İzdiham - Sayı 42 (2019 Kasım-Aralık)

·
Okunma
·
Beğeni
·
481
Gösterim
Adı:
İzdiham - Sayı 42
Alt başlık:
2019 Kasım-Aralık
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148891000
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İzdiham Dergi
47 syf.
·4 günde·10/10
Ve İZ-Dİ-HAM..
Daha okumaya başlamadan derginin kapağıyla büyüleniyorsunuz. Derginin kapak sayfasında Türkan Şoray'ın yer alması ve derginin başlığı olan "NE SÖYLESEK EKSİK KALIR" başlığı birbirini tamamlıyor.
Bir kaç dakika derginin kapağını seyrediyorsunuz ve hızlıca sayfaları çeviriyorsunuz.

'Selvi Boylum Al Yazmalım' filmini izlemişsinizdir herhalde. İzlemeyen yoktur diye düşünüyorum eğer varsa da izlemeliler. :)) Zaten dergiyi okuyanlar izlemediyse hemen açıp izlemişlerdir bile. :))
İzleyenler bilir filmdeki o mahsun bir o kadar da çaresiz "ASYA" bakışını, 5. sayfa da o bakışla tekrar karşılaşıyorsunuz.
Ve dergi elinizden, gönlünüzden ve fikrinizden tutup sayfalarca sürüklüyor sizi..
...
Vize haftasında olmama rağmen elimden bırakamadım. :)))

Siyasi söylemlerden uzak, yalın bir bakış açısıyla oluşturulmuş, günümüze nazaran bizlere de bakış açısı kazandırılmaya çalışılmış, bol bol altı çizilebilecek satırlarla süslenmiş çok nadide bir eser.
Herkese tavsiye ediyorum..

Son olarak çok değerli tavsiyesiyle Slh ve "İZDİHAM"
https://youtu.be/iohZRCVMvqc
İzlemeden geçmeyin derim. :)) ;))
Selam ve dua ile kalın.. :))
250 syf.
·Beğendi·10/10
Türkan Şoray'ın Selvi Boylum Al Yazmalım'ı yazdığı metnin son paragrafını okuduğumda bir insanın neden Sultan dendiğini anladım. İzdiham'ın bu sayısında okuduklarım, derginin tasarımı inanılmaz güzel. Almanya'da çıkan birkaç kültür dergisini de takip ediyorum. İzdiham birçok yönüyle onlardan daha iyi içerik ve tasarım üretiyor. Bülent Parlak yine inanılmaz güzel bir şiir yazmış. Gökhan Özcan, Atakan Yavuz, Seda Bilici, Turan Karataş ise adeta sesimiz olmuş. Dilek Kartal'ın 47. sayfada metin yazmayıp sayfayı boş bırakması ve deprem toplanma alanı olarak belirlemesi de çok şık bir protesto olmuş. İzdiham gurbetin tozlarını siliyor.
48 syf.
·Beğendi·10/10
Türkan Şoray'ın Selvi Boylum Al Yazmalım'ı yazdığı İzdiham'ı bu sayı daha çok beğendim. Beni İzdiham'da şaşırtan şey her sayıda daha iyi olması. Bıkmadan, usanmadan hep deniyorlar ve samimiyetleri beni İzdiham'a hayran bırakıyor. Bülent Parlak yine büyük bir şiir kaleme almış, Gökhan Özcan, Atakan Yavuz, Yasin Kara, Seda Nur Bilici, Mustafa Çiftçi, Abdullah Harmancı yine inanılmaz güzel öyküler, metinler kaleme almış. 47. sayfaki sürprizi ise görmenizi isterim. Hakaret etmeden nasıl tenkit olur onu başarmışlar. Arka kapak ise bir başka güzellik. Ama çalınmış güzellik.
250 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Hastaların, dertlilerin, yoksulların, yolda kalmışların dergisi İzdiham dergi 42. sayısıyla, daha bizler 41'e doyamadan çıktı bile.

Aylık paradigmaya kafa tutucu dergi İzdiham'da sözün sultanları vardı, bilirdik. Bu sayısında ise bir güzellik yapıp Sultanın sözlerine de yer verdi. Islıklara konu olan, nerede bir kavuşamamak görsek aklımıza düşen, zaten kavuşsaydık tadı mı olur yahu dediğimiz yerlerde hatırımızdan çıkmayan meşhur Selvi Boylum Al Yazmalım'ı sizler, bizler, sabiler, kavuşmaya yemin billah tövbeliler, ölümlüler, bilhassa can çekişenler için anlattı.

Çiçeği burnunda tasarımı, içerikleri ve vazifeşinas kalemleriyle bu ay da dimağımıza ambargo koymaya talipli İzdiham'ı seçkin kitap satış yerlerinden ısrarla değil, kibarca isteyin.

Bu kez hakikaten almadan tükenin.
250 syf.
·Beğendi·10/10
Gördüğüm en iyi edebiyat dergisi. İzdiham edebiyatta bir çığır açtı ve her sayıda üstüne koyarak devam ediyor. Emeği geçenlerin, okuyanların, sahip çıkanların yüreğine sağlık. İzdiham'ı okuyunca içimde bir Sultan oluyor, adını da Türkan koyuyorum. Bülent Parlak ve arkadaşları inanılmaz bir iş başarıyor.
250 syf.
·Puan vermedi
Merak ettiğim bir dergiydi ama bu sayısıyla başlangıç yapabildim. Genel olarak beğendim fakat bir kaç yazı 'yazılmış olmak için yazılmış' gibi geldi. Ve renklendirmesinin genel olarak siyah beyaz olmasıda dergiyi daha okunur kılmış bence.
%1 (1/250)
·Beğendi·Puan vermedi
Var olan duygulara(hayata) farkli bakiş açişi kazandirabilecek bir kitap oldugunu goz onunde bulundurarak okunmaya deger oldugu kanaatindeyim... ve okumaya devam
Beni bir mahcubiyet kendine hayran bıraktı
Seni anlamış gibi yapanlar sana eziyet verirken
İzdiham Dergisi
Sayfa 15 - Bülent Parlak - "Belki olur, belki olmaz hiçbiri"
Etrafında dönen olaylar silsilesi içinde, yaşadığı hayatın hüsranını, kurduğu hayalin yıkılışını gören insanların kimisi yarasını göstermemeye çalışır, kimisi de yaşamındaki küçük bir çiziği büyüttükçe büyütür. Ama yine de hayat sürmeye, devran dönmeye devam eder. Biz de Rushmore' da sık sık tekrar eden şu Latince söze kulak verebiliriz:

"Sic transit gloria mundi( Böylece geçer ihtişamı dünyanın)"
İzdiham Dergisi
Sayfa 44 - Reşat Karataş/ Başkalarının Acısı Bizim Neremizde Durur?
Çok sonralar anladık ki, yara almışlar başkasının yarasından yararlanma yetkisini kendinde bulabilmektedir.
İzdiham Dergisi
Sayfa 19 - Halil Ecer - Pansuman Yaraya İhanettir

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İzdiham - Sayı 42
Alt başlık:
2019 Kasım-Aralık
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148891000
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İzdiham Dergi

Kitabı okuyanlar 35 okur

  • Uykusuzokur
  •    ོ B e t ü l
  • İlker Uludağ
  • Müşkülpesent
  • Sude Özgül
  • Cihad DEMİR
  • Dişçi bayan
  • F. Y. Yılmaz
  • aylin sönmez
  • beyza

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%87.5 (21)
9
%8.3 (2)
8
%0
7
%4.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları