Kadınlar Okulu

8,0/10  (9 Oy) · 
48 okunma  · 
11 beğeni  · 
763 gösterim
Kadınlar Okulu, toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütü olarak bireyin içtenliğini ve kendini tanıması gerekliliğini vurgulayan André Gide'in bu görüşünü en açık biçimde ortaya koyduğu eserlerden biri olarak çıkar karşımıza. Burjuva bir ailenin 1894-1936 yılları arasında üç ayrı bireyi tarafından kendi bakış açılarından anlatılan hikâyesi, dünyayı kendini var etme aracı olarak gören bir adamın ve kendini onun üzerinden yeniden tanımlamaya çalışan bir kadının yirmi yıllık beraberliğinin güncesi gibidir adeta.

Belirli bir zamanı ve mekânı temel alarak toplumsal ve bireysel olanın birleştiği noktaları ustalıkla yansıtan Gide, bu romanında da, ülkesinin kültürel nabzını XX. yüzyılın politik ve ekonomik gelgitleri arasında son derece isabetli biçimde tutmayı başarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750712845
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Numan Kılınç 
19 May 20:51 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir eser. Defalarca okusam bıkmam. Okunmayacak gibi değil zaten. Burada az okunmuş görünmesine aldanmayın. Kesinlikle okumanız gereken ve beğeneceğinize inandığım bir kitap. Bu kitabı okuyalı beş aydan fazla oluyor, bu yüzden içerik hakkında bilgiler vermeyeceğim. Ama galiba bir kez daha okumak için uzanıyor ellerim ve kendimi zor kurtarıyorum bu durumdan. Daha fazla yazmak istemiyorum çünkü yazacak olsam hemen okumaya başlayacağım. Ama siz okuyun!..

mehmet temiz 
26 Mar 20:44 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Andre Gide'den muhteşem bir eser.kitapta bir ailenin 22 yıllık yaşantısı ve sonrası,aile bireylerinin ağzından anlatılıyor.Önce anne'nin günlüğünü okuyoruz,ikinci bölümde baba'nın bu günlüğe cevap niteliği taşıyan mektubunu okuyoruz.üçüncü bölümde ise çiftin çocuklarından biri olan kızın ağzından hikayeyi dinliyoruz.her üç kişi de hikayeyi kendi bakış açısından ama birbirini tamamlar nitelikte anlatıyor.ve dolayısıyla devamlı okuyucuya yeni şeyler aktarılıyor.o dönem(esas olarak 1894-1916 dönemi ve daha sonrası 1936 ya kadar uzanıyor) Fransa' sındaki aile yapısı, kadın-erkek eşitsizliğinin boyutları ve sosyal ilişkiler hakkında geniş fikir sahibi oluyoruz.aynı zamanda ilk feminist hareketlerin başlangıç noktasının da bu dönemlere rastladığını da öğrenmiş oluyoruz.kitap akıcı bir dille yazılmış.kesinlikle sıkılmadan okunuyor.her şeyi bir tarafa bırakalım,sadece farklı anlatım tarzı dolayısıyla bile okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 10 Alıntı

sule sevinc 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Herkese gülümsemek, aptal soruları yanıtlamak, neşemi korumak yani bir tür mutluluk komedisi oynamak gerekiyor. Bunu ciddiye almış olsam, bu mutlu görünme oyunu gerçekten mutlu olmama engel olabilirdi. Bazı insanların bunu nasıl sahte bir şekilde yaptıklarına hayret ediyorum. Benim de bu oyuna ayak uydurmam, anlamsız ve hoş olmayan insanlarla "tanışmaktan şeref duyuyor" gibi görünmem gerekiyordu.

Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 29)Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 29)
mehmet temiz 
25 Mar 00:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Eveline'in ruhuna vurulmuştu benim ruhum,çözülmez bağlarla bağlanmıştı ona.

Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 114)Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 114)
mehmet temiz 
24 Mar 23:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bağlılığımın acı ödülü olarak,mezar ötesinde onu yeniden bulmak düşüncesi bile tüylerimi ürpertiyor....

Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 59)Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 59)
mehmet temiz 
24 Mar 23:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Başımı kaldırdığım zaman,gözlerinde yaşlar gördüm.yüreğinde içten ve derin bir acımanın varlığını duydum,sözlerinden daha çok dokundu bu bana.

Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 58)Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 58)
mehmet temiz 
24 Mar 23:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Ne yapsan boşuna, zavallı anneciğim,namuslu bir kadından başka hiç birşey olamayacaksın.''

Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 70)Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 70)
mehmet temiz 
24 Mar 23:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Görevden öyle bir söz edişi var ki her türlü ''görev''den tiksindirtecek nerdeyse beni; dinden öyle bir yararlanışı varki,her dini kuşkulu kılacak,güzel duygularla öyle bir oynayışı var ki insanı tüm güzel duygulardan bıktıracak...

Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 49)Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 49)