Kadın Psikolojisi

8,3/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
682 gösterim
Kadın, erkeğin kaburga kemiğinden mi yaratılmıştır? Kadın, "iğdiş edilmiş bir erkek" midir? Kadın doğası gereği mi mazoşisttir? Erkekler kadınlardan niçin korkar? Cinsler arasındaki güvensizliğin nedenleri nelerdir? Kadın neden erkek olmak ister? Analık içgüdüsü diye bir şey var mı? Neden mutlu evlilikler yok denecek kadar azdır?
Horney'in, Freud'un klasik kadın psikolojisine yönelik eleştirel yaklaşımlarını içeren denemelerinden oluşan bu kitap, yukarıdaki sorulara yanıtlar aramakta ve Freud'un kadın psikolojisine ilişkin temel önermelerini kuşkuya boğmaktadır. Her ne kadar Horney sonraki yapıtlarında kadın ve erkek için ortak bir analitik yaklaşım geliştirmişse de, buradaki denemeler, Freud'un sorgulaması ve Horney'in, insan psikolojisine ilişkin kendi gelişimini göstermesi açısından ilginç birer belge niteliğini taşımaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1995
 • Sayfa Sayısı:
  271
 • ISBN:
  9789757782100
 • Orijinal Adı:
  Feminine Psyhology
 • Çeviri:
  Selçuk Budak
 • Yayınevi:
  Öteki
 • Kitabın Türü:
Gulan 
01 Ağu 21:02 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Karen Horney; psikanalizi diğer birçok şey gibi erkek zihninin hükümunde olduğunu söylemiş ve psikanalize kadın düşünce ve bakış açısını ekleyerek; Freud'un goruslerinden bagzi noktalarda ayrilarak yeni savlar ortaya koymuştur. Kadın psikolojisini bir kadın analistin kendi öznel deneyim ve gozlemlerinin ve iç bakış açısının da katkilariyla, fizyolojik farklılıklarının yaşamsal duzleminde daha derin ve yakin tahliller yapmasi bana hep daha samimi ve gerçekçi gelmistir. (Bu cinsiyetçilik degil kesinlikle ) Erkek iyi bir gozlemci ve analist olabilir ama kadın aynı zamanda o biyolojinin sahibidir de. yeterli donanim ile elbette kendisini ruh ve bedenini erkege oranla daha iyi tanima ve tanimlamasi doğaldır. Karen Horney; tek eşlilik sorunsalindan, evlilik sorunlarina; adet oncesi gerilimden, annelik catismalarina; Freud'un "penis kiskancligi"ndan, "oedipus kompleksi"ne değin bir cok konuyu ele almış bazan görüş birligiyle bazan farkli bakış açısıyla konu ve olaylari degerlendirmistir. Kadınların söz soylemedigi her alan eksik ve kısırdır ve bunu Karen , Freud'un bagzi goruslerini kuşkuya dusurerek kanitlamaktadir.


Kadın dunyasinin nasil erkek egemen tarafindan yonlendirildigini ve buna kadının inandirildigini da ortaya koyuyor Karen. Dogru kabul ettigimiz bagzi seylerin aslinda oyle olmayabilecegini, bunlara gudulendirilmis olabilecegimizi gorebiliyoruz. Mozasizm ile kadını ozdeslestiren gorusler gibi ya da kadının kendini igdis edilmis bir erkek oldugunu hissetmesi, penis kiskancligi durumu yaşama durumu gibi. Kadin psikolojisini degerlendirirken kadinin kendi Özünden ziyade ogretilmis seylerle de donatilmis, inandirilmis olmasi bu durumu cift sarmal haline getiriyor. Psikoloji ne derin, cok derin bir alan. Ne diyeyim...

merve yaprak 
 24 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Freud dan 30 yaş küçük olan karen; freud un çoğunlukla nevrotik ve erkek nesnellliği ile değerlendiridği bir çok psikatrik teoreme daha objektif gözlerle yaklaşabiliyor ve daha nesnel ve mantıkçı yorumlarını bizlerle paylaşıyor. küçük yaşlarda gelişen kamış evresinde erkek kendi cinselliğini farkeder ve masturbasyon yapmaya başlar ve fantezilerinde anneyi barındırır; kadınsa bir penisi olmadığını farkedip anneyi suçlar ve ilk sevgi nesnesinden ayrılan kız çocuğu babaya yönelir bızırla tanışma bu dönemde gerçekleşir ve döl yatağının varlığından haberdar değildir diyen freud' a hem katılan hem de katılmayan karen ise kadının penisinin olmadığını farkettiğinde bir imrenme gerçekleşir ancak kadın bilinçaltında her zaman dölyatağının varlığından haberdardır ve doğumda meydana gelecek acının bilinmesinden ve döl yatağına birşeyin girmesinin düşüncesel olarak korkunç ve bilinmeyen bir fantezi olarak düşünülmesinden ötürü kadın dölyatağı orgazmına değil bızır orgazmına yönelir diyor karen. daha sonraki evrelerde kadının erkeğe imrenme eğilimlerinin toplumsal koşullarla belirlendiğinin altını çizen karen toplumsal koşullanma olmadan kadın bir penis varlığının olmaması nevrozunu yaratıcı olma, bebeğe sahip olma ve emzirme gibi haz duygularıyla daha kolay atlatırken; erkekte ise annesini arzuladığı dönemin nevrozu ve döl yatağına geri dönme isteğini; kadına benzeme isteği izler der ve erkeğin kadının cinselliğe pasif katılım şansını ve doğurganlığın yarattığı doğal yaratıcılığı kompleks haline getirip kadını aşağılar ve kendini diğer alanlarda yaratıcı olmaya zorlar erkek diye bir yorumda bulunur kadında ise toplumsal şartlar sağlıklı olduğunda erkeğe özenme isteği çok nadir görülmekte her kadın annelik duygularını tatmak istemektedir der.

Aysel Allahverdiyeva 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde

Kadın keşf edilmesini bekleyen bir adadır.Bu adanı keşf etdiğinizde o adada açlığınıza,susuzluğunuza bile şükür edeceksiniz.O ada sizin cennetiniz olacak.Nasıl diye sorarsanız?!Çünki bütün bunları size güzel anlatan, gösteren bir sevdiğiniz olacak.Bu keşfiniz sizin mutluluğunuzdur.Mutluluğu ise yaşamak için onu idrak etmemiz gerekir.

Kitaptan 2 Alıntı

mustafa tamer akder 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sık sık, erkekte, anneyle olan çocukluk ilişkilerinin aşağıdaki kalıntılarını buluruz. Herşeyden önce yasaklayıcı kadından bir kaçış sözkonusudur. Genellikle çocuğun bakımını anne üstlendiği için, hem ilk yakınlık, sevecenlik, bakım, ilgi, sevgi deneyimlerimizi, hem de bize yönelik yasaklamaların ilkini anneyle ilişki içinde yaşarız. Bir insanın kendisini bu ilk deneyimlerden tam anlamıyla kurtulması çok zordur. Sık sık ve hemen bütün erkeklerde; özelikle spor klüplerinde, derneklerde, bilim kuruluşlarında, hatta savaşta bile kendi aralarındayken nasıl mutlulukla canlandıklarını görünce bu deneyimlerin izlerinin hemen her insanda kaldığı izlenimini ediniriz. Bu erkekler, denetimden kaçan haylaz okul çocukları gibidirler. Bu tutumun, öteki kadınlardan çok, annenin yerini almaya adanmış evlilik eşiyle olan ilişkide kendini tekrarlaması doğal birşeydir.

Kadın Psikolojisi, Karen Horney (Sayfa 131)Kadın Psikolojisi, Karen Horney (Sayfa 131)
mustafa tamer akder 
28 Mar 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Eski ana tanrıçalar döneminde erkekler, anneliğe ruhsal anlamda değil, anneliğin en temel işlevi anlamında saygı duyuyorlardı. Ana tanrıçalar, toprak gibi verimli yer tanrıçalarıdır, dünyaya yeni bir canlı getirir ve onu beslerler. İşte kadının bu temel gücü, yeni bir yaşam yaratma gücü, erkekleri hayranlık doldurmaktadır. Ve sorunların ortaya çıktığı nokta da tam bu noktadır. Bir insanın sahip olmadığı yetenekleri, bir başkasında görüp, beğenmesini ve imrenmesini içerleme, kızgınlık olmaksızın koruyup sürdürmesi insan doğasına aykırıdır. Bu nedenle bir erkeğin yeni bir yaşam yaratmadaki bir anlık önemsiz katkısı, onun için, kendince yeni birşeyler yaratmaya yönelik çok güçlü bir güdülendirmedir. Böylece erkek, gurur duyacağı şeyler yaratmıştır. Devlet, din, sanat ve bilim erkeğin eseridir. Ve kültürümüz, tepeden tırnağa erkeklik damgası taşımaktadır.

Kadın Psikolojisi, Karen Horney (Sayfa 119)Kadın Psikolojisi, Karen Horney (Sayfa 119)