Kadınların Cenneti

Emile Zola

Kadınların Cenneti Yorumları ve İncelemeleri

Kadınların Cenneti yorumları ve incelemelerini, Kadınların Cenneti kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Kadınların Cenneti puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.110 üzerinden
61 Puan · 9 İnceleme
510 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
Emile Zola'nın yazdığı Rougan-Macquart serisinin 11 no'lu kitabı. Kitap değişik zamanlarda ve farklı yayınevleri tarafından ''Kadınların Saadeti, Paris Yıldızı, Aşkların En Güzeli'' isimleriyle de Türkçeye çevrilerek basılmıştır. Kitap, serinin 10 no'lu kitabı olan ''Apartman''ın devamı olma
Kadınların Cenneti
Kadınların CennetiEmile Zola · Telos Yayınları · 2010173 okunma
510 syf.
8/10 puan verdi
Kadınların Cenneti, Rougon Ve Macquart Dizisinin on birinci kitabı. 1883 yılında yayımlanmış. Yirmi yaşlarındaki Denise Baudu’nun, iki kardeşiyle birlikte Paris’e gelmesiyle başlıyor hikaye. Tanıdık bir isim, Plassans Papazı romanının haylaz çocuğu, Apartman romanının çapkın genci olan Octave Mouret bu romanda da karşımıza çıkıyor. Roman 19. Yüzyılda küçük perakende iş yerlerinin yerine çok daha büyük mağazaların yaygınlaştığı bir dönemi ve büyük mağazaların içerisinde oluşan insan ilişkilerini ortaya koyuyor. Büyük işletmelerin, küçük işletmeleri yutmaya çalıştığı, insanların büyük balık küçük balığı yutar prensibine göre hareket ettiği sevimsiz bir dünya. İnsani değerler ile kapitalizmin kuralları arasında gidip gelen insanlar. Apartman adlı romanında ev hayatları üzerinden anlatılan toplumsal ilişkiler, bu romanda bir iş yeri olan mağazalar üzerinden göz önüne seriliyor. Romana Kadınların Cenneti adı verilmesindeki neden ise, büyük mağazalarda sunulan tüketim malzemelerinin çoğunluğunun kadınlara hitap etmesi, acımasız rekabet ortamında fiyatların ucuzlaması ve gerekse müşteri olarak elde ettikleri itibar, olsa gerek. Moda ve kadınlar arasında ki gösteriş yarışının beslediği bir süreç bu. Roman’ın 1922, 1930 ve 1943 tarihlerinde filmleri çekilmiş. 2012 yılında BBC Radio 4 tarafında radyo tiyatrosuna da uyarlanmış.
Kadınların Cenneti
Kadınların CennetiEmile Zola · Telos Yayınları · 2010173 okunma
·
Puan vermedi
Fransızca Au Bonheur des Dames, İngilizce de The Ladies' Delight, Türkçede ise Kadınlar cenneti olarak çevrilen bu kitap, Émile Zola'nın Rougon-Macquart serisinin on birinci romanıdır. Birincil karakterler Denise Baudu Jean ve pepe( erkek kardeşleri) Octave Mouret(Emile zola'nın
Kadınların Cenneti
Kadınların CennetiEmile Zola · Telos Yayınları · 2010173 okunma
464 syf.
10/10 puan verdi
·
13 günde okudu
Emile Zola'nın Rougon&Macquart serisinin XI. romanı. Daha önceki Apartman romanının kahramanlarından olan Octave Mouret burada da karşımıza çıkıyor. Yine aynı taşra kafası, şehirli ve soylulardan intikam alacak. Kadınlardan hem korkuyor, hem de onları elde edebilmek için müthiş çaba sarf ediyor. Bu arada büyük mağazaların küçük esnafı nasıl yok ettiğine XIX. yüzyılda tanık oluyoruz. Konusu ve kurgusu basit, okunması kolay bir roman. Karakter sayısı belki biraz fazla gelebilir ancak not alınarak okunursa anlaşılması daha kolay olacaktır. Zevkle okudum. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
Kadınların Saadeti
Kadınların SaadetiEmile Zola · Akba Yayınevi · 1971173 okunma
464 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Kadınların Saadetinde, büyük alışveriş merkezleri çılgınlığının başlangıcını ayrıntılarıyla anlatan Zola, mağaza sahibi Mouret'in muhteşem stratejileriyle kadınların alışveriş için nasıl baştan çıkarıldıklarını , mağaza çalışanlarının kendi aralarında ve müşterileriyle olan ilişkilerini, yenilikleri, demode olanın yok olmasını ayrıntılarıyla anlatır. Çalışma hayatındaki duruşu, başarısı ,bir kadın olarak kendini koruyabilmesi, ''hayır'' diyebilmesi ile beni etkileyen Denise karakteri ile okuma keyfini arttıran bir roman.
Kadınların Saadeti
Kadınların SaadetiEmile Zola · Akba Yayınevi · 1971173 okunma
498 syf.
9/10 puan verdi
Denise babası ölünce iki erkek kardeşiyle Paris’te bulunan amcasının yanına gelen çok zayıf ve güzel olmayan bir kızdı. Amcasının dükkanında da işlerin pek iyi gitmediği için Denise Kadınların Mutluluğuna mağazasında çalışmaya başlar. Burada diğer kızlar tarafından hiç sevilmez. Kardeşi Jean’ın dükkana gelmesiyle de onu sevgilisi sanıp işten çıkarırlar. Diğer kızlar kendilerine sevgili hatta sevgililer bularak yaşamlarını bir şekilde geçindirmeye çalışırken Denise bakmakla olduğu iki kardeşiyle bile bir sevgili istemez. O günlerce aç karnıyla ağlar ama yine de kimseye boyun eğmez. Kaldığı oteldeki yaşlı amca Denise’in haline acır ve ona iş üretir. Bu sırada Denise Kadınların Mutluluğuna dükkanının sahibi Mouretle karşılaşır ve genç adam ona tüm olanları bildiğini ve dükkanın ona her zaman açık olduğunu bildirir. Denise Kadınların Mutluluğuna mağazasında tekrar çalışmaya başlar ve hem de müdür yardımcısı sıfatıyla. Çapkın Mouret Denise’i elde etmeyi bir türlü beceremez, Denise patronunun bütün tekliflerini reddeder çünkü o kardeşleri için çalışır hayatında birini istemez. Kadınların mutluluğuna güçlü kadın Denise’in hikayesidir.
Kadınların Mutluluğuna
Kadınların MutluluğunaEmile Zola · Payel Yayınları · 2017173 okunma
496 syf.
8/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Giyim konusunu en ufak unsurlarîna kadar teferruatıyla maharetle anlattığı bu eserinde yazarımız; kapitalizmin gelişme sürecinde yaşanan sancıları, çok hızlı büyüyen bir mağazanın (mimari yapısı, sunduğu imkanları ve ölçeği itibariyle bir benzerinin şu anda bile Türkiye'de olmadığına inandığım) bulunduğu mahalde küçük esnaf üzerinde yarattığı kaçınılması mümkün olmayan yıkımı, Fransa'nın küçük bir kasabasından, içinde bulunduğu koşulların zorlamasıyla, iki kardeşi ile paris' e göçmek zorunda kalan çelimsiz, utangaç bir kızın burada tesis ettiği ilişkiler üzerinden ortaya koyuyor.
Paris Yıldızı
Paris YıldızıEmile Zola · Engin Yayıncılık · 1998173 okunma
496 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Emile Zola nin yazdigi 496 sayfalik kahramanlari maurent ,denise olan kitap yokluk icindeki aski anlatiyor. Pariste giyim sanayisinin Gelistigi donemi anlatan kitap buralara gelmis ve maga zada calisan hayat mucadelesi icinde olan kahramanimizin hayati ve aski anlatiyor
Paris Yıldızı
Paris YıldızıEmile Zola · Engin Yayıncılık · 1998173 okunma