Adı:
Kabile Büyücüsünün Karısı
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
341
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053742173
Kitabın türü:
Çeviri:
Handan Sağlanmak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Final Kültür Sanat Yayınları
Afrika’da dünyaya gelen ve ailesinin misyonerlik görevi nedeniyle çocukluk yıllarını “kafatası avcıları” olarak bilinen Bashilele kabilesiyle iç içe geçiren Amerikan asıllı yazar Tamar Myers’ın kaleme aldığı Kabile Büyücüsünün Karısı, Final Kültür Sanat Yayınları etiketiyle okurlarla buluştu. 1958 yılında geçen roman, günümüzdeki adı Demokratik Kongo Cumhuriyeti olan Belçika Kongosu’nda yıllarca hüküm süren sömürge yönetiminin yerli halkın yaşayışı üzerindeki tahribatını bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.
Romanın iki ana karakterinden biri Amanda Brown adlı, ABD’li, genç ve toy bir misyoner; diğeri ise artık eskisi kadar müşterisi olmadığı için postanede çalışmak zorunda kalan bir kabile büyücüsünün “Topal” adındaki, aksak ayaklı, ufak tefek, fakat fevkalade akıllı karısı… Amanda, misyoner misafirhanesini işletmek üzere gittiği küçük Kongo kenti Belle Vue’deki yabancı kültüre uyum sağlamaya, yerlilerle sıcak ilişkiler kurmaya başlarken yardımcısı Topal’ın hayatına tesadüf eseri paha biçilmez bir ham elmas girer. İnanılmaz büyüklükteki bu elmas sadece Amanda’nın mütevazı hayatını değil, gün geçtikçe daha fazla bağlandığı Kongolu dostlarının hayatlarını da bir anda alt üst eder. Birbiri ardına gelişen olaylar sonucunda romandaki karakterler, ölüm ve ihanetlerden örülü bir girdabın içine sürüklenir. Fakat, işte tam da bu karmaşanın ortasında, tarihin cilvesi bir kez daha kendini gösterir ve Kongo’da esen rüzgar birden yön değiştirir.

Tamar Myers’ın kişisel deneyimlerinden yola çıkarak sıcak ve akıcı bir üslupla kaleme aldığı Kabile Büyücüsünün Karısı; dikkat çekici konusu ve heyecan dozu yüksek kurgusu ile bir solukta okunacak, capcanlı karakterleri ve esprili diyalogları ile hafızalarda yer edecek bir roman. Bu gizemli ve büyüleyici Afrika yolculuğunu uzun süre unutamayacaksınız…
Kabile Büyücüsünün Karısı'ı okuyanlar