Kadın ve Erkek İlişkilerinin Psikolojisi

9,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
638 gösterim
Ne bekliyoruz bir ilişkiden? Bizi mutlu etmesini mi? Karşımızdakinin hayatımıza girip her şeyi anlamlı kılmasını, keyifsiz giden her şeyi heyecanlı hale getirmesini, derinliğini hissedemediğimiz hayatımızı bize hissettirmesini mi?

Kendi hayatını mutlu etmekte zorlanan bizler, başka birinin hayatını nasıl mutlu edebiliriz? İlişkilerde en fazla zorlandığımız yer, karşımızdakinin varlığını kabul etmektir. Karşımızdakinin hayatında olağan olan ama bizi korkutan, bize kendimizi değersiz hissettiren davranışları kabullenmek zordur. Birini kabullenmek, kendi korkularımızı, zayıflığımızı, yani kendimizi kabullenmektir…

Birini hayatımıza dahil etmek, o güne kadar edindiğiniz tüm alışkanlıkların, ilişki algımızın yaşadığımız ilişki tarafından gözden geçirilmesi demektir. "Kimi seviyorsun? Onu mu, kendini mi?" diye soran yazar, ilişkileri, ilişkilerdeki bizi, insan olarak gücümüzü ve güçsüzlüklerimizi tüm çıplaklığıyla ortaya seriyor. Kadın erkek ilişkilerini analiz ederken, kendimizi tanımamızı sağlıyor…
(Tanıtım Bülteninden)
Dila. 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Kişisel gelişim okumam. Bu bir kişisel gelişim kitabı değil. Kadın Erkek ilişkileri kitapları da okumam. bu bir genel olarak ilişkileri anlama kitabı ama. Bu kitap hayatımı değiştirdi diyemem belki ama bir terapi seansı sonrası M. Topkara bana bu kitabını verip içerisinden xxx bölümünü okumamı istediğinde, hayatımda çok önemli bazı kavramların değiştiğini, bazı tabuların çatırdadığını gördüm. Hayatımın en azından bir kısmını değiştirdi.
Demem o ki; bende bu etkiyi yaptı, sizde neden yapmasın?
...ve evet; "Beklentiler daima yaralar"

Aysel Allahverdiyeva 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde

Kadın - küçücük dünyasında kendine büyük mutluluk yaşamayı ve yaşatdırmayı başaran, bir küçecük gülüşüyle en kızqın insanı bile sakinleşdiren bir yaradılışdır.
Erkek - büyük dünyasını daha da büyütmek isteyen, mutluluğu yaşadığında bile daha büyük mutluluk arayan bir yaradılışdır.
Kadın - küçücük dünyasına büyük şeyleri sığdırmayı başaran bir yaradılışdır.
Erkek - büyük dünyasına küçücük şeyleri sığdırmak isteyen, sığdırdığında bile yine buna çok az şeyler sığdırdığını düşünen bir yaradılışdır.
KADIN ve ERKEK - küçücük dünyada kendilerine bir ayrı mutluluk dolu dünya yaşatdırmayı başaran bir varlıklardır.
Çünki onlar bir - birleri için kendi dünyalarıyla yetinen iki bir - birini seven, bir - birleri için dünyada en değerli insanlardır.