Joseph Fouche Bir Politikacının Portresi

9,2/10  (11 Oy) · 
24 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.019 gösterim
"Fouché, aklını ve iradesini kontrol edebilen, Makyavelist, gözükara, her türlü etik ilkeden yoksun, değişen ideolojilere aynı hızla uyum gösteren, iktidar zevkini maskeleyebilen bir politikacı tipidir. Zweig, Fouché'nin şahsında sadece bir politikacıyı değil, çıkar ve amaçlarını her şeyin üstünde tutan, bu uğurda önündeki her şeyi ve herkesi ezip geçen, kendini, sadece kendini düşünen insanı anlatmaktadır aslında."
-Gülperi Sert

Stefan Zweig, bu ünlü biyografik yapıtında, Fransız Devrimi'nin en kanlı günlerinde "Lyon Kasabı" adıyla tarihe geçen Fouché'nin öyküsünü anlatıyor. Fouché, devrimden terör dönemine ve monarşiye, tek başına siyasetin yönünü belirleyen her devrin adamı. Balzac'ın deyişiyle, "psikolojik açıdan çağının en ilginç karakteri." Zweig'ın, örneklerine günümüzde de sık sık rastladığımız bir politikacı tipini gözler önüne seren bu yapıtını Gülperi Sert'in çevirisiyle sunuyoruz.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2007
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750707940
 • Orijinal Adı:
  Fouche, Bildnis Eines Politischen Menschen
 • Çeviri:
  Gülperi Sert
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Deniz-ays 
17 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde

Stefan Zweig; tartışılmaz bir yazar. Kitabında; Fransız Devrimi'nin en kanlı günlerinde tarihe geçen Fouché'nin öyküsünü anlatıyor. Normalde biyografi okumayı pek tercih etmesemde, hiç sıkılmadan okuduğum bir kitap oldu. Yaşanmış olayların anlatılması, insanın hayatına yön vermesi açısından da kişisel gelişim kitabı niteliğinde. Sadece Fransa tarihini değil, birçok toplumun ve halkın kaderini değiştiren; Fouche' nin politikacı yönü, insan ilişkileri, dahi zekasının( çıkarcı tarafı daha baskındır) ele alındığı muhteşem bir eser. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca okuduktan sonra Fouche'nin günümüzdeki politikacılarla nekadar benzerlik gösterdiğini göreceksinizdir.

Bu kitapta bir zamanlar Napoleon gibi güçlü bir imparatora kafa tutmuş, onunla alay edercesine siyaset oyunları yapmış bir isimi josephfouche yi tanıdım. Ama ne tanıma!
İhanet edecek kimseyi bulamayınca kendine bile ihanet eden bir siyasetçi, esen rüzgara göre yön değiştiren, dolap çevirmeyi seven soğukkanlı, sırlarla dolu bir devlet adamı.
Ama onun gibi ünlü bir siyasetçi bile o bile en sonunda yapayalnız kalabiliyor... Stefan Zweig bu kitabıyla, çok başarılı bir dil kullanarak , siyasetçilerin nasıl da ahlak ve insani değerlerden , gün geçtikçe uzaklaştığını çok güzel sunmuş...

kübra yılmazsoy 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 8/10 puan

Akıl yalnızca çıkarlar doğrultusunda kullanılmalı ve güç daima seninle olmalı.
Yaptığı siyasetle tamamen bir bukalemunu andıran Fouche, Fransız İhtilalinin en etkin fakat bilinmeyen adamlarındandır. Karaktersizliğini ve güvenilmezliğini her zaman tam yerinde kullanan bu adam bir kilisede matematik öğretmenliğinden Otranto düküne yükselişi ve Napolyonu bile korkutan keskin zekası Machiavelle siyasetini çok güzel yansıtmıştır.

Kitaptan 7 Alıntı

"Çünkü iktidar, görenleri taş eden periler gibidir!
Onu bir kez gören, bakışlarını bir daha ondan ayıramaz.
Hüküm vermenin sarhoşluğunu birkez tatmış olan,
bundan asla vazgeçemez!"

Joseph Fouche, Stefan ZweigJoseph Fouche, Stefan Zweig
Deniz-ays 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Aslında bir makam, sadece başında olan insanın o makamda ne yaptığıyla değer kazanır.

Joseph Fouche, Stefan Zweig (Sayfa 122)Joseph Fouche, Stefan Zweig (Sayfa 122)

Birkaç yüz kişinin rahatlığı için, 24 milyon insanın yoksulluk içinde boğulmasına izin verilemez; zenginlerin elindeki gereğinden fazla mal ve mülk alınmalıdır; gerçek bir cumhuriyetçi olabilmek için her vatandaş kendi içinde bir devrim yapmalı ve tüm davranışlarını, duygularını ve alışkanlıklarını yenilemelidir.

Joseph Fouche, Stefan ZweigJoseph Fouche, Stefan Zweig
Deniz-ays 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Günümüzde de hala halkların, çocuklarını ve yarınlarını inanarak teslim ettikleri ne olduğu belirsiz korkunç politika oyunlarında, doğru, ufku geniş ve kararlı insanların değil, diplomat dediğimiz profesyonel kumarbazların, eli çabukluk, boş sözler ve vurdumduymazlık konusunda usta kişilerin cirit attığını görüyoruz.

Joseph Fouche, Stefan ZweigJoseph Fouche, Stefan Zweig
Deniz-ays 
 15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

1914-1918 yılları arasında dünya tarihini ilgilendiren savaş ve barış ile ilgili kararların, akıl ve sorumluluk duygusuna sahip insanlar tarafından değil, aksine kişiliği şüpheli, yeterince zeki olmayan, geri planda kalan ve ortaya çıkmayan insanlar tarafından alındığına şahit olduk.

Joseph Fouche, Stefan ZweigJoseph Fouche, Stefan Zweig
Deniz-ays 
 18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsanlık tarihinde en büyük haberciler sürgünden gelmiştir, büyük dinlerin elçileri Hazreti Musa, Hazreti İsa, Hazreti Muhammed, Buddha en önemli sözlerini söylemeden önce çölün sessizliğine çekilmek, insanlardan uzaklaşmak zorunda kalmışlardır. Milton' un körlüğü, Beethoven' ın sağırlığı, Dostoyevski'nin hapisanesi, Cervantes'in zindanı, Luther'in Wartburg'a kapanması, Dante'nin sürgünü ve Nietzche'nin kendi isteğiyle Engadin'in buz gibi bölgesine çekilmesi, tüm bunlar insanoğlunun uyanık iradesine karşı kendi dehasının gizlice arzuladığı isteklerdir.

Joseph Fouche, Stefan Zweig (Sayfa 110)Joseph Fouche, Stefan Zweig (Sayfa 110)
Cuma Yılmaz 
12 Şub 23:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gizli gizli işler çeviren bu adamdaki inatçı gücü tanıyan hiç kimse kesinlikle ve en tehlikeli işler için ihtiyaç duymadığı sürece onu işe almazdı.

Joseph Fouche, Stefan Zweig (Sayfa 156 - Can Yayınları 4. Baskı)Joseph Fouche, Stefan Zweig (Sayfa 156 - Can Yayınları 4. Baskı)