Kaderci Jacques ve Efendisi

4,5/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
4 beğeni  · 
608 gösterim
Denis Diderot (1713-1784): Aydınlanma döneminin en önemli yazar ve düşünürlerindendir. Encyclopédie'nin yayın yönetmenliğini üstlendi, yazdığı edebi ve felsefi eserlerin yanı sıra geçinmek için çeviriler yaptı. Jacques ve efendisi arasında geçen felsefi konuşmalardan oluşan, Diderot'nun yaşadığı dönemde henüz "determinizm" ismini almamış olan "kadercilik" hakkındaki bu eser de Diderot'nun diğer eserleri gibi zamanının ilerisinde kabul edilebilecek felsefi sorgular içerir. Bir "roman" olmadığı bizzat yazarı tarafından dile getirilse de Kaderci Jacques ve Efendisi tür bakımından romana yakın dururken roman sanatının çok önemli iki örneği olan Tristram Shandy ve Don Quixote'yi de selamlamaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786053320340
 • Çeviri:
  Nebiye Çavuş
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
silaes 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 2/10 puan

Benim için kabustanda öte olan kitap. Zorla okunmasının üstüne stil bakımından hiç tarzım olmayan bir kitap. Okurken çok zorlandım. Yazarın ha bire araya girdiği ve okuyucuya cahil muamelesi yaptığı kitaplardan hiç hazetmiyorum. Sonununda böyle olacağı belliydi zaten.

Kitaptan 7 Alıntı

silaes 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Kendi payıma namuslu bir kadını baştan çıkardıktan sonra yüzüstü bırakıp giden zamparaları bir fahişeyle yaşamaya mahkum eden bir kanun yapılsa alkışlardım. Kötü adama kötü kadın !

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 154 - Türkiye İş bankası Kültür Yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 154 - Türkiye İş bankası Kültür Yayınları)
silaes 
 17 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Bazen böyle olur. Ama şeytanın işine bakın ki bu uzun sürmez; en zorlu anlarda kaya gibi olduğum halde ufak bir şey, bir hiç beni altüst eder. Böyle zamanlarda kendime o kadar kızarım ki kafamı yumruklayacağım gelir. Ama bundan vazgeçerim; olduğum gibi kalmaya karar veririm. Bunun üzerine düşünürken: ''Ne olursa olsun, ne önemi var?'' der gibi olduğumu farkederim. Bu da saha kolay ve rahat bir boyun eğiştir.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 78 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
silaes 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Sizi çekeceğiniz acıdan korumayı, teselli etmeye tercih ederim.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 132 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 132 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
silaes 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Karanlık insanın cesaretini kırmazsa onu daha atılgan kılar.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 193 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 193 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
silaes 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Siz hiç çekinmeden öldürmek, çalmak, ihanet etmek kelimelerini açık açık söylersiniz de sevişmeyi ancak dişlerinizin arasında mırıldanırsınız!

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 210 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 210 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
silaes 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

İkinci bir evliliğin tehlikelerini göze almaktansa dünyanın bütün felaketlerine razıydı.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 102 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 102 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
silaes 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Parasızlığın en büyük zararlarından biri de insanı çekingenleştirmesi.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)