Kaderci Jacques ve Efendisi

6,3/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
8 beğeni  · 
777 gösterim
Denis Diderot (1713-1784): Aydınlanma döneminin en önemli yazar ve düşünürlerindendir. Encyclopédie'nin yayın yönetmenliğini üstlendi, yazdığı edebi ve felsefi eserlerin yanı sıra geçinmek için çeviriler yaptı. Jacques ve efendisi arasında geçen felsefi konuşmalardan oluşan, Diderot'nun yaşadığı dönemde henüz "determinizm" ismini almamış olan "kadercilik" hakkındaki bu eser de Diderot'nun diğer eserleri gibi zamanının ilerisinde kabul edilebilecek felsefi sorgular içerir. Bir "roman" olmadığı bizzat yazarı tarafından dile getirilse de Kaderci Jacques ve Efendisi tür bakımından romana yakın dururken roman sanatının çok önemli iki örneği olan Tristram Shandy ve Don Quixote'yi de selamlamaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786053320340
 • Çeviri:
  Nebiye Çavuş
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Metin Pir ( Von Kleist ) 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Puan vermedi

Bu bir roman değildir !
Yazarın kendisi bunu dile getirse de roman, hatta güzel bir roman örneğiydi diye düşünüyorum. Kitap hakkında söylenenler zaman konusunda tedirginlik yaratsada ilkokul beşinci sınıftan beri kullandığım yöntem olan 117. sayfa tekniğiyle kitabın okunabilir olduğuna karar verdim. Kitap bitti ve hiç pişman degilim. Jacques' i tanımak kesinlikle gerekiyor.
Yazarın kitaba aşırı müdahalesi ve zaman zaman okuyucuya bazı hakaretler etmesi olmasa diyenler vardı o zaman bu kitap bu kitap olamazdı. Kendi adıma hakaretleri kişisel algılamadım ve yazarın tarzı deyip devam ettim.
Her şey kader diyor Jacques. Kitap bitti demekki bu kitabı okumam kaderimde varmış dedim sırf çok sevgili dostum Jacques için. Umarım sizinde kaderinizde bu kitabı okumanız yazılmıştır. :)
Kesinlikle tavsiye ederim. İyi okumalar.
Jacques'e sevgilerle...

silaes 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 2/10 puan

Benim için kabustanda öte olan kitap. Zorla okunmasının üstüne stil bakımından hiç tarzım olmayan bir kitap. Okurken çok zorlandım. Yazarın ha bire araya girdiği ve okuyucuya cahil muamelesi yaptığı kitaplardan hiç hazetmiyorum. Sonununda böyle olacağı belliydi zaten.

Kitaptan 21 Alıntı

Metin Pir ( Von Kleist ) 
 26 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yazmalı bunu.!
Bu dünyada hiçbir şey budala olmak kadar hazin değildir.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 214 - İş bankası kültür yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 214 - İş bankası kültür yayınları)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
 29 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Karasineklere ve ötekilere.!
Efendi: Doğa faydasız ve lüzumsuz bir şey yaratmamıştır.
Jacques: İnanırım. Bir şey varsa, var olmasını gerektiren bir sebep olmalı.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 249 - İş Kültür yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 249 - İş Kültür yayınları)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Güzel Tespit
Hayvanların da insanlar gibi kaderi var. Kader bunların ahlaksız, gürültücü, patırtıcı, aç gözlü olanlarının yüzünü güldürür, oysa dünyanın en iyi köpeğine acımasızca davranır.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 99 - İş bankası yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 99 - İş bankası yayınları)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
29 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tasvirler ve Jacques süper adam.
Jacques: Tasvirlerden nefret ederim.
Efendi : Peki neden tasvirlerden nefret edersin?
Jacques : Çünkü tasviri yapılan kişiler, onlarla karşılaştığınızda tanıyamayacağınız kadar az benzerler tasvirlerine. Bana olayları anlatın, konuşmaları olduğu gibi aktarın, böylece nasıl bir insandan bahsedildiğini anlamış olurum. Bir kelime, küçük bir jest bazen bana bütün bir şehir halkının gevezeliklerinden çok şey öğretmiştir.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 246 - İş bankası Kültür yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 246 - İş bankası Kültür yayınları)
Metin Pir ( Von Kleist ) 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Evvet.
Caddelerde şenlikler düzenleyin, idam meydanları bomboş kalır. Halk gösterilere düşkündür. Seyretmekten keyif aldığı ve döndüğünde gördüklerini anlatarak daha çok eğlendiği için gösterilere koşar. Halk öfkelendiğinde korkunçlaşır; ama bu uzun sürmez. İçinde yaşadığı yoksulluk onu merhametli kılmıştır.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 169 - İş kültür yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 169 - İş kültür yayınları)
tabula rasa 
30 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötü baba kimdir biliyor musun? Gençliğinde yaptığı hataları unutandır

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis DiderotKaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot
Metin Pir ( Von Kleist ) 
 15 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Adam haklı.
Burada Jacques çok incelikli ve belki de çok doğru bir düşünceye daldı. Efendisine acı kelimesini ifade eden bir düşünce olmadığını ve acının ancak evvelce hissettiğimiz bir duyumu hafızamızda canlandırdığımız ölçüde bir anlamı olduğunu anlatmak istiyordu.

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 15 - İş bankası yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 15 - İş bankası yayınları)

Hakikatin sivri yanları vardır, ama bunları kavrayabilmek için insanın zeki olması lazım. Zeki olanlar için bu dediğimiz doğru;ama ya zeki değillerse?

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis DiderotKaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot
silaes 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Kendi payıma namuslu bir kadını baştan çıkardıktan sonra yüzüstü bırakıp giden zamparaları bir fahişeyle yaşamaya mahkum eden bir kanun yapılsa alkışlardım. Kötü adama kötü kadın !

Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 154 - Türkiye İş bankası Kültür Yayınları)Kaderci Jacques ve Efendisi, Denis Diderot (Sayfa 154 - Türkiye İş bankası Kültür Yayınları)
3 /