ve Hasan Basri'nin Kader Risalesi Metni ve Tercümesi

Kader Meselesi

Faruk Beşer

Kader Meselesi Yorumları ve İncelemeleri

Kader Meselesi yorumları ve incelemelerini, Kader Meselesi kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Kader Meselesi puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

910 üzerinden
11 Kişi · 4 İnceleme
132 syf.
10/10 puan verdi
Kadere iman eden kederden emin olur..
Kitap Faruk Beşer hocamız tarafından temcit plavı gibi zaman zaman ortaya atılan Mutezile görüşlerinden, Ehli Sünnetin ve Selef dediğimiz Sahabe, tabiin, tebeüt Tabiin zıddına, Allahın kaderi takdir ettigini bir nevi inkar eden anlayamayan/yanlış anlayan ve anlatanlara bir cevap ve bir reddiye şeklinde hazırlanmış. Konu ayet ve hadisler ışığında, Tabiin Hasan Basri nin kader hakkında risalesi de tercüme ve aslı sunularak açıklanmış. Kuranda ayetlerde gecen, Sahih hadislerde imanın şartlarından sayılan kadere imanı detaylıca okumak ve yaşamak isteyenler için değerli bir kaynak niteliğinde.. Hasan Basri ks ve Faruk Başer hocamızdan Allah razı olsun. Salat ve selam Allahın al ve rasulüne Kitabi okumamı nasip eden Rabbimize hamd olsun...
Kader Meselesi
Kader MeselesiFaruk Beşer · Nun · 201542 okunma
132 syf.
·
Puan vermedi
Güzel bir isimden, insan zihnini kurcalayan gerekli bir konunun gayet basit ve sade bir dille izahı. Kısaca; "kader midir, keder midir" deyip kafayı bulandırmaya gerek yok, bize bildirilen neyse ona inanıp gayb olan konularda iman ettik bitti demenin gerekliliğini ve iradeyi Allah'ın razı olacağı doğrultuda kullanmanın önemini güzel bir şekilde anlatmış. Ayrıca kitabın son kısmında; Hasan Basrî'nin Emevî halifesi Abdülmelik bin Mervan' a, kaderin neliği ve insanların seçimleri hakkında yazmış olduğu risale, son derece önemli bilgiler ve düşünsel temeller sunuyor..
Kader Meselesi
Kader MeselesiFaruk Beşer · Nun · 201542 okunma
Reklam
132 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Prof. Dr. Faruk Beşer "Kader Meselesi" kitabında Kaderin tanımı, sıkça sorulan bazı sorulara verdiği cevaplar, günümüzden örneklerle başlamış kitabın ilk bölümüne. Sonrasında Kur'an-ı Kerim'den Kader hakkındaki bazı ayetleri ve hadis kitaplarından bazı sahih hadisleri paylaşmış. Son olarakta Hasan Basri'nin Kader Risalesinin neden yazıldığının izahını yapıp tercümesini paylaşmış. Çok istifade ettiğim bi kitaptı. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. Dili kolay ve anlaşılır olması da ayrı bi güzellik. Herkes rahatça alıp okuyabilir..
Kader Meselesi
Kader MeselesiFaruk Beşer · Nun · 201542 okunma