Kafka Okur Sayı 17 Mayıs - Haziran 2017

8,8/10  (71 Oy) · 
232 okunma  · 
80 beğeni  · 
2.234 gösterim
Kapak konusu: Hasan Ali toptaş

Yayın Yönetmeni
Gökhan Demir

Editör
Merve Özdolap

Yazar Kadrosu
Ece Temelkuran
Mert Fırat
Eray Yasin Işık
Dilek Atlı
Ayşe Uzun
Serkan Karadağ
Ömer Okatali
Nihan Özkoçak
Evindar Çakıl
Cansu Cindoruk
Murat Gülen
Kaan Murat Yanık
Burak Karaduman
Ezgi Ayvalı
Aslıhan Uysak
Merve Özdolap
Atılay Aşkaroğlu
Büşra Biçer
Selcan Aydın
Emre Polat
Esra Pulak
Nazlı Başaran
Mustafa Silici
Didem Yıldız
Sumru Uzun
Nurdan Baysal

Çizimler
Tülay Palaz
Rabia Gençer
Filiz İrem Özbaş
Eren Caner Polat
Atılay Aşkaroğlu
Yamaç Atan
Onurcan Kaya
Reha Barış
Emre Sarıçam
Seda Şakiroğlu
Hakan Baser
Tayfun Yağcı
Onur Şahinoğlu
Özcan Çelik
Seyhan Eser
Canan Barış
Ceren Sultan Ekinci
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  53
 • ISBN:
  9772148682004
 • Yayınevi:
  Kafka Okur
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
16 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Uzun süredir aklımda olan bir edebiyat dergisiydi Kafkaokur. Kapağında Hasan Ali TOPTAŞ görünce ve geçenlerde malum aynı zamanlarına denk geldiği Bin Hüzünlü Haz kitabını okurken aldım. Kitaba bayıldım üstüne üstün zaten bu adama karşı bir zaafiyetim oluştu. Çok seviyorum Toptaş'ı hemen başladım okumaya. Bu arada böleceğim incelemeyi ama içinden Canım Kardeşim filmi vardır bilirsiniz. Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kemal Sunal'ın oynadığı bir çocuk vardır kansere yakalanan onu mutlu etmek için çalarlar falan. Onun posteri ve 3 farklı isme ait ayraçları da çıktı çok sevindim ve beğendim.

Neyse Toptaş'ı öylesine güzel incelemiş ve irdelemişler ilk sayfaları çok beğendim. Sonra Ece Temelkuran'ın denemesi var çok muazzam. Evet buraya kadar çok güzel bundan sonrası ise deneme, öykü, anlatı, şiir çoğunlukta olmak üzere farklı türlerle bezenmiş bir dergi oldu. Çok beğendim diyemem ve bu dergilerde en beğendiğim isim hala Sabitfikir... Üstüne çıkan olmadı henüz. 2 aylık bir periyotta olması belki düşündürebilir. Dediğim gibi Toptaş ve Temelkuran için alınabilir.

Selman Ç. 
 10 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde

İlk defa bir dergi incelemesi yapıyorum Gerçi inceleme de denmez ama eleştri veya sitem diyelim. Kapağına koyulan bir Hasan Ali Toptaş fotoğrafı ve sonrasında can evinden vurulan bir ben :) Klasik pazarlama taktiği saygı duyuyorum ancak –biraz da beklentiyle alakalı sanırım- içerik açısından tatmin etmedi. Hasan Ali Toptaş hakkında hiç bilgisi olmayan biri için belki tatmin edebilir ancak çoğu okurları için anlatılanlar zaten bilinen şeyler. Net olarak şu videoda (https://www.youtube.com/watch?v=5rAf_Yvvjew ) anlatılanların yazıya dökülmüş halidir Hasan Ali Toptaş bölümü. Dergi –İzninizle kısaltarak yazıyorum- HAT’dan ibaret değil ama kapakta onun fotoğrafı olduğu için ilk olarak ondan başladım. Sonrasında Kaan Murat Yanık'ın anlattıgı Sokrates-Platon-Aristo hikayesi güzeldi. Ben daha önce okumamıştım bir yerde belki o yüzden ilginç gelmiş olabilir. Yüreğe dokunan bir iki hikaye daha var. Onun dışında ben pek tatmin olmadım. Ayrıca dergiyi almadan önce açıp okuma fırsatımız da olmuyor malumunuz poşetler içinde :) Sanırım bu da bir taktik. Hani almadan önce elime alıp inceleme fırsatım olsa almam yani :) Neyse ilk defa genel olarak burada net sayılabilir, olumsuz bir incelemem oldu sanırım. Hayırlısı.

Merve Uçaroğlu 
04 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dergi içerisinde en çok beğendiğim yazılar Dilek Atlı'nın Hasan Ali Toptaş'ı -ki bu kadar iyi ve samimi anlatılabilirdi. Ece Temelkuran'ın Gürültüde Yazmak isimli denemesi burada ise insanın neyi nasıl niçin yapması gerektiğini bize gösteriyor. Kaan Murat Yanık'ın Safderun adlı denemesinde Sokrates Aristo ve Platon'un kıssası en en çok etkilendiğim yazı diyebilirim. Orta sayfada ki Camus'un alıntısı uzun zamandır üzerinde düşündüğüm ve çok hak verdiğim alıntılardan biridir. Göğüs Kafesi adlı anlatısıyla Atılay Aşkaroğlu "Çok uzaklara gitse bile insan , kendisinden kaçamazmış " diyerek beni benliğimle karşı karşıya getirdi yine Buğday Tanesi ile Eray Yasin Işık hayatın devamının sadece bir buğday tanesi üzerine o muhteşem kuruluşunu ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Nazlı Başaran'ın yaptığı röportaj ile insanın hiç durmadan bir şeyler üretip etrafa ülkemize sanatımıza yeni işler kazandırılmasını ve bu kazanımlarla gelişmişlik düzeyinin artırılmasının mümkün olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Dergideki bütün yazılar çok iyiydi muhakkak ancak ben sadece ben de en çok etki bırakan yazıları kendimce ele aldım . Okunması ve faydalanılması gereken bir sayı daha :))

Black Jack 
 02 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tadı damağımda kalan bir dergi oldu yine. Kapak konusu Hasan Ali Toptaş'ın hayatını anlatan yazıda yaşadığı zorluklara rağmen nasıl bir yazar olduğunu heyecanla okuyacağınıza eminim. Dilek Atlı gerçekten çok iyi yansıtmış. Yazıların hepsi birbirinden güzeldi ama en beğendiklerimin arasında Safderun Kaan Murat Yanığın denemesi Platon ve Soktares'i anlatıyor. Ezgi Ayvalı'nın Açık Mektup'u gerçekten içinizdeki gel-gitleri harekete geçirecek kadar heyecan verici ve güçlüydü. Orta sayfada Berger, Ayhan, Tolstoy ve Camus'un sözleri vardı. Büşra Biçer'in Yeraltı filminin incelemesi sizi bir anda hayatın içinden koparıp alacak kadar iyiydi. Ve Nazlı Başaran'ın Ayla Algan röportajını büyük keyifle okudum ve güzel tecrübeler edindim. Mustafa Silici'nin İçselleştirimediklerim anlatısı gerçekten çarkların arasına sıkışmış insanı çok güzel tarif ediyordu. Son olarak Nurdan Uysal'ın Kitaplardan Filmlere bölümünde Distopik Filmleri (1984-Dava-Otomatik Portakal) konu alan yazısı oldukça doyurucuydu. Sonuç olarak dolu dolu bir sayıyı daha geride bıraktık. Daha ismini sayamadığım bir çok yazarın yazısı/şiirleri/anlatısı takdire şayandı. Ve çok keyif aldım. Tavsiye ediyorum okuyun.

Onur Erol 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduğum ilk kafka okur dergisi.ileride bende bıraktığı izlenimi hatırlarım diye yazıyorum bunu.dergi okumanın en güzel yanı daha önce seyahat ettiğin uçsuz bucaksız okyanusta edinmiş olduğun tecrübelerin,duyguların sana ait olduğunu senin ona ait olduğunu hissettiğin anılarının bir başkasının kaleminden çıkan: gecenin mavi renginde,sokak lambasının aydınlattığı kahve kokulu masasında,belki bir kumsalın dalgalanan sesinde kaleminin canlandığı anlarda yazılan sözcüklerle dans ediyor oluşu.(Otdergi kıskanmasın aynı şeyler onun içinde geçerli)

Esma 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 8/10 puan

Günümüz roman yazarlarından Hasan Ali Toptaş ın hayatının ele alındığı bu sayıyı çok beğendim. Henüz yeni sayısının çıkmasına bir ay kalmışken alınıp okunabilecek bir sayı.

Sinem 
29 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bu sayıda bir kaç deneme, anlatı hariç açıkçası diğerleri beni fazla sarmadı, beklentilerimi karşılayamadi. Ama Ece Temelkuran için bile olsa aldığıma pişman olmadım.
Dergide en beğendiğim kısım Kaan Murat Yanık'ın 'Safderun' adlı denemesydi. Bilenler bilir belki Sokrates-Platon-Aristo arasındaki öyküyü, ancak benim yeni öğrenişim olacak ki etkilendim defalarca okudum.
Bir de Ezgi Ayvalı'nın Açık Mektup adlı bir anlatısı var ki... Hayatınızda bir kez olsun karşılıksız seven biri iseniz gözlerinizin dolmaması mümkün değil. O masum, yoğun bir o kadar da çaresiz duyguları sevilmeyen bir kadının sevgiliye çok açık mektubuyla dile getirmiş, belki de son bir teklif, çağrı yapmış.
Etkiledi.

Tutku kondu 
14 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

'Ve romanları daha da büyük bir iştahla okur okurdum da
Hep sen kalırdın aklımda.
Sen kalırdın senden de büyük.
Anlardım ki insan bir başkasındaki kendini okur;
Ve okunanlar yalnızlıktır.' der Canım Hasanım Ali. Günümüzün bence en iyi postmodern yazarı. KafkaOkur, her zamanki KafkaOkur.

MAVİ DÜŞ - OKURGEZER 
 30 Nis 14:57 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kapağında Hasan Ali TOPTAŞ görünce gercektem merak ederek aldığım bir sayısı KAFKAOKUR'un,,Dergi TOPTAŞ üstadı öylesine güzel incelemiş ve irdelemişlerki çok beğendim ve okudum.Bu sayıda ayrıca Ece Temel Kuran'ın okumanızı tavsiye edeceğim harika bir denemesi var.

EMİNE ÇAYIR 
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 30 günde · 9/10 puan

Okuduğum en güzel sayılarından biriydi. Hasan Ali Toptaş'ın kapak konusu olması yüzünden önyargılı yaklaştım ama şuan yazarın kitaplarını okumak için can atıyorum. Sizde de aynı etkiyi oluşturması dileğiyle. Keyifli okumalar.

2 /

Kitaptan 175 Alıntı

Selin 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bin Hüzünlü Haz
Ancak kelimelerle gidiliyor veya, kalınacaksa kelimelerle kalınıyor, kelimelerle yaşanıyor, kelimelerle gülünüyor, kelimelerle ağlanıyor ve sonunda gene kelimelerle kös kös dönülüyor...

Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 2)Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 2)
Oktay Şen 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah, insan! Ne çok karıştırır kendini korumakla korkularını korumayı. Ne ürkütücüdür korkudan kurtulmak. Korkmamaktan korkmak ne yanlış bir tanrıdır.

Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 9)Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 9)

Her insan bir ülkeydi aslında. Zira herkes kendi pişmanlık sınırında döner dururdu.

Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 19 - Murat Gülen)Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 19 - Murat Gülen)
Esma 
08 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ömrünün kısalığına aldırmayan kelebekler, kendini rüzgara veren karahindiba çiçekleri, kendini unutmuş çocuklar...

Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 8)Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 8)
Hesna 
06 May 2017 · Kitabı okudu

John Berger
"Öyle şeyler vardır ki,
bunları onarmak için
en azından bir devrim gerekir."

Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 26)Kafka Okur Sayı 17, Kolektif (Sayfa 26)
Yonca Tezman 
16 Eki 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

"Vicdan...Vicdan neredeydi? Şeytan alıp götürmüş,satamadan getirmişti."

Kafka Okur Sayı 17, KolektifKafka Okur Sayı 17, Kolektif
Merve Uçaroğlu 
04 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İşin aslı şu ki; dünyaya başka gözlerle bakmak mümkün...

Kafka Okur Sayı 17, KolektifKafka Okur Sayı 17, Kolektif

Bu ne biliyor musun? Rüyasında sevdiği adamla mutlu olduğunu gören bir kadının daha uyanmadan bunun bir rüya olduğunu anlaması.

Kafka Okur Sayı 17, KolektifKafka Okur Sayı 17, Kolektif