Kaçın! 'Demokrasi' Geliyor!

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.804
Gösterim
Adı:
Kaçın! 'Demokrasi' Geliyor!
Yazar:
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751414663
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Banu Avar'ın 2011'de yaptığı 8 ayrı belgeselin genişletilmiş metinlerinden oluşan bu kitap, Ortadoğu'da yaşanan siyasal gelişmelerin iç yüzünütüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

"Düğmeye basıldı. Afrika ve Ortadoğu bir bir ayaklandı... 'Demokrasi' ihracatına başlandı!

Bu coğrafya dünya petrol rezervlerinin yarısına sahip. Doğal gazın vatanı! Amerika iflas ediyor. Küresel sermaye krizde! O zaman darbeler ve savaşlar gündemde! İlk petrol savaşında Osmanlı İmparatorluğu darmadağan edilmişti. İkincisinde Avrupa yeniden düzenlendi. Üçüncü paylaşım şimdi! Darbelerin ve savaşların anahtar kelimesi 'Özgürlük ve Demokrasi'! Çatışmanın hedefi petrol, su yolları, enerji! Ve Ortadoğu ateşler içinde!"
160 syf.
·50 günde
Coğrafya kader midir, tartışılır ama bu coğrafyada yaşamak insanı istemsizce siyaset takip etmeye itiyor, Banu Avar bu coğrafyada aslında az çok bildiğimiz olayları güzel bir anlatım tarzı ile toparlamış. emperyalist ülkelerin, "demokrasi" adı altında hazırladığı büyük ortadoğu projesinden ve bunun akabinde, oluşacak sonuçlardan bahsediyor. Bölgede ne olup ne bitiyor, meraklısının net bilgiler alacağı, sade bir kitap olmuş.
160 syf.
·4 günde·8/10 puan
2011'de yaptığı 8 ayrı belgeselin genişletilmiş metinlerinden oluşan bu kitap, ortadoğu'da yaşanan siyasal gelişmelerin iç yüzünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren kitap beklentilerim üzerinde çıkan bir kitap olup Banu Avar'ı bilsemde okuduğum ilk kitabıdır. Siyasi kitapları çok sevmeyen biri olarak kitap Amerika'nın demokrasi getiriceğim diye Irak'ı ve geçmişte birçok ülkeyi nasıl dağıttığını,Irak, Afganistan, Libya bombalanırken “Demokrasi Geliyor” çığlıkları atıldığı zamanları yazarken 12 yıl CIA’da çalışmış olan emekli ajan Philip Agee, CIA ajanlarının “demokrasi”den ne anladıklarını
kaleme almıştır.
Philip Agee“CIA için demokrasinin bir anlamı yoktur. Eğer bir ülkede seçilmiş bir hükümet varsa ve bizimle işbirliği yapıyorsa, ne ala! Eğer işbirliğini reddediyorsa, demokratikmiş, değilmiş umurumuzda değildir!”
Birçok siyasi konuyu daha içeren kitap kısa olmasına karşın akıcı bir dilde yazıldığından çabuk ilerlerken insanı da sıkmayan bir kitap.
160 syf.
Ülkemizi Orta Doğu bataklığına sürünleyenler , şehirlerimizin göbeğinde teröristlerce çukur kazılmasına, hendek açılmasına göz yumanların, bu kitabı zamanın da okumuş olmalarını ne çok isterdim. Hoş okumuş olsalar da değişen bir şey olmazdı ya...!

İyi Okumalar
160 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10 puan
Banu Avar bu coğrafyada aslında az çok bildiğimiz olayları güzel bir anlatım tarzı ile toparlamış. emperyalist ülkelerin, "demokrasi" adı altında hazırladığı büyük ortadoğu projesinden ve bunun akabinde, oluşacak sonuçlardan bahsediyor. Bölgede ne olup ne bitiyor, meraklısının net bilgiler alacağı, sade bir kitap olmuş.
160 syf.
·Puan vermedi
Yazarın kalemi cesur ve gerçekten iyi. Okudugum ilk kitabı. Diğerlerini de okumayı planlıyorum. Kalemini çok iyi konuşturmuş. Zaman zaman roman tadı aldım.
160 syf.
·9/10 puan
Banu avar'a birçok sıfat takılmıştır bugüne kadar. Komplocu derler , kafa tasçı derler, kürt düşmanı derler de derler yani. Kendisine ana akım medya da yer bulamamış. İsrail büyükelçisinin emriyle trt'den atılmış ve hiç bir televizyon kanalında iş bulamamış fakat o bildiklerini konuşmaktan çekinmemiş , üniversitelere gitmiş konferanslar vermiş bazen ona bile izin verilmemiş. Onun mücadelesi bence örnek olmalı birçoklarımıza. Anlattıklarını saf beynimizle dinleyip , yazdıklarını iyi irdelememiz gerektiğini düşünüyorum. Kendisine hiçbir siyasi gruptan destek bulamaması söylediği sözleri bir kesime yamanmak için söylemediğini gösteriyor. Onun bence tek amaçı gelen tehlikeye karşı bizleri uyarmak.
Ona komploçu demek kolaydır. Nasıl olsa komplo teorisi bunlar biz bakalım dalgamıza da diyebiliriz. Onun bir çok dediği huzurumuzu kaçırabilir çünkü . Biz dünyayı günlük güneşlik görmek yaşadığımız anın tadını çıkarmak isteriz çünkü. Siyasilerin güzellemesini dilemeyi , sosyal medyada gezmeyi , cafelerde oturmayı tercih ederiz. Sonra futbol maçları izlemeyi ve onların yorumlarını dinlemeyi yeğeleriz. Çünkü bunların hiçbirizi yaklaşan tehlikeyi bize işaret edip yataklarımızın huzurunu kaçırmaz. Biz insanlar çoğu zaman inanmak istediğimize inanırız çünkü. Fakat tüm bu iyimser tavırların karşısında birde realite vardır. nedir bu realite? realite orta doğudur. afrikadır. orta asyadır. Emperyalizmin kanlı eliyle kırmızıya boyanmış Suriye , Irak , Mısır , Libya ,Angola , Fildişi sahilleri , Lübnan , Yemen, Kuveyt , Afkanistan ve nice ülkeledir. Dinleri , ırkları , görünüşleri , gelenekleri ve hayat tarzları birbirinden farklı fakat aynı mutlak kaderle birbirine bağlanmış devletlerin sefil halleridir. Savaşlar , kıtlıklar ,açlıklar ve ölümlerdir realite.Bu realiteleri önceden gören bir insan ne komplocudur nede kafataşçıdır. bence o sadece insanlık için çalışan ve yazan bir atatürk torunudur.

Kitap incelemesi yapıyım derken yazar güzellemesi yaptığımın farkındayım ama içimi dökmeye ihtiyacım vardı.kitapdan da kısaca bahsedeyim bari. Kitap arap baharının arkasındaki gizli sevisleri , örgütleri vb . onun tasarlayıcılarını belgelerle bizlere sunuyor. Ayrıca Yugoslavyanın çok uluslu yapısının etnik ve mezhepsel farklıları kullanarak bölünmesine de değiniyor. Kişilerin beyanatlarıylada ne yapılmak istenildiğinide gösteriyor. Kısacası değerli zamanınızdan 2-3 saat ayırıp okuyun derim. Okuduktan sonra derin bir kedere ve çaresizliğe kapılabilirsiniz ki bu doğaldır. Fakat farkındalık sahibi olursunuz.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Banu AVAR.... Kitap sayesinde " DEMOKRASİ "kelimesinden nefret ediyorum artık. Demokrasi diye bişey yoktur siyaset arenasında sadece çıkar ön plandadır. Bu çıkar da küresel güçlerin kendi çıkarlarıdır. Kimse benim vatandaşımın geçim derdini, aç yatıp yatmadığını düşünmez. Sadece güç vardır dünyada ve bu güç sayılı insanların elindedir. Bu durumun efsane olmadığını Banu AVAR ustaca gözler önüne seriyor Bu kitapta. Yazılış tarihi 2011. Bazı şeyleri bilmek için medyum olmaya hiç gerek yokmuş. Araştırma ve tarihimizi bilmekle etrafa at gözlüğü ile bakmama, okumadan bilmeden kulaktan dolma cümleler ile vatan millet nutukları atmamayı öğrenmek gerekir. Kitap müthiş bilgiler veriyor. İçinde az da olsa vatan sevgisi olanın okuduktan sonra korkmaya başlayacağı bir araştırma.
160 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Olan ve olacakları tutarlı bir şekilde yazmış.roman tadında herkesin okuması gereken bir eser.fakat kitabın sonundaki özerklik konusuna katılmıyorum ..
160 syf.
·10 günde·9/10 puan
Her Demokrasi zannettiğimiz kadar demokratik değil, balıklama atlamamak gerek, önünü, arkasını iyice irdelemek gerek. Birilerinin maşası olmamak için tarihi iyi okumak gerek.
Bu kitapta bunları güzel, sade bir dille anlatmış Banu Avar.
160 syf.
·2 günde·8/10 puan
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitap bildiğimiz demokrasiye karşı bir kitap değil. Kitabı okumadan "Aaa demokrasiden kaçın diyor" gibi şeyler söyleyenlere takılmayın. Kitabı okuyun ve kaçmamız gereken demokrasinin farkına varın.
Kitapta Arap baharından ve iç yüzünden, Büyük Ortadoğu Projesinden ve amaçlarından, küresel başkanlık sisteminden ve yaptırımlarından, Cezayir, Libya, Suriye, Irak, İran, Afganistan, Yugoslavya, Kosova, Mısır, Tunus, Afrika, Haiti, Kerkük gibi yerlerin başına gelenler ve Türkiye'nin başına gelmekte olduğu felaketler, kodomonların(en zenginler) amaçları ve ülkeler üzerindeki etkileri, PKK nın neden, nasıl ve kimler tarafından desteklendiği, Kaddafi, Saddam, Barzani gibi adamların yaptıkları ve nasıl kullanıldıkları...... Tam bir bilgi havuzu... Kesinlikle ülkesini seven ve onun için bir şeyler yapmaya çalışan her Türkiye vatandaşının okuması gereken bir kitap.
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Banu hocanın yapmış olduğu belgesellerin genişletilmiş metinlerinden oluşan bu kitap Cadı kazanı Ortadoğu'nun siyasal gelişmelerini sade bir şekilde anlatımıdır diyebiliriz.
“Nasıl herkesi bu kadar saçma birşeye ikna edebilirsin ki!” diye sordum.
“Medyayla,” dedi. “Unutma bir şeyi çok tekrarlarsan herkes inanır!”
Güç, istediğini alabilmek için diğerlerini etkilemek demektir. Bunu üç şekilde yapabilirsiniz.

Birincisi sopa metodudur. İnsanları tehdit edersiniz. Öbürü havuç metodudur. İnsanları ödeme yaparak etkilersiniz. Veya insanları sizin istediğinizi istemeleri için ikna edersiniz. İşte onları ikna ederek, çekim merkezleri oluşturarak istediğiniz noktaya getirmeye “yumuşak güç” denir.
Küresel efendilerin “Yeni Dünya Düzeni” için ağızlarından düşürmedikleri bir söz var:

“Demokrasi”!

Nedir sözünü ettikleri bu “demokrasi”? Görülen o ki, bomba yağdırmaktır, hedef ülkelere! İşgal etmektir. Ya da efendilerine en faydalı köleyi seçtirmektir halka!
Umurlarında olan ne mı? Amerika'nin ünlü ideoloğu Zbigniew Brzezinski bakın nasıl özetliyor:
Ulus devletlerin bağımsızlık tanımları artık değişiyor. Uluslararasi tekeller ve bankalar küresel ekonomiyi yönetiyor.
Küresel ekonomi, küresel demokrasi olmadan yönetilebilir mı? Işte bunun adı "piyasa demokrasisi". Piyasa demokrasisinin sloganı ise Özelleştirme ve Küreselleşme. Yani milli devletin küçültülmesi. Ve Brzezinski'nin dedigi gibi Piyasa Demokrasisi çok uluslu şirketlerin, ulusal ekonomileri yok etmesini gerektirir. Eğer bunu kendi arzuları ve küresel efendilerle iş birliği yaparak gerceklestirmezlerse, başlarına "Arap Bahari" gelecektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaçın! 'Demokrasi' Geliyor!
Yazar:
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751414663
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Banu Avar'ın 2011'de yaptığı 8 ayrı belgeselin genişletilmiş metinlerinden oluşan bu kitap, Ortadoğu'da yaşanan siyasal gelişmelerin iç yüzünütüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

"Düğmeye basıldı. Afrika ve Ortadoğu bir bir ayaklandı... 'Demokrasi' ihracatına başlandı!

Bu coğrafya dünya petrol rezervlerinin yarısına sahip. Doğal gazın vatanı! Amerika iflas ediyor. Küresel sermaye krizde! O zaman darbeler ve savaşlar gündemde! İlk petrol savaşında Osmanlı İmparatorluğu darmadağan edilmişti. İkincisinde Avrupa yeniden düzenlendi. Üçüncü paylaşım şimdi! Darbelerin ve savaşların anahtar kelimesi 'Özgürlük ve Demokrasi'! Çatışmanın hedefi petrol, su yolları, enerji! Ve Ortadoğu ateşler içinde!"

Kitabı okuyanlar 332 okur

  • Merih Demirbaş
  • ömer yener aydın
  • turna karaca
  • Furkan Yeşilyurt
  • Yeşim atasoy ervan
  • Nurdan ASLAN
  • alparslan özer
  • Ayşe kaplan Zığındere
  • İlker Uyanık
  • VOLKAN YALÇINAY

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6.7
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%31.1
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%17.8
55-64 Yaş
%4.4
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%36.7
Erkek
%63.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.5 (38)
9
%25.6 (30)
8
%28.2 (33)
7
%5.1 (6)
6
%4.3 (5)
5
%2.6 (3)
4
%0
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%0.9 (1)