Kafa Karıştıran Kelimeler

8,6/10  (7 Oy) · 
31 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.112 gösterim
Rasim Özdenören'in Kafa Karıştıran Kelimeler'i yayınevinin yeni baskıları arasında dikkati en çok çekenlerden. İz Yayıncılık'ın yayımladığı ilk kitaplardan olma özelliğini taşıyan kitapta yazar; rasyonalizm, tutuculuk, diyalektik, hümanizm, entelektüalizm gibi kafa karıştıran kelime ve kavramları ele alıyor ve okuyucuyu belli bir zihin açıklığına, muhakeme düzeyine kavuşturuyor. 50. yazarlık yılını dolduran önemli hikayeci ve düşünürümüz, yeni baskı için eserini gözden geçirmiş, âdeta yeniden yazmış. Bu da kitaba yeni baskı olmanın ötesinde bir anlam katıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789753550789
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
mukavvadan adam 
 17 Kas 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

rasim özdenörenin engüzel kitaplarından biri kelimeleri nasıl anlamamız gerektiğini aslında bize ne anlattığını küçük felsefik bir kitap emin olun ki zevkle okudum. özellikle izmleri ortaya çıkaran kesimlerim kendi tarafına yontuklarını aşırı bencil olduğunu bunu en güzel batı dünyasının yaptığını anlattığı...islami düşünce açısından güzel bir kitaP Tavsiye edrim:)))

Ayşe Sümeyye Kuz 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kelimeler, ah kelimeler... Anlamlarını tam anlamıyla bilmek ve kullanmak... Diller arası geçerken bile anlam değişimine ugramasi ne kadar ilginçtir aslında...

zeynep temiz 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

biraz ağır bir kitap yani kapasitesi yüksek insanlar okumalı bence.

Kitaptan 8 Alıntı

mukavvadan adam 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

genelde sanılıyor ki hümanizma bütün insanlara insanca muamele etmenin, en azından böyle bir hevesin ve arzunun ifadesidir. aslında yanılsama da buradan kaynaklanmaktadır;çünkü batı insanı hümanizmayı sadece kendi mensubu insanlar için böyle algılamaktadır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 56)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 56)
Muhafazakar Lugat 
05 Eki 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

Dinde zorlama yoktur. Bu, genel bir kuraldır. İslâm tebliğcisi, engelleri bertaraf etmeye çalışırken, dini zorla kabul ettirmek için savaşmıyor, o, mücerret tebliğine engel olan şartları ortadan kaldırmak için savaşmaktadır. Buradaki inceliğe dikkat etmek gerek. Söz konusu engellerin bertaraf edilmesi, tebliğin zorunlu bir safhasıdır. Yoksa dini zorla kabul ettirmekle ilgisi yoktur.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim ÖzdenörenKafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören
Muhafazakar Lugat 
05 Eki 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsan ancak Allah'ın rızası için hareket ederse hasbiliğini de nefsinin iğvalarından korumuş olur. Yoksa mücerret hasbî olma iddiası insanı kolaylıkla nefsinin rızasına râm edebilir.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim ÖzdenörenKafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören
Muhafazakar Lugat 
05 Eki 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi

Din, (tabii burada İslâm'ı kastediyoruz) ne mücerret bir manevî tatmin vasıtasıdır, ne de insanların fıtratında mevcut bir haldir. Eğer dine manevi bir tatmin aracı diye bakılırsa, bu «aracın» aynı işi görebilecek durumda olan başka araçlarla ikame edilebileceği de kabul ediliyor sonucuna varılacaktır...

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim ÖzdenörenKafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören
rukiye 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günümüz Müslüman'ı, her türlü siyasi, fikri kavrama İslam'ın kıstasıyla bakmak yerine, İslam'a İslamdışı dünya görüşlerinin kıstasıyla bakmaya alıştırılmıştır. Böyle olunca bir kavramın küfür menşeli olup olmadığına bakılmıyor, fakat o kavramın İslam'da nasıl bir yer tutması gerektiği araştırılıyor.
Günümüz Müslüman ülkelerinin her birinde, böyle farklı farklı tabular oluşturulmuştur. Bazı ülkelerde sosyalizm tabu sayılırken, bazılarında milliyetçilik tabu haline getirilmiştir. Böylece ülkelerin birinde İslâm'a sosyalizmin gözlüğüyle bakılırken, diğerinde nasyonalizmin gözlüğüyle bakılabilmektedir.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 27)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 27)

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.