Kafa Karıştıran Kelimeler

8,5/10  (19 Oy) · 
68 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.515 gösterim
Rasim Özdenören'in Kafa Karıştıran Kelimeler'i yayınevinin yeni baskıları arasında dikkati en çok çekenlerden. İz Yayıncılık'ın yayımladığı ilk kitaplardan olma özelliğini taşıyan kitapta yazar; rasyonalizm, tutuculuk, diyalektik, hümanizm, entelektüalizm gibi kafa karıştıran kelime ve kavramları ele alıyor ve okuyucuyu belli bir zihin açıklığına, muhakeme düzeyine kavuşturuyor. 50. yazarlık yılını dolduran önemli hikayeci ve düşünürümüz, yeni baskı için eserini gözden geçirmiş, âdeta yeniden yazmış. Bu da kitaba yeni baskı olmanın ötesinde bir anlam katıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789753550789
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Mehmet Aldemir 
 14 Mar 23:28 · Kitabı okudu · 24 günde · 3/10 puan

Rasim Özdenören'in okuduğum ilk kitabı. Aslında "Kuyu" eserini okumak istiyordum; ama "Kafa Karıştıran Kelimeler" adını görünce bu kitaba olan merakım da arttı.
Bazı kelimeler, terimler özellikle "izmler" hakkında kendimi bilgisiz gördüğüm için okumamın faydalı olacağını düşündüm. Eserin beni aydınlattığı konuların çok fazla olduğunu söyleyemem. Çoğu bilgi sahibi olmadığım konu, detaysızca geçildi.
Rasim Özdenören; eserinde çoğu konuya, kendi kalemiyle açıklık getiriyor. Fakat hemen hemen her konu, islami anlayışla açıklanıyor. Bu durumla ilgili bir sıkıntım yok; ama kitabın ismi bence bu konuda yetersiz kalmış gibi. "Kafa Karıştıran Kelimeler" ve islam, veya "İslamiyet ışığında" gibi alt ve üst başlıklarla, çeşitli kavramların dinimiz ışığında açıklandığı, belirtilmeliydi bence. Rasim Özdenören hakkında pek bilgi sahibi olmadığım için; kavramlar, islamiyet ışığında değerlendirilince şaşırdım. Çünkü belirttiğim gibi, kitabın tasavvufi bakış açısıyla yazıldığı, başlıktan anlaşılmıyor. Başlık, gramer - dil bilgisi türünde bir kitap izlenimi bırakıyor.
Bu sebepten ötürü kitaptan beklentimi alamadım ve alamayınca da beğenim azaldı. Bu başlıkta bir kitap, belirli kavramlar hakkında “tarafsızca” bilgi vermeli, yazar kendi görüşünü eğer dile getirecekse, bölüm sonunda dile getirmeli. Fakat benim beklentim olan bu durumu kitapta bulamadım. Belirli isimler, aydın yazarlar olumsuz bir şekilde dile getirilmiş, belirli isimler de olumlu yönleriyle ele alınmış. Yazarın tarafsızlığından ziyade belli bir tarafa bariz bir şekilde yönelmesi beni rahatsız eden bir durum oldu. Bazı önemli yazarlarımız, üstünkörü geçilip, “şunu uydurmuş vs.” denilerek olumsuz gösterilmeye çalışılmış, her şeyin kabahatlisi de “batı” olarak gösterilmiştir. "Kafa Karıştıran Kelimeler" isimli bir kitapta keşke çokça bahsi geçen “batı” gibi birçok önemli kavram da detaylıca açıklansaydı.
Rasim Özdenören'in çoğu konuda yoğun bilgi sahibi olduğunu da belirtmeliyim. Fakat kendi adıma yanlış yazar veya yanlış kitap seçimi olarak gördüğüm bir eser oldu. Elbet “doğru seçim” olacak okurlarımız vardır.

 
 11 Ağu 19:30 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Kelimelerin, kavramların kendi içerisindeki çatışmalarını , kargaşalarını temizleyerek bir kavramın gerçekten ne anlama geliğini açıklayan, doyurucu bir kitap. Yalnızca "başlarken" kısmını okuyarak bile birçok eksiğimi giderdi. İslâm'dan uzaklaşma, ümmet birliğimizi-bilincimizi ne zaman ve ne şekilde kaybettiğimizden tutun, Müslüman kimsenin sahip olduğu ve olması gereken kimliklerine kadar günümüzde sık karşılaştığımız problem ve kargaşalara ışık tutan gerçek bir şaheser.

mukavvadan adam 
 17 Kas 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

rasim özdenörenin engüzel kitaplarından biri kelimeleri nasıl anlamamız gerektiğini aslında bize ne anlattığını küçük felsefik bir kitap emin olun ki zevkle okudum. özellikle izmleri ortaya çıkaran kesimlerim kendi tarafına yontuklarını aşırı bencil olduğunu bunu en güzel batı dünyasının yaptığını anlattığı...islami düşünce açısından güzel bir kitaP Tavsiye edrim:)))

Süha Murat Kahraman 
24 Haz 10:44 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Demogoji,entellektüalizm,diyalektik,akıl, İslâm-akıl ilişkisi,pozitivizm,hümanizma, intihar,bilim,ilim,kültür,gelenek,reform ve tecdit, ibadet, tebliğ, cihad, tasavvuf, özgürlük, irade,takva,erdem,hicret,laiklik… gibi konu ve kavramların işlendiği, anlatıldığı bir kitap. Kafa karışıklıklarını birçok açıdan giderir mahiyette. Yapılan izahatların çoğu doyurucu olsa da bu konuların sağlıklı bir zemine oturtulabilmesi için tek başına yeterli olabilecek bir eser olduğunu düşünmüyorum. Yardımcı kitap olarak da düşünebiliriz.Herkesin istifade edebileceği bir kitap olarak, herkese tavsiye edebilirim. İyi okumalar...

Ayşe Sümeyye Kuz 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kelimeler, ah kelimeler... Anlamlarını tam anlamıyla bilmek ve kullanmak... Diller arası geçerken bile anlam değişimine ugramasi ne kadar ilginçtir aslında...

Medine 
06 Ağu 23:54 · Kitabı okudu · 2 günde

Şüphesiz devletlerin yaşadıkları kırılma noktaları, konuşulan dili de fazlasıyla etkilemektedir. Tarihsel olaylar dili besler ve insanların kavramları algılama biçimi bu olaylara göre şekillenir. Rasim Özdenören, tarihimizin maruz kaldığı kırılma noktalarını göz önünde bulundurarak kavramlara yaklaşımımızın değişimini incelemekle beraber bu kavramların -alıştırılmak istenilenin aksine- Müslüman bir bakış açısıyla değerlendirilmesini mümkün kılıyor.

Dilan Aksoy 
18 Mar 23:38 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Aslında kitaptan fazla şey bekliyordum.şöyle ki ismi kitabı tam karşılamiyor gibi çünkü kitapta bazı terimler tam olarak anlatılamamış ve her önüne gelenin okuyup anlayabileceği bir kitap değil.ismi ne kadar merak uyandıran , bilgili gibi dursada içerik olarak bazı kavramları islami bakış açısıyla yazılmış.bu kötü bir şey değil elbette ama türkçeyi ve türk kültürünü sadece bu şekilde yorumlamaya çalışmak biraz anlamsız.

zeynep temiz 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

biraz ağır bir kitap yani kapasitesi yüksek insanlar okumalı bence.

Kitaptan 55 Alıntı

Afra 
07 Nis 04:49 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir hadis-i şerifte belirlendiği gibi, İslâm'da belki aklı aşan hükümler vardır, fakat akla aykırı hükümler yoktur.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim ÖzdenörenKafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören
Mehmet Aldemir 
12 Mar 23:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

Çoğumuzun kafası klişe düşüncelerle, sloganlarla doldurulmuştur. Bu sloganlar doğrultusunda yönlendiriliriz. Giderek bu sloganları sahici düşünceler olarak kabul etmeye başlarız. Gerçekteyse bunlar bizi o sloganı üreten merciin (otoritenin) hizmetine amade hale getirir.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 82 - Bilimsel Şartlanma)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 82 - Bilimsel Şartlanma)
M.E.C. 
30 Mar 22:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günümüz Müslümanı her türlü siyasi,fikri kavrama İslam'ın kıstası ile bakmak yerine İslam'a İslam dışı dünya görüşlerinin kıstası ile bakmaya alıştırılmıştır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 27 - İz)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 27 - İz)
Süha Murat Kahraman 
24 Haz 04:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...Harcama tutkusu sonsuz olan fakat elindeki imkânları ne kadar zorlarsa zorlasın tutkusunu tatmin edemeyen herkes kendisini yoksul sanıyor. Kaldı ki, böyle bir anlayışla herhangi bir doyum noktasına ulaşmak teorik olarak da imkânsızdır. Başka bir deyişle, tüketim ekonomisinin getirdiği kıstasa göre aslında bizzat zenginlik kavramı tanımsız bırakılmıştır..."

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 102 - İz Yayıncılık)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 102 - İz Yayıncılık)
Afra 
11 Nis 22:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

...müslümanların Allah rızasını kazanmak yolunda yaptıkları her iş ibadet hükmündedir. Rızık aramaya çıkmış herhangi bir insanın bu eylemi ile uyuyan âlimin bu hali de ibadet hükmündedir. Başka hiç bir dinde, hiç bir toplum düzeninde ibadetle hayatı, hayatla öte âlemi, masivâ ile maverayı böylesine kaynaşmış, böylesine biri diğeri için varlığı farz kılınmış bir yaklaşım tarzına ulaşılmamıştır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim ÖzdenörenKafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören
 
09 Ağu 17:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Son yüzyıl içinde İslâm'ın kelimeleri, İslâm'a ait kavramlar, bütünüyle İslâmdışı alanlarda kullanılmaya başlandığından, o kelimeler, kendilerine mahsus anlamlardan saptırıldığı gibi herhangi bir biçimde inandırıcı olmaktan da çıkartılmıştır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 28 - İz yayıncılık, 16.baskı)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 28 - İz yayıncılık, 16.baskı)
 
10 Ağu 21:34 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Entelektüelin şarlatanı" olduğu gibi, kendisine ârif süsü vermeye çalışan şarlatanlar da bulunabilir. Ama irfan sahipleri, her çeşit şarlatanı bir bakışta tanımakta güçlük çekmez.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 93 - İz yayıncılık, 16.baskı)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 93 - İz yayıncılık, 16.baskı)
mukavvadan adam 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

genelde sanılıyor ki hümanizma bütün insanlara insanca muamele etmenin, en azından böyle bir hevesin ve arzunun ifadesidir. aslında yanılsama da buradan kaynaklanmaktadır;çünkü batı insanı hümanizmayı sadece kendi mensubu insanlar için böyle algılamaktadır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 56)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 56)
 
 08 Ağu 20:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Toplumumuzun farklı kümelere bölünmüş olması uzun bir tarihi geçmişin hasılasıdır. Tanzimat, Meşrutiyet, Cumhuriyet gibi tarihimizin kırılma noktalarında söz konusu kümeleşmeler giderek artan bir dozda belirtmeye başlamış;günümüzde ise bu kümeleşmeler doruk noktasına ulaşmıştır. Dikkat edilirse sözünü ettiğimiz kırılma noktalarının her birinde İslâm'dan uzaklaşma olayı daha belirgin bir biçim almıştır. Ümmet bilincinin zayıflamaya başlamasının başlangıcı belki Tanzimat'a kadar geriye götürülebilir.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 11 - İz yayıncılık, 16.baskı)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 11 - İz yayıncılık, 16.baskı)
M.E.C. 
30 Mar 22:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Temelde Müslüman kalmayı arzu etmekle beraber,İslam'ı,İslamdışı görüşlerlerle sıfatlandırarak o görüşlerle meczetmeye çalışanlar da,son yüzyılın İslam alemin de görülmeye başlayan acayiplikleri arasındadır.

Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 26 - İz)Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören (Sayfa 26 - İz)

Kitapla ilgili 1 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.