Kabil'in Kırlangıçları

9,0/10  (2 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
403 gösterim
"Kimse yağmurların mucizesine, ilkbaharın büyüsüne, özellikle de güzel bir yarının şafağına inanmıyor, insanlar çıldırdı; geceyle yüzleşmek uğruna gündüze sırt çevirdiler. Evliyalar azledildi. Peygamberler öldü ve onların hayaletleri çocukların alnında çarmıha gerildi..."

Taliban yönetimi altındaki Kâbil'de, savaşların ve baskının kol gezdiği sokaklarda, sadece binalar değil yaşantılar da yıkıntıların altında kalmış: Bir zamanların refahı içinde ve modern koşullarında yaşamaya alışmış burjuva bir çift ve Taliban'ın hizmetinde ölüm servis eden bir zindancıyla biçare eşi... Dört unutulmaz karakterin karanlıktan çıkmak için aşkın aydınlığına sığınma çabası... Kadınların dar alanlara sıkıştırılmaya çalışıldığı koşullarda özgürlük için nasıl uğraştıklarının mucizevi anlatısı...

Kâbil'in Kırlangıçları, kitapları 34 dile çevrilen ödüllü yazar Yasmina Khadra'nın, Afgan toplumunun açmazlarını kaleme aldığı bir labirent.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9786054764150
 • Orijinal Adı:
  Les Hirondelles de Kaboul
 • Çeviri:
  Alev Özgüner
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Farkhunda 
 26 Haz 00:24 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

https://youtu.be/dNAahoVgsmU
Mûhsin Namcû'nun seslendirdiği şiir "Rû be rû" ve "Gülçehre " - "Sorayayı taşlamak" adlı filmleri buraya bırakıyorum. Bu kitabı okuyup bunları izlemek istersiniz umarım.
~
Uzun, geniş, kurak bir coğrafyada toprağın ve yaşayanların kendi dedelerine ihanet ettiği, savaş ve kanla sulanmış bir halk. Proleterya ve Burjuvazinin, Taliban eliyle yerle bir edilip halkın üzerine , açtığı yeni sınıf olan sefaleti ve din adamlarını zengin edenlerini, vahşete olan açlığını betimliyordu.
~
Büyük arenalarda Taliban adamlarının gösteri arasına sıkıştırılan Çadorlu (kadın kimliğini yok eden elbise) kadınların idamlarıyla zevk alan adamlar ve diğer Çadorlu kadınları okumak bile büyük bir huzursuzluktu. Topraklı yolda yürüyen Çadorlu kadının geride bıraktığı ayak izi, Taliban adamı tarafından öpmesini bile bahsetmek oldukça can sıkıcı.
~
Bu kitaptan zevk almayı aklınızdan çıkarın, Moskofun, Arabın, Peştunun birbirine yaptığı zulümde son derce kültürlü insanların bile toplum histerisi sonucunda ne derece vahşi olup ilk taşı atarak bir kadını taşlayabildiğini ve bir başka karakterin çok yaşlı olmasına rağmen recmedilecek bir kadını, çadorsuz görüp ona aşkıyla mecnûna dönebileceğinin romanı.
~
"Çador, Burka, Çarşaf"
Bu üç kıyafet İslam öncesi kadının, ortadoğuda giyme zorunluluğu olduğu özellikle Burka ve Çadorun kullanıldığı, İslam sonrası ise Çarşafın da Çadora benzer türetilip yüz görünecek şekilde açık bırakılmıştır. Arap kavimlerinde, yüz mahrem sayılıp onun da kapanması için toplum geleneğinde takılması zorunlu olan peçe üretilmiştir. Bütün bu giyimler, olduğu coğrafyaya göre değişkenlik gösterir, İslamda bu yüzden belli bir Tesettür kıyafeti söz konusu değildir. Toplumda erkeğin libidosuna göre kadın farklı sınıflara konuyor ;obje;hayvan gibi görülüyor bu yüzden örtü biçimi değişiyor.
....
Mustafa Kemal Atatürk'e Türkiye içinde yaşayan bütün kadınlara insan olma hakkını verip bizlerin insanca özgür olduğunu, her şeyden önce ahlaki ölçüleri ile Türk kadının bir ana, kardeş, birey olduğunu hatırlatan ve ona söylenen bütün hakaretleri reddeden kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz.

Kitaptan 15 Alıntı

Farkhunda 
25 Haz 23:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu insanlar uzak diyarların, sonu gelmez yolların inanılmaz seferlerin düşleri içinde yaşarlar çünkü bunları asla gerçekleştiremeyeceklerdir.

Kabil'in Kırlangıçları, Yasmina KhadraKabil'in Kırlangıçları, Yasmina Khadra
Farkhunda 
25 Haz 22:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kimse yağmurların mucizesine, ilkbaharın büyüsüne özellikle de güzel bir yarının şafağında inanmıyor; insanlar çıldırdı;geceyle yüzleşmek uğruna gündüze sırt çevirdiler. Evliyalar azledildi. Peygamberler öldü ve onların hayaletleri çoçukların alnında çarmıha gerildi.

Kabil'in Kırlangıçları, Yasmina KhadraKabil'in Kırlangıçları, Yasmina Khadra
Farkhunda 
26 Haz 00:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sabahtan akşama kadar evde kapalı kalıyor, uyumak için bile çıkarmadığı rezil peçesine inatla sarınıyor. "Yüzün elimde kalan son güneş," diye ona itirafta bulundu Muhsin. "Onu benden esirgeme..." - "Geceye direnecek güneş yoktur" diye karşılık verdi Züneyra, peçesini anlamlı bir şekilde düzelterek.

Kabil'in Kırlangıçları, Yasmina KhadraKabil'in Kırlangıçları, Yasmina Khadra
Farkhunda 
 25 Haz 23:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İslam - Toplum - Gelenek
Bu lanet olası çarşafla ne bir insanım ne bir hayvan, bir sakatlık gibi saklanması gereken bir utanç, bie yüz karasıyım sadece. Kabul edilemeyecek kadar ağır bir şey bu.

Kabil'in Kırlangıçları, Yasmina KhadraKabil'in Kırlangıçları, Yasmina Khadra
Farkhunda 
25 Haz 22:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Afgan toprakları savaş alanları, arenalar ve mezardan ibaret sadece. Dualar mermilerin öfkesinde bölünüyor.

Kabil'in Kırlangıçları, Yasmina KhadraKabil'in Kırlangıçları, Yasmina Khadra
Farkhunda 
25 Haz 23:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İslam bu değilse neden adı İslam
Sefalet ve yıkım arasında bir yürüyüş uğruna adımdan, yüz çizgilerimden, gözlerimin renginden ve dudaklarımın biçiminden vazgeçmemi isteme benden ; bir gölge bile değil, düşman bir dehlize salıverilmiş bir elbise hışırtısı olmamı isteme.

Kabil'in Kırlangıçları, Yasmina KhadraKabil'in Kırlangıçları, Yasmina Khadra
Farkhunda 
25 Haz 22:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

O ve diğerleri için ölüm sıradan bir iş. Zaten her şey sıradan. Mollalarını her temizlik girişiminde hayatta kalanların içini rahatlatan idamlar dışında, hiçbir şey yok. Kâbil öte dünyanın bekleme odasına dönüştü. İşaretlerin şaştığı karanlık bir karanlık bir bekleme odası ; çarmıhların kurulduğu utangaç bir tepe; en katı mahremiyet kuralları içinde uyulan dayanılmaz bir gizlilik.

Kabil'in Kırlangıçları, Yasmina KhadraKabil'in Kırlangıçları, Yasmina Khadra
Farkhunda 
25 Haz 22:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Elden ele dolaşan aynı silahlar, sergilenen aynı suratlar, havlayan aynı köpekler ve gelip geçen aynı kervanlar. Hep bu şekilde yaşadık biz. Kral gitti, yerine başka bir ilahi güç geldi. Armalardaki alametler değişti belki ama yolsuzluklar hep aynı. Kendimizi aldatmayalım. Anlayışlar yüzyıllar önce nasılsa öyle. Ufukta yeni bir çağın belireceğini umanlar boşa zaman kaybediyorlar. Dünya dünya olalı beri, bununla yaşayanlar ve buna inanmayı reddedenler var. Bilge kişi olayları nasılsa öyle gören kişidir. O durumu kavramıştır.

Kabil'in Kırlangıçları, Yasmina KhadraKabil'in Kırlangıçları, Yasmina Khadra
Farkhunda 
25 Haz 23:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kadından - Nesneye dönüş
Çador giymek istemiyorum. Vurulan semerler içinde en aşağılayıcısı bu. Bir Nessos gömleği bile, yüzümü örtüp kimliğimi yok ederek beni eşyalaştıran bu uğursuz kılık kadar zedeleyemez onurumu.

Kabil'in Kırlangıçları, Yasmina KhadraKabil'in Kırlangıçları, Yasmina Khadra
2 /