İzlanda Balıkçısı

8,1/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
6 beğeni  · 
668 gösterim
Bretagne bölgesindeki Paimpol kasabasında her avlanma mevsimi öncesinde hummalı bir çalışma vardır. Denizcilerin muşamba giysileri, lodos şapkaları dikilir; ağları, oltaları onarılır, yanlarına alacakları erzak hazırlanır... Yıl ikiye ayrılır: balıkçıların kasabada olduğu aylar ve denize gittikleri zamanlar... Onlar yokken ne kadar kaygılı bir bekleyiş egemense döndüklerinde de o kadar mutluluk vardır (ya da dönemeyenlerin kasabanın üzerine çöken matemi)...

Romanın fonunda bir balıkçı kasabası olsa da İzlanda Balıkçısı üç aileye odaklanır: Kuşaklar boyu denizci olmuş Gaos'lar, Moan'lar ve zengin bir aile olan Mevel'ler... Gaos'ların yakışıklı ve mağrur oğlu Yann, Mevel ailesinin güzeller güzeli kızı Gaud, yaşlı büyükannesiyle yaşayan Yann'ın yakın arkadaşı Sylvestre. Maud ile Yann arasında uzaktan uzağa süren aşkın tek engeli, aralarındaki sınıf farkıdır. "Paris görmüş" Gaud, aşkı için her şeyden vazgeçmeye hazırdır ama Yann'dan umduğu karşılığı göremez. Yann ise kendisinde katbekat zengin bir kıza olan aşkını bir türlü açığa vuramaz.

Denize dair bütün kitaplarda olduğu gibi başkahraman denizdir... Deniz hem hayatın hem de ölümün sebebidir. Her zaman son sözü söyleyendir... Pierre Loti İzlanda Balıkçısı'nda öyle yalın, öyle insanın kendini dalgalarına kapıp koyuverdiği bir dil kullanmıştır ki, aynı acıları, aynı mutlulukları derinden hissedersiniz. Hiç eskimeyen bir dil, isimler değişse dünyanın her yerinde yaşanabilecek bir öykü. Kuşkusuz gerçekliği su götürmez tanımlarla, ifadelerle, bir yumruk gibi boğazınıza tıkanan acılarla...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750714054
 • Çeviri:
  Barış Behramoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rukiye Egl 
15 May 22:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap benim için neden önemli?..

Çünki bu kitap bende bir çeşit "zaaflar yıkımı" oldu. Ya da şöyle diyeyim, benliğimi hezeyanlara mahkum eden en büyük engelin bizzat kendi bencilliğim olduğunu ben bu kitapla fark ettim..

Kitabın dramatik bitmesine üzüldüm tabii ki. Ancak aradan geçen birkaç gün içinde, Pierre Loti'ye sonuna kadar hak verdim. Zira insanın hamuru bencillikle yoğurulmuştur. Sürekli sahip olmak, kazanmak ister. Oysa kitapta, emek verdiğin halde kaybetmenin, kaybetmeyi kabullenmenin ve hatta kaybedeceğini bile bile emek vermenin hikayesi anlatılıyor.

Bu bir aşk, arkadaşlık veya herhangi bir şey olabilir. Burada söz konusu olan aşkın çarpıcılığı değil, bir yenilginin doğuracağı travmatik sonuçlara benliğimizi hazırlayabilme becerisidir. En azından ben öyle bir çıkarsama yaptım.

Kitabın bende bıraktığı etkiyse, bir şeyi elde etme refleksi geliştirmeden emek vermeyi öğrenmek oldu. Bu, aşk için de geçerli. Aşk, çok sevince maşuku elde edebileceğimiz bir alış-veriş değildir. Aşk, alışveriş değildir zira.

Onu yaşarsınız. Ancak kural bu kadar basitken insanların analitik hesaplarına kurban gitmiştir ne yazık ki..

Sizlere -bu kitabı okuyacak olanlara- tavsiyem, başka hiçbir mühendislik hesaba meydan vermeden, aşkı sadece yaşayın. İnanın bu fazlasıyla yeter, yetecektir.

Ertuğrul Erol 
10 Şub 23:28 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Mavilikleri dalıp gittigimiz o deniz manzarasının bir diğer yüzü.Hırçınlığı,acımasızlıgı iki sevgiliyi birbirinden ayıran masum görünen kurulmuş en büyük tuzak DENİZ..

Kitaptan 11 Alıntı

Asiye-Melikşah 
04 Nis 18:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne var ki tasvirler gerçek insanlardan daha uzun ömürlü olur.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 12 - can)İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 12 - can)
Asiye-Melikşah 
04 Nis 18:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Öğrendiklerini hayat ona tesadüfen ve gelişigüzel ayırt etmeksizin sunmuştu.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 26)İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 26)
Mehmet Reşit 
08 Ağu 17:08 · Puan vermedi

İnsanların ve gemilerin adlarının kendine özgü bir yüzleri, sanki anlamları vardır.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Lotiİzlanda Balıkçısı, Pierre Loti

Denize dair bütün kitaplarda olduğu gibi başkahraman denizdir... Deniz hem hayatın hem de ölümün sebebidir. Her zaman son sözü söyleyendir...

İzlanda Balıkçısı, Pierre Lotiİzlanda Balıkçısı, Pierre Loti
Madam Tutli Putli 
 08 Haz 15:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İzlandalı balıkçı eşi olmak, her defasında baharın yaklaştığını hüzünle izlemek, bütün yazı acı ve endişe içinde geçirmek...

İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 171 - Can Yayınları)İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 171 - Can Yayınları)
Mehmet Reşit 
06 Ağu 13:05 · Puan vermedi

İnsan kendisini sürekli biçimde değişken olmakla beraber, sınırlı biri sahne içinde hissediyordu.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Lotiİzlanda Balıkçısı, Pierre Loti
Mehmet Reşit 
06 Ağu 13:08 · Puan vermedi

Uzaktan daima her şey epey kolay, söylemesi ve yapması alabildiğine basit görünür.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Lotiİzlanda Balıkçısı, Pierre Loti
Madam Tutli Putli 
08 Haz 15:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

... durgun şeyler arasında sakin yol almak dışında yapılacak başka bir şey de yoktu; sadece nefes almak ve yaşamın kollarına kendini bırakmak. Bakınca sadece tekdüze derinlikler görüyor; dinleyince sadece sessizliği duyuyordunuz.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 90 - Can Yayınları)İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Sayfa 90 - Can Yayınları)
Mehmet Reşit 
06 Ağu 13:03 · Puan vermedi

Yolculuklarının hedefi ile zihinleri epey ilgilenen kimseler, yolun bin türlü ayrıntısıyla daima herkesten fazla avunurlar.

İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Oda Yayınları)İzlanda Balıkçısı, Pierre Loti (Oda Yayınları)
2 /