Kaçak Yolcu

9,8/10  (12 Oy) · 
26 okunma  · 
12 beğeni  · 
158 gösterim
Yolculuk sadece gitmek demek değil; aynı zamanda var olmaktır.Arkanızda gezilmiş şehirler, upuzun yollar, bambaşka ülkeler ve birbirinden farklı insanlar bıraktıkça var olduğunuzu,hayatı doya doya yaşadığınızı daha fazla hissedersiniz. Bundandolayı insan gitmelidir. Hiçbir özel hedefi olmasa bile sadece varolmak için gitmeli ve yeryüzünün farklı diyarlarında kendi varoluşöyküsünün peşine düşmelidir. Çünkü yollar “hayat” denilenbilmeceyi çözebilmek için insana üst üste kapılar açar.
Ben de bu gizemli bilmecenin izini sürmek için her fırsattayollara düştüm. Bazen haber için, bazen bir belgesel için, bazen de sadece gitmek için gittim. Fakat yaptığım bu yolculuklar arasındabenim için en unutulmaz olanı 2006 yılında İstanbul’dan Afganistan’a yaptığım kaçak yolculuktu. Her ânı macera doluolan bu yolculuğu bir gün mutlaka kaleme alacağım düşüncesiyle hep içimde tuttum. Yıllar geçse de her hatırlayışımda beni heyecanlandıran,dost meclislerinde her anlatışımda “bunu mutlaka yazmalısın” diye cesaretlendirildiğim kaçak yolculuğumsonunda bir kitap haline geldi. Yazmak içim bilgisayarın başına her oturuşumda kelimeler adeta parmaklarımın arasından kayarakönce cümlelere, sonra da kitap sayfalarına dönüşüyordu.
Yazarken kaçak olmanın stresini, şahit olduğum acıları, yolculukesnasındaki sevinçlerimi tekrar yaşadım ve kitapta anlattığım insanlarla sanki tekrar göz göze geldim.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2017
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9789753524544
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Samet Koçyiğit 
 12 Kas 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

Üniversiteye geldiğinde çok geç haberim olmuş. Nerdeyse koşarak dinlemeye gitmiştim. Konuşmasının son yirmi dakikasını dinleme şansım olmuştu. Bir yandan dinliyor, bir yandan telefonla kayıt ediyordum. İlk izlenimim sıradan giyimli, sıradan bir insan konuşuyor işte yönündeydi. Sonra konuşmasını dinledikçe anlattıkları ilgimi çekmeye başlamıştı. Söylediği cümleyi tam olarak hatırlayamasamda dünyanın en güzel şeyi bir mazluma umut olmak ve bunu onun gözlerinde görmektir gibi bir cümle kurmuştu. İşte yazarla tanışmam bu şekilde olmuş ve bu sözü duyar duymaz içimden mutlaka kitaplarını alıp okuyacağım diye geçirmiştim. Aldığım ilk kitabı bu oldu ve bu ilk kitabında da "Hayatın ancak mazlumlar için mücadele edildiğinde anlam kazanacağını düşünüyordu." cümlesi hoş bir tevafuk oldu. Kitaba gelecek olursak, insanın var oluş sancısına cevap bulduğu bir yolculuğu anlatmış. Farklı kültürlerden farklı ırklardan insanlar gözlemlenip okuyucuya aktarılmış. Savaşın hüküm sürdüğü, acının hakim olduğu, insanların öldüğü ve öldürüldüğü yerlerde insan kendini nasıl bulabilir sorusunun cevabıdır bu kitap. Düşünün ülkeniz sizle arasında okyanuslar olan ülkeler tarafından işgal edilmiş, sizde haklı olarak bu işgalci güçlere karşı savaşıyorsunuz. Onlar ise sizi dünyada kırmızı bültenlerle arıyor, terörist olarak lanse ediyor fakat istediğiniz tek şey işgalci ABD, Rusya gibi devletlerin kendi topraklarına dönmeleriydi. İşte yazar, aynı zamanda seyyah, bu bölgelere gitmek istiyor. Buralara gitmeye izin çıkmayınca kaçak yollardan gidip gözlemliyor. Gazeteci kimliği ile de tanınan yazar, sağlam tasvirleri ve sade bir dille okuyucuya bu kaçak yolculuğunu anlatıyor. Daha önce kimsenin anlatmadığı bölgeleri ve coğrafyaları anlatması yönünden tektir. Aynı zamanda birliğin ve beraberliğin insanlara yardım etme fikirlerinin aşılanmaya çalışıldığı bu kitabın daha fazla okuyucuyu hak ettiği kanaatindeyim. Sevgiyle kalın...

N. E. A. 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hala Adem Özköse'in kitaplarını okumamış insanlar var. Şaşılacak şey.
Üç ülke gezip, seyyah edesıyla yarısı fotoğraf olan kitaplar yok satıyor ama dolaşmadığı müslüman ülkesi neredeyse kalmamış kişilerin kitapları tanınmıyor bile!
Aa doğru savaş, kan, gözyaşı ülkeleri niye okuyalım ki? İlk ağızdan onların hayatlarını anlatan bir gazetecinin kitaplarını niçin bilelim ki?
Neden sitem ediyorum bilmiyorum. Ama öyle.
Kitaba gelirsek; kitap yazarın ilk kitabı değil. Dolaştığı, ulaşılmaz denilen komutanlar ile konuştuğu, birinci ağızdan dinlediği yabancı mühtedilerin yürek dayanmaz hayat hikayelerini yazdığı, inanılmaz zor, garip, kaçak, yollardan müslüman ülkere seyahat ettiği, başka bir yerde, bir filmde, bir romanda bulamayacağınız başka coğrafya insanlarının saklı hikayelerinin ortaya çıktığı başka kitapları da var.
Bu kitaba gelirsek; adına paralel: kaçak olarak yapılan bir Veziristan yolculuğunu anlatıyor.
Adem Özköse, özgürlüklerine düşkün, İngiliz sömürgesine boyun eğmeyen tek yer olan Afganistan'da bulunan Veziristan'a gitmek istiyor.
İstanbul'dan vize istiyor vermiyorlar. Ankara'dan istiyor. Cevap ret.
Kaçak yolla gitmeye karar veriyor ve zorluklar, ilginçlikler ile dolu yolculuğu başlıyor.
Tek nefeste okudum. Kesinlikle okuyunuz.
Afganistan'ı severdim, şimdi gitmek için yanıp tutuşuyorum. Hayal.

Nur Çolak 
21 Oca 23:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hem kendiyle dertlenen hem de müslümanlarla dertlenen bir adamın sabır umut kararlılık hikayesi
Yolculuk sadece gitmek değil aynı zamanda var olmak
Hiç bu açıda bakmamıştım

Efser 
12 Oca 17:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hem kendi insanlığının derdiyle dertlenen hemde başka insanların , başka coğrafyaların dertleriyle dertli olan bir abimizden yine muhteşem bir kitap.

Enes AKYÜZ 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek teröristler dünyanın öbür ucundan gelip Afganistan'ı işgal edenlermiydi; yoksa ülkelerini işgal edenlere karşı evlerini, topraklarını korumaya çalışanlar mı? Adem Özköse

Kitaptan 15 Alıntı

Samet Koçyiğit 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ölümü Güzelleştirmek
Ölüm üzerine düşüncelere dalıp derin kuyular içinde dolaşmaya başladığım andan itibaren insanın asıl gayelerinden birinin de ölümü güzelleştirmek olduğu fikri bir kurtarıci gibi yardımıma koşuyordu.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 133)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 133)
Samet Koçyiğit 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Müslümanlar olarak aslında hepimiz büyük bir çelişki ile karşı karşıyaydık. Dünyada bize en çok düşmanlık edenlerin ürettiklerini en çok tüketenlerin başında geliyorduk.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 43)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 43)
N. E. A. 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yolculuk sadece gitmek değil, aynı zamanda var olmaktır.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 9)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 9)
N. E. A. 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Asıl zor ve başarılması gereken yaşamaktı; ölmek değil.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 134)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 134)
N. E. A. 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çocuklar her geçen gün daha da çirkinleşen bu dünyada benim için bir huzur adası gibiydiler.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 157)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 157)
N. E. A. 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın başını eğeceği değil; dik tutacağı bir tarihe sahip olması gerçekten gurur vericiydi.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 149)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 149)
Samet Koçyiğit 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mazlumlar İçin Mücadele
O da kamptaki diğer savaşçılar gibi hayatın ancak mazlumlar için mücadele edildiğinde anlam kazanacağını düşünüyordu.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 65)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 65)
serenkuru 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çünkü eğer pes etmez, azim gösterirse yola çıkan kişinin mutlaka menziline ulaşacağına inanıyordum.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 15 - pınar)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 15 - pınar)
N. E. A. 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Uzaydan yeryüzüne bakma imkanımız olsaydı muhtemelen tüm astronotlar gibi biz de kendi kendimize "Dünya buradan bütün gözüküyor, insanlar aralarına niçin bu gereksiz sınırları koymuşlar ki?" diye soracaktık.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 44)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 44)
N. E. A. 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İslam dünyasında Batı'da asla bulamayacağınız bir heyecan ve canlılık vardır.

Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 50)Kaçak Yolcu, Adem Özköse (Sayfa 50)
2 /