Justine - Erdemin Felaketleri

8,0/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
940 gösterim
Yarattığı hayaletler, onu edebiyat ve felsefe tarihinin en tartışmalı isimlerinden biri yapmıştı. Justine/Erdemin Felâketleri, Sade'ın edebiyat dünyasına ilk adımıdır. Bu kitapla başlayan serüven onu vazgeçilmez kılacak ama ödülü zından olacaktı. Bu eseri yazdığı için lanetlenmiş, hapsedilmişti... İşlediği suçlardan (!) dolayı uzun yıllar cezaevinde yattı ve 40 yıllık bir tarihi şöyle özetledi;

"Beni bedensel günaha ilişkin dayanılmaz bir perhize mahkûm ederek mükemmel bir iş yaptığınızı düşündünüz ama yanıldınız, beynimi coşturdunuz, bana can vermek zorunda kalacağım hayaletler yarattırdınız."

Justine'in başına gelmedik hal kalmaz. Ama o hep erdemi seçer, o her zorlukta sığındığı Tanrı evindeki papazlar tarafından işkence görür, seks kölesi olarak kullanılır. İnadına yaşamaya çalışır ve inadına erdemi seçmekten vazgeçmez.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055708498
 • Orijinal Adı:
  Justine ou Les Malheurs de la Vertu
 • Çeviri:
  Birsel Uzma
 • Yayınevi:
  Chiviyazıları Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Marquis de Sade, Dostoyevski başta olmak üzere birçok önemli sanatçının başucu yazarı. Sade' yi okumak için sağlam bir psikoloji lazım. Çünkü içinde çok büyük bir kin hatta şeytani bir ruh vardır ve bunu kitaplarında kusmuştur. İnsanlara karşı büyük bir nefreti vardır. Çünkü ömrünün 29 yılını hapishanede, 13 yılını akıl hastanesinde geçirmiştir. Onlar onu içeri tıkdıkça o da kendini yazmaya adamış. Yazmış yazmış yazmış. Sade' ye göre iyilik yoktur ve tek doğru akıldır. Kitaplarını okudukça etrafınızdaki herkese şüpheyle bakıyorsunuz. Böyle sadist düşüncelerin akıllı bir kafadan çıkmadığı, Sade' nin gerçek bir deli olduğu aşikar. Justine kendini tanrıya adamış masum bir kızdır. Fakat başına gelmeyen işkence ve tecavüz kalmıyor. Öyle sadistçe yazılmış ki yok artık diyorsunuz. Çok beğendim, heyecanla okudum.

Kitaptan 10 Alıntı

Umut yalnızca umut... Bizi sakinleştiren, körleştiren ve bize iyilikten çok kötülük getiren bu yalancı umut.

Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 196)Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 196)

İnsanlar öylesine kör olmuştu ki, bir kadın ahlaksızlığını ne kadar ortaya koyarsa listesine girmek isteyen de o kadar çok olurdu. Değersizliğin ve yozlaşmışlığın ölçüsü, onun için sergilenmeye cesaret edilen duygularla ölçülür olmuştu.

Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 35)Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 35)

Tek yapılması gereken, bize acı verirken diğerlerine yarar getiren kendi içimizdeki bu sinsi duyarlılığı köreltmekti. Ama iyilik dolu bir kalbi katılaştırmak güçtü.

Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 30)Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 30)

Kötüler gül toplarken, kendini bütün bu saptamaların üzerinde gören erdemlerle dolu özel insanlar, fırtınaya direnmektense teslim olmanın yeğlenebileceğini düşünmeyecekler midir?

Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 27)Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 27)

İnsanların kalbinde hiç dürüstlük ve merhamet kalmadı mı ?
Bu kadar dile düşmüşken, kalmasını nasıl beklersin ki zaten ?

Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 41)Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade (Sayfa 41)

İnsan işte, tutkularından başka bir şeyi gözü görmeyen insan ! yaban çöllerin en ücra köşelerindeki kaplanlar bile korkar zulümlerden.

Justine - Erdemin Felaketleri, Marquis De SadeJustine - Erdemin Felaketleri, Marquis De Sade