Kadınlar Okulu

7,3/10  (4 Oy) · 
38 okunma  · 
6 beğeni  · 
704 gösterim
Kadınlar Okulu, toplumsal ve bireysel ahlakın en önemli ölçütü olarak bireyin içtenliğini ve kendini tanıması gerekliliğini vurgulayan André Gide'in bu görüşünü en açık biçimde ortaya koyduğu eserlerden biri olarak çıkar karşımıza. Burjuva bir ailenin 1894-1936 yılları arasında üç ayrı bireyi tarafından kendi bakış açılarından anlatılan hikâyesi, dünyayı kendini var etme aracı olarak gören bir adamın ve kendini onun üzerinden yeniden tanımlamaya çalışan bir kadının yirmi yıllık beraberliğinin güncesi gibidir adeta.

Belirli bir zamanı ve mekânı temel alarak toplumsal ve bireysel olanın birleştiği noktaları ustalıkla yansıtan Gide, bu romanında da, ülkesinin kültürel nabzını XX. yüzyılın politik ve ekonomik gelgitleri arasında son derece isabetli biçimde tutmayı başarıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750712845
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

sule sevinc 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Herkese gülümsemek, aptal soruları yanıtlamak, neşemi korumak yani bir tür mutluluk komedisi oynamak gerekiyor. Bunu ciddiye almış olsam, bu mutlu görünme oyunu gerçekten mutlu olmama engel olabilirdi. Bazı insanların bunu nasıl sahte bir şekilde yaptıklarına hayret ediyorum. Benim de bu oyuna ayak uydurmam, anlamsız ve hoş olmayan insanlarla "tanışmaktan şeref duyuyor" gibi görünmem gerekiyordu.

Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 29)Kadınlar Okulu, André Gide (Sayfa 29)