Kafa Karıştıran Kelimeler

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.895
Gösterim
Adı:
Kafa Karıştıran Kelimeler
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753550789
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Rasim Özdenören'in Kafa Karıştıran Kelimeler'i yayınevinin yeni baskıları arasında dikkati en çok çekenlerden. İz Yayıncılık'ın yayımladığı ilk kitaplardan olma özelliğini taşıyan kitapta yazar; rasyonalizm, tutuculuk, diyalektik, hümanizm, entelektüalizm gibi kafa karıştıran kelime ve kavramları ele alıyor ve okuyucuyu belli bir zihin açıklığına, muhakeme düzeyine kavuşturuyor. 50. yazarlık yılını dolduran önemli hikayeci ve düşünürümüz, yeni baskı için eserini gözden geçirmiş, âdeta yeniden yazmış. Bu da kitaba yeni baskı olmanın ötesinde bir anlam katıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
184 syf.
Kitap belirli kavram ve kelimeler üzerinde duruyor. Felsefi akımlardan İslami terimlere, klişe söylemlerden modern algılara geniş bir yelpazede bazi kelimeler incelenmiş.
Nedir bu kelimeler?
Erdem, Pozitivizm, Hümanizm, Takva, Hicret, İrade, Kültür, İslam-Akıl ilişkisi şuan aklima gelenler.. Bu kavram ve iliskiler çıkış noktasindan itibaren değerlendirilmiş ve günümüzde yer aldıkları konum sorgulanmış diyebilirim kitapta. Bu da yazarin Müslüman kimliğiyle yapılmış.
Ağır bir kitap diyemem ama hafif de diyemem. Eğer bu kavramlara yabancıysanız kitap sizi zorlayabilir. Okumanızı kesip bazı araştırmalar yapmaniz gerekebilir. Ama ben yine de biraz temeli olan bir okuyucunun problem yaşamayacağını düşünüyorum.
Bununla beraber benim zihnimde ve yaşantımda bir sürü kapıyı açıp gitti kitap. Şuan yasantima daha farklı bir gözle bakıyorum. Zihnime yerleşmiş klişe söylemleri sorguluyorum. Müslüman bir duruş, yaşayış ve kimlik için bulunduğumuz çağda önümüze koyulanla yetinmemek gerektiğini iyice anlamış oldum.
Bu alanda okumalar yapmak isteyenler için önerimdir.
Ek olarak Rasim Özdenören'i okumaya neden bu kitabiyla başladığımı anlatmak istiyorum. Elimde olan kitaplarini alip karşıma koydum ve içeriklerini inceledim. Ardindan dedim ki, evvela Rasim Özdenören'in kavramlara karşı duruşunu bilmeliyim. Onun zihninde kavramların karşılığını çözmem diger eserlerini algilamami kolaylastiracakti. Aldığım verimi arttiracakti. Şimdi 3. Kitabini bitiriyorum ve şükürler olsun okumaya doğru kitabıyla başlamışım diyorum. Okumayi düşünenler için nacizane fikir olsun.
İlk defa inceleme yazıyorum, format dışı olduysa affola. Hayirli okumalar..
184 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Yazarın okuduğum ilk kitabi. Kitap batı kültüründen dilimize geçmiş kimi kavramların ne demek olduğunu ve bu kelimelere müslümanca bakışın ne olması gerektiği üzerinde durmuş. Kitap akıcı değil o yüzden okuması uzun sürebilir..
184 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Rasim Özdenören, bu kitabında kavramlar üzerinde fikirlerini beyan ederek, bizleri o kavramlar üzerinde tekrardan düşünmeye çağırıyor..

Kitabı okurken her paragrafta farklı bir alana geçiyorsunuz. Bu kitap her alanın farklı kavramlarını ele alıp bizlere o alanlardaki kavramlar vasıtasıyla o alan ile alakalı bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.

İncelememi kitabın son kısmında yazarın cümleleri ile bitirmek istiyorum..

“ Bu gün insanoğlunun ortak amacı sayabileceğimiz barış ve adalet üzerine kurulu bir dünyada yaşamasının biricik teminatı, biricik vaat edicisi ancak ve yalnız İslâm olarak görülmektedir. Musevilik özel dini haline geldiği belli bir ırkın çıkarlarını sağlamak adına hareket ederken, Hristiyanlık kendi çürümüş yapısını ayakta tutabilmek adına köle telâkki ettiği diğer insanları sömürmek, onların omuzuna basarak yükselmek zorundadır. Mevcut şekilleriyle başka türlü bir tavır içinde bulunmaları da mümkün görünmemektedir..”

Yazar’a benim bu konuda bilgi sahibi olmama vesile olduğundan dolayı teşekkür ederim..
Rabbim kendisinden razı olsun.
Allah’ın izniyle Peygamberimizin(SAS) şefaati üzerine olsun inşaAllah..

Selam ve dua ile...
184 syf.
·24 günde·3/10
Rasim Özdenören'in okuduğum ilk kitabı. Aslında "Kuyu" eserini okumak istiyordum; ama "Kafa Karıştıran Kelimeler" adını görünce bu kitaba olan merakım da arttı.
Bazı kelimeler, terimler özellikle "izmler" hakkında kendimi bilgisiz gördüğüm için okumamın faydalı olacağını düşündüm. Eserin beni aydınlattığı konuların çok fazla olduğunu söyleyemem. Çoğu bilgi sahibi olmadığım konu, detaysızca geçildi.
Rasim Özdenören; eserinde çoğu konuya, kendi kalemiyle açıklık getiriyor. Fakat hemen hemen her konu, islami anlayışla açıklanıyor. Bu durumla ilgili bir sıkıntım yok; ama kitabın ismi bence bu konuda yetersiz kalmış gibi. "Kafa Karıştıran Kelimeler" ve islam, veya "İslamiyet ışığında" gibi alt ve üst başlıklarla, çeşitli kavramların dinimiz ışığında açıklandığı, belirtilmeliydi bence. Rasim Özdenören hakkında pek bilgi sahibi olmadığım için; kavramlar, islamiyet ışığında değerlendirilince şaşırdım. Çünkü belirttiğim gibi, kitabın tasavvufi bakış açısıyla yazıldığı, başlıktan anlaşılmıyor. Başlık, gramer - dil bilgisi türünde bir kitap izlenimi bırakıyor.
Bu sebepten ötürü kitaptan beklentimi alamadım ve alamayınca da beğenim azaldı. Bu başlıkta bir kitap, belirli kavramlar hakkında “tarafsızca” bilgi vermeli, yazar kendi görüşünü eğer dile getirecekse, bölüm sonunda dile getirmeli. Fakat benim beklentim olan bu durumu kitapta bulamadım. Belirli isimler, aydın yazarlar olumsuz bir şekilde dile getirilmiş, belirli isimler de olumlu yönleriyle ele alınmış. Yazarın tarafsızlığından ziyade belli bir tarafa bariz bir şekilde yönelmesi beni rahatsız eden bir durum oldu. Bazı önemli yazarlarımız, üstünkörü geçilip, “şunu uydurmuş vs.” denilerek olumsuz gösterilmeye çalışılmış, her şeyin kabahatlisi de “batı” olarak gösterilmiştir. "Kafa Karıştıran Kelimeler" isimli bir kitapta keşke çokça bahsi geçen “batı” gibi birçok önemli kavram da detaylıca açıklansaydı.
Rasim Özdenören'in çoğu konuda yoğun bilgi sahibi olduğunu da belirtmeliyim. Fakat kendi adıma yanlış yazar veya yanlış kitap seçimi olarak gördüğüm bir eser oldu. Elbet “doğru seçim” olacak okurlarımız vardır.
184 syf.
·20 günde·Beğendi·Puan vermedi
Rasim Özdenören'in şimdiye kadar okuduğum kitaplarını severek okudum. Fakat bu kitap, kafanız karışıkken okunacak bir kitap değil. Zihin tamamen boşken ve kitaba tam odaklanarak okunmalı. Hayatım yoğun olduğundan dolayı ve zihnim dolu olduğundan benim için şu zaman diliminde okunacak bir kitap değilmiş. Okudum bitirdim ama verimli geçmedi. Tekrar okumak üzere rafıma kaldırıyorum. Size tavsiyem zihniniz boşken okumanızdır. İyi okumalar..
184 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Demogoji,entellektüalizm,diyalektik,akıl, İslâm-akıl ilişkisi,pozitivizm,hümanizma, intihar,bilim,ilim,kültür,gelenek,reform ve tecdit, ibadet, tebliğ, cihad, tasavvuf, özgürlük, irade,takva,erdem,hicret,laiklik… gibi konu ve kavramların işlendiği, anlatıldığı bir kitap. Kafa karışıklıklarını birçok açıdan giderir mahiyette. Yapılan izahatların çoğu doyurucu olsa da bu konuların sağlıklı bir zemine oturtulabilmesi için tek başına yeterli olabilecek bir eser olduğunu düşünmüyorum. Yardımcı kitap olarak da düşünebiliriz.Herkesin istifade edebileceği bir kitap olarak, herkese tavsiye edebilirim. İyi okumalar...
184 syf.
·113 günde·Beğendi·9/10
Yanlış bildiğimiz ve günümüzde popüler olan kelimelerin asıl manalarını anlatır bu kitap. Geçmişte ve diğer devletlerdeki farklı kullanımlarına da değinir. Kitap gerçekten okunmaya değer kelimeleri kavramları okumayı sevenlerin beğenebileceği bir eser. Kitabın dili güzel akademik diyebileceğimiz bir dil ile yazılmış.
184 syf.
·Puan vermedi
Bu kitapta aslında doğru bildiğimiz yanlış kavramların sentezini yapmış Rasim Özdenören. Kavramların açıklamalarını okuyup derine indikçe bakmadığınız bir yere geçip dünyayı oradan seyretmeye başlıyorsunuz.

İslamı yaşayan ya da yaşamaya çalışan ve Türkçe konuşulan bir ülkede Batılılaşma süreciyle anlam kaymasına uğramış kelimeleri irdeleyerek sizi düşünmeye itiyor. Müslümanca düşünmeyi teklif ediyor..
184 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kelimeler, ah kelimeler... Anlamlarını tam anlamıyla bilmek ve kullanmak... Diller arası geçerken bile anlam değişimine ugramasi ne kadar ilginçtir aslında...
184 syf.
Eser özellikle düşünce dünyamızı şekillendiren veya şekillendirmesi gereken kavramların içeriği ile alakalı gerçekten doyurucu bilgiler sunuyor. Kendi kültür havzamızın farkında olarak,aynı zamanda diğer medeniyetlerin kavram dünyasını da bilen bir kişi olarak Özdenören’in söyledikleri önem arz ediyor.
“Kitapta yer alan tüm yazıların, tümüyle, bize bir düşünme yöntemi teklif ettiği kanısını taşıyorum.”
184 syf.
·Puan vermedi
Günlük hayatta kullandığımız kelimelerin doğrusunu ne kadar biliyoruz. Rasim Özdenören bu kitabında kelimelerin doğru kullanımlarını anlatmaya çalışmış. Okudukça, kullandığım kelimelere daha bir dikkat eder oldum
184 syf.
·23 günde·Puan vermedi
Rasim Özdenören’i denemeleri ile tanıdım. Bu üçüncü okuduğum kitabı. Daha öncesinde kitaba başlayıp yarım bırakmıştım, nasıl ki çocukların okula hazırbulunuşluk çağlarından bahsediyoruz, insanlarında kitaplara hazırbulunuşluk zamanları vardır diyebiliriz.
*
Kitapta modern çağda batı kaynaklı kullanılan bazı kelimelerin muhtevası ile bizim kullandığımız anlamlarının farklılıklarına değiniyor. Kimi zaman çok elzem bir kavram olduğunu düşündüğümüz bazı olguların aslında Müslüman bir şahsiyetle alakadar olamayacağı hatta ve hatta Müslümanlığın temel taşlarına karşı oldukları deliller ile ifade etmiş. Özdenören’i denemeleri ile tanımış ve çok sevmiştim. Bu kitapta bir yönü ile daha tanışmış oldum. Sağlam fikirleri, bu fikirleri dayandırdığı kaynakları, bunları sunuş (ikna kabiliyeti) biçimi bana kararlı bir Müslüman portresi çizdi. Bu portre günümüz dünyasında kullanılan “yumuşak” kelimeler dizisinden bunalmış dimağıma çok iyi geldi. Kitabın başlı başına bir amacının olması, bir şeyleri savunması ve bu düşüncelerin savunularak bir ders edası ile anlatılması özlediğim bir tabloyu önüme serdi. Özdenören her çağda okunacak bir yazar olacak. Selam ve dua ile
Bir hadis-i şerifte belirlendiği gibi, İslâm'da belki aklı aşan hükümler vardır, fakat akla aykırı hükümler yoktur.
İnsan iyi ile kötü arasında bir ayrım yaptıktan sonra bu ayrımının gereğini yerine getirmekten muaf tutulsaydı, dince öngörülen diğer bütün kavramlar (cennet, cehennem, ceza, ödül... her şey) anlamsız, içi boş fantezilerden ibaret kalırdı. Her şey abese irca olurdu.
Rasim Özdenören
Sayfa 72 - İz Yayıncılık
Ben yaptım, ben ettim, benim eserim gibi sözler, o kişinin cahilliğine bağışlanamıyorsa, en hafifinden gafletine, sonra da derece derece küstahlığına ve müşrikliğine atfedilir.
Rasim Özdenören
Sayfa 132 - İz Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kafa Karıştıran Kelimeler
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753550789
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
Rasim Özdenören'in Kafa Karıştıran Kelimeler'i yayınevinin yeni baskıları arasında dikkati en çok çekenlerden. İz Yayıncılık'ın yayımladığı ilk kitaplardan olma özelliğini taşıyan kitapta yazar; rasyonalizm, tutuculuk, diyalektik, hümanizm, entelektüalizm gibi kafa karıştıran kelime ve kavramları ele alıyor ve okuyucuyu belli bir zihin açıklığına, muhakeme düzeyine kavuşturuyor. 50. yazarlık yılını dolduran önemli hikayeci ve düşünürümüz, yeni baskı için eserini gözden geçirmiş, âdeta yeniden yazmış. Bu da kitaba yeni baskı olmanın ötesinde bir anlam katıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 310 okur

  • Şehriban Yalap
  • Öznur Barak
  • Recep Yetkin
  • Ceylin SARIGÜL
  • Oğuzhan akil
  • Hacer uç
  • Last Harbour Freedom
  • Merve Şafak
  • Sedanur Tümer
  • Busra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.2
14-17 Yaş
%8.2
18-24 Yaş
%29.5
25-34 Yaş
%29.5
35-44 Yaş
%18
45-54 Yaş
%6.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.7
Erkek
%42.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.8 (23)
9
%26.3 (21)
8
%26.3 (21)
7
%7.5 (6)
6
%5 (4)
5
%2.5 (2)
4
%0
3
%2.5 (2)
2
%1.3 (1)
1
%0

Kitabın sıralamaları