·
Okunma
·
Beğeni
·
4.883
Gösterim
Adı:
Kadınlar Okulu
Baskı tarihi:
Ocak 2002
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755701479
Kitabın türü:
Orijinal adı:
L'école des Femmes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
1947'de Nobel edebiyat ödülünü alan Gide'in bütün yapıtları, karmaşık kişiliğini yansıtır. Düşüncelerindeki bütünlük ve soyluluk, üslubundaki arılık ve uyum Gide'e Fransız edebiyatının ustaları arasındaki saygın yerini kazandırmıştır. Hayatın sorgulanışına tanıklık etmek ve düşünce ufkunu genişletmek isteyen herkes için Tahsil Yücel'in mükemmel çevirisiyle bir Andre Gide klasiği...
200 syf.
·16 günde·Beğendi·Puan vermedi
✍DİPÇE :
Fransız bir ailenin odağından yola çıkarak bir dönem panoraması okuduğumuz bu eserde, toplumla bireyin olduğu kadar bireyin kendi dinamikleriyle de kesişmesi ele alınmıştır.Kitap kurgusal günlüklerden oluşmaktadır.İlk bölümde Eveline adlı genç bir kadının aşık olduğu ve yücelttiği kocasına beslediği duyguların ve bu süreçte kendisinin değişimine şahit oluyoruz.Buradaki aktarımlar sebepleriyle ele alındığından okuru çok geçmeden kendi muhasebesine sürükler niteliktedir.İnsan aşkının özelliği bizi kendi kendimiz konusunda olduğu gibi, sevdiğimiz varlığın kusurları konusunda da kör etmektir. İfadesiyle gerçekten hayranlığımızı değişti ren etkenler konusunda kadın karaktere hak vermemek elde değildir. Eveline'nin kendini tanımaya ve anlamlandırmaya başlaması ,değişenin kocası değil de kendisi olduğunu gösterir bu durum farklı bir psikoloji doğurur zamanla kusurlarını gördüğümüz eş dost sevgili karşısında sevginin hissizliğe ve belki nefrete evrilmesi yan izleklerden biri olarak okurun kafasını kurcalar.İkinci bölümde Robert yani kocanın günlük karşısında savunmasını okuyoruz: Bu kısımda biraz daha toplumun yansıması görülür. Robert için eş kavramı konforunu sağlayan bir nesneden ibarettir bu anlayışın kadına biçtiği kalıp; gerek aile gerekse tüm uygarlık için kadının geleneği sürdürmekle yükümlü olduğudur ; kadın geleneği sürdürürse erkek düşünsel anlamda ilerleyebilir zira bu hak erkeğe dairdir.Burada çok önemli bir hususa değinilir: Eveline'nin , kocasının gözler önüne sürdüğü dindarlık gösterilerinde ; kendi dindarlığından kuşkuya düşmesi çocukken inandığı Tanrı'yla arasının açılmasıdır.Bu kısım yazarın , tüm yaşamını ve inancını sorguladığı bir dönemin yansıması olarak düşünülebilir keza yazara dair esas yansımanın üçüncü bölümde olduğunu da görürüz.Bu kısımda ailenin ilk çocuğu Genevieve 'nin notları 1900 lü yıllara geçişte , gelenekçi ailelerin çocuklarının görüşlerini yansıtır.Cinsel tercihler başta olmak üzere aile olgusu ile toplumsal birçok konuya başkaldırı genç kızın fikirlerinde işlenir.
Yazar bireysel görüşünü ve dünya anlayışını kadın karakterler üzerinden ; sevgi içinde gelişiriz ama kendimizi tanımayı birbirimize karşı çıkarak öğreniriz, düsturuyla duyuruyor.
Andre Gide'nin yalın ve doyurucu anlatımıyla okunması gereken evrensel boyutlu bu kitabını tavsiye ederim.Esen kalın
118 syf.
·7 günde·8/10 puan
Açıkçası kitabın ismini içeriğiyle pek bağdaştıramadım. André Gide'nin kıyıda köşede kalmış çok çok degerli kitaplarından biri. Kitabin ortalarina kadar doğrusu biraz sıkılmadım degil. Ancak biraz ilerleyince kitap nasil akıp gitti anlamadım. Özellikle André Gide'de bulunan yuksek empati gucune yine hayran kaldim. Erkek bir yazar nasil olur da bir kadinin ic dunyasini bu denli gercekci bir bicimde tasvir edebilir aklim almiyor. Sanirim sanatçılık da bunu gerektiriyor.
 • Isabelle
  7.0/10 (141 Oy)87 beğeni444 okunma428 alıntı4.009 gösterim
 • Ebedi Koca
  7.5/10 (369 Oy)323 beğeni1.556 okunma2.527 alıntı15,1bin gösterim
 • Seçme Hikayeler
  7.9/10 (441 Oy)378 beğeni2.056 okunma1.521 alıntı22,1bin gösterim
 • İlk Aşk
  7.5/10 (1.115 Oy)855 beğeni3.934 okunma3.782 alıntı28,5bin gösterim
 • Mutluluk
  7.9/10 (115 Oy)118 beğeni516 okunma424 alıntı4.627 gösterim
 • Ana
  9.0/10 (165 Oy)181 beğeni503 okunma196 alıntı6bin gösterim
 • Eldivenler, Hikâyeler
  8.1/10 (100 Oy)88 beğeni395 okunma715 alıntı2.473 gösterim
 • Aldanan Kadın
  7.4/10 (197 Oy)130 beğeni575 okunma897 alıntı4.667 gösterim
 • Kreutzer Sonat
  8.2/10 (1.816 Oy)1.531 beğeni5,5bin okunma8,3bin alıntı39,6bin gösterim
 • Yufka Yürek
  7.7/10 (485 Oy)421 beğeni1.919 okunma3.090 alıntı18,2bin gösterim
200 syf.
Muhteşem bir eser. Defalarca okusam bıkmam. Okunmayacak gibi değil zaten. Burada az okunmuş görünmesine aldanmayın. Kesinlikle okumanız gereken ve beğeneceğinize inandığım bir kitap. Bu kitabı okuyalı beş aydan fazla oluyor, bu yüzden içerik hakkında bilgiler vermeyeceğim. Ama galiba bir kez daha okumak için uzanıyor ellerim ve kendimi zor kurtarıyorum bu durumdan. Daha fazla yazmak istemiyorum çünkü yazacak olsam hemen okumaya başlayacağım. Ama siz okuyun!..
200 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Andre Gide'den muhteşem bir eser.kitapta bir ailenin 22 yıllık yaşantısı ve sonrası,aile bireylerinin ağzından anlatılıyor.Önce anne'nin günlüğünü okuyoruz,ikinci bölümde baba'nın bu günlüğe cevap niteliği taşıyan mektubunu okuyoruz.üçüncü bölümde ise çiftin çocuklarından biri olan kızın ağzından hikayeyi dinliyoruz.her üç kişi de hikayeyi kendi bakış açısından ama birbirini tamamlar nitelikte anlatıyor.ve dolayısıyla devamlı okuyucuya yeni şeyler aktarılıyor.o dönem(esas olarak 1894-1916 dönemi ve daha sonrası 1936 ya kadar uzanıyor) Fransa' sındaki aile yapısı, kadın-erkek eşitsizliğinin boyutları ve sosyal ilişkiler hakkında geniş fikir sahibi oluyoruz.aynı zamanda ilk feminist hareketlerin başlangıç noktasının da bu dönemlere rastladığını da öğrenmiş oluyoruz.kitap akıcı bir dille yazılmış.kesinlikle sıkılmadan okunuyor.her şeyi bir tarafa bırakalım,sadece farklı anlatım tarzı dolayısıyla bile okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.
200 syf.
Burjuva bir ailenin üç ayrı bireyi tarafından birbirini tamamlayan mektuplar şeklinde ustaca bir araya getirilen, kurguda kurgu olan psikolojik bir roman.
Éveline, evliliği sırasında sevgisinin yavaşça soluklaştığını ve hatta yavaş yavaş nefrete dönüştüğünü, toplumda kadınların daha fazla özgürlük için mücadelesini anlatıyor.
Bir yıl sonra kocası Éveline’nin günlüğüne bir yanıt olarak 'Robert’ başlığı altında kendi savunmasını yapıyor.
Son olarak annesinden çok daha radikal bir şekilde, toplumunun yalanlarına ve her yerde bulunan çifte standartlarına karşı savaşan kızları Geneviève’in mektubu yer alıyor.
Sadece ima edilen çok şaşırtıcı bir sonu var romanın.
Bu kez kadınlar okulunu sizlerle paylaşmak istedim önce yazarın hayatını araştırdım biraz
Andre GIDE 1869-1951 yılları arasında yaşamış çağdaş fransız romancılarındandır. 1947 de nobel edebiyat ödülünü almıştır. Türkçeye çevrilen eserleri; Batak, Kalpazanlar, Dar kapı Kadınlar okulu ve Dostoyovseki'dir. Babasının bir hukuk profesörü, Annesinin ise çok zengin bir aileden gelip mezhep değiştirerek sonradan protestan olması ve aldığı yoğun din eğitiminin de etkisiyle farklı iki dunya arasında hep ikilemler yaşamıştır. Kadınlar Okulu 1894-1936 yılları arasında fransız burjuva bir ailenin üç bireylerinin bakış açısından günlük tadında yazılmış bir roman. Kendini adeta dünyanın merkezinde gören bir adam, eşinin ve evliliğinin üzerinden kendini tamamlamya çalışan bir kadın ile anne ve babasının farklı ahlâk ve dünya görüşleri karşısında daha çok annenin tavrına yakın yetişen bir genç kızın anlatımından oluşuyor roman.
200 syf.
·6/10 puan
Sen kalk koskoca Nobel edebiyat ödüllü yazarı bir
kalemde harca olacak iş mi? Zaten ödüllü filmler ve ödüllü yazarları bir türlü tam sevemedim. Kitap güzel, edebi dili çok zengin, konusu farklı ama sevemedim. Bir haftadır elimde süründüm yeni bitti. Sayın Andre Gide affınıza sığınırım
200 syf.
Kadınlar Okulu, günümüzden yaklaşık 100 yıl öncesini anlatan bir kitap. Aile olgusunu, kadın-erkek ilişkilerini, ahlak ve cinsellik konularını din çerçevesinde sert bir şekilde ele alan bir anlatımı var. Gide'nin hayatıyla birlikte ele aldığımızda konu epeyce aydınlanıyor aslında.
Kadınlar Okulu, 3 ayrı bölümden oluşuyor. İlk kitapta; nişanlısına körkütük aşık, O'nu hayatının merkezine koymaktan hiç çekinmeyen hatta kendisini onun yanında küçük gören bir kadın Eveline'yi okuyoruz önce. Sonra ise yıllar sonraki Eveline karşımıza çıkıyor. Kendini geliştirmiş, geliştirdikçe kocası Robert'e olan saygısını ve sevgisini yitirmiş, yorgun bir Eveline. O çok sevdiği adamın aslında düşlerindeki gibi olmadığını görür. Bir yandan da inancını sorgulamaya başlar.
200 syf.
·Puan vermedi
Uzun zamandır okumaktan mutlu olduğum kitaplardan biri kadınalr okulu toplumsal bireysel ahlakın en önemli ölçütü olarak bireyin içtenliğini ve kendini tanıması gerekliģini vurgulayan andre gide in bu görüşünü en açık biçimde ortaya koyduğu eser robert ve geneviave nin tutuğu günlükler ve daha sonra o günlükelrin okunması
200 syf.
·Puan vermedi
Günlüklerden oluşan bu kitaba ilk başladığımda safiyane bir aşkın hatıratı olduğunu sanmıştım. Fakat sayfaları çevirdikçe dönemin analizleriyle, saygın insanın iki yüzlülüğüyle ve kadının içinde bulunduğu cendereyle karşılaştım... Sancılı bir yanılgıyı okurken kadının toplumsal hayatta tek başına bir yere sahip olmasının ne denli zor olduğuyla ve kocasına ilişik yaşama zorundalığıyla yüzleştim. Fakat André Gide, akan suyun yönünü gelecek kuşakla değiştirdi !

Yaşasın Eveline'den Genevieve'e dönüşen kadının evrimi !
Kadınlar Okulu
André Gide
İnsan aşkının özelliği bizi kendi kendimiz konusunda olduğu gibi, sevdiğimiz varlığın kusurları konusunda da kör etmektir.
Annemin gençlik zamanında, bir kadın özgürlüğü dileyebilirdi ; şimdi özgürlüğü dilemek değil, almak söz konusu.
Yaşam daha çok şeyler öğretecekti bana, hepsinden önce de kendini özgürce yönetebilmek için hiç mi hiç sevmemek gerektiğini öğretecekti.
Öte yandan, çok okuduğu ve benim öğütlerime du- dak bükerek, daha çok cüretini arttıracak kitapları seçtiği için, artık bana kafa tutmaktan korkmuyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kadınlar Okulu
Baskı tarihi:
Ocak 2002
Sayfa sayısı:
159
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755701479
Kitabın türü:
Orijinal adı:
L'école des Femmes
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Baskılar:
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
Kadınlar Okulu
1947'de Nobel edebiyat ödülünü alan Gide'in bütün yapıtları, karmaşık kişiliğini yansıtır. Düşüncelerindeki bütünlük ve soyluluk, üslubundaki arılık ve uyum Gide'e Fransız edebiyatının ustaları arasındaki saygın yerini kazandırmıştır. Hayatın sorgulanışına tanıklık etmek ve düşünce ufkunu genişletmek isteyen herkes için Tahsil Yücel'in mükemmel çevirisiyle bir Andre Gide klasiği...

Kitabı okuyanlar 537 okur

 • Hatice Altay
 • özlem
 • Güldemir
 • •dandelion wine•
 • tutkulardan intihar
 • Canan Ülkü

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (1)
9
%0
8
%0.7 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0