July'ın İnsanları

6,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
411 gösterim
Güney Afrika'nın her yerinde silahlı militanlar ülkenin kentlerini savaş alanına çevirmişlerdir. Yıllardır kötüleşmekte olan durum bir anda korkunç olaylarla sonuçlanmış, hazırlıksız yakalanan beyaz halk müthiş bir çatışmanın, yakıp yıkmanın içinde bulmuştur kendini. Üç çocuklu, liberal görüşlü beyaz Smales ailesi bu dehşet çemberinden yıllardır yanlarında çalışan siyah uşakları July sayesinde kurtulur; July onları kendi doğduğu uzak ve ilkel köye kaçırır. O yoksul çevrede, alıştıkları her şeyden uzak, sadece hayatta kalmaya odaklanan, siyahlarla eşitleşen Smalesler'le July'ın hikâyesi, her iki tarafın kişiliklerindeki ve ilişkilerindeki kaymalar, bize bölünmüş bir Güney Afrika'da, siyahlarla beyazlar arasındaki ürkütücü yaklaşımlar ve yanlış anlamalar hakkında unutulmaz bir pencere açıyor.

"Gordimer'in yazdığı en iyi roman."
-Saturday Review-

"Güney Afrika hakkında başka bir edebiyat eseri okumasanız da Gordimer'in eserleri yeterli olur. . . Bir benzeri yok."
-Sunday Times-

"Soluk kesici... O kadar mükemmel yazılmış ki içindeki olayların her biri tüyler ürpertici, tekinsiz bir biçimde mümkün olabilir."
-Anne Tyler, New York Times Book Review-
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller: 1991 Nobel Edebiyat Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789944756365
 • Orijinal Adı:
  July's People
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Tuğba Karakaya 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap kötü değildi ancak kitabı okumadan önce o kadar çok övgü okudum ki hem yazar hakkında hem kitap hakkında belkide bu yüzdendir beklentimi karşılamadı. Kötü değildi ama az kaldı. Bloğumda daha detaylı yazdım bakmak isterseniz:

http://hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/...nadine-gordimer.html