Jacob'ın Odası

5,7/10  (3 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
626 gösterim
Kaptan artık belediye meclisi üyesiydi. İkisi de geceye baktılar, Londra'nın gecesiyle aynıydı, yalnızca bu çok daha şeffaftı. Kasabadaki kilise çanları saat on biri çalıyordu. Denizdeki rüzgâr dinmişti. Bütün yatak odası pencereleri karanlıktı, oysa o saatte Londra'da, Parliament Hill'dem Guy Fawkes'ı yakıyorlardı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2014
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786053754138
 • Orijinal Adı:
  Jacob's Room
 • Çeviri:
  Nazan Arıbaş Erbil
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
elif bayram 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitap hakkında ilk söylenmesi gereken şey kolay lokma olmadığı. Sebebi de kitabın bir olay, konu, zaman ve mekan örgüsü içermeden bağımsız ilerlemesi. Yazar yani Virginia Wolf kitabi yazarken aklindan geçen düsünceleri de eklemeyi ihmal etmemiş. Akıcı bir kitap değil. Özellikle xe bu tarz kitaplara alışkın degilseniz hep olaylar ve cümleler arasinda baglanti kurmaya calsiiyorsunuz ve kuramiyorsunuz. Yani demem o ki derin bir kitap ve yorucu... Güzel mi? Bu tarz kitaplara cok alisik olmadigim icin benim acimdan orta derecede. Ama okunmali mı derseniz elbette ki okunmali...Cünku degisik ve ozgun bir tarzi var en onemlisi de Virginia Wolf gibi bi yazarin kaleminden cikmis olmasi...Mutlaka baska kitaplarini da okuyacagim ve bu tarza alistigimda buraya cok daha farkli bir inceleme kaydedebilirim.

Kitaptan 5 Alıntı

“Erdemleri bir ya da iki sayfada özetleniveren kitapları severim. Üzerlerinden ordular geçse kılı kıpırdamayan cümleleri severim.”

Jacob'ın Odası, Virginia WoolfJacob'ın Odası, Virginia Woolf
Turgay Bağan 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mektupları ele alalım...Kahvaltıda,gece vakti,sarı pulları,yeşil pullarıyla nasıl da gelirler;posta damgasıyla ölümsüzleştirilerek...İnsan kendi zarfını bir başkasının masasında gördüğünde eylemlerin ne denli çabuk ayrılıp yabancılaştığını fark eder.Sonra zihnin bedeni terk etme gücü açığa çıkar ve belki kendimizin masanın üstünde duran bu hayaletinden korkarız ya da nefret ederiz veya yok olmasını dileriz.Yine de sadece akşam yemeğinin yedide olduğunu bildiren,kömür sipariş eden,randevu veren mektuplar da vardır.Bunlardaki el yazısı güçlükle algılanabilir,sesi ya da sert bir bakışı sezmenin ise bahis bile olmaz.Ah,ama postacı kapıyı çaldığında ve mektup geldiğinde mucize her defasında tekrarlanır görünür,konuşma girişiminde bulunulmuştur.Mektuplar kıymetlidir,son derece cesur,terk edilmiş ve yitmişlerdir.

Jacob'ın Odası, Virginia Woolf (Sayfa 106 - İthaki Yayınları)Jacob'ın Odası, Virginia Woolf (Sayfa 106 - İthaki Yayınları)
Turgay Bağan 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bizi yaşlandıran ve öldüren şey felaketler,cinayetler,ölümler ve hastalıklar değildir; insanların bakma,gülme ve otobüslerin basamaklarını hızla çıkma biçimleridir.

Jacob'ın Odası, Virginia Woolf (Sayfa 92 - İthaki Yayınları)Jacob'ın Odası, Virginia Woolf (Sayfa 92 - İthaki Yayınları)
Vipassana 
 08 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Damarlarımızdaki gelgit şimdiye kadar hiç açıklanamadı - mutlulukla mutsuzluk arasındaki.

Jacob'ın Odası, Virginia WoolfJacob'ın Odası, Virginia Woolf
Vipassana 
 08 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kasvet, yanımızı yöremizi yalayan bu karanlık sulara teslim olmak modern bir icattır. Belki de, Cruttendon'ın dediği gibi yeterince inancımız yok. Babalarımızın hiç değilse yıkıcak bir şeyleri vardı.

Jacob'ın Odası, Virginia WoolfJacob'ın Odası, Virginia Woolf

Kitapla ilgili 1 Haber

İthaki: “Okurdan özür dileriz”
İthaki: “Okurdan özür dileriz” İthaki Yayınevi'nin Dünya Klasikleri dizisinde yer verilen “farklı” üsluptaki yazar biyografileri sosyal medyada yoğun tartışmalara yol açtı. Yayınevi, Radikal Kitap’a yaptığı açıklamayla “maksadını aşan eril dilden” ötürü okurlardan özür diledi.