İzafiyet Teorisi

8,4/10  (19 Oy) · 
52 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.236 gösterim
1916'da Nobel Fizik Ödülü'nü alan Einstein'in adıyla özdeşleşen İzafiyet Teorisi geçerliliğini kanıtlamış en temel fizik kuramlarından biridir. Einstein'ın sözleriyle, "bir lise mezununun anlayabileceği düzeyde" kaleme alınan kitap, kuramsal fiziğin matematiksel yönünü pek tanımayan okuyucuların İzafiyet Teorisi'ni tam olarak anlayabilmelerini sağlamak amacıyla yazılmıştır.

Ölünceye dek nükleer silah üreticileriyle mücadele eden ünlü fizikçinin düşüncelerini -hiç kuşkusuz- sıkılmadan, kurmaca metinlerden aldığınız hazza eşdeğer bir hazla okuyacaksınız.

"Fizikle pek uğraşmamış olan okuyucuların ayrıntılara boğulup ağaçlardan ormanı göremez hale gelmesini istemedim. Umarım kitap okuyucuya düşünce dolu birkaç nefis saat geçirtebilir!"

A. EINSTEIN
Say Yayınları'ndan Çıkan Diğer Bilim Dizisi Kitapları

"Akıllar Beyinler ve Bilim - J. E. Searle
"İnsan Nasıl İnsan Oldu? - M. İlin-S. Segal
"İnsanın Yükselişi - J. Bronowski
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789754680119
 • Orijinal Adı:
  Relativity: The Special and General Theory
 • Çeviri:
  Gülen Aktaş
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
 24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet Albert Einstein izafiyet teorisini bulurken bana izafiyet geçirtti bu yüzden kendisini tebrik ediyorum saçma sapan bir teori adam teoriyi anlatırken zamana meydan okuyor komedi farklı bir konusu var keyifle okumanızı diliyorum Türkiye ...

Aykut Asaf 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hemen hemen herkesin adını bildiği ama içeriği ile ilgili fikri olmadığı teorinin kitabıdır.

Çok bilen anlatamaz sözü Einstein içinde geçerli; anlatmak istediğini bayağı bir dolandırarak kafanızı karıştırarak anlatıyor.

Kitap içinde aynı zamanda formüllerle tamamen bilimsel olarak İzafiyet Teorisi de anlatılmaktadır. Okuyabilmek için pozitif bilimlerle biraz uğraşmış olmak gerekir diye düşünüyorum. Anlayabilmek için ise: Doğduğunuzdan bugüne kadar bütün bildiklerinizi, bildiğinizi düşündüklerinizi unutmanız gerekir. Çünkü sizin duyularınızla algıladığınız evrenin aslında öyle olmadığını zaman, mekan ve hareketin aslında birbiriyle iç içe ve bağıntılı olduğunu anlatır.

Işık hızına yakın bir hızda 1 yıllık bir yolculuk için dünyadan ayrılsaydınız, geldiğinizde dünyada 1000 yıl geçmiş olacaktı. Asıl kafa karıştıran ise yolculuk yaparken siz o 1 yılı 1 yıl olarak yaşayacaktınız. Sadece 1 yıl yaşlanmış olarak dünyaya geldiğinizde tanıdığınız herkesin çoktan ölmüş olduğunu görecektiniz.

Sadece zaman değil, mekan ve hareketin de izafi olduğunu ve hepsinin aslında birleşik tek bir sistem içinde olduğunu anlatır.

Mantık Akademi 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Einsteinin lise mezununun anlayabileceği kitap olarak nitelendirmesine rağmen gerek içindeki örnekler gerek lorentz dönüşümü vb kullanması sonucu anlaşılması zorlaşmıştır.Belki de Almanyadaki lise eğitimi kalitelidir orasını bilemeyeceğim.Bildiğim şey ise anlamanız için birkaç kitap okumanız ve nette araştırma yapmanız muhtemelen gerekecektir.Kitap bilgiyi ortaya atan kişi tarafından yazıldığı için okumaya ve anlamlandırmaya değer.

Abdulkadir Al-Rawi (عبدالقادر الراوي ) 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

lise duzeyindeki herkesin rahatlikla anlayabilecegi,okuyucuyu fazla matematige bogmadan her merakli okurun anlayabilecegi sade ve anlasilir bir sekilde ve guzel orneklerle galilenin referans sisteminin hatasini duzeltmis ve ve meshur E=mc^2 formulunu ozel ve genel goreliligi aciklamistir.

Kitaptan 1 Alıntı

failimuhtar 
12 Eyl 2016 · Puan vermedi

Güzellik sorunlarının terzilere ve ayakkabıcılara bırakılması fikrini savunan zeki kuramsal fizikçi L. Boltzmann'a tamamen katılıyorum.

İzafiyet Teorisi, Albert Einsteinİzafiyet Teorisi, Albert Einstein