Jung Psikolojisi

8,4/10  (8 Oy) · 
18 okunma  · 
8 beğeni  · 
588 gösterim
Analitik psikolojiye göre, her insanın bir dış bir de iç dünyası vardır. Çevremize yönelik olarak "persona" denen, bulunduğumuz çevreye, kültüre uyum sonucunda kazandığımız özellikler bütünü tanımlanmıştır. Eğer buna körü körüne uyacak dercede, kendi beynimizle sorgulamadan toplumsal kalıbı özümsersek, kişiliğimizle ilişkimizi kaybedebiliriz.

 "Gölgelenmiş kişilik" denilen yapımız ise, gizlediğimiz kendimizin de fark edemediği alkol kullananlarda da gözlenebilen bilincimizin baskıdan kurtulduğu anlarda gerçekleştirdiğimiz düşünsel ve eylemsel yaklaşımlardan oluşur. Bunu aslında kendimizde olan sevmediğimiz özellikleri, başkalarına affetme şeklinde nitelendirebilecek olan "yansıtma"larda da gözleyebilmekteyiz.

 Jung'a göre iç dünyamıza yönelik de çeşitli yapılarımız vardır. Her insanda hem dişiliğe ait bir davranış ve hissediş yapısı (ki buna "anima" adını vermiştir) hem de erkekliğe ait bir yapı ("animus") vardır.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  236
 • ISBN:
  9786053243847
 • Çeviri:
  Murat Ukray
 • Yayınevi:
  Yason Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Jung'un biyografisiyle başlayan kitapta onunla ilgili kavramların sistematik bir biçimde hazırlandığını görüyorsunuz. Murat Ukray derleme konusunda iyi iş çıkarmış, kitap hem düzenli hem anlaşılır. Jung psikolojisini anladığınız gibi onun Freud'la olan ilişkisini de anlatıyor. Freud ve Jung için bir bölüm hazırlanmış ve bu bölüm sayesinde ikilinin ilişkisiyle ilgili doğru bilinen yanlışları anlıyorsunuz. Kuramlar, teoriler açıklanırken Jung'un hangi yollardan nasıl geçtiği, neleri düşündüğü de yer alıyor.

Okuması kolay ve zevkli bir kitap, sade bir dille yazılmış ve anlaşılır olması baz alınmış gibi. Tek sorun bazı kavramlarının farklı sayfalarda bir kaç kez açıklanarak kendini tekrar etmesi, anlaşılması açısından iyi olsa da ben çok gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...stav-jung-kitap.html