Adı:
Kaçak Yolcu
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
180
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753524544
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Yolculuk sadece gitmek demek değil; aynı zamanda var olmaktır.Arkanızda gezilmiş şehirler, upuzun yollar, bambaşka ülkeler ve birbirinden farklı insanlar bıraktıkça var olduğunuzu,hayatı doya doya yaşadığınızı daha fazla hissedersiniz. Bundandolayı insan gitmelidir. Hiçbir özel hedefi olmasa bile sadece varolmak için gitmeli ve yeryüzünün farklı diyarlarında kendi varoluşöyküsünün peşine düşmelidir. Çünkü yollar “hayat” denilenbilmeceyi çözebilmek için insana üst üste kapılar açar.
Ben de bu gizemli bilmecenin izini sürmek için her fırsattayollara düştüm. Bazen haber için, bazen bir belgesel için, bazen de sadece gitmek için gittim. Fakat yaptığım bu yolculuklar arasındabenim için en unutulmaz olanı 2006 yılında İstanbul’dan Afganistan’a yaptığım kaçak yolculuktu. Her ânı macera doluolan bu yolculuğu bir gün mutlaka kaleme alacağım düşüncesiyle hep içimde tuttum. Yıllar geçse de her hatırlayışımda beni heyecanlandıran,dost meclislerinde her anlatışımda “bunu mutlaka yazmalısın” diye cesaretlendirildiğim kaçak yolculuğumsonunda bir kitap haline geldi. Yazmak içim bilgisayarın başına her oturuşumda kelimeler adeta parmaklarımın arasından kayarakönce cümlelere, sonra da kitap sayfalarına dönüşüyordu.
Yazarken kaçak olmanın stresini, şahit olduğum acıları, yolculukesnasındaki sevinçlerimi tekrar yaşadım ve kitapta anlattığım insanlarla sanki tekrar göz göze geldim.
180 syf.
·20 günde·9/10
Üniversiteye geldiğinde çok geç haberim olmuş. Nerdeyse koşarak dinlemeye gitmiştim. Konuşmasının son yirmi dakikasını dinleme şansım olmuştu. Bir yandan dinliyor, bir yandan telefonla kayıt ediyordum. İlk izlenimim sıradan giyimli, sıradan bir insan konuşuyor işte yönündeydi. Sonra konuşmasını dinledikçe anlattıkları ilgimi çekmeye başlamıştı. Söylediği cümleyi tam olarak hatırlayamasamda dünyanın en güzel şeyi bir mazluma umut olmak ve bunu onun gözlerinde görmektir gibi bir cümle kurmuştu. İşte yazarla tanışmam bu şekilde olmuş ve bu sözü duyar duymaz içimden mutlaka kitaplarını alıp okuyacağım diye geçirmiştim. Aldığım ilk kitabı bu oldu ve bu ilk kitabında da "Hayatın ancak mazlumlar için mücadele edildiğinde anlam kazanacağını düşünüyordu." cümlesi hoş bir tevafuk oldu. Kitaba gelecek olursak, insanın var oluş sancısına cevap bulduğu bir yolculuğu anlatmış. Farklı kültürlerden farklı ırklardan insanlar gözlemlenip okuyucuya aktarılmış. Savaşın hüküm sürdüğü, acının hakim olduğu, insanların öldüğü ve öldürüldüğü yerlerde insan kendini nasıl bulabilir sorusunun cevabıdır bu kitap. Düşünün ülkeniz sizle arasında okyanuslar olan ülkeler tarafından işgal edilmiş, sizde haklı olarak bu işgalci güçlere karşı savaşıyorsunuz. Onlar ise sizi dünyada kırmızı bültenlerle arıyor, terörist olarak lanse ediyor fakat istediğiniz tek şey işgalci ABD, Rusya gibi devletlerin kendi topraklarına dönmeleriydi. İşte yazar, aynı zamanda seyyah, bu bölgelere gitmek istiyor. Buralara gitmeye izin çıkmayınca kaçak yollardan gidip gözlemliyor. Gazeteci kimliği ile de tanınan yazar, sağlam tasvirleri ve sade bir dille okuyucuya bu kaçak yolculuğunu anlatıyor. Daha önce kimsenin anlatmadığı bölgeleri ve coğrafyaları anlatması yönünden tektir. Aynı zamanda birliğin ve beraberliğin insanlara yardım etme fikirlerinin aşılanmaya çalışıldığı bu kitabın daha fazla okuyucuyu hak ettiği kanaatindeyim. Sevgiyle kalın...
180 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Hala Adem Özköse'in kitaplarını okumamış insanlar var. Şaşılacak şey.
Üç ülke gezip, seyyah edesıyla yarısı fotoğraf olan kitaplar yok satıyor ama dolaşmadığı müslüman ülkesi neredeyse kalmamış kişilerin kitapları tanınmıyor bile!
Aa doğru savaş, kan, gözyaşı ülkeleri niye okuyalım ki? İlk ağızdan onların hayatlarını anlatan bir gazetecinin kitaplarını niçin bilelim ki?
Neden sitem ediyorum bilmiyorum. Ama öyle.
Kitaba gelirsek; kitap yazarın ilk kitabı değil. Dolaştığı, ulaşılmaz denilen komutanlar ile konuştuğu, birinci ağızdan dinlediği yabancı mühtedilerin yürek dayanmaz hayat hikayelerini yazdığı, inanılmaz zor, garip, kaçak, yollardan müslüman ülkere seyahat ettiği, başka bir yerde, bir filmde, bir romanda bulamayacağınız başka coğrafya insanlarının saklı hikayelerinin ortaya çıktığı başka kitapları da var.
Bu kitaba gelirsek; adına paralel: kaçak olarak yapılan bir Veziristan yolculuğunu anlatıyor.
Adem Özköse, özgürlüklerine düşkün, İngiliz sömürgesine boyun eğmeyen tek yer olan Afganistan'da bulunan Veziristan'a gitmek istiyor.
İstanbul'dan vize istiyor vermiyorlar. Ankara'dan istiyor. Cevap ret.
Kaçak yolla gitmeye karar veriyor ve zorluklar, ilginçlikler ile dolu yolculuğu başlıyor.
Tek nefeste okudum. Kesinlikle okuyunuz.
Afganistan'ı severdim, şimdi gitmek için yanıp tutuşuyorum. Hayal.
180 syf.
·Puan vermedi
Hem kendiyle dertlenen hem de müslümanlarla dertlenen bir adamın sabır umut kararlılık hikayesi
Yolculuk sadece gitmek değil aynı zamanda var olmak
Hiç bu açıda bakmamıştım
180 syf.
·6 günde·10/10
İnsan her ne kadar savaş muhabiri de olsa, bazı şeylerden sakınır gibime gelirdi. Mevzilerden uzak kalmak sadece görüntüye ve durumları aktaracak yakınlıkta durmak yeterli sanırdım. Oysa Adem Özköse çıktığı kaçak yolculuğunda yaralı bir gazi bile olmuş...

Toprağını savunan her millet haklıdır içinde ne kadar farklı gruplara, dışarıda ne kadar çeşitli düşmana sahip olsada...

Bir gazetecinin cesareti, ülkesine bir bölgenin sorunlarını anlatması çok güzel bir şey. Daha önce Cennete Otostop kitabı ile tanışmıştım. Tüm kitapları ile tanışmak ümidi ile.
180 syf.
·Puan vermedi
Yazarın ilk okuduğum kitabı Kaçak Yolcu . Bu kitap daha çok ani tarzında yazılmış çok detaylara girilmeden yaşadığı olaylar , yolculuğu esnasında kendinde önemli yer edinen hadiseleri okuyucuya aktarmak için kaleme alınmış .

Kitapta , yazar Afganistan a yolculuğunu anlatmış . Taliban la ilgili çeşitli olaylara yer vermiş . Özellikle bu konulara önyargı li yaklaşan insanların katı sınırlarını kırabilir . Çünkü yazarın kendi başından geçen olaylar mevcut .

Yazarı oldukça şaşırtan ve benimde çok şaşırdığım konu Osmanlı Devleti nin oralarda hala biliniyor ve güzellikle anılıyor olması oldu . Oldukça gurur verici değil mi ?
180 syf.
Muhteşem bir kitaptı. İnanılmaz derecede güzeldi
Okurken hem bilgilendim hem de merak içinde sonunu getirdim. Herkesin okumasını şiddetle tavsiye ederim. Bu kitabı bitirdikten sonra yazarın diğer kitaplarını da okumayı istedim. En kısa zamanda diğer kitaplarını da okuyacağım inşallahh.
180 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçek teröristler dünyanın öbür ucundan gelip Afganistan'ı işgal edenlermiydi; yoksa ülkelerini işgal edenlere karşı evlerini, topraklarını korumaya çalışanlar mı? Adem Özköse
180 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yazarın Cennet'e otostop adlı eserini okuyup çok begenmiştim. Çizgisini ve davasını sevdiğim adeta aileden biri gibi sevgi duyduğum takip ettiğim yazar yine iyi yakaladı beni eseri o yüzden kısa sürede bitti tüm Okuyuculara tavsiye ederim. Bence bu kitabın birde filmi olmalı en azından şehit mucahidlerin doğru anlatılması için...
180 syf.
·10/10
Adem Özköse 'yi çok beğendiğim halde bir türlü alamamıştım bu kitabını. Sonra bir gün ne hikmetse artık birkaç kişilik kitap okuma ve tartışma grubumuzun yeni kitabı KAÇAK YOLCU olmuştu. Gerçekten gözlerimde kalplerle kitaba uzun süre baktığımı hatırlıyorum, hatta uzun süre beklemiştim, okumak istememiştim bitmesin diye, bir süre sadece baktım kitaba - belkide kendimi hazırladım bilmiyorum.- Sonra bir solukta okudum demek isterdim ama öyle bir kitaptı ki soluğum kesildi.Sindire sindire okudum. Sonra toplantı günü geldi tartışmaya başladık. Kimse konuşmuyor. Demek ki kitabı sindiremeyen sadece ben değilmişim, dedim. Neyse az çok bir şeyler söylendi. Ama durgun geçti konuşmalar. Sevindim daha sonra demek ki insanlık sadece Adem Özköse ' nin yazdığı yerlerde yokmuş, dedim.Bir kez daha değer kazandı gözümde her şey. Daha diyecek bir şey yok. Sadece bunun gibi bizlere insan olmanın gereklerini hatırlatacak kitapların çoğalmasını ve daha çok insana ulaşmasını umuyorum.
Okuyan çok şey kazanacaktır buna eminim. Böyle şeyler de mi var, demek için haydi okumaya başlayın.
180 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Öyle farklı duygular içindeyim ki şuan tarifi imkansız. Bizler hayatın koşuşturmacası ile günlerimizi geçirirken son nefesine kadar imanlı yaşamanın hakkını verebilen o güzel insanlar gibi olabilmemizi nasip et Rabbim. Cihat neden yapılırın en güzel cevapları mevcut kitapta ve hayatın asıl amacının ne olduğu.. Zorlu yolculuklara iyiki katlanmışsın Adem abi. Yüreğine sağlık. Rabbim hepsinin şehadetini kabul etsin. Son nefesimizde imanlı olabilmemiz duası ile..
180 syf.
·Puan vermedi
İngilizlerin "Korkunç Eyalet" olarak adlandırdığı Veziristan bölgesine yapılan bir yolculuk. Bu yolculuk sırasında karşılaştığı engelleri ve öğrendiği bilgileri okuyucuya sade ve akıcı bir dille anlatan yazar bir yerlerde cihad ruhunu yaşatan insanların olduğunu bize gösteriyor. Savaş muhabiri olarak kaldığı kamplarda mücahidleri daha yakından tanıma fırsatına sahip oluyor ve direniş liderleriyle yaptığı röportajları bize aktarıyır. Kendi toprakları ve özgürlüklerini savunmak için yaptıkları bu direniş nedeniyle terörist olarak ilan ediliyorlar. Ama okyanuslar ötesinden gelip bir başka ülkeyi sömürenler ise batı medyası tarafından kahraman olarak gösteriliyor nedense...

Benim en çok duygulandığım yerlerden biri katıldığı çatışmada yaralanan Halid'in kampa taşınırken yolda arkadaşlarına söylediği şu sözler oluyor: Bir ekmek parçası olsa ne yahşi olurdu.
"Şehadet insana gelmez, insan şehadete gider. Bunun içinde insan şehadeti hak edecek ameller işlemeli" General Ebu Ömer
Ölüm üzerine düşüncelere dalıp derin kuyular içinde dolaşmaya başladığım andan itibaren insanın asıl gayelerinden birinin de ölümü güzelleştirmek olduğu fikri bir kurtarıci gibi yardımıma koşuyordu.
Doğu'nun işte bu yönünü çok seviyordum. Sokaklarda tanıştığınız insanlar evlerinin kapılarıyla birlikte gönüllerini de ardına kadar size açıyorlardı. İnsanlık her şeye rağmen dipdiri bir şekilde Doğu'da yaşamaya devam ediyordu.
Müslümanlar olarak aslında hepimiz büyük bir çelişki ile karşı karşıyaydık. Dünyada bize en çok düşmanlık edenlerin ürettiklerini en çok tüketenlerin başında geliyorduk.
Herkes bir tarafa koşuyordu ve ben bu koşturmaca içindeki büyük mutsuzluğu görebiliyorum.
Adem Özköse
Sayfa 170 - Pınar yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaçak Yolcu
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
180
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753524544
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pınar Yayınları
Yolculuk sadece gitmek demek değil; aynı zamanda var olmaktır.Arkanızda gezilmiş şehirler, upuzun yollar, bambaşka ülkeler ve birbirinden farklı insanlar bıraktıkça var olduğunuzu,hayatı doya doya yaşadığınızı daha fazla hissedersiniz. Bundandolayı insan gitmelidir. Hiçbir özel hedefi olmasa bile sadece varolmak için gitmeli ve yeryüzünün farklı diyarlarında kendi varoluşöyküsünün peşine düşmelidir. Çünkü yollar “hayat” denilenbilmeceyi çözebilmek için insana üst üste kapılar açar.
Ben de bu gizemli bilmecenin izini sürmek için her fırsattayollara düştüm. Bazen haber için, bazen bir belgesel için, bazen de sadece gitmek için gittim. Fakat yaptığım bu yolculuklar arasındabenim için en unutulmaz olanı 2006 yılında İstanbul’dan Afganistan’a yaptığım kaçak yolculuktu. Her ânı macera doluolan bu yolculuğu bir gün mutlaka kaleme alacağım düşüncesiyle hep içimde tuttum. Yıllar geçse de her hatırlayışımda beni heyecanlandıran,dost meclislerinde her anlatışımda “bunu mutlaka yazmalısın” diye cesaretlendirildiğim kaçak yolculuğumsonunda bir kitap haline geldi. Yazmak içim bilgisayarın başına her oturuşumda kelimeler adeta parmaklarımın arasından kayarakönce cümlelere, sonra da kitap sayfalarına dönüşüyordu.
Yazarken kaçak olmanın stresini, şahit olduğum acıları, yolculukesnasındaki sevinçlerimi tekrar yaşadım ve kitapta anlattığım insanlarla sanki tekrar göz göze geldim.

Kitabı okuyanlar 181 okur

  • Reyhan
  • Helin Gümüş
  • Melek
  • Bahadır
  • meral
  • Kübra Ateş
  • sude
  • Mercan Yıldırım
  • Şeyma sırma
  • Ryhn

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%54.7 (29)
9
%30.2 (16)
8
%7.5 (4)
7
%5.7 (3)
6
%1.9 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0