Kafa Karıştıran Kelimeler

8,4/10  (14 Oy) · 
48 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.213 gösterim
Rasim Özdenören'in Kafa Karıştıran Kelimeler'i yayınevinin yeni baskıları arasında dikkati en çok çekenlerden. İz Yayıncılık'ın yayımladığı ilk kitaplardan olma özelliğini taşıyan kitapta yazar; rasyonalizm, tutuculuk, diyalektik, hümanizm, entelektüalizm gibi kafa karıştıran kelime ve kavramları ele alıyor ve okuyucuyu belli bir zihin açıklığına, muhakeme düzeyine kavuşturuyor. 50. yazarlık yılını dolduran önemli hikayeci ve düşünürümüz, yeni baskı için eserini gözden geçirmiş, âdeta yeniden yazmış. Bu da kitaba yeni baskı olmanın ötesinde bir anlam katıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789753550789
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Aldemir 
 14 Mar 23:28 · Kitabı okudu · 24 günde · 3/10 puan

Rasim Özdenören'in okuduğum ilk kitabı. Aslında "Kuyu" eserini okumak istiyordum; ama "Kafa Karıştıran Kelimeler" adını görünce bu kitaba olan merakım da arttı.
Bazı kelimeler, terimler özellikle "izmler" hakkında kendimi bilgisiz gördüğüm için okumamın faydalı olacağını düşündüm. Eserin beni aydınlattığı konuların çok fazla olduğunu söyleyemem. Çoğu bilgi sahibi olmadığım konu, detaysızca geçildi.
Rasim Özdenören; eserinde çoğu konuya, kendi kalemiyle açıklık getiriyor. Fakat hemen hemen her konu, islami anlayışla açıklanıyor. Bu durumla ilgili bir sıkıntım yok; ama kitabın ismi bence bu konuda yetersiz kalmış gibi. "Kafa Karıştıran Kelimeler" ve islam, veya "İslamiyet ışığında" gibi alt ve üst başlıklarla, çeşitli kavramların dinimiz ışığında açıklandığı, belirtilmeliydi bence. Rasim Özdenören hakkında pek bilgi sahibi olmadığım için; kavramlar, islamiyet ışığında değerlendirilince şaşırdım. Çünkü belirttiğim gibi, kitabın tasavvufi bakış açısıyla yazıldığı, başlıktan anlaşılmıyor. Başlık, gramer - dil bilgisi türünde bir kitap izlenimi bırakıyor.
Bu sebepten ötürü kitaptan beklentimi alamadım ve alamayınca da beğenim azaldı. Bu başlıkta bir kitap, belirli kavramlar hakkında “tarafsızca” bilgi vermeli, yazar kendi görüşünü eğer dile getirecekse, bölüm sonunda dile getirmeli. Fakat benim beklentim olan bu durumu kitapta bulamadım. Belirli isimler, aydın yazarlar olumsuz bir şekilde dile getirilmiş, belirli isimler de olumlu yönleriyle ele alınmış. Yazarın tarafsızlığından ziyade belli bir tarafa bariz bir şekilde yönelmesi beni rahatsız eden bir durum oldu. Bazı önemli yazarlarımız, üstünkörü geçilip, “şunu uydurmuş vs.” denilerek olumsuz gösterilmeye çalışılmış, her şeyin kabahatlisi de “batı” olarak gösterilmiştir. "Kafa Karıştıran Kelimeler" isimli bir kitapta keşke çokça bahsi geçen “batı” gibi birçok önemli kavram da detaylıca açıklansaydı.
Rasim Özdenören'in çoğu konuda yoğun bilgi sahibi olduğunu da belirtmeliyim. Fakat kendi adıma yanlış yazar veya yanlış kitap seçimi olarak gördüğüm bir eser oldu. Elbet “doğru seçim” olacak okurlarımız vardır.

mukavvadan adam 
 17 Kas 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

rasim özdenörenin engüzel kitaplarından biri kelimeleri nasıl anlamamız gerektiğini aslında bize ne anlattığını küçük felsefik bir kitap emin olun ki zevkle okudum. özellikle izmleri ortaya çıkaran kesimlerim kendi tarafına yontuklarını aşırı bencil olduğunu bunu en güzel batı dünyasının yaptığını anlattığı...islami düşünce açısından güzel bir kitaP Tavsiye edrim:)))

Ayşe Sümeyye Kuz 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kelimeler, ah kelimeler... Anlamlarını tam anlamıyla bilmek ve kullanmak... Diller arası geçerken bile anlam değişimine ugramasi ne kadar ilginçtir aslında...

Dilan Aksoy 
18 Mar 23:38 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Aslında kitaptan fazla şey bekliyordum.şöyle ki ismi kitabı tam karşılamiyor gibi çünkü kitapta bazı terimler tam olarak anlatılamamış ve her önüne gelenin okuyup anlayabileceği bir kitap değil.ismi ne kadar merak uyandıran , bilgili gibi dursada içerik olarak bazı kavramları islami bakış açısıyla yazılmış.bu kötü bir şey değil elbette ama türkçeyi ve türk kültürünü sadece bu şekilde yorumlamaya çalışmak biraz anlamsız.

zeynep temiz 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

biraz ağır bir kitap yani kapasitesi yüksek insanlar okumalı bence.

Kitaptan 32 Alıntı

Afra 
07 Nis 04:49 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir hadis-i şerifte belirlendiği gibi, İslâm'da belki aklı aşan hükümler vardır, fakat akla aykırı hükümler yoktur.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim ÖzdenörenKafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören
M.E.C. 
30 Mar 22:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüz Müslümanı her türlü siyasi,fikri kavrama İslam'ın kıstası ile bakmak yerine İslam'a İslam dışı dünya görüşlerinin kıstası ile bakmaya alıştırılmıştır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 27 - İz)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 27 - İz)
Mehmet Aldemir 
12 Mar 23:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Çoğumuzun kafası klişe düşüncelerle, sloganlarla doldurulmuştur. Bu sloganlar doğrultusunda yönlendiriliriz. Giderek bu sloganları sahici düşünceler olarak kabul etmeye başlarız. Gerçekteyse bunlar bizi o sloganı üreten merciin (otoritenin) hizmetine amade hale getirir.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 82 - Bilimsel Şartlanma)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 82 - Bilimsel Şartlanma)
Afra 
11 Nis 22:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

...müslümanların Allah rızasını kazanmak yolunda yaptıkları her iş ibadet hükmündedir. Rızık aramaya çıkmış herhangi bir insanın bu eylemi ile uyuyan âlimin bu hali de ibadet hükmündedir. Başka hiç bir dinde, hiç bir toplum düzeninde ibadetle hayatı, hayatla öte âlemi, masivâ ile maverayı böylesine kaynaşmış, böylesine biri diğeri için varlığı farz kılınmış bir yaklaşım tarzına ulaşılmamıştır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim ÖzdenörenKafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören
mukavvadan adam 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

genelde sanılıyor ki hümanizma bütün insanlara insanca muamele etmenin, en azından böyle bir hevesin ve arzunun ifadesidir. aslında yanılsama da buradan kaynaklanmaktadır;çünkü batı insanı hümanizmayı sadece kendi mensubu insanlar için böyle algılamaktadır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 56)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 56)
M.E.C. 
30 Mar 22:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Temelde Müslüman kalmayı arzu etmekle beraber,İslam'ı,İslamdışı görüşlerlerle sıfatlandırarak o görüşlerle meczetmeye çalışanlar da,son yüzyılın İslam alemin de görülmeye başlayan acayiplikleri arasındadır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 26 - İz)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 26 - İz)
Mehmet Aldemir 
06 Mar 22:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Çağdaş İnsanın Konumu Ya Da İntihar Üzerine Akıl Yürütmeler
Kafka'nın şu öyküsü hatırlansın: "Öf!" dedi fare. "Dünya da günden güne daralıyor. İlkin bir genişti ki, korktum, koştum ileri, uzakta sağlı sollu duvarlar görür görmez dünyalar benim oldu. Ama bu uzun duvarlar da bir çabuk birbirine doğru ilerliyor ki, en son odadayım işte; orada, köşede de kapan duruyor, gide gide kısılacağım kapana." Kedi: "Sen de öyleyse yönünü değiştir" dedi ve fareyi yedi.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 62)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 62)
M.E.C. 
02 Nis 00:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir hadisi şerif de belirlendiği gibi,İslam'da belki aklı aşan hüküm vardır,fakat akla aykırı hüküm yoktur.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 47 - İz)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 47 - İz)
M.E.C. 
 30 Mar 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ümmet bilincinin zayıflaması ve giderek yitirilmesi,bu topraklarda yaşayan insanın kulluk bilincini yitirmesini sonuçlanmıştır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 11 - İz)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 11 - İz)
Mehmet Aldemir 
05 Mar 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Aslında insan aklı şaşırtıcı bir alet. Birbirine zıt olan görüşleri bile, sıkıntı çekmeden kabul edebiliyor.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 41)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 41)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.