Kafa Dergisi Sayı: 27

·
Okunma
·
Beğeni
·
864
Gösterim
Adı:
Kafa Dergisi Sayı: 27
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
44
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148782803
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kafa Grup Yayıncılık
"Zeki'siz olmak çok büyük eksiklik. Ben Zeki olmadan bir şey yapmam. #Kasım sayısı Zeki-Metin kapağıyla çıktı!
44 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bavul sevdiğim ve takip ettiğim edebiyat dergilerinden biridir.Bu sayı da Zeki alasya Metin akpınar işlenmiş.Zeki alasya ve Metin Akpınar diyince aklıma gelen ilk şey yeşilçam oluyor.
44 syf.
·3 günde
KAFA dergisi takip ettiğim edebiyat dergilerinden biridir.Bu sayı da Yeşilçam dünyasının evlerimize yansıttığı güzel bir ikili karaktere can veren Zeki Alasya Metin Akpınar işlenmiş...
44 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
kafa dergisinin bu sayısında sinemamızın ikililerden zeki alasya metin akpınar kapağıyla çıkmıştır metin akpınar'ın rahmetli zeki alasya'ya dair yazısı'da vardır...dergiye gelecek olursak harika bir dergi
44 syf.
Kafa Dergi kapak tasarımlarını beğendiğim bir aylık dergi. Bu ay çıkardığı sayının(27. Sayı) kapağında Zeki-Metin ikilisine oldukça güzel bir illüstrasyonla yer verdi.

Yalnızca edebiyata değil sinema, tiyatro, müzik gibi birçok kültür alanında apayrı konulara yer veren bir dergi olduğu için bu sayıda da sayfalarında birbirinden farklı konular vardı Kafa’nın.

Cem Davran’ın betonlaşma ve şehirleşme eleştirisi yaptığı kurgulaması (bkz. Hiawatha) oldukça güzeldi.

Umay Umay’ın köşesine gelince okuduğum yazı (bkz. Tanrı Onu Ruhunun Ayıbından mı Üflemişti) şiir hikaye karışımı bir yazıydı. Yazının genelini beğendim ve sonunu çok güzel buldum.

İlber Ortaylı’nın yazısı son zamanlarda gündemde olan ‘‘Lozan hezimet mi?’’ konusunu aydınlatır nitelikte bir yazı olmuş. Vuruş sınırından dolayı sınırlı bir çerçevede anlatıldığını düşünüyorum. Ama nedir ne değildir anlamamız konusunda ışık tutar bir nitelikte. (bkz. Lozan Ne Hezimettir Ne De Zafer!)

Sunay Akın’ı Fikret Mualla’yı anmak için kaleme aldığı yazı oldukça duygulandırdı beni. Hem Fikret Mualla’yı anması bakımından hem de onun hayatının az bilinen yanlarını farklı bir anlatımla anlatması bakımından... (bkz. Fikret Mualla’yı Unutmamak)

Bu ayın ‘‘Okudum-Çizdim’’ köşesinde ise İvan İlyiç’in Ölümü vardı.

İki tam sayfada verilen Metin Akpınar röportajında Zeki Alasya’yı Metin Akpınar’ın gözünden okuduk. Bence güzel bir röportaj olmuş.

Yazısına yarım sayfa ayrıldığı için Emre Barca’ya haksızlık edildiğini düşünüyorum. O da Sunay Akın gibi kültürümüzün çok önemli bir ismini, Tanburi Cemil Bey’i anmış yazısında. Belli ki tanbura ve sanatçıya ilişkin anlatacak ve yazacak çok şeyi vardı ama, galiba o da vuruş sınırına takılanlardan. (bkz.Uzlet)

Alıntımda da belirttiğim gibi Can Yılmaz’ın yazısı yüreğimi sızlatan bir yazı idi. (bkz. Gençler Birbirini Sevmiş)

Derginin son sayfalarına doğru iki önemli ismin hayatlarına yer verilmiş: Marie Curie ve Jack London. (bkz. İlklerin Kadını: Marie Curie, Ölü Kelebeklerin İzinde)

Şermin Çarkacı’nın yazısı ise gerçekten son sayfada yer verilecek bir yazıydı. Bence başka sayılarda da yazıları olması gereken bir isim zira az sözcükle çok güzel ve yüreğe dokunan şeyler anlatmasını bilen biri. (bkz. Burası Kaya Bakkaliyesi)

Dergide beni rahatsız eden durum tam sayfa yer verilen kitap reklamları -ki bunların çoğu dergi yazarlarına ait olan kitaplar- idi. Birkaç ilgimi çekmeyen yazı olsa da yazılardan hiçbirine boş diyemem. Yalnızca bu kitap reklamlarına tam sayfa ayırmak yerine sayfa sınırından dolayı yazısını kısa tutmuş olan yazarlara yarım sayfa dahi olsa yer verilmesi iyi olurdu kanaatindeyim.
"Kendim sandığım şeyin aslında içimdeki engel olduğunu anladığımda engel ortadan kalktı."

Özgür Amed
Dünyayı politikacılar yönetmese de bilim insanları ve sanatçılar yönetseydi,belki daha iyi olurdu.
Gördüm yaşarken vadesiz ölümümü
Ördüm de ilmek ilmek
Sırtıma giyemedim ömrümü..*

*Metin Altıok
Yeter, bıktım artık kavgalarınızdan. Savaşlarınızdan, hep kan dökmenizden. Bundan böyle barış içinde yaşayın, kardeş gibi barışık, bir arada."

Cem Davtan

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kafa Dergisi Sayı: 27
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
44
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148782803
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kafa Grup Yayıncılık
"Zeki'siz olmak çok büyük eksiklik. Ben Zeki olmadan bir şey yapmam. #Kasım sayısı Zeki-Metin kapağıyla çıktı!

Kitabı okuyanlar 59 okur

 • 1001Kitap
 • Özgür Çakar
 • Emre
 • Cansu Sağlar
 • Adile Berber
 • Elif Özkaya
 • Ecem Kılıç
 • pervin örgen
 • LEON 18/81
 • Mavi Düş- Gezginokur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (2)
9
%11.1 (1)
8
%33.3 (3)
7
%33.3 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0