hayallerinden mutsuzluk çıkarmayı bu kadar çok mu arzuluyoruz? Birilerinin ‘nasılsın’ sorumuza ‘iyilik güzellik’ demesinden bu kadar mı çekiniyoruz?
.
Ben, bu kitabı yazar ile tanışmaya aracı kılmayı öneriyorum. Kimi sevmez bunun farkındayım.
Ama birini dinlemenin ön koşulu olur mu ki?
160 syf.
·2 günde·Beğendi
Ece Temelkuran'ın kalemini, üslubunu ve duruşunu seviyorum. Sağlam ve sarsılmaz bir görüntü çiziyor benim zihnimde. Ve bu da ona hayranlık duymam için bir başka neden.
Bu kitabında 'Birgün', 'KAFKAOKUR', 'Karakarga', 'Penguen' gibi dergilerde yayınlanan yazıları ve bazı yayın organlarındaki söyleşilerinden oluşan bölümler toplanmış.
Ülkeyi kaleme almış yazar; insanı, kadını, erkeği, iyiyi ve kötüyü... Haksızlığı, zulmü, susmayı, konuşmayı...
Farklı yıllarda yayınlanan yazılar olduğu için, o dönemin hatıralarını yeniden gün yüzüne çıkarıyor kitap. Ama uyarıyorum hiç iyi anılar değil bunlar. Üzücü, korkutucu, iç sızlatan cinsten. Kimisi balyoz etkisi yaratıyor. Zamanında yaşanan, görülen, duyulan olaylar bunlar. Ama Temelkuran'ın kaleminden olunca balyoz da kuvvetli iniyor.
Yazarın kalemini tanımanız için bu kitabı kesinlikle tercih edebilirsiniz. Biliyorsanız yine de okuyun, beğeneceksiniz.
160 syf.
·Beğendi·7/10
Ece Temelkuran'ın çeşitli dergi ve gazetelerde yazdığı denemelerin toplandığı kitap. Doğası gereği denemelerde okuyucu-yazar arasında samimi bir bağ kurulur elbette ancak yazar burada çok daha fazlasını yapmış. Libya, Filistin, Paris, Londra, İstanbul gibi yerler başta olmak üzere bir çok farklı şehirden kaleme aldığı denemelerde en çok hoşuma giden taraf asıp tutması ya da üzerinde sekiz milyon kez fikir üretilen evrensel konulara değil de küçük detaylara takılmış olmasıydı. Toplumu birbirinden ayıran o küçük detayları sadece ülkemiz penceresinden değil bir çok benzer olaylarla bağlantı kurarak açıklaması da yazarın entelliğini artırıyor. xDxDxD Seni Seviyorum Ece.
160 syf.
·4 günde·Puan vermedi
"İyilik Güzellik"le başlayalım söze. Ece Temelkuran'ın okuduğum ilk kitabı. Öncelikle şunu diyebilirim ki güçlü bir ses. Bir kadına yakışır sağlam bir nefes. O yüzden okuyacağım son kitabı olmayacak. Başka serüvenlerine de eşlik etmeyi düşünüyorum. Kitap, deneme türü olarak geçiyor. Yazılarının arasında fıkra -köşe yazısı- türü de mevcut. Sanırım türün de etkisiyle samimi üslubu güzel yakalamış. Zaten geçmişi, yazıya ve edebiyata sahip bir yazar - gazeteci.
Kitabın içeriğinden çok fazla bahsetmeyeceğim. Sadece şunu söylemek istiyorum. Farklı sesleri duymayı seviyorum. Bana onların gözüyle bakma kudretini, kendi çerçevemden çıkma şansını veriyor. Bunun yanında altını büyük zevkle çizdiğim ve aynı şevkle paylaştığım alıntılar da var kitapta. Aaa, demek ki herkesin buluştuğu ortak noktalar olabiliyormuş. İnsan olduğumuza göre... İster aynı çizgide yürüdüğünüzü düşünün isterseniz farklı, hepimizin kendimize göre bir bakış alanı var. Önemli olan başkalarının alanına saygıyla girmek ve onları anlamaya çalışmaktır.
Bir de sizlerden ricam mesaj kutuma "Merhaba", "Bir şey sorabilir miyim?", "Tanışmak istiyorum, mümkün müdür?" gibi mesajlar yerine; "Bu konuda şu şu şu isimleri de okumalısınız.", "Aynı konuyu bir de falanca kalemden dinlemelisiniz." gibi mesajlar gelmesidir. Zira bu uygulamanın asıl gayesi de kitap okumak değil midir? Neyse...
Hep kitaplarla kalmanız dileğiyle.
160 syf.
·Beğendi·7/10
Yazarla güzel bir tanışma gerçekleştirmiş oldum. Arada açıp açıp tekrar okuyabileceğim, denemelerle dolu hoş bir kitaptı. Dünya görüşümüz pek çok noktada uyması onu bende daha kıymetli yaptı.
160 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Soru şu nasıl bir insansın ya da insan mısın? Bizi insan yapan olaylara verdiğimiz veya vermediğimiz tepkiler . Ece Temelkuran bu kitabında kendiyle birlikte toplumu da sorgulamış... İyiyi ,güzeli bulmak adına...
160 syf.
·10 günde·1/10
Sosyalizmin dünyaya hakim olacağı rüyası ile yazılmış bir kitap. Anlatılan anılar arasında sürekli sosyalizm reklamı :) Yazarın yazım şekli ve konuyu anlatım şekli güzel olsa da faydalı bir kitaptır diyemeyeceğim..
160 syf.
Ve çıldırtıcı kötülük şenliğine rağmen,
“Nasılsın?” dendiğinde,
“Ne olsun! İyilik güzellik.”
cevabı vermeyi unutmamak adına...
Kitapta, çeşitli dergilerde yayınlanan yazıları ve bazı söyleşilerinden kesitler toplanmış. Bildiğimiz Ece, ülkeyi anlatmış gene; insanı, kadını, erkeği, iyiyi ve kötüyü... Haksızlığı, zulmü, susmayı, konuşmayı...
160 syf.
·Beğendi·10/10
İNSANLIK TARİHİ, İYİ OLMAYI VE KARŞISINDAKİNİN DE İYİ NİYETLİ OLDUĞUNU VARSAYMAYI DAHA YAZI İCAT EDİLMEMİŞKEN KENDİNE KURAL OLARAK SEÇTİ. DÜNYAMIZ, YAPIP ETTİĞİMİZ HERŞEY BU ÖN KABUL ÜZERİNE DURUYOR.
Ece Temelkuran kitabı için şöyle diyor; "Ve çıldırtıcı kötülük eşliğine rağmen, Nasılsın? dendiğinde hepimiz öyle cevap vermeyi yeniden hatırlayalım istedim:
'Ne olsun! İyilik güzellik.'
Kitapta yazar çeşitli zamanlarda yazmış olduğunu yazıları biraraya getirmiş. Kısa kısa yazılarında insana ve hayata dair o kadar çok şey anlatıyorki... O anlattıkca rahatlıyorum, umutlanıyorum, şaşırıyorum, gülüyorum, üzülüyorum, seviniyorum, kızıyorum, korkuyorum, heyecanlanıyorum.. Ama herşeyin ötesinde yazarın beni bu kadar etkilemesinin nedeni, hissettiğim ama tanımlamakta zorluk çektiğim şeyleri çok güzel ifade ediyor oluşu. İç sesim konuşur gibi... Benmişim gibi...
Yazılanlar üzerine düşünülecek, araştırılacak, konuşulacak çok şey var bu kitapta. Herkesin okumasını çok isterim.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Çesitli tarihlerde ve çeşitli yerlerde yazdığı yazılardan oluşan bir deneme kitabı. Yine Ece Temelkuran'in akıcı, eleştirel, biraz şiirsel, düşündürücü ve umutvar kalemiyle karşı karşıyayız. Onun ülkemizde ki kadın ve de bir yazar olarak varoluşunu seviyorum. Insanların 'Nasılsın' sorusuna bu memlekette yine yeniden iyilik güzellik cevabını verebilme umuduyla ve inancıyla..
160 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Ece Temelkuran yazılarından derleme bir kitap. Genel olarak Ece Temelkuran'ı ve yazılarını sevdiğim için kitabı da sevdim haliyle. Okunulası kitaplardan.
Dünyanın büyük bir bölümü ekmek ve temiz su bulmaya çalışırken her nasılsa biz ''kendini bulmaya'' çalışanların imdat çağrısını daha çok duyuyoruz. Açlık, ölüm etten oluşan trajedi, üzerine söz söylenmeyen resimlerle temsil edilirken, kişisel trajediler cilt cilt kitaplar tutuluyor.
Sen başka ol. Nazım Hikmet'in bir hapishanede yıllar yılı kumaş dokuduğunu biliyor musun misal? Direnmek öyle ilmek ilmek bir şey, dokunan şey bu direnmek dediğimiz.
Oysa sosyalizim çok basit bir şey. Söylüyorum:
Rekabet yerine dayanışma.
Hırs yerine yaşam coşkusu.
Sahip olmak yerine olmak.
Korku değil sevgi.
Ama tabii en önemlisi, tek başına değil, hep beraber.
Şimdi çocukları öldürüyorlar. Kahır, kendi sözcüğünü bırakıp kaçacak kadar büyük. Bazılarımızın bağıramaması bundan.
Devrimciyken müteahhit olduysan; çılgın kadınlara aşıkken bırakıp uygun kadınla hayat kurduysan; kabadayıyken yılıp nabza göre şerbet verdiysen; roman yazıyorken bırakıp content üreticisine döndüysen; şehri bırakıp kırlara göçtüysen; savaşı bırakıp pazarlık etmeye geçtiysen; yorulduysan yani, sus sen, konuşma.
İnsanlar eninde sonunda en çok unutmak ister. Hafıza kadar beter bir yok. Unutacak çok şeyi var insanların, bunu öğrendim. Unutma hastalığı bu ülkenin bulabildiği tek tedavisi bunu öğrendim.'

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İyilik Güzellik
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750735851
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Pek yakında tıpkı bizim gibi Batı dillerinde yaşayan insanlar da tanık olacakları sarsıcı kötülük temsillerinden sonra kendilerine yeniden şunu soracaklar, “İnsan iyi midir? Kötü müdür?” Bu, yeniden, kalabalıkların konuştuğu bir şüphe olacak, “Yoksa insanlar kötü müdür?”

Bu, yıkıcı, acı verici bir şüphe. Sadece insanın içine ortak hayatla ilgili korku saldığı için değil, bu soruyu soran da insan olduğu için. Korku ve şüphe karşılıklı ilişkileri ve bireyi böyle çürütücü bir döngü ile yıkar ve sonunda kötülüğü ilk kez kimin başlattığı unutuluncaya kadar insanlık bu çukurda yuvarlanır durur. Daha kötüsü ise şu: “Yoksa insan kötü müdür?” şüphesi insanı iyi ve kötü arasında kısır bir ikiliğin içine sıkıştırır. İkilikten düşünce çıkmaz, hayal çıkmaz, hikâye çıkmaz. Hikâye ikiliğin ötesinde başlar.

İkiliklerin tartışıldığı, kahramanların rol aldığı tragedya çağından, insanın karmaşık öyküsünün sürekli yeniden karıldığı modern topluma ulaşmış olan düşünceyi aynı ikiliye yeniden sıkıştırmamak için... Belki de bunca sert gerçeğin karşısında yazının ve kitabın sağladığı tek direnç noktası bu.

Ece Temelkuran’ın yazılarından derlediğimiz bu kitap, yeni bağlamıyla kültürün, sanatın gerekliliğine ve yaşamsallığına ilişkin eşsiz bir fırsat.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 275 okur

  • Eda Çakır
  • Nuda
  • Derya Ünal
  • Zehra
  • Duygu bayburt
  • Beyza Doğan
  • aLi
  • HACER GÜLSEVER
  • Mesut Sevin
  • Eymen Gören

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.4 (23)
9
%11.5 (10)
8
%23 (20)
7
%20.7 (18)
6
%8 (7)
5
%4.6 (4)
4
%2.3 (2)
3
%1.1 (1)
2
%1.1 (1)
1
%1.1 (1)