İzdiham - Sayı 29 (Haziran - Temmuz 2017)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4266
Gösterim
Adı:
İzdiham - Sayı 29
Alt başlık:
Haziran - Temmuz 2017
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000047369
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İzdiham Dergisi
İzdiham 29. Sayısını hiçbir şey için okumayacaksanız bile 00.05.1965 tarihinde Elazığ Akıl Hastanesi’nde yatan Urfalı bir hastanın Allah’a yazdığı mektup için okuyun.
64 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Bu aralar yine hiç inceleme yapasım yok, fakat her incelememin bir amacı vardır: O yayına teşvik etmek ya da o yayının insanlara bir şey katmayacağını düşünürsem ve benimle aynı yahut benzer şeylerden hoşlanan insanlar varsa, vakit kaybetmelerini önlemek. Bu inceleme de teşvik için yazılanlardan.

Bu kadar zarif adam, bu kadar zarif kadın, bu kadar güzel bir dünyayı nasıl da becerikli kurmuşlar... Bir çocuk düşünün, yanakları al al. Gözleri henüz içinde ışıldayan yıldızları muhafaza eden, güldükçe dişleri papatya yaprağı gibi gözüken ve çilek reçeli yemiş. Evet evet çilek reçeli. Eli yüzü üstü başı reçel olmuş. Evet arkadaşlar bu taraflı bir yazı çünkü üstünü başını çileğe bulaştırmış misali bu dergide yazım hataları mevcut ve ben yazım hatalarını bunca sevimli şey içinde çilek reçeline benzettim.

Ne zaman İzdiham okusam okuma disiplinim kuvvetlenecek gibi bir inanç oluştu bende. Çünkü ben sitedeki gıpta edilecek birçok okur arkadaş gibi düzenli kitap okumuyorum ama iki sayısını da okuduğum ay bir sıçrama oluştu bende. Kalbim de zihnim de aradığını buldu! Dergide ne yok ki? Şiirleri ayrı güzel, günün bir kesitini anlatan yazıları ayrı güzel, replik derlemeleri ayrı güzel... Ölü bir serçeyi toprağa gömüp, o topraktan nasıl bir hikaye doğabileceğini hiç düşündünüz mü?

O kadar zevk alarak okudum ki, dünyadaki kötülüklerden bir an olsun uzaklaşıp kalbimde sevginin varlığını hissettim bir kez daha ve kuvvetle. Ve dedim bir kez daha: İYİ İNSANLAR İYİ Kİ VARLAR!

OKUYUN VE OKUTUN EFENDİM.
64 syf.
Derginin sayılarına yazılan incelemeleri okuduğumda gördüm ki, okurların çoğu bu dergi için "naif" sözcüğünü kullanmayı tercih etmişler. Diğer sayıları henüz okumadığım için sırf bu sayısı adına rahatlıkla söyleyebilirim ki gerçekten de çok naif bir dergi sayısı olmuş. Sanki emek verilmesinin yanısıra gönül de verilmiş. Bir kaç sayısını kapak sayfalarına "aldanarak" aldım. İyi ki "aldanmışım". Bu dergiyi keşfettiğim için kendimi şanslı hesap ediyorum.

Şu kapak sayfasındaki yazı var ya -
Yalnızlık bütün icatların anasıdır- bu cümlenin arkasında duran öyle sıradan kalem sahibi olamaz. Yalnızlık aşkın anası olduğu için bütün icatların anasıdır. Taşan değil, "patlayan" özellikte olduğu için varlığın da icatçısıdır. Yalnızlık, varlığın varlığını bilme duygusudur. Yani ben bu kapak yazısına o kadar takıldım ki..büyülendim..

"Bütün o çıkmaz sokaklar nereye çıkar?", " 'Mutlu son yoktur'a inanıyoruz", "Düşüşe geçtiysek ölmeye başlayabiliriz", "Pasaportsuz geçilir çünkü bir yürekten diğerine", "Kalk kendimize gidelim", "Merakın samimiyetsizliği", "Bu köyün garip kişisi", "Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar'ı" vb. gibi birbirinden güzel, okumaya doyamadığım oldukça faydalı yazılar okudum.

Aşırı tavsiyemdir!..

( Bu sayıyı okumaya başladığınızda ilk makalede imla hatalarına şahit olacaksınız. Devam edin, bunun bilinçli olarak yapıldığının cevabını çok "naif" bir şekilde alacaksınız. Ben çok kızmıştım ama bu naif cevabı aldığımda çok utandım. Sonda Orhan Pamuk'la ilgili yazıdaki eleştirilecek nokta da bu açıdan dikkate alınmalıdır. Aslında bu Dostoyevski hakkındadır. Sizce bu kadar güzel bir dergi...Parantez içini boşverin, önemsemeyin. Bu, dergiye yönelik hoşgörümün ifadesidir).
64 syf.
Kapak sayfasında yazanlar zaten ilginç bir dergi sayısıyla tanışacağımıza işaredir. En baştaki maarif takvimi bile buna örnektir. Her makalesi birbirinden güzel. Devamlı yazanların benimsemiş olduğu dergiye özel üslupları olduğu hissediliyor. Misafir yazarlar bu üslubun tam hakkını veremiyor ki bu da oldukça normaldir. Israrla tavsiye ederim.
64 syf.
·9/10
Zevkle okudum. Özlediğim ve beklediğim dergidir. Duygslndırır. Hüzünlendirir. Düşündürür. Güzel bir sayı. Kapak muhteşem olmuş. Başarılar diliyoruz.
64 syf.
·Beğendi·10/10
Kapak yazısını merak edip alıp sonra içerisinde bu yazının incelemesnin olmaması üzücü. "Hepimiz ölecek yaştayız" sloganları güzel ölüme hatırlamaya vesile oluyor.
64 syf.
·Beğendi·10/10
Kapak sayfası, maarif takvimi, her makalesiyle güzel bir sayı. "Kimseye bir sözümüz yoktur" ilkeleri aslında demek istediğimiz söz çoktur anlamını çıkarmak için olabilir.
64 syf.
·Puan vermedi
Sevgiyi doğa diliyle şiirlerine basamak yapan Karacaoğlan, şimdilerde kadın özne iken nesneleştiren moda reklam ve televizyona kaybeden bir dünya ruh eşya yapan güruh...
Bir adı olmayanlar...unuttuğum, nisyanım, insanım... dağarcığım gözle sayılacak kadar işte isim koyamadığım eşyam sembolum ne dersen o olayım.
Bir yön cihet olsam heralde Doğu olurdum zira kalp ruh mana bakan gören duyan hisseden hep bu mahallede. alimi bilgesi kanaat edeni bu sokakta.
Beni ilgilendirmeyen vakayı araştırmam bilmediğim şeyin ardına düşmem düşsem de tevbe edip kalkarım arzın merkezi ile olan 90 derecelik açımı düzeltip...
Bir köyün garip kişisi göstü mustafayı tanımanızı isterim bu sayıda güzel hikayeye oturmuş bir deli.
Kendi kendine gelin güvey olmuş bir eda tezcan hikayesi hep' der' gibi bakmış.
Canı veren nasıl var ediyorsa tekrar benim dirilişime de izin verir bir kuşun kursağındaki tohumla gömülsem can verir bir bahar gününde, bir kuş çiçeği olurum misalim yok gibi havayı teneffüs ederken...
64 syf.
·Puan vermedi
Izdiham dergisi temmuz sayısında ise çok güzel anlatmış saatli maarif takviminden şiirlere şiirlerden köşe yazılarına dair her şey var
64 syf.
·Beğendi·10/10
"Hepimiz ölecek yaştayız" diyen ve abonelik için, "kıyametin kopma ihtimaline karşı aboneliğimiz yoktur" hassasiyetine sahip bir dergi,
İZDİHAM DERGİ
İnsanın kendini tanıması ve kendini değerlendirmesiyle ilgili algılarına benlik diyoruz.
Kolektif
Sayfa 54 - Seda Nur Bilici - "Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar'ı".
Bu kadar aferini ne yapacağız biz? Bu kocaman aferinleri ileride, gerçek hayatta bulamayınca sudan çıkmış balığa dönecek bu çocuk ordusuyla ne yapacağız? Aferini bir bağımlılık haline getiren, istediği övgüyü alamadığında sizi bir nefret nesnesi haline getirmesi kaçınılmaz olan bir nesilden insanlık adına ne beklenebilir? Ne derslerinde eksi puana, ne edebiyatta eleştiriye, ne de siyasette muhalefete tahammülleri olacak belki.
Kolektif
Sayfa 24 - Atakan Yavuz - Kalk Kendimize Gidelim
Dünya çok büyük biliyorum. Yorgun insanların gidip her köşesine bakamayacağı kadar büyük dünya. Her bilinmezinin peşine düşülmeyecek kadar, başka hayatların haritasında iz sürülmeyecek kadar büyük. Böyle uçsuz bucaksız bir büyüklüğe, böyle önü alınamaz bir çaresizlikle bakmak acı veriyor insana. Ama bir şey var; hepimizi teselli eden bir şey. İnsan ruhunun dünyadan daha büyük, daha uçsuz bucaksız ve daha zengin olduğu gerçeği. Bu gerçek teselli edebilir, edebiliyor bizi. İnsanın iç dünyasında, dünyada ulaşabildiği mesafelerden çok daha uzun mesafelerin yolcusu olabileceğinin farkındayız. Evet, hepimiz az ya da çok farkındayız bunun.

Kalbimiz bu kadar büyükken, hayat ne kadar küçük!
İzdiham Dergisi
Sayfa 8 - Gökhan Özcan - "Bütün o çıkmaz sokaklar nereye çıkar?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İzdiham - Sayı 29
Alt başlık:
Haziran - Temmuz 2017
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000047369
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İzdiham Dergisi
İzdiham 29. Sayısını hiçbir şey için okumayacaksanız bile 00.05.1965 tarihinde Elazığ Akıl Hastanesi’nde yatan Urfalı bir hastanın Allah’a yazdığı mektup için okuyun.

Kitabı okuyanlar 121 okur

  • Psyduck
  • kaptan mağara adamı
  • zeliha demirci
  • Enes Akil AKBALIK
  • SihirliFlut
  • Seyyâhe-i Âvâre
  • Galatagüzeli
  • Cihat Çelebi
  • Sinem terzi
  • Yağmur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%29.7
25-34 Yaş
%54.1
35-44 Yaş
%8.1
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.4
Erkek
%44.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%71.1 (32)
9
%17.8 (8)
8
%6.7 (3)
7
%2.2 (1)
6
%2.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0