Kadının Adı Yok

8,2/10  (59 Oy) · 
467 okunma  · 
58 beğeni  · 
1.991 gösterim
Geniş bir okur kitlesine ulaşan bu yapıt,1998'de müstehcen bulunarak yasaklandı. İki yıl süren dava sonucunda yayımına tekrar izin verildi ve aynı yıl yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789759916169
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
silaes 
 15 Şub 22:11 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap resmen pekte dengede olmayan şirazemi hepten kaydırdı. Kitabı gerçekten çok beğendim. Dili, anlatımı çok güzel. Samimiyeti ise bir başka.
Kadın olarak hepimizin yaşadığı sorunları öyle güzel dile getirmiş ki.

Ön olgunluk çağıma eriştiğim şu günlerde düşüncelerimde hiçte haksız olmadığımı, yanlız olmadığımı gösterdi bana.

Feminist ideolojiye pek yakın değilim de aslında, Ama kitaptaki her satırın altına imzamı atarım.
Sizin de arkadaşlarınız evlendikten sonra, ''bekar'' sizle irtibatınızı kesti mi ?
okuyun!
Ay canım bunca oku oku nereye kadar, nasıl olsa atanamıycan, bari eli ayağı düzgün birini bulupta hayatını garanti altına alsaydın diyen evli arkadaşlarınız mı var.
okuyun!

İlk iş deneyiminizde (19 civarı) dedeniz yaşındaki patronunuz, ya benimle birlikte olursun,
evini arabanı alırım hayatın kurtulur.
ya da yol paranı ve yemek paranı bile vermem diyerek tehdit etmeye kalktı ardından babanıza ağzını burnunu dağıttırdınız mı.
Bu yaşanan olay yüzünden sorun bende demek ki diyip 6 ay sokağa çıkmayıp psikolojik destek aldınız mı?
e okuyun....

Falan filan....
Şu anda istediğim zaman istediğim yemeği yapabiliyorsam,
gerektiğinde 1 hafta bulaşıklara elimi sürmüyorsam,
Kumanda bendeyse,
İstediğim kadar kediyi eve doldurabiliyorsam.
Benden iyisi yokmuş valla.

Birde kitabın şöyle bir şeysi var. (uygun kelimeyi bulamadım..)

Evlilikten dehşet derecede soğutuyor...

Bu kitabı henüz 13 yaşımdayken kütüphanede ismi dikkatimi çekti diye alıp okumuştum.'' Allah Allah neden kadının adı olmasın ki?'' dediğimi unutmam. Yine raflarda gezerken ''Bu kitabı iki kere okurum işte.'' diyerek bir anda aldım. O zaman kopuk kopuk okumuş olmalıyım ki bu ikinci okuyuşumda neler neler kaçırdığımı fark ettim. Altını çizdiğim ve hayatımda da savunduğum oldukça fazla cümlenin varlığı Duygu Asena'ya olan hayranlığımı arttırdı.

Kitaba gelirsek: kitap boyunca adı verilmeyen kadın karakterimizin küçük bir kız olduğu yıllardan başlayıp yaşadığı onca olaylar neticesinde adeta kendi kendini baştan yaratması, güçlü, bağımsız, boyun eğmeyen, her anlamda istediğini şeyi yapan, kadınların da böyle olması gerektiğini savunan bir kadına dönüşmesini anlatıyor. Bu konuda kadınlara çok iş düşüyor bunu da yazar: '' İnsanların tümünde kendinden güçsüz gördüğü birini ezmek, ona buyurmak dürtüleri var ve ne yazık ki güçsüzler ordusu kadınlar. Eğer ilk buyurmada, ilk kısıtlamada, ilk tokatta hayır diyemezseniz, bunlar sürer gider. Ama kararlı bir hayır pek çok şeyin çözümü olacaktır.'' sözleriyle açıklamış. Bu durumun olması için ekonomik anlamda kadının özgür olması gerektiğini de kitap boyunca durmadan çalışıp ayakları üstünde duran kadın karakterimiz üstünden vurgulamış. Ben her kadının okuması gereken bir kitap demek yerine, herkesin okuması gereken bir kitap olduğu kanaatindeyim. Keyifli okumalar dilerim.

M.Y. 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Duygu Asena, çocukluğumda televizyonda veya gazetelerde gördüğüm, feminist ve o zamanlar neden bu kadar tartışıldığını anlamadığım bir yazardı. Kitabı okuduktan sonra neden bu kadar tartışıldığını gayet iyi anladım. Kitaptaki düşünceler bugün bile dile getirildiğinde (Gerçi bu zamanda dile getirilmesi daha çok tepki çeker. Artık görünüşte daha muhafazakar bir toplumuz.) baya tepki çekip tartışılacak yapıda. Kitabı okumadan önce bu kadar sert ve net bir feminizm beklemiyordum. Yanlış anlaşılmasın; sert feminizmden kastım erkek düşmanlığı değil. Kitapta ifade edilen feminizm tam, koşulsuz bir özgürlüğü ifade ediyor. Öyle ki çocuk yapmayı, evlenmeyi bile bu özgürlüğe karşı bir darbe olarak görüyor. Kitaptaki çoğu düşünceye katılıyorum ama adı olmayan kahramanın yanlış olan bir şeyleri başka yanlışlarla aşk kılıfına sokarak düzeltmeye çalışmasını ve evlenip aile olmayı bile zincire vurulma olarak görmesini doğru bulmadım. Duygu Asena kitapta baya uç noktalarda olan bir aile yapısı çizmiş. Bu açıdan bence feminizme destek yerine zarar veren bir yaklaşım olmuş. Sadakatsizlik, aşka dayandırılıp ve özgürlük olarak gösterilerek sevimli bir hale gelmiyor. Yine de çoğu düşüncesinde hala haklı ve kitabın yazıldığı zamandan bu yana kadının hala adının olmaması üzücü.

M.Ali BARAN 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Türkiye'de popüler kültürle birlikte ‘’Feminist’’ akım da hızla yayılmaya başlamış, Duygu Asena da şüphesiz, bu akımın öncülerinden biri olmuştur. ‘’Kadının Adı Yok ‘’ adlı romanında da, Aileleri, eşleri, sevgilileri , iş arkadaşları tarafından ezilen, hor görülen, cinsel obje gözüyle bakılan kadınların sorunlarını romanında "Adsız bir Kadın" üzerinden anlatmış, adeta kadınların sesi olmuştur. Kadın erkek ilişkilerinde kadının her zaman güçlü olması, kendi ayakları üzerinde durabilmesi, hiç kimseye bağlı olmaması, güven sorunu olmadan, özgürce yaşaya bilmesi gerektiğine vurgu yapmıştır. Roman sade ve akıcı bir dille yazılmıştır. Bana göre, bu kitap her kadının başucu kitabı olur diyebilirim. Tavsiye ederim

Ayşen BÜLBÜL 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisedeyken içimdeki kadının toplumdaki yeri tartışmaları yeni yeni oluşmaya başlarken okuduğum bir kitap. Kadının yerini bırak adı dahi yok dedirten bir kitap.

Simge 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle her kadının,her erkeğin okuması gereken bir kitap.Duygu Asena kitabın adına ''Kadının Adı Yok'' demiş, evet gerçekten de kitaptaki kadının adı yok! Sokakta,evde,iş yerinde,okulda,arkadaş ortamında her yerde var bu kadınlar her yerde varız.Önce baba baskısı , ardından koca baskısı , sonra iş hayatında mobbinglere maruz kalan kadınlar... Bir de üstüne diğer kadınların baskısı...Kadın olmayı en güzel şekilde anlatmış bu kitap.Yazacak, anlatacak o kadar şey var ki kitap hakkında ama okumanız çok daha etkileyecektir.

Sinem Bcdyzvei 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı okuduğumda lisedeydim. 90'lı yıllar.Zamanına göre çığır açan kitaplardan..Sarmalanan,uzaklaştırılan içeriğinin içinde aşk vardı sadece oysa...O zamanlar söylenmesi cesaret istenen ne kadar duygu ve söz varsa,şimdi aşikar ve basit oldu.Duygu Asena hep çocukluk kahramanım olarak kalacak...

Deryslckela 
19 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kadının Adı Yok... çok güzel bir kitap ve çok acı verici. Kadınları yok saymak ne kadar zalimce.Halbuki dünyada insan zincirini oluşturan yine kadınlar . Kadını yok sayanlar yine kadının bedeninde plasenta içinde yaşıyor ve büyüyor aslında yine kadına muhtaç. Bu duruma yine kadınlar engel olmalı . Erkek cocuklarına kadının yüceltilmesini , saygılı olunmasını onlarında fikirlerinin değerli olduğunu , kadını dövmenin sadece kendi korkaklıklarından kaynaklandığını öğretseler belki daha iyi bir Dünya olur. Bu kitap 1987'de yayınlanmış ve bu kitabı 2016 yılında okudum ve hiç şaşırmadım hala aynı davranışlar ve şu son dönemde iyice arttı.Tacizler , tecavüzler, kadını aşağılamak , kadını dövmek ,kadını yok etmek, kadını adsız bırakmak yine aynı . Bu durumlar için kanunlar ağırlaştırılmalı kimse yolda bir kadını tek yürüyor diye arabasına atıp götürmemeli,kimse karısını dövememeli , kimse öldürmemeli . Bir kadın , bir genç kız minibüste kimse kalmadı deyip evine giden yolu minibüsten inip yürüyerek ( tabi karanlıksa yine riskli) gitmemeli.Bir dur denmeli !!!

Yıldız Kuter 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Duygu Asena'ın bir zamanlar büyük tepki toplayan ama mutlaka okunması gereken bir kitabı.Sadece kadınların ve genç kızların değil bence erkeklerinde okuması gerekir.Kitapta bir kadının, çocukluk yıllarından başlayarak evliliğine kadar geçen sürede, toplumun erkeklerle ilgili anlamsız baskısına kafa tutması anlatılıyor.

Rümeysa Bozdoğan 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bittikten sonra ilk aklıma gelen basım tarihine bakmak oldu. 1987'de yazılan bu kitapta anlatılan kadın sorunun hala aynı şekilde devam etmesi insanı rahatsız ediyor. Yıllar geçiyor, kadınlar değişiyor ama sorunlar hep aynı.

Kitaptan 19 Alıntı

M.Ali BARAN 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Anlamıyor musunuz siz, kendim olmak istiyorum, kendi adımla anılmak istiyorum ve erkeklerden, evlilikten yalnızca dostluk bekliyorum. Dostluk da saygıda eşitlikle olur, anlamıyor musunuz,eşitliğin olmadığı yerde ikisi de yok.

Kadının Adı Yok, Duygu Asena (Sayfa 145)Kadının Adı Yok, Duygu Asena (Sayfa 145)
M.Ali BARAN 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sevmek mi insanı bağlı kılan? Acımak mı insanı sinirlendiren? Kısıtlanmak mı insanı sevgisizliğe iten? Özgür ve bağımsız olmak için, bir canlı, bir tek canlı bile olmamalı insanın yaşamın da? Özgürlüğün bedeli bu mu? Bu yalnızlık mı?

Kadının Adı Yok, Duygu Asena (Sayfa 129)Kadının Adı Yok, Duygu Asena (Sayfa 129)
M.Ali BARAN 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Baba, seni seviyorum’lar da yetmiyor artık bana… Onları her şey sanmıştım. İnsan yaşamında eksik olanı, her şey sanıyor… Ama artık sanmayacağım baba.

Kadının Adı Yok, Duygu Asena (Sayfa 133)Kadının Adı Yok, Duygu Asena (Sayfa 133)
Ceyda Kurteş 
16 Şub 15:58 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Masallar, masallar...Pamuk Prensesli, Külkedili masallar...Başında kurdelesi, uzun kirpikleriyle prenslerini bekleyen kızlar... Ve prensler...

Kadının Adı Yok, Duygu AsenaKadının Adı Yok, Duygu Asena
Ceyda Kurteş 
15 Şub 23:16 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

“Kıskançlık diye bir şey yoktur” diyor, “Kıskançlık sahibiyet duygusunun tasmasıdır” diyor…

Kadının Adı Yok, Duygu AsenaKadının Adı Yok, Duygu Asena
M.Y. 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Okula gitmiyorum ama ben artık çok büyüğüm, babamın oğlanları sevmediğini, kızları sevdiğini biliyorum, ama bunun neden böyle olduğunu bilemiyorum, çünkü babamın kendisi de oğlan.

Kadının Adı Yok, Duygu AsenaKadının Adı Yok, Duygu Asena
Ceyda Kurteş 
17 Şub 00:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Farkında bile olmadan beni durmadan düşünmeye zorlayan, mantıksızlıkları görmeme neden olan, kimsenin öğretmediklerini kendi kendime öğrenebilmek için çırpınmamı sağlayan, baskıya karşı savaşın gücünü veren babamı düşünüyorum. Herkese, hepsine teşekkür ediyorum.

Kadının Adı Yok, Duygu AsenaKadının Adı Yok, Duygu Asena
M.Y. 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

“Bilmiyorum ama erkeklerle böyle şeyler yapanlara o...pu diyorlar.” Durmadan üsteliyor Günseli, Fügen çok kızgın.

“Ben size bir şey söyleyeyim mi, ister yatın ister yatmayın, hepiniz için söylenebilir bu söz, yolda yürüdüğünüz için söylenebilir, mektuplaştığınız için söylenebilir, âşık olduğunuz için söylenebilir, arabalarına bindiğiniz için...”

Kadının Adı Yok, Duygu AsenaKadının Adı Yok, Duygu Asena
M.Y. 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Erkekler de baba oluyor, onların da altlarından kan geliyor mu?

“Hayır gelmiyor, çünkü onların karnında yumurta oluşmuyor. Ama kızım onlar da bebeklikten çıkınca sünnet oluyorlar ya. Geçen yıl Mustafa’nın kardeşinin sünnetine gitmiştik ya.”

Bu iyi işte. Anne ben kanayınca, bana da öyle hediyeler falan gelecek mi?

“... Gelmeyecek kızım. Çünkü bunu kimseye söylemeyeceğiz. Gizli gizli olacaksın, kimseye hissettirmeden bitireceksin.”

Neden onlar büyüdüler diye düğün yapıyorlar, hediyeler alıyorlar, biz büyüyünce neden kimse bilmiyor, hediye getirmiyor?

Kadının Adı Yok, Duygu AsenaKadının Adı Yok, Duygu Asena
ÇAĞLA ALTUNTEPE 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bunca yıllık yaşamımda bir tek şunu öğrendim.Şu reçeteyi ;mutlu olmadığın ortamdan kaç git.Bunun için de güçlü ol,kendi kendine yet.

Kadının Adı Yok, Duygu Asena (Sayfa 167 - Doğan Kitap)Kadının Adı Yok, Duygu Asena (Sayfa 167 - Doğan Kitap)
2 /