Giriş Yap

Kader Meselesi

ve Hasan Basri'nin Kader Risalesi Metni ve Tercümesi

Sağdan sağdan geliyorlar :)
İnsan bir şeyi murad ederken, bu iradesi nasıl harekete geçiyor? İrade etme iradesi nereden geliyor? Acaba bu irade, bir ucundan Allah'ın iradesine temas etmeseydi, insan irade etmiş olabilir miydi?
Reklam
Kaderi mutlak anlamda inkâr eden dinden çıkar. ... Kaderiyye gibi insanın yapıp ettikleri kader değildir, insan kendi fiillerini tamamen kendi yaratır diyenler ise, bunu bir teville söyledikleri için tekfir edilmez, ama tadlil edilir, yani dalalet olan bir inanca sahip oldukları söylenir. Tarihte de hep böyle olagelmiştir.
Kader
Kader kelimesi türevleriyle birlikte Kuranı Kerim'de 55 yerde geçer. Türkçedeki takdir, kadr, mikdar ve kader kelimeleri hep aynı köktendir. Kelimenin kök anlamında; gücü yetme, planlama, ölçü ile yapma, şeklini ve niteliğini belirleme gibi manalar vardır.
Kader Meselesi, Faruk BeşerSayfa 27 - DIA Kader md.
Allah'a, O'nun her şeyi bildiğine, her şeye gücü yettiğine, olmuş olacak her şeyi bir sebebe bağlı olarak en ince detaylarına kadar ve miktarınca takdir ettigine inanmak demek kadere de inanmak demektir. Yani kader Allah'ın ilim ve kudret sıfatlarının sonucudur.
Kader Meselesi, Faruk BeşerSayfa 27 - Kader Bir Iman Meselesi Midir?
Reklam
İslam bazen sadece Kelime-i Tevhit ile oluşur ki, ilah olarak tek Allah'a inanmak demektir. Allah'a inanan insan kısaca ve toptan O'nun söylediği her şeye inanmış olur.
Kader Meselesi, Faruk BeşerSayfa 25 - Kader Bir Iman Meselesi Midir?
Reklam
2
5
44 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42