Kabirde İlk Gece

7,4/10  (19 Oy) · 
62 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.748 gösterim
Ahmet dünya hayatında sadece kitapların satırları arasında okuduğu, varlığına inandığı, ama hiç göremediği kanatlı varlıklarla göz göze geldi.Titriyordu.Bu bu diyordu; Sadece ölüm sonrasında yaşanacak olaylar...

Gözlerindeki perde kalkmıştı.görünmeyen varlıklar şimdi sanal dünyanın ürünü olarak değil, gerçeğin ta kendisi olarak karşısında duruyorlardı.

- Dur Ahmet nereye?

-Taziyeye katılacağım.Baksana eşim ve çocuklarım orada.Yanlarına gideceğim.

-Onlar zaten senin taziyendeler.Senin taziyeni kabul ediyorlar.

-Nasıl yani! Şimdi ben ölü müyüm?

-Maalesef artık fani hayatının üzerine topraktan yorgan çekildi.Bundan sonra ebedi yurdun için hazırlanacaksın.

Ahmet ah! etmenin fayda vermeyeceği bir dönemeçteolduğunu çok iyi biliyordu.merak ettiği varlıklara tekrar baktı.Hiç de dünyada hayal edilen gibi değildiler.Kendilerine has apayrı özgün bir yapıları vardı.Kanatları da çok orjinaldi.Ressamların hayalindekilere benzemiyordu...
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9759019563
 • Yayınevi:
  Bilge Yayınları
 • Kitabın Türü:
YÛZARSÎF 
05 Mar 01:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitap bana iki zıt dünyayı yaşattırdı adeta..Cennet ve cehennem..Yazarın ilerleyen cümleleri ile birlikte ben de adeta hem cenneti hem de cehennemi yaşamış misali duygulara kapıldım..Sürükleyiciliği beni etkiledi..Bana diğer dünyada geçen bir yolculuk yaşattı iyi ve kötü taraflarıyla..

Bekir İstanbul 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı ilk bir öğrencimin elinde görmüştüm, kapağından ve isminden etkilenerek kitabı aldım. Gerçekten sıradışı bir roman ama serinin diğer kitaplarını almayı düşünmüyorum. Mevzu anlaşılmıştır, serinin devamı da aynı şeylerden bahsedecektir. Ayrıca kitabın dili çok basit. Özellikle Ahmet Hamdi Tanpınar gibi bir üstadı okuduktan sonra çok çok basit geliyor. Yinede okunmalı, ahiret inancını pekiştirir..

birsel özbellek 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Kitabın dili olarak bana biraz basit geldi. Kitabı satın alırken kapak nedeniyle etkilenmistim. Okurken tüylerimin diken diken olmasıni bekledim. Fakat beklentimi karşılamadı. Yine de ölümün her an yanıbaşımızda olduğunu unutmamak için okunabilir.

Hilal sena yıldırım 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · 40 günde · Beğendi · 6/10 puan

Güzel bir kitapti seyit ahmet uzun yazarımız ellerine sağlık cennet ve cehnnem bu kadar güzel hayal edebilmek gerçekten zor bir iş olmalı insani gerçekten cok etkilen bir kitap serinin devamı da okumak istiyorum

Enes Kurtuluş 
14 Nis 10:50 · Kitabı okudu · 5 günde · 2/10 puan

Bu mecrada olumsuz yorum yapmamaya çalışıyorum genelde ama maalesef kitabı beğenmediğimi belirtmeliyim. Ölümün her an yanı başımızda olduğunu hatırlatması ve ahiret hayatına hazırlığımızı sorgulatması olumlu tarafları olarak görülebilir ancak daha önceki incelemelerde de belirtildiği gibi kitabın dili çok çok basit. Diyaloglar vs. fazlasıyla basit tutulmuş. Biraz kitap okuma alışkanlığı olan biri bu durumu fark edecektir ve bir süre sonra bu olay çok can sıkıcı bir hal alıyor. Ayrıca cennet ve cehennem tasvirleri belli bir süre sonra kendini sürekli tekrar ediyor. Kanımca; 70-80 sayfalık bir kitap olması gerekirken, zorlamalarla 320 sayfaya çıkarılmış ve bu, fark edildiğinde okuyucuyu ciddi rahatsız eden bir durum. Bunun yanında (52. baskısını okuduğumu belirteyim) benim okuduğum baskıda çok ciddi yazım hataları vardı; en az 25-30 yerde, ki bunlar akıcı bir okumada dikkat çekenler sadece, ayrı yazılmayan -de ve -ki bağlaçları, yanlış yazılan sözcükler, anlatım bozukluğuyla dolu cümleler, öznesi yüklemi uyumsuz cümleler, bir bölümde yazarın kendi ağzından anlatılırken diğer kısımda 3.tekil şahısa dönen anlatım vs... Bitirebilmek için ciddi çaba harcadım maalesef.

Ozan KILIÇ 
16 Oca 10:23 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Korkunun ecele faydası yoktur . Yazar eserinde kendi dünyasında ile ALLAH'ın kullarına bahşetmiş olduğu hayatı ALLAH yolunda sarf etmediği ve yasak olan bütün şeyler ile hayatını idame etmesi halinde tek gerçek alem olan Ahiret aleminde karşılaşması muhtemel ve çekeceği cezaları sadeleştirerek eserine yansıtmış olup yaşanılan zamanın ve heba edilen hayatın bizlere nasıl geri dönüş yapacağını aktarmaya çalışmış olduğu başarılı bir eser .

Mehmet Admış 
04 Oca 02:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İslam dininde her zaman anlatılagelen bir konusu var kitabın aslında. Ama diğer kitaplardan farkı roman/hikaye tarzında anlatılmasıdır. Olayları öykü diline çevirdiğimizde vermek istediğimiz mesajın daha etkili olduğunu bu kitap sayesinde görebiliriz. Normalde insanlar sıkıcı ve her zaman korkutucu bir şekilde anlatılan kabir hayatını, cennet ve cehennemi, mahşer hayatını dinlemek istemezler. Ama işi öyküleştirdiğimizde bu denli ciddi bir konuyu es geçemiyorsunuz. İşte, KABİRDE İLK GECE'yi bu özelliğinden dolayı sevdim. Okunası(akıcı) bir dili var. Meraklısına tavsiye ederim.

Baran Kaya 
13 Nis 14:48 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

İnsanoğlu'nun ölümü sonrasındaki yaşamı ve cennet cehennem kavramı üzerine yazılmış bir eser. Süslü ve ayetler ile güç katılmış kitaba. Roman havasında ve Mutlaka okunmalı.

Kitaptan 3 Alıntı

Bekir İstanbul 
12 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

- Sen kaç yıllık ölüsün?
- Ben elli yıllık yeni hayatlıyım.

Kabirde İlk Gece, Seyit Ahmet Uzun (Sayfa 19)Kabirde İlk Gece, Seyit Ahmet Uzun (Sayfa 19)
birsel özbellek 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Şunu iyi blmelisiniz ki; iyi bir insana ne hayatta iken ne de öldükten sonra hiçbir kötülük gelmez."

Kabirde İlk Gece, Seyit Ahmet Uzun (Sayfa 189 - Platon)Kabirde İlk Gece, Seyit Ahmet Uzun (Sayfa 189 - Platon)
birsel özbellek 
 04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Minarede "ölü var "diye bir acı sala.
Er kişi niyetine saf saf namaz ...
Ne ala böyledir de
Ölüme kimse inanmaz hala
Ne tabutu taşıyan ,ne de toprağı kazan .

Necip Fazıl Kısakürek (Çile'den)

Kabirde İlk Gece, Seyit Ahmet Uzun (Sayfa 9)Kabirde İlk Gece, Seyit Ahmet Uzun (Sayfa 9)