Kaçak ve Sahaf Mendel

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.048
Gösterim
Adı:
Kaçak ve Sahaf Mendel
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052940990
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Çatı Yayınları
Baskılar:
Kaçak ve Sahaf Mendel
Kaçak
Sahaf Mendel' de, tüm hazinesi kitap sevgisi ve bilgisinden hikayesi, savaşın kültüre barbar saldırısı anlatılıyor. Kaçak'ta ise evine dönmek isteyen Boris adlı bir Rus'un Cenevre Gölü'nde bir balıkçı tarafından bulunması ve evine dönme mücadelesi sırasında bulunduğu gölde hayatına kıymasının trajik hikayesi zihinlerde bir hüzün bırakıyor.
56 syf.
·1 günde·10/10
İki hikayenin yer aldığı bu kitabın birinci kısmı olan Kaçak'ta Boris isimli bir Rus'un ülkesine dönmek üzere çektiği ve sonunda yakın zamanlarda sıklıkla Suriye'li halk tarafından bir kurtuluş yolu olarak seçilen sudan karşıya geçmeye çalışırken yaşamını yitirmesine sebep oluyor.

İkinci ve esas vurucu olan hikâye Sahaf Jacop Mendel tam bir efsane. Hayatını kitaplara adayarak dış dünyadan nerdeyse tamamiyle bağını koparmış olan sahafımızın olmayacak bir sebepten dolayı sıkıntılar çekerek zor bir durumda vefatını anlatıyor. Kitap okurken çoğu zaman kendimi hayattan soyutlamak istiyorum tıpkı Mendel gibi ama belki yaşlılık dönemimi görebilirsem bunu başarabileceğim. Kesinlikle kitapseverler olarak Mendel'in hikayesini okumanız gerekli diye düşünüyorum. Herkese iyi okumalar.
56 syf.
·11 günde
Sahaf Mendel... Kitap tutkunu, kitap aşığı, hayatı kitap olmuş ve hayatına malolmuş kişi. Kitap okumak da en üst seviyedeki kişi. Zeka ile delilik arasında ince bir çizgi vardır ya o çizgideki gibi. Hayatını kitaba adamış ve kitaplardan başını kaldırmadığından dışarıda savaşın dahi başladığını fark etmeyen ve böylece yine kitap sevdası yüzünden yanlış anlaşılmalar mağduru olan kitapları okuyuculara bütün detaylarına kadar anlatan bu muhteşem adamın kendini ifade edememesi, anlatamaması. Savaş sırasında değişen insan profilleri. Ve savaş sırasında daha da acımasızlaşan dünya karşısında, okuduğu kitaplardaki gibi toz pembe düşüncelerde kalması fazlasıyla saf kalması. Sonrasında kıymet bilmeyen insanlar, maddiyatçı gözlerin arasına düşmüş en kötüsü kitaplardan ayrı düşmüş, küsmüş eskisi gibi olmayan bir adam.. Çaresizlik, açlık, yoksulluk, yoksunluk ve ölüm.
56 syf.
·9/10
Kaçak adlı hikayede Boris adında bir Rus'un cenevre gölünde bulunması ve evine dönmek istemesi fakat insanların bunu zorlaştırması sonucu adamın bulunduğu gölde hayatına son vermesi anlatılıyor.
Sahaf Mandel adlı hikayede ise ayaklı kütüphane olarak adlandırılan Jacop Mendel'in trajik hayatı anlatılıyor. Mendel, kitapları dışında her şeyi önemsiz gören bir adam ve bu adam dünyadan bi haber, bütün gün Cafe Gluck'ta kitap okuyarak zamanını geçirirdi. Fakat hayat, onun okuduğu kitaplardaki gibi sorunsuz ve temiz değildi. Bir savaş çıkmıştı ülkede ve Mendel kafasını kitaptan kaldırmak istemediği için etrafta olup bitenlerden habersizdi. Bu hikayede savaşın insanları nasıl yobazlaştırdığını ve savaşın kültüre olan barbar saldırısını göreceksiniz.
56 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitapta 2 hikâye mevcut. Kaçak isimli hikâye Türkiye Is Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan #ayışığısokağı kitabındaki Leman Gölü Kıyısındaki Olay adlı öykü ile aynı. Isimlerin değişip yeni bir kitap gibi okuyucu ile buluşmasına sinir oluyorum aslında. Bu durumu fark edince kitabı daha da dikkatli okumaya başladım ve açıkçası üzüldüm. Çeviri bana oldukça tek düze ve hatalı geldi. Yine okunuyor evet ama kimi yerlerde cümle ortada kalmış ve anlamsız idi. Bunun haricinde kitaptaki hikâyelerin ikisini de çok beğendim. Özellikle Sahaf Mendel muhteşemdi. Hayatını kitaplara adamış bir insan ve dünya umrunda değil. #stefanzweig #maviçatıyayınları
56 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Stefan Zweig iki hikayesi ile savaşın anlamsızlığını anlamamızı sağlıyor bir kez daha.

"Kaçak"da savaş yüzünden memleketinden uzaklara düşmüş bir çiftçinin umutsuzca eve dönme çabası, "Sahaf Mendel"de işi gücü sadece kitaplar olan usta bir sahafın savaş sırasında ve sonrasında düştüğü acınası durumları okuyoruz.
56 syf.
·9/10
Çok duygusal ve ince işlenmiş bir kitap. Sanki içinde yaşıyormuş gibi bir solukta okunan çok akıcı bir dili var. Keşke bitmeseydi daha uzun olsaydı dediğim kitaplardan birisidir
56 syf.
·1 günde·7/10
Kitap ocak ayı okuma listemde yoktu. Fakat youtube da yorum olarak mavi çatı yayınlarından çıkan stefan zweig setinin çeviri ve yazım kuralları açısından kötü olduğunu aldım. O yüzden hemen incelemek için okudum.. İki hikayeden oluşan bu kitapta yer yer yazım yanlışı vardı. Çevirisi oldukça sadeydi. Kimi cümleleri bir kaç kere okumak zorunda kaldım. Fakat yine de akıcılığını çok kötü etkilememiş.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
İki hikaye ve bir kitap. İkisi de savaş nedeniyle hiç olmuş hayatlara dokunuyor.
İlki, cepheye gönderilen ve dilini dahi konuşamadığı savaşsız bir bölgede bulunan askerin hikâyesi. Ailesine dönmek istese de sonunda geldiği yerde hayatı hazin olarak bitiyor.
İkincisi kitaplara gönül vermiş bir sahafın, hem de ayaklı bir kütüphane gibi olan sahafın hikâyesi. Ne yazık ki O da soruşturma ve kamplarda saçma nedenlerle zihnini ve sağlığını tüketiyor. Sonu tabi ki hüsran...
56 syf.
·1 günde·9/10
İki bölüm vardi içerisinde kaçak olan bir Rus vatandaşının fransada kendini bulamasi ve ülkesine dönmek isterken boğulup ölmesi üzüntü verici.ve bir kitap severin üzüntü verici ömrü kitaptan başını kaldirmamis bir insan ve öylede can vermiş Sahaf mendel.için burkularak son sayfayı kapatacagindan eminim. İyi okumalar
56 syf.
·2 günde
Her zamanki gibi akıcı bir Zweig eseri... Kafamın içinde olan dünyanın kağıda dökülmüş haliydi 'sahaf mendel'... Ve bir kez daha içten inandım
KİTAPLARIN KENDİ YAZGISI VARDIR....
56 syf.
·Beğendi·8/10
Pskolojik darbeler vol bilmem kaç
Zweig okumaya devam ettiğim şu günlerde elime geçen bir zweig eseri daha. İki öyküden meydana gelmiştir. Kaçak ve sahaf mendel. İkiside klasik zweig'in ince ince pskoljik dokunuşlarını içinde barındırıyor. Beklentimi her zaman ki gibi karşıladı. Herkesin aksine ben kaçak öyküsünü, Boris'i daha çok sevdim. Mendel'i de sevdim elbette lakin Boris'i daha yakın hissettim. Zweig pskolojik roman ve öykü alanında bir uzman. Detaylarda gizlenmiş parçacıkları cımbizla çekip alıyor. İyi okumalar.
Hayır, asla aynı adam olmadı, asla o mucize atlas, o büyülü yürüyen kitap kataloğu olmadı. Onu o günlerde gören herkes bana aynı acıklı hikâyeyi anlattı. Bir şey geri döndürülemez şekilde bozulmuştu; o kırılmıştı; savaşın kan kırmızısı meteoru doğruca onun kitap dünyasına düşüp her şeyi paramparça etmişti.
Stefan Zweig
Sayfa 49 - Maviçatı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaçak ve Sahaf Mendel
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052940990
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Çatı Yayınları
Baskılar:
Kaçak ve Sahaf Mendel
Kaçak
Sahaf Mendel' de, tüm hazinesi kitap sevgisi ve bilgisinden hikayesi, savaşın kültüre barbar saldırısı anlatılıyor. Kaçak'ta ise evine dönmek isteyen Boris adlı bir Rus'un Cenevre Gölü'nde bir balıkçı tarafından bulunması ve evine dönme mücadelesi sırasında bulunduğu gölde hayatına kıymasının trajik hikayesi zihinlerde bir hüzün bırakıyor.

Kitabı okuyanlar 188 okur

  • N. E. A.
  • Onur Cem Çağdaş
  • acacia
  • Zeitgeist
  • Melek Ceylan
  • Dora
  • Nidanur deniz
  • Soner Kaya
  • Fatma
  • Yagmursoykokk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.5 (12)
9
%10.8 (7)
8
%30.8 (20)
7
%12.3 (8)
6
%9.2 (6)
5
%3.1 (2)
4
%0
3
%3.1 (2)
2
%0
1
%0