Japonya Günlükleri

7,3/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
1 beğeni  · 
529 gösterim
"Yalnız uyuyacağım yağmurlu Tokyo gecesinde."

6.45 Richard Brautigan tüm eserleri projesi hız kesmeden yoluna devam ediyor. "Japonya Günlükleri" yazarın Japonya'da yaşadığı ve önemli kitaplarına taban oluşturduğu süreçte ortaya çıkan serbest metinler bütünü, Japon haiku yazını ile bu yazına çok yakın bir sesi olan kendi cümle kurumlarını yazar şiirsel bir dille not formunda kaleme almış, ortaya alışık olunmayan ve bir o kadar da Richard Brautigan'a ait bir sound çıkmış elbet. Depresif ve bir o kadar da naif bu metin yazarın kullanmayı çok sevdiği ve çok da başarılı olduğu; yalnızlık, ölüm, alkol, kadın, intihar gibi temaları nüvesinde barındırmakta. Kısacası, Bir Richard Brautigan Kitabı!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9786055150303
 • Orijinal Adı:
  An Unfortunate Woman
 • Çeviri:
  Melis Oflas
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra 
30 Nis 20:49 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Karpuz Şekerinde çok severek okuduğum bir kitaptı ve Brautigan'ın tarzına hayran kalmıştım. Şimdi de elimdeki birkaç Brautigan kitabı arasından yazarı daha iyi tanımak adına öncelikle Japonya Günlükleri'ni okumak istedim. Japonya Brautigan ve eserleri için önemli yere sahip ama baştaki anlatıdan Japonya'nın onun için geçmişte ne anlam ifade ettiğine ve insanın fikirleriyle beraber sevgi, nefret imgelerindeki değişimlere de tanık oluyoruz. Sonrasında ise yazarın Japonya'ya ayak bastıktan sonra kaleme aldığı günlük tarzında şiirler yer alıyor ve kitap yazarla ilgili ufak bilgilerin yer aldığı yazılarla son buluyor. Brautigan'ın Japonya'ya gitmesi gerekti ama zaten yolda olmak, yol deneyimlerini okumak her daim bir başka güzel.

Dila. 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Brautigan 'ın japonya seyahatlerinden biri sırasında, japon kültüründen ve edebiyatından da etkilenerek yazdığı kısa şiir yani "haiku"lardan oluşuyor kitap.
Kitap olsun diye yazılmamış, yalnızca bir çizgili deftere notlar alınmış, karalanmış. Brautigan sevenler için çok değerli, henüz Brautigan okumamışlar içinse anlamsız olabilir.

Kitaptan 2 Alıntı