Kafka ile Konuşmalar

8,0/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
270 gösterim
İkinci Dünya Savaşının bugünün karışıklığında ve dertlerinde doruğuna ulaşan uzun, tedirgin dolaşma yılları başladı. Öldürücü korkular yaşadım, işkencelere uğradım, hapis yattım; hayvanca açlıktan, pislikten ve soğuktan, memurların aptalcasına taşyürekliliğinden ve görünüşte anlayışlı, örgütlenmiş bir dünyanın temel ilkesi olan kargaşadan çekmediğim kalmadı: Kafka'nın o alacakaranlık gölgeler ülkesi, kişinin her zamanki günlük gerçeği olup çıkmıştı. Bir gün bana şöyle dediğini hatırlıyorum: "Kulakların belli bir öykü için olgunlaşması uzun yıllara geçmesini gerektirir çoğu kez. Ama insanlar - anamız babamız, genel olarak, sevdiğimiz ve korktuğumuz her şey - biz onları iyice anlayamadan, ölmek zorunda kalırlar." Yine Franz Kafka'nın sesini işittim, yazanesini, mamasını, pencerenin gerisinden de, o eski Prag oteli Zum goldenen Fassan'ın sarı duvarını gördüm.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2001
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9753554524
 • Orijinal Adı:
  Conversations with Kafka
 • Çeviri:
  A.turan Oflazoğlu
 • Yayınevi:
  İz Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
osman yalçıner 
27 Oca 20:03 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu benim ilk incelemem. Aynı zamanda bu kitap için de yapılan ilk inceleme. Umarım becerebilirim ve faydalı olur. İlk inceleyen olduğuma seviniyorum çünkü hayatta benim için en değerli on kitap varsa biri budur, diğer dokuzunun bazılarıyla henüz tanışmamış olabilirim. Ayrıca yine benim için en değerli on yazar varsa biri Franz Kafkadır, yine diğer dokuzunun bazılarıyla henüz tanışmamış olabilirim.

Kitap elbette en çok Kafka okuyucularının ilgisini çekecektir fakat herkes için de kendinden bir şeyler bulabileceği pek çok içeriğe sahip. Yazarın gündelik hayatına ve yazdıklarının nasıl şekillendiğine dair ipucu bulacaksınız. Kitabı kaleme alan Gustav Janouch ise Kafkanın iş arkadaşının oğlu ve Kafkadan yirmi yaş küçük, babası vesilesiyle tanışıyorlar.Okumaya ve yazmaya ilgisi olan bir genç.Kafkayla abi-kardeş , dost ,sırdaş oluyorlar. Gustav aldığı notları yıllar sonra kitaplaştırıyor. Bu çeviride Turan Oflazoğlu’nun hakkını da teslim etmeliyiz.

Kafkadan bahsetmek gerekirse söylenecek sözlerin sonu yok lakin kısaca benim için “sadelik,gariplik,arayış” gibi kelimeler çok şey anlatır. Kanaatimce ruhu İslamı (hakikati) arayan bir Yahudidir. Katıldığım bir görüşe göre, “umutsuzluğun değil, umutsuzluğun içinde sınanmanın yazarıdır”. Milyonlarca kişinin ortak çırpınışlarına sahip, nereden gelip nereye gittiğini anlamaya çalışan, zamanın ve mekanın sınırlamasıyla mücadele eden, şartlar denilen kavramla çoğumuz gibi başı dertte, genç yaşta göçüp giden bir güzel adamdır. Kafkayla ilgili daha geniş detaylı fikirleri kendisine ait kitaplarla inceleme ve alıntılarla hep birlikte sürdürebiliriz.

Kitaptan çok fazla alıntı yapmadan birkaç kısım paylaşmak istiyorum;

- Bütün görünüşü şöyle der gibiydi :“Ben, bağışlayın,büsbütün önemsizim. Beni görmezlikten gelirseniz büyük bir sevinç vermiş olursunuz bana”

-“Demek zenginsiniz” dedim. Franz Kafka dudak büktü. “Zenginlik nedir ki ? Kimi için eski bir gömlek zenginliktir. Kimi de on milyonuyla yoksuldur.Zenginlik baştan aşağı görece yetersiz bir şeydir.Temel bakımdan sadece özel bir durumdur.Zenginlik kişinin elinde bulunan şeylere ve ele geçireceği yeni şeylere bağlılığı demektir. Maddeleşmiş güvensizliktir sadece.

-“Sevgi hep onmak bilmeyen yaralar açar,sevgi hep pislik eşliğinde görünür de ondan” dedi Kafka. “Sevginin pislikten ayrılması ancak sevilenin istemiyle olur. Yardımsız bir erkeğin kendi sevgi istemi yoktur, bu yüzden pislik ona bulaşır. Hamlıktan ileri gelen şaşkınlığının kurbanıdır o. Bu gibi şeylerden büyük zararlar doğabilir. Bir adamın acı yüz çizgileri çoğu kez, bir çocuğun taş kesilen şaşkınlığıdır sadece”

Kitaptan 15 Alıntı

Günah, kendi öz görevi karşısında insanın gerilemesidir.Anlayışsızlık, sabırsızlık, ihmal:İşte günah bu.

Kafka ile Konuşmalar, Gustav JanouchKafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch

Gülümsemenize gelince,ağlayarak dökemediğiniz gözyaşlarıdır bunlar.

Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 92 - Franz Kafka)Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 92 - Franz Kafka)
Barış Ağca 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşamdan nispeten kolaylıkla pek çok kitap elde edebilirsiniz; oysa kitaplardan pek az, ama pek az yaşam ele geçirilebilir.

Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 28)Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 28)
Barış Ağca 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gel gelelim, gerçek'in kendisinden büyük bir giz var mıdır? Edebiyat her zaman gerçek'i ele geçirmek için düzenlenmiş bir seferdir.

Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 111)Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 111)

"Gerçekten o kadar yalnız mısınız?..." diye sordum.
Kafka başını sallayarak onayladı.
"Kaspar Hauser kadar mı?"
Kafka güldü ve yanıt verdi:
"Daha da kötü... Ben Franz Kafka kadar yalnızım."

Kafka ile Konuşmalar, Gustav JanouchKafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch
Barış Ağca 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Rus devriminin başka ülkelere de sıçrayacağı kanısında değil misiniz?"
Kafka bir an sustuktan sonra şöyle yanıtladı sorumu:
"Bir taşkın ne kadar geniş bir alana yayılırsa, o kadar sığlaşır, o kadar bulanır suyu. Devrim buhar olup uçar, kala kala geriye yeni bir bürokrasinin batağı kalır. Acı içinde kıvranan insanlığın zincirleri, bürolarda harcanan kağıttan yapılır."

Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 79)Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 79)
Barış Ağca 
31 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarihi yapan yanılgılar ve önemsiz anlarda saklı yatan kahramanlıklardır. Bir taşı alır da ırmağa atarsanız, halkaların oluştuğunu görürsünüz. Ne var ki insanların çoğunluğu bireyler üstü sorumluluğun bilincine varmaksızın yaşar, bu da -bana kalırsa- sefaletin özü, çekirdeğidir.

Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 86)Kafka ile Konuşmalar, Gustav Janouch (Sayfa 86)
2 /