·
Okunma
·
Beğeni
·
5,6bin
Gösterim
Adı:
Kaçak ve Sahaf Mendel
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052940990
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Çatı Yayınları
Baskılar:
Kaçak ve Sahaf Mendel
Kaçak
Sahaf Mendel' de, tüm hazinesi kitap sevgisi ve bilgisinden hikayesi, savaşın kültüre barbar saldırısı anlatılıyor. Kaçak'ta ise evine dönmek isteyen Boris adlı bir Rus'un Cenevre Gölü'nde bir balıkçı tarafından bulunması ve evine dönme mücadelesi sırasında bulunduğu gölde hayatına kıymasının trajik hikayesi zihinlerde bir hüzün bırakıyor.
56 syf.
·3 günde·10/10 puan
NOT : Kitap kurtları için yazılmış bir eserdir. :)

Stefan Zweig... 2021 yılına O'nun kitapları ile başladığım için çok memnunum. Çok etkilendiğim ve beğendiğim bir kitap olması sebebiyle sizlere de tavsiye etmek için incelememi yazmaya başlıyorum.


Kısa bir kitap olarak görünebilir ancak duygu yönünden çok yoğun bir eserdi. '' Kaçak '' hikayesinin nasıl bu kadar hızlı bittiğini anlayamadan birden üzüntü kaplayacaktır içinizi...

Gelelim '' Sahaf Mendel '' kısmına... Birçok okurumuzun mest olacağı harika bir karakter. Dünyası yalnızca kitaplar. Ve sürekli okuyor kendi masasında. İnsanlar sürekli olarak bu karakterimizden bilgiler almaya geliyor. Her şey o kadar güzeldi ki. Sonra sebebi neydi ki Zweig? diyebilirsiniz. Derinden bir hüzne yolculuğunuz başlıyor... Kitapta savaşın insan psikolojisi üzerine de mesajları oldukça fazla. Akıcı ve yalın bir anlatım , mükemmel kurgu, şahane eser. Eee daha ne diyeyim keyifli okumalar 1k :)
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap 2 hikayeden oluşuyor.
Ve ikiside çaresizlik, açlık, yoksulluk üzerine birisi kaçak bir asker bir diğeri sadece kitaplarda yaşayan kitaplar haricinde gazete bile okumayan insanlarla gerekmedikçe sohbet etmeyen Sahaf Mendel... İnsanları anlamak zor seneler geçtikçe hatır gönül bilmezlik artıyor insanlar değerini yitiriyor hiç hak etmeyen insanlar hiç haketmedikleri şekilde ölüme terk ediliyorlar bu çok acı..
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
İki hikayeden oluşan bu kitapta Stefan Zweig iki hikayede de savaş yüzünden etkilenip zarar gören masum iki insanı kaleme almış.

Bu kitabı ikinci okuyuşum ve ilk defa okuduğumda olduğu gibi beni yine derinden etkiledi. Özellikle Sahaf Mendel hikayesi beni çok duygulandırıyor böylesi mükemmel bir insanın barbar ve acımasız insanlar yüzünden yavaş yavaş yok oluşu beni çok üzüyor. Neyse kitap konusuna gelecek olursam;

'Kaçak' hikayesinde, kaçak bir asker olan Boris kimsenin dilini anlamadığı bir yabancıdır. Boris savaştan kaçarak yürüyerek, yüzerek evine ailesine ve çocuklarına kavuşmayı düşünürken kendisini bulanlar ve polis bunun kolay olmayacağının farkına varmaktadır. Ailesinin hasretine dayanamayan Boris'in ve umutlarının git gide yitirilmesi sonucu nasıl masum bir hayatın yok oluşunu okuyoruz.

'Sahaf Mendel' hikayesinde ise hayatını kitaplara adamış ekonomik bir beklentisi olmayan Mendel’i anlatmaktadır. Mendel, yaşadığı şehrin kitap üzerine ihtisas yapmış adamı olarak biliniyor. Mendel'in tek yaptığı evi gibi benimsediği dükkanda oturup, gazete okumadan, insanlarla diyalog kurmadan ve etrafında olup bitenden bihaber bir şekilde kitapların büyülü dünyasına gömülmek. Kitap kurtlarının hepsi Mendel'i tanıyor. Mendel, arayıp bulunamayan tüm kitapları bulup, basım yılı, yazar adı ve fiyatına kadar her şeyi bilen birisi. Kitap isterse dün çıkmış olsun onun için bu fark etmiyor. Kısaca kitaplar ondan sorulur. Fakat bir gün savaş patlak verir ve talihsiz bir nedenden dolayı Mendel evi gibi benimsediği yerden ve kitaplardan koparılır ve bir süre sonra geri döndüğünde ise artık kimse karşısında eski Mendel'i bulamaz.
56 syf.
·1 günde·10/10 puan
İki hikayenin yer aldığı bu kitabın birinci kısmı olan Kaçak'ta Boris isimli bir Rus'un ülkesine dönmek üzere çektiği ve sonunda yakın zamanlarda sıklıkla Suriye'li halk tarafından bir kurtuluş yolu olarak seçilen sudan karşıya geçmeye çalışırken yaşamını yitirmesine sebep oluyor.

İkinci ve esas vurucu olan hikâye Sahaf Jacop Mendel tam bir efsane. Hayatını kitaplara adayarak dış dünyadan nerdeyse tamamiyle bağını koparmış olan sahafımızın olmayacak bir sebepten dolayı sıkıntılar çekerek zor bir durumda vefatını anlatıyor. Kitap okurken çoğu zaman kendimi hayattan soyutlamak istiyorum tıpkı Mendel gibi ama belki yaşlılık dönemimi görebilirsem bunu başarabileceğim. Kesinlikle kitapseverler olarak Mendel'in hikayesini okumanız gerekli diye düşünüyorum. Herkese iyi okumalar.
56 syf.
·1 günde
Kitap aslında 2 hikayeden oluşmakta ve Stefan Zweig bu iki hikayede de savaştan etkilenen masum iki insanı anlatıyor.
Birinci hikaye yani "Kaçak" hikayesinde, kaçak bir asker olan Boris kimsenin dilini anlamadığı bir yabancıdır. Boris savaştan kaçarak evine, ailesine kavuşmayı düşünürken bir balıkçı tarafından bulunur ve onu bulan kişilerin ona yardım edilmesinin zor olduğunu anlatırlar. Bunun üzerine Boris tüm umudunu yitirip hayatına son verir.
İkinci hikaye yani "Sahaf Mendel" hikayesinde, hayatını kitaplara adamış ekonomik bir beklentisi olmayan Mendel 'dir. Mendel' in tek yaptığı evi gibi benimsediği dükkanda oturup kitapların büyülü dünyasına gömülmek. Fakat bir gün talihsiz bir nedenden dolayı kitaplarından ve evi gibi benimsediği yerden koparılmak zorunda kalır. Bir süre sonra geri döndüğünde kimse Mendel'in eskisi gibi olmadığını anlar.
Ben en çok "Sahaf Mendel" hikayesini beğendim ve çok etkilendim. Keyifli okumalar...
56 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Stefan Zweıg savaşın en çok da masum insanları mahvettiğini iki hikayesinde açık bir şekilde anlatmış.
'Kaçak' savaş yüzünden uzak memleketlere gitmek zorunda kalmış bir adamın ailesine dönme çabasını; 'Sahaf Mendel' dünyası sadece kitaplardan ibaret olan usta bir sahafın savaş yüzünden başına gelenleri anlatıyor.

Kitabı bitirdiğimde aklımda şu soru belirdi: "Kaç tane Mendel kaybetti insanlık?"
56 syf.
·9/10 puan
İki hikayeden oluşan kısacık ama etkileyici kitap. Memleketinden uzak kalmak mı yoksa kitaplarla olan dünyanızı savaşın yıkması mı? Stefan Zweig kitaplarına kaçak başlamış olmak keyif benim için.
56 syf.
·9/10 puan
Kaçak adlı hikayede Boris adında bir Rus'un cenevre gölünde bulunması ve evine dönmek istemesi fakat insanların bunu zorlaştırması sonucu adamın bulunduğu gölde hayatına son vermesi anlatılıyor.
Sahaf Mandel adlı hikayede ise ayaklı kütüphane olarak adlandırılan Jacop Mendel'in trajik hayatı anlatılıyor. Mendel, kitapları dışında her şeyi önemsiz gören bir adam ve bu adam dünyadan bi haber, bütün gün Cafe Gluck'ta kitap okuyarak zamanını geçirirdi. Fakat hayat, onun okuduğu kitaplardaki gibi sorunsuz ve temiz değildi. Bir savaş çıkmıştı ülkede ve Mendel kafasını kitaptan kaldırmak istemediği için etrafta olup bitenlerden habersizdi. Bu hikayede savaşın insanları nasıl yobazlaştırdığını ve savaşın kültüre olan barbar saldırısını göreceksiniz.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok güzel ,insanın içini ısıtan bir öyküydü
Bugünlerde sözlerin kelimelerin anlamlarını basitleştirerek söylediğimiz ve yaşadığımız yaşama kıyasla ; gerçek bir KİTAPKURDU Olan bir kahramanı (sahaf mendel) anlatan yumuşacık bir eser .kitapokurlar için efsane bir eser.

#sahafmendel
56 syf.
·1 günde·8/10 puan
Kitap birbirinden güzel, acıklı ve duygulu iki hikayeden oluşuyor. Şöyle bir inceleyeyim diye elime aldım ve bir de baktım ki kitap bitmiş. Kitap kısaydı özdü ama etkisinin hacmine göre çok büyük olduğunu söyleyebilirim. Okurken her iki hikayede de ana karakterlerin yaşadıkları çaresizliklerini, uğradıkları haksızlıkları onlar kadar yaşıyorsunuz.
"Ağzımda acı bir tat vardı, geri dönüşü olmayan bir mazinin tadı.Buralardan çekip gittiğimizde tozun üzerindeki ayak izlerimizi bir rüzgar süpürüp götürecekse yaşamanın ne anlamı var ki ? "
Stefan Zweig
Sayfa 38 - Aperatif Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaçak ve Sahaf Mendel
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
56
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052940990
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Çatı Yayınları
Baskılar:
Kaçak ve Sahaf Mendel
Kaçak
Sahaf Mendel' de, tüm hazinesi kitap sevgisi ve bilgisinden hikayesi, savaşın kültüre barbar saldırısı anlatılıyor. Kaçak'ta ise evine dönmek isteyen Boris adlı bir Rus'un Cenevre Gölü'nde bir balıkçı tarafından bulunması ve evine dönme mücadelesi sırasında bulunduğu gölde hayatına kıymasının trajik hikayesi zihinlerde bir hüzün bırakıyor.

Kitabı okuyanlar 1.554 okur

  • Dudu Uysal
  • damla
  • Betül dikyol
  • Şazimet Şahin
  • Fatma Kurt
  • Aleyna
  • Helin Pastacı
  • Rumeysa Yalçınkaya
  • rezzan
  • Esra ünsal

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.4 (71)
9
%11.5 (50)
8
%20.5 (89)
7
%8.8 (38)
6
%6 (26)
5
%3.5 (15)
4
%0.5 (2)
3
%1.4 (6)
2
%0.2 (1)
1
%0.2 (1)