Kadılar Kitabı

İskender Pala

Kadılar Kitabı Konusu

Kadılar Kitabı, bilimsel bir iddiadan öte, kültürel bir gaye taşır. Kadılarla ilgili birtakım anektodlar, epizotlar, uydurma da olsa tarihe yansımış öyküler ve fıkralar kenarda köşede kalmasın, derlenip iki kapak arasına girsin ve böylece okuyucu tarih boyunca hukuk serüvenimizle alâkalı fikirlerini kendisi oluştursun, eğer hukuk ile yakından ilgiliyse tavırlarını ona göre düzenlesin, eski meslektaşlarının hayatlarından kesitler görerek kendisini yeniden formatlayabilsin. Çünkü denilmiştir. Bulunmazsa adalet milletin efrâdı beyninde  Geçer bir gün zemine, arşa çıksa pâye-i devlet  Vatandaşlar arasında adalet ve eşitlik kaybolunca, itibarı arşa çıkmış olsa da, devlet, bir gün yerin dibine geçer. (Tanıtım Yazısı'ndan)
Tasarımcı:
Utku Lomlu
Utku Lomlu
Tahmini Okuma Süresi: 2 sa. 50 dk.Sayfa Sayısı: 100Yayınlanma Tarihi: 6 Nisan 2017Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9789758950720Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.910 üzerinden
61 Puan · 16 İnceleme

Kadılar Kitabı Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Yusuf Çelik

Yusuf Çelik

@yusufceliq
·
10 Haziran 00:27
8/10 puan verdi
Kadılarla ilgili birtakım anektodlar, epizotlar, uydurma da olsa tarihe yansımış öyküler ve fıkralar kenarda köşede kalmasın, derlenip iki kapak arasına girsin ve böylece okuyucu tarih boyunca hukuk serüvenimizle alâkalı fikirlerini zihninde olmuşsun diye hazırlamış "lokum" gibi bir kitap. İçersindeki hikâyeler çok tatlı ve keyif vericiydi. Keyif alarak okudum. Emin olun siz de keyif alacaksınız. Kadılar kimlerdi ne yapardı nasıl yapardı.. Dönemsel bir kitap okumak isteyenler için oldukça keyifli. Keyifli ve anlamlı okumalar diliyorum.
4 etkileşim
Selim Emre Toy

Selim Emre Toy

@selimemre17
·
09 Ocak 2022 00:44
9/10 puan verdi
Osmanlı devletindeki adalet anlayışıyla alakalı bam teline dokunan örnekler içeriyor. Maalesef bir oturuşta bitebilecek bir hacme sahip. Keyifli okumalar dilerim.
2 etkileşim
Kitapçaysessizlik

Kitapçaysessizlik

@Canlikitab
·
24 Temmuz 2021 14:11
10/10 puan verdi
Hacmi küçük , cürmü büyük bir kitap. İlk bölümde devlette adaletin öneminden bahsediliyor. Sonraki bölümde Osmanlı da kadı'nin vazifelerinden , resmi prosedüründen bahsediliyor. Ayrıntıya girmeden sade ve anlaşılır bir dille. Sonraki bölüm kadı'lık makamının bozulması. ...... İslam ve Avrupa dan adalet örnekleri. Tarihe adını yazdırmış yerli yabancı âdil şahıslar.... .... Başı bozuk kadı'lar.... ..... Ve son olarak da gülmekten kahkahalar attıracak kadı fıkraları... Okuyun mutlaka evde , işte, yolda stres atarsınız.
6 etkileşim
Şengül Bektaş

Şengül Bektaş

@Okuyasa
·
26 Eylül 09:57
Puan vermedi
Devleti rüşvet ile yerlere çalan şu bilgilere, vekillere ve bakanlara da bir bak hele! Eyvah ki ne bunların bozgunculuklarını düzeltmek mümkün görünmüyor. Syf/22
1 etkileşim
AYKA KİTAPLI GÜNLER

AYKA KİTAPLI GÜNLER

@Fittonya
·
19 Aralık 2021 06:48
Puan vermedi
Yine İskender Pala'nın kaleminden çok başarılı kısa ve derin bir eser. Kitapta kadıların enteresan hadiselerine yer verilmiş kimi ibretlik kimi güldüren türden.Ama en sarsanı Ömer'in adaleti başlıklı hadise bu hadise ile İran'da Nurşirevan isimli adaleti ile nam salmış bir yönetici ile oraya ticari amaçla giden Hz Ömer ve yol arkadaşı Sad b.Ebi Vakkas'ın yaşadığı ibretlik hadise okurken başında vay vay sonunda da hayret ettirip helal çektiren cinsten.Okuyun derim
2 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 45.7
Erkek% 54.3
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

İskender Pala
İskender PalaYazar, Derleyen, Çevirmen, Tasarımcı · 103 kitap
İskender Pala, 8 Haziran 1958 tarihinde Uşak‘ta Kayaağılı köyünde doğmuştur. Uşak Cumhuriyet ilkokulunda okudu. Kütahya Lisesi’nden mezun oldu. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Lisans tez çalışması Câmiu’n-Nezâir’dir. Yine İstanbul Üniversitesi’nde “Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı” konusunda Doktora çalışması yaptı. 1983 yılında Doktorasını tamamladı. 1983 yılında Divan edebiyatı dalında doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi‘nde doçent ve 1998 yılında Kültür Üniversitesi‘nde profesör oldu. Ortaokul ve liseler için Türkçe ve Edebiyat ders kitapları yazdı. Denemeler, hikayeler, fıkralar ve edebiyat araştırmacısı olarak çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebi makaleler yayımladı. Düzenlediği Divan Edebiyatı seminerleri ve konferansları geniş kitleler tarafından takip edildi. 1979-1982 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji seminer kütüphane memurluğu yaptı. Hayatının ilerleyen dönemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı askerlik mesleğini tercih eden İskender Pala, öğretmen subay olarak 1982 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına girdi. 14 yıl 7 ay görev yaptıktan sonra 1996 yılında TSK‘dan ihraç edildi. 1982-1984 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Lisesi Komutanlığı’nda teğmen, 1984-1986 yılları arasında Üsteğmen olarak görev yaptı. 1986-1987 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde part-time Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi olarak çalıştı. 1987-1994 yılları arasında Yüzbaşı olarak, Dz.K.K.lığı Tarihi Deniz Arşivi kuruluş ve faaliyetleri görevinde çalıştı. 1994-1996 yılları arasında Tarihi Deniz Arşiv Araştırmaları ve Dz.K.K.lığı yayın faaliyetlerinin yürütülmesi görevinde çalıştı. 1996-1997 yılları arasında Öğretim yılı, MSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı öğretim üyesi ve İSAM redakte kurulu üyeliği yaptı. 1997 yılında Öğretim yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Uşak Üniversitesi öğretim üyesidir. İskender Pala, 1980 yılında F. Hülya Avcı ile evlendi. Hilye Banu, Elif Dilasa adında iki kızı, Alperen Ahmet adında bir oğlu vardır. Ödülleri : 1989 – Türkiye Yazarlar Birliği dil ödülü, (Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü) 1990 – AKDTYK Türk Dil Kurumu ödülü, (Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü) 1996 – Türkiye Yazarlar Birliği inceleme ödülü, (Şairlerin Dilinden) 2001 – Aydınlar Ocağı Kayseri Şb. Yılın Edebiyat Adamı ödülü, 2001 – YTB Uşak Halk Kahramanı ödülü, 2003 – “Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk” Yılın Romanı Ödülü 2013 – Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Türk Patent Enstitüsü Marka Ödülü

Kadılar Kitabı Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
F

F

@themuminbaci
·
24 Aralık 2022 21:43
Ey insan! Eğer kıyamet gününde kurulacak mahkemeden bir korkun var ise, adaletin terazisini avucunda bulundur.
28 etkileşim
F

F

@themuminbaci
·
24 Aralık 2022 22:01
Kadılık mesleğinin bir ücret karşılığı iş gören devlet görevi konumuna gelmesi dünyada suç oranının artmaya yüz tuttuğu yakın Çağların bir uygulamasıdır.
28 etkileşim
F

F

@themuminbaci
·
24 Aralık 2022 22:00
"...bir toplum için bozulma ve çökme önce hukukun yoldan sapmasıyla başlar..."
26 etkileşim
F

F

@themuminbaci
·
24 Aralık 2022 21:56
Sorumluluk duygusunun ne olduğunu hele gurbetlerde karamsarlığa kapılınca anla. Özgürlüğün nasıl bir cevher olduğunu bir kere hapse düşte gör!..
25 etkileşim
F

F

@themuminbaci
·
23 Aralık 2022 22:53
Men dakka dukka (Çalma kapısını çalarlar kapını).
21 etkileşim

Kadılar Kitabı İletileri

Tümünü gör
CNR Kitap Fuarı
Safahat
Safahat
-Mehmed Akif ERSOY
Tarla Kuşunun Sesi
Tarla Kuşunun Sesi
-Mustafa Kutlu
Uzun Hikâye
Uzun Hikâye
-Mustafa Kutlu
Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı Yusuf
-Sabahattin Ali
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
-Peyami Safa
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat
-Stefan Zweig
Mürebbiye
Mürebbiye
-Stefan Zweig
Mecburiyet
Mecburiyet
-Stefan Zweig
Geçmişe Yolculuk
Geçmişe Yolculuk
-Stefan Zweig
Doktor Ox'un Deneyi
Doktor Ox'un Deneyi
-Jules Verne
Seksen Günde Dünya Gezisi
Seksen Günde Dünya Gezisi
-Jules Verne
Vişne Bahçesi
Vişne Bahçesi
-Anton Çehov
Gezgin
Gezgin
-Halil Cibran
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
Anne Frank'ın Hatıra Defteri
Zaman Makinesi
Zaman Makinesi
-H. G. Wells
Yaşama Sevinci
Yaşama Sevinci
-Emile Zola https://1000kitap.com/kitap/haci-murat--158563 -L. N. Tolstoy
Çocukluk
Çocukluk
-L. N. Tolstoy
Yeraltından Notlar
Yeraltından Notlar
-Dostoyevski
Değirmen Taşı
Değirmen Taşı
-Turgut Güler
Yavuz Sultan Selim
Yavuz Sultan Selim
-Yılmaz Öztuna
Şeyh Edebali
Şeyh Edebali
-Gökhan Maraş
Kadılar Kitabı
Kadılar Kitabı
-İskender Pala
Doctor Who Siluet
Doctor Who Siluet
-Justin Richards @
Aleyna Ayvazoğlu
Aleyna Ayvazoğlu