Kadılar Kitabı

7,5/10  (13 Oy) · 
35 okunma  · 
13 beğeni  · 
886 gösterim
Kadılar Kitabı, bilimsel bir iddiadan öte, kültürel bir gaye taşır. Kadılarla ilgili birtakım anektodlar, epizotlar, uydurma da olsa tarihe yansımış öyküler ve fıkralar kenarda köşede kalmasın, derlenip iki kapak arasına girsin ve böylece okuyucu tarih boyunca hukuk serüvenimizle alâkalı fikirlerini kendisi oluştursun, eğer hukuk ile yakından ilgiliyse tavırlarını ona göre düzenlesin, eski meslektaşlarının hayatlarından kesitler görerek kendisini yeniden formatlayabilsin. Çünkü denilmiştir.

Bulunmazsa adalet milletin efrâdı beyninde
Geçer bir gün zemine, arşa çıksa pâye-i devlet

Vatandaşlar arasında adalet ve eşitlik kaybolunca, itibarı arşa çıkmış olsa da, devlet, bir gün yerin dibine geçer.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2006
 • Sayfa Sayısı:
  100
 • ISBN:
  9789758950720
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
 12 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kadılarla ilgili anekdotlar, fıkralar, hikâyeler... Osmanlı'da kadı konusu hikâyemsi bir tarzda anlatılmış. Çok şirin bir kitap. İskender Pala klasiği.

Eren BİÇER 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarihten ilginç anekdotların yer aldığı hoş vakit geçirilecek bir kitap. Özellikle Siroz Kadısı ile ilgili anekdot ecdadımızdan da LGBT üyelerinin olabileceğini bana göstermiştir. :)

Kitaptan 6 Alıntı

Salih Çermik 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yıldırım Beyazıt Bursa’da meşhur Ulu Cami’yi yaptırırken, cami inşaatının ortasına tesadüf edecek yerde ihtiyar bir kadının evi varmış. Bu evin satın alınması için çok çalışmış ise de kadın rıza göstermediğinden her defasında başarısız olunmuş. Nihayet, nasıl olsa razı ederiz diye caminin inşaatına başlanmış ve ev orta yerde dururken caminin dış temelleri atılmış. Kadın yine direnmiş ve cami inşaatı bitince bu ev tam da caminin ortasında kalmış. Yıllar sonra kadın ölünce varislerinden bina satın alınmış ise de camiye dâhil etme imkânı kalmadığından bu yer bir şadırvan halinde yeniden yapılmış.

Kadılar Kitabı, İskender Pala (Sayfa 70 - Kapı Yayınları - 4. Baskı)Kadılar Kitabı, İskender Pala (Sayfa 70 - Kapı Yayınları - 4. Baskı)
Salih Çermik 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir Mecusi ile vadeli alışveriş yapmış, vadesi gelince de Mecusi’nin evine gidip alacığını tahsil etmek istemişti. Evin önünde ayağı çamura saplanmış ve ayağını kurtarıp da çamurları silkelerken ayakkabısından fırlayan bir parça çamur Mecusi’nin tertemiz badanalanmış olan duvarına yapışıvermişti. Duvara bakıp da manzaranın çirkinliğini gören İmam derhal duvarı temizleme telaşına düşmüş ama elinde bir bez ve su kabı olmadığı için alelacele kapıyı çalıp borçlusuna,
-Aman biraz su ile bir bez, demişti, duvarı temizleyeceğim.
-Telaş buyurmayınız, demişti adam, bir duvarı temizlemek de iş mi? Biz bütün gün vicdanımızı çamurlamakla meşgul oluyoruz da zerre kadar aldırmıyoruz. Ebu Hanife sarsılmış, sararmış, bayılma noktasına gelmişti. Sordu:
-Siz vicdanınızı mı çamurluyorsunuz? Buna nasıl cesaret edebiliyorsunuz. Evinizin duvarındaki çamur için benim ne kadar üzüldüğümü görmüyor musunuz? Peki, sizin vicdanınızı çamurlamanıza kimin üzüleceğini düşünmüyor musunuz?
-Kim üzülüyor ya İmam?
-O vicdanın yaratıcısı Mevla üzülüyor efendi.

Kadılar Kitabı, İskender Pala (Sayfa 58 - Kapı Yayınları - 4. Baskı)Kadılar Kitabı, İskender Pala (Sayfa 58 - Kapı Yayınları - 4. Baskı)
Littlefinger 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Çünkü adalet ile zulüm ateş ile su kadar birbirine zıt ve biri diğerinin yokluğu içinde varlık sürdüren kavramlardır. Bir yerde zulüm varsa adalet yoktur, adalet var ise zulüm seyahatte demektir."

Kadılar Kitabı, İskender PalaKadılar Kitabı, İskender Pala
Littlefinger 
 15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Kimse idrak etmedi manasını davamızın,
Biz dahi hayranıyız dava-yı bi-manamızın.

(Yazık ki davamızın yüceliğini dünyada kimsecikler bilmedi,
Biz de bu manasız davanın hayranıyız ya!)

- Yenişehirli Avni"

Kadılar Kitabı, İskender PalaKadılar Kitabı, İskender Pala
Littlefinger 
 15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Kadı ola davacı ve muhzır dahi şahit
Ol mahkemenin hükmüne derler mi adalet

(Kadı davacı, mübaşir de şahit olmuşsa
Artık o mahkemenin hükmüne adalet mi derler!)

- Ziya Paşa"

Kadılar Kitabı, İskender PalaKadılar Kitabı, İskender Pala
Littlefinger 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Söz gelimi eski çağlarda mayıs böceği, çekirge, tarla faresi gibi hayvanlar, piskoposların müsaadesi üzerine ruhani mahkemeye sevk edilebilir, her böceğe birer de avukat tayin olunur, adamakıllı muhakeme yapılır, aforoz edilir, ancak ondan sonra bu hayvanlarla mücadeleye geçilebilirdi."

Kadılar Kitabı, İskender PalaKadılar Kitabı, İskender Pala