İzdiham - Sayı 37 (Ekim-Kasım 2018)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2048
Gösterim
Adı:
İzdiham - Sayı 37
Alt başlık:
Ekim-Kasım 2018
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000047841
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İzdiham Dergi
Bir dergi ne kadar güzel olursa İzdiham’ın 37. Sayısı da o kadar güzel olmuş.

Bu dünyayı yakarsa garipler yakacak diyor İzdiham 37. Sayısında..
64 syf.
0 reklam. Sizler için ne anlama gelir bilemem, benim için tek başına yeterli sebeptir. Önceki sayılarında sadece ön veya arka kapakta kitap "reklam"ı olurdu...

8-1=7. Her dergi fiyat yükseltirken, İzdiham aksine fiyat indirimine gitti. Tam da bu zamanda "devrim" niteliğinde...

Abone yok. Bu müthiş bir şey! Neler neler anlatmıyor ki benim için...

Hangi dergi Nazım'la Necip'i kapakta yanaşı tasvir edebilir veya aynı sayıda ikisine de yer ayırabilir..?

Üzerinde köşede 'kültür, sanat, edebiyat' dergisi yazıyor. Buna rağmen din, felsefe, politika arayışlarınıza anlam veremiyorum.

Sağ değil, sol değil, aşağı değil, yukarı değil, yeraltı değil, yerüstü değil...

İzdiham'dır; kültür, sanat ve edebiyat dergisi...

Gereksiz yorumlarımız aslında ya art niyetten, ya da din, felsefe, edebiyat, sanat, kültür medeniyet, ilim...gibi alanların doğru temel anlayış üzerine inşa edilmemesinden kaynaklanıyor. Hangi insan nerede, ne zaman, hangi ırktan, kimlerin çocuğu olarak ve hangi şartlar altında doğmayı tercih edebilir?! Bu mümkün mü?! Bu yüzden sanat, kültür ve edebiyat da tercih edilemezler. Bunlar potansiyel olarak her insanda mevcut, her insan için mevcuttur. Her birey potansiyel olarak iç dünyasında bir sanat eseridir. Bunu dışa vura bilmek için yetenek ve gerekli eğitim lazım...................................................

İzdiham soyutlamaz...

Üslubu var, alışmak lazım. İronisi var katlanmak lazım...

Kısacası elimde sebepler çok. Fakat, 'beşer şaşar' ölçüsü de her daim hafızamda...

37 bizi bu defa bekletti..merak ettik, heyecanlandık..izdihamlandık.. 'Baba'lı kapak görünce baba sayı beklentisiyle aldık. "Baba" etkisi istenilen seviyede olmadı ama izdihamlandırmaya devam etti. Dertli, tasalı, sinirli veya fena aşık olduğumu hissettiğim durumlarda nedense İzdiham okumak istiyorum. İyi geliyor bana abi.. Açıklayamam.. İyi geliyor işte..!

Mustafa Kutlu ile hazin, naif giriş yapmaya alışmıştık. Bu sayıda bu eksiği hissettim. Onu yeniden görmeyi veya yerinin doldurulmasını arzu ederim. Bülent Parlak şiirinde melankoli ile yanaşı anlam derinliğinin arttığını görüyorum...

Gökhan Özcan 'Sarı Derviş'miş meğer. Yaa.. :)

Atakan Yavuz, İbrahim Varelci, Güray Süngü, Mustafa Toprak, Yasin Kara, Yunus Meşe zaten favorilerim...

R. M. Rielke, G. De Merval, Kadı Burhanettin, Cahit Zarifoğlu, A. H. Tanpınar, Bakunin, M. Şehriyar gibi edebiyatçılar hakkında öyle ya böyle, şu ve bu açıdan, az veya çok yazılar vardı, okuduk...

İzdiham'ın röportajları bir başka, güldürür, düşündürür, utandırır, sevindirir...

Sadece okuyanına nasip dediğim, anlatmak (spoiler vermek) istemediklerim de var...

Arka kapakla ilgili söylenenler..bunu anlayamadım..meselem değil..keşke hiç olmasaydı..

Daha iyi sayılar bekliyorum. Çünkü daha iyilerini okuduk. 35 gibi dopdolu...
64 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Adam sevdiği kadını hastaneye getirdi. Kadını yoğun bakıma kaldırdılar. Doktorlar, hastanın sevk işlemlerinin yapılmasını söylediler. Adam, sevdiği kadın yoğun bakımdayken sevk kağıdını imzalatmaya gitti. Kadın yoğun bakımda hayatını kaybetti. Adam geri döndüğünde sevdiği kadın artık hayatta değildi. Doktorlar bir türlü söyleyemediler. Tam o an,işte o an. Duyunca aklını yitirdi adam. O günden sonra hastaneden hiç ayrılmadı. Yıllardır her gün o sevk kağıdını getiriyor. Hastane sorumlularına imzalatıyor....
64 syf.
İzdiham'ın bazı sayıları çok kaliteli olduğundan, doğal olarak bir sonraki sayıdan beklentimiz de büyük oluyordur esasında. 35.sayı efsaneydi, tam keyif aldığım sayı olmuştu. Böyle bir beklenti içinde okumaya başlayıp, karşılık alamamak biraz üzdü beni. Mustafa Kutlu ile giriş yapmaya alışmışdık. O da yok. Sayfalar çok renkli, reklamsız, özenli düzenli, gelişi de izdihamlı oldu hem ama içeriğinde izdiham eksik. Genel itibariyle keyif aldığım sayı oldu. Rainer Marie Rielke'nin ilk kez yayınlanan vasiyetnamesi var, meraklılarına spoi vermiş olayım. Gerard De Nerval'ın morg kaydı tebessüm (ironik) ettirdiği kadar düşündürücüdür. İzdiham'ın İran sinemasını yakın takibe aldığı artık bir gerçek. Kadı Burhaneddin, Cahit Zarifoğlu, Bakunin, M. Şehriyar hakkında Google'den ulaşılan bilgilerin izdiham üslubuyla sunumunu okuyabilirsiniz. Don Kişot'un psikolojik tahlili bana göre değildi desem dürüstlüğümden taviz vermemiş olurum. Gökhan Özcan'ın arkadaş çevresinde 'sarı derviş' lakabıyla sevildiğini öğrendim :) Sonra...daya iyileri okuyana nasip..

'Baba' kapakla baba gelişi oldu, tam kıvamında olmasa da izdiham'landık..
64 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Kitaplardan ilk defa sıkıldığım bu bugünlerde imdadıma dergiler yetişti. Bende raflarda gördüğüm ve ayaküstü incelediğimde içeriği hoşuma giden birkaç dergiyi alıp fikir ve zevk süzgecimden geçirdim. Daha önce okuduğum ve sizlerle de artılarını eksilerini paylaştığım Kafkaokur ve Kafa dergilerinin ardından yeni bitirdiğim dergimiz "İZDİHAM"

İzdiham, daha ilk sayfasını çevirmeden kapağındaki " Hepimiz ölecek yaştayız" ifadesi ile beni etkilemeyi başardığını söyleyebilirim. Altmış üç sayfalık hacimi ve geniş yelpazeli içeriğiyle uzun soluklu bir dergi İzdiham.

Benim okuma fırsatı bulduğum 37. sayısıdır. Bu sayının dosya konusu ise babaların babası " Affet beni bir gece vakti, ay doğmuş süzülürken. Sabaha kalmadan affet, tam ayrıldık derken" sihirli sözlerinin sahibi "Müslüm Gürses" tir. ( Ben bu yazıyı yazarken de fonda bu şarkı çalıyor.) Sanatçının hayatındaki dönüm noktaları arasında ufak sıçramaları ve değindiği hususların yanında güzel üslubu ile dosya konusunun hakkını veren " Hakan Göksel" in yazısını çok beğendim.

Biraz daha içerik hakkında bilgi vericek olursam ifade ettiğim gibi geniş bir hacime sahip olan derginin içeriği çok geniş. Anı, makale, biyografi, anlatı, röportaj, eleştiri, sinama, masal ve çok etkileyici bulduğum cansız nesnelerle yapılan "cansız röportaj" türlerinde sayfalarında yer veriyor. Buraya kadar her şey çok güzel. Derginin tamamını okuduktan sonra sayfalarını bir kez daha kontrol ediyorum çabucak. Fakat şiir konusunda malesef yine doyuma ulaşmadığımı fark ediyorum. Çünkü Altmış üç sayfanın sadece iki sayfasında şiire yer verilmiş olması beni yine üzdü.

Sonuç olarak ifade etmeliyim ki okumaya takip etmeye kesinlikle ve kesinlikle değecek bir dergi. Üstelik bu kadar zengin bir içeriğe ve sayfa aralığına sahip olmasına rağmen diğer dergilerden ayrılan bir özelliği de derginin 7 TL olması. Cümlelerimi tüm dergide yazılanlar bir tarafa bu yazı bir tarafa diyebileceğim ve çok beğenip unutmaktan korktuğum için not aldığım şu cümlerle bitiriyorum. Esenlikler dilerim:

" Düşünmek hizadan çıkmaktır. Çocuklara modern eğitim sisteminin aksine uyumsuzluğu da aşılamak lazım. Çünkü bütün o keşifler, icatler, resimler, buluşlar bize uyumsuzluğu göze alabilen büyük küçük çocukların hediyesidir; yoldan çıkanların çizgi dışına taşanların. Uyumsuzluğa tahammül edemeyenlerin de faydalandığı yenilikleri, çizgiyi çizenlerin faydalandığı buluşları çizgi dışına çıkanlar hediye etti onlara. Toplumları uyumsuzlar kurtarır. Uyumsuzlara iyi bakın. İlkokul birinci sınıfta düz çizgi çizemeyen çocuklara iyi bakın. Bırakın alıp gitsin başını çizgiler. Düz çizgilerden siz de sıkılmadınız mı öğretmenim? Dümdüz duvarlardan; dümdüz adamlardan. "

Kasım PARALICI
64 syf.
·3 günde·9/10
İlk defa dergi okudum . Ama ilk kalmayacak buna eminim. Yazılar akıcı , anlatımı sıcak, içinize işleyen bir dergiydi. Diğer sayılarını da mutlaka okuyacağım . Arkadaşımın tavsiyesiyle aldım . İyi ki almışım.

Parsel parsel eylemişler dünyayı
Bir dikili taştan gayrı nem kaldı
Dost köyünden ayağımı kestiler
Bir akılsız baştan gayrı nem kaldı
64 syf.
·50 günde·Puan vermedi
İzdiham...
Yakarsa dünyayı garipler yakar diyor Müslüm baba. İzdihamcığım kapakta Müslüm babaya yer vermiş bu sayıda.

İzdiham.. Okuduğum, takip ettiğim tek dergi. Okumak için sebep çook. Misal; doların yükselişine protesto ederek 8 lira olan fiyatı 7 liraya düşürdü. Şu ekonomik krizde elinden geleni yaptı İzdihamcığım. Okumamız için her şey uçuştayken böyle yaparak bir kere daha fethetti biz okurlarını.

Başka bir misal; 'Kıyamet kopma ihtimaline karşı abonelik faaliyetleri yoktur' diyor. Aylar önce okuduğumda ne naif bir dergi demiştim.

İki ayda bir çıkması ise hoşuma giden başka bir sebep. Yoğun olan insanların, kitaplara yeterince vakit ayıramayan, benim gibi, okuyabileceği kültür, sanat ve edebiyat dergisi.

En çok beğendiğim; Emine Şimşek in 'unutmak bir ihanettir', İbrahim Varelci'nin ' Herkes geri dönecektir elbet bir gün', Arzu Özdemir'in 'kısa devre' ve Berat Karataş'ın' film ve replikleri' idi. Tabi altını çizmeden geçtiğim bir sayfa neredeyse yok.

Güzelsin İzdiham.. Hep güzel kal.. Bi dahaki sayıda görüşmek üzere.. Önümüzdeki ay çıkamayacaksın biliyorum ama yine de bekliyoruz seni...
64 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Emine Şimşek, Ali Ayçil, İbrahim Varelci gibi güzel yazarların, güzel yazılarının bulunduğu bir sayı. Okunması gereken dergiler arasinda. Okumanız dileğiyle...
64 syf.
·Puan vermedi
Adam sevdiği kadını hastaneye getirdi.Kadını yoğun bakıma kaldırdılar.Doktorlar,hastanın sevk işlemlerinin yapılmasını söylediler.Adam,sevdiği kadın yoğun bakımdayken sevk kağıdını imzalatmaya gitti.Kadın yoğun bakımda hayatını kaybetti.Adam geri döndüğünde sevdiği kadın artık hayatta değildi.Doktorlar bir türlü söyleyemediler.Tam o an,işte o an.Duyunca aklını yitirdi adam.O günden sonra hastaneden hiç ayrılmadı.Yıllardır her gün o sevk kağıdını getiriyor.Hastane sorumlularına imzalatıyor.
Anlatacak hiçbir şeyim yok. İnsanların yüzlerine derin derin bakmaktan vazgeçeli çok uzun zaman oldu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İzdiham - Sayı 37
Alt başlık:
Ekim-Kasım 2018
Baskı tarihi:
Ekim 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000047841
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İzdiham Dergi
Bir dergi ne kadar güzel olursa İzdiham’ın 37. Sayısı da o kadar güzel olmuş.

Bu dünyayı yakarsa garipler yakacak diyor İzdiham 37. Sayısında..

Kitabı okuyanlar 209 okur

  • Fatma Betül
  • İzdiham Dergisi
  • pEtriChor
  • seda
  • Harun YILMAZ
  • Liva
  • Şikest
  • Gülsüm
  • SihirliFlut
  • Rumeysa Umut

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29.5 (18)
9
%23 (14)
8
%24.6 (15)
7
%18 (11)
6
%1.6 (1)
5
%1.6 (1)
4
%0
3
%1.6 (1)
2
%0
1
%0