1000Kitap Logosu
Resim
aww
Gerçekten de çok çalışıyor az uyuyordum. Roman kahramanlarından biri olan Martin Eden'ın eğitimini çok çabuk tamamlaması eleştirmenlerin itirazlarına yol açmıştır. Derme çatma bir okulu öğrenimine sahip bir denizciye üç yıl içinde başarılı bir yazar haline getirmiştim. Eleştirmenler bunun imkansız olduğunu söylediler. Oysa ben Martin edenin ta kendisiydim.
Kaderin cilvesine bakın siz. bazıları doğuştan servete konar, bazıları da arkalarından itile itile servete kavuşturulur. Bana gelince, kafama topuzla vurula vurula itildim servete; topuzu indiren de acı yoksulluğun pençesiydi.
Yaşam boyu John Barleycorn'un kuşku götürmez çağrısını ikinci duyuşumdur bu. Birincisi aşırı bir beyin yorgunluğu yüzündendi. Şimdi ise beynim hiç yorulmuş değildi. Tam tersine, hiç çalışmayan bir beynin kör uyuşukluğunu duyuyordum sadece. Sorun da buradaydı zaten. Beynim, kitapların ona buldurduğu yeni dünyanın harikalarıyla öyle bir iştah kazanmış, öylesine tetik bir duruma gelmişti ki, şimdi durgunluğun, hareketsizliğin bütün acılarını çekiyordu.
Bunun yanı sıra da, o vakitler daha hala birçok şeye inanç beslediğim için içki arzusu duymuyordum; erkek ve kadın sevgisi konusunda dünyadaki bütün erkeklerin, bütün kadınların sevgisine inancım vardı; baba olmanın değerine inanıyordum; insanı adaletine, sanata, dünyanın dönmekte devam etmesini sağlayan bütün o safça hayallerin topuna inanıyordum.
1
2
3
4
...
196
1.951 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.