Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Kadınların Cenneti

Emile Zola

Kadınların Cenneti Konusu

Denise, annesini ve babasını kaybettikten sonra iki kardeşiyle birlikte hayatta yapayalnız kalmıştır. Paris’te küçük bir kumaş mağazası sahibi olan amcasının yanına yerleşir. Fakat Paris’te hayat çok zorlaşmıştır. Yeni yeni açılan büyük mağazalar, moda evleri, küçük işletmeleri ezip geçmektedir. Denise’nin de çalışması gerekmektedir fakat iş bulmak büyük bir sorundur. Şans eseri Paris’in en görkemli mağazalarından biri olan Kadınların Cenneti isimli mağazada iş bulur. Fakat bu kez de iş yerindeki rekabet çirkin oyunlara dönüşmektedir. Bütün bunlar yaşanırken mağazanın genç ve yetenekli sahibi Mouret ile Denise arasında bir aşk filizlenir ancak aradaki sınıf farkının yarattığı sorunlar bu aşkı hüzne dönüştürür.
Yazar:
Emile Zola
Emile Zola
Çevirmen:
Aydın Karahasan
Aydın Karahasan
Tahmini Okuma Süresi: 14 sa. 27 dk.Sayfa Sayısı: 510Yayınlanma Tarihi: 2010İlk Yayınlanma Tarihi: 1883Yayınevi: Telos YayınlarıOrijinal Adı: Au Bonheur des Dames (Les Rougon-Macquart #11)
ISBN: 9789755452440Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

8.110 üzerinden
61 Puan · 9 İnceleme

Kadınların Cenneti Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
mehmet temiz

mehmet temiz

@mdemet
·
03 Mayıs 2020 14:22
9/10 puan verdi
Emile Zola'nın yazdığı Rougan-Macquart serisinin 11 no'lu kitabı. Kitap değişik zamanlarda ve farklı yayınevleri tarafından ''Kadınların Saadeti, Paris Yıldızı, Aşkların En Güzeli'' isimleriyle de Türkçeye çevrilerek basılmıştır. Kitap, serinin 10 no'lu kitabı olan ''Apartman''ın devamı olma
62 etkileşim
AdemYıldırım

AdemYıldırım

@adem_yldrm
·
07 Mayıs 2020 21:50
8/10 puan verdi
Kadınların Cenneti, Rougon Ve Macquart Dizisinin on birinci kitabı. 1883 yılında yayımlanmış. Yirmi yaşlarındaki Denise Baudu’nun, iki kardeşiyle birlikte Paris’e gelmesiyle başlıyor hikaye. Tanıdık bir isim, Plassans Papazı romanının haylaz çocuğu, Apartman romanının çapkın genci olan Octave Mouret bu romanda da karşımıza çıkıyor. Roman 19. Yüzyılda küçük perakende iş yerlerinin yerine çok daha büyük mağazaların yaygınlaştığı bir dönemi ve büyük mağazaların içerisinde oluşan insan ilişkilerini ortaya koyuyor. Büyük işletmelerin, küçük işletmeleri yutmaya çalıştığı, insanların büyük balık küçük balığı yutar prensibine göre hareket ettiği sevimsiz bir dünya. İnsani değerler ile kapitalizmin kuralları arasında gidip gelen insanlar. Apartman adlı romanında ev hayatları üzerinden anlatılan toplumsal ilişkiler, bu romanda bir iş yeri olan mağazalar üzerinden göz önüne seriliyor. Romana Kadınların Cenneti adı verilmesindeki neden ise, büyük mağazalarda sunulan tüketim malzemelerinin çoğunluğunun kadınlara hitap etmesi, acımasız rekabet ortamında fiyatların ucuzlaması ve gerekse müşteri olarak elde ettikleri itibar, olsa gerek. Moda ve kadınlar arasında ki gösteriş yarışının beslediği bir süreç bu. Roman’ın 1922, 1930 ve 1943 tarihlerinde filmleri çekilmiş. 2012 yılında BBC Radio 4 tarafında radyo tiyatrosuna da uyarlanmış.
2 etkileşim
Kitapçı

Kitapçı

@Laark
·
23 Ocak 2022 13:47
Puan vermedi
Fransızca Au Bonheur des Dames, İngilizce de The Ladies' Delight, Türkçede ise Kadınlar cenneti olarak çevrilen bu kitap, Émile Zola'nın Rougon-Macquart serisinin on birinci romanıdır. Birincil karakterler Denise Baudu Jean ve pepe( erkek kardeşleri) Octave Mouret(Emile zola'nın
Hüseyin Emiral

Hüseyin Emiral

@hemiral
·
15 Ocak 2022 13:49
10/10 puan verdi
Emile Zola'nın Rougon&Macquart serisinin XI. romanı. Daha önceki Apartman romanının kahramanlarından olan Octave Mouret burada da karşımıza çıkıyor. Yine aynı taşra kafası, şehirli ve soylulardan intikam alacak. Kadınlardan hem korkuyor, hem de onları elde edebilmek için müthiş çaba sarf ediyor. Bu arada büyük mağazaların küçük esnafı nasıl yok ettiğine XIX. yüzyılda tanık oluyoruz. Konusu ve kurgusu basit, okunması kolay bir roman. Karakter sayısı belki biraz fazla gelebilir ancak not alınarak okunursa anlaşılması daha kolay olacaktır. Zevkle okudum. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
1 etkileşim
Tamar

Tamar

@MaviMimoza
·
13 Ocak 2022 21:10
8/10 puan verdi
Kadınların Saadetinde, büyük alışveriş merkezleri çılgınlığının başlangıcını ayrıntılarıyla anlatan Zola, mağaza sahibi Mouret'in muhteşem stratejileriyle kadınların alışveriş için nasıl baştan çıkarıldıklarını , mağaza çalışanlarının kendi aralarında ve müşterileriyle olan ilişkilerini, yenilikleri, demode olanın yok olmasını ayrıntılarıyla anlatır. Çalışma hayatındaki duruşu, başarısı ,bir kadın olarak kendini koruyabilmesi, ''hayır'' diyebilmesi ile beni etkileyen Denise karakteri ile okuma keyfini arttıran bir roman.

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 65.9
Erkek% 34.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Emile Zola
Emile ZolaYazar · 56 kitap
Émile François Zola (2 Nisan 1840 – 29 Eylül 1902), Fransada natüralizm akımının öncüsü olan ünlü bir yazardır. Zolanın edebiyat dışındaki şöhreti ise, Dreyfus Davasında takındığı aydın tavrından kaynaklanmaktadır. 1897 yılında Fransız ordusunda Yahudi olması nedeniyle askeri yargının duyarsızlığına kurban giden yüzbaşı Dreyfus’u hükümetin bütün baskılarına rağmen savunan ve Fransa devlet başkanına hitaben “İtham Ediyorum” makalesini yayınlayan Zola, baskılardan dolayı Fransayı terkedip bir süre Londrada yaşamak zorunda kaldı. Çabaları sonucunda Dreyfus Davasının yeniden görülüp adaletin yerini bulması sonucu yurduna döndü. Émile Zola, 1902 sonbaharında,kaldığı otelin yatak odasında duman zehirlenmesinden öldü. “Nana”, “Germinal” ve “Meyhane” en tanınmış romanlarıdır.Tüm romanlarında,doğal ve gerçekçi bir tarzla,hayatın zorluklarından bahsedilir.Örneğin Nana adlı romanda yokluktan dolayı batağa sürüklenen bir genç kızın dramı,büyük bir gerçekçilik ve dramla anlatılır.

Kadınların Cenneti Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
viyan

viyan

@viyanee
·
11 Kasım 2021 22:59
İnsan birbirini severse anlaşmak kolaydır.
35 etkileşim
viyan

viyan

@viyanee
·
18 Kasım 2021 23:34
Hayat bu kadar zahmete değmez. Her şey boş.
52 etkileşim
viyan

viyan

@viyanee
·
20 Kasım 2021 23:12
Demek, aşk denen şey böylesine aptalca bir duyguydu.
39 etkileşim
Sümeyra

Sümeyra

@suumeyras
·
16 Haziran 2021 23:56
Geçen zamanın boş ve sıkıcı, şu alemin saçmalıktan başka bir şey olmadığını nihayet anlamıştı.
16 etkileşim
viyan

viyan

@viyanee
·
18 Kasım 2021 23:40
Geçen zamanın boş ve sıkıcı,şu âlemin saçmalıktan başka bir şey olmadığını nihayet anlamıştı.Zevkler bile tatsızlaşıyordu,günah işlemek bile artık zevk vermiyordu.
28 etkileşim

Kadınların Cenneti İletileri

Tümünü gör
" Özgürlüğünü israrla arayan bir kadının ahlaki gücü, köleliği benimsemiş binlerce sessiz kadının gücünden daha fazladır. "
Kadınların Mutluluğuna
Kadınların Mutluluğuna