Kafka Okur Sayı 20 (Ekim 2017)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.069
Gösterim
Adı:
Kafka Okur Sayı 20
Alt başlık:
Ekim 2017
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000032390
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kafkaokur
Pencerede elmas tanecikler ve çevresinde delikler. Göz için. Deli. Çöl faresi. Kum bekçisi. Cımbız gözlü. İğne burunlu. Eskiden bir yıldızmış. Göğünü yitirmiş. Kumda şimdi. Falına bakıyor. Yeniden dönecek mi? Taneleri kimi zaman tek çıksın diye sayıyor. Olmuyor, çift çıkıyor. Bazen 'çift' tutuyor içinden. Bu kez de tek çıkıyor.
https://hizliresim.com/DyJ02o

Nilgün Marmara ..
Derginin kapak sayfasında güzelliğiyle bizleri karşılıyor..

Çok söze gerek yok aslında .. Dergiyi ilk kez bu sayısıyla tanıdım.. Dolu, her sayfası hazine değerinde ..
Ve bizlere birkaç hediyesi var derginin .. 3 kitap ayracı tatlı mı tatlı.. Ve bir tane de "değerli gördüğünüz " kişiye göndermek isteyeceğiniz bir kartpostal ..
Nilgün Marmara'yı yakından tanımak için bile değer dergiyi almak ..
Kafka Okur Dergisi bir süredir dikkatimi çekiyordu ancak elim dergiyi satın almaya hiç gitmemişti. Dergi okuyacağıma kitap okurum diye bakıyordum olaya tamamen. Ancak ne kadar büyük bir yanılgıymış bu! Belki de okuduğum çoğu kitaptan daha zevk alarak okudum. Tam bir edebi şölendi. Nilgün Marmara, öyküler, şarkı önerileri, film önerileri, röportajlar, aforizmalar... Derginin içerisinde yok yoktu.. Söylemeden geçemeyeceğim Intihar Eden Yazarlar kısmını ayrıca büyük bir ilgiyle okudum. Genel olarak dergiyi çok beğendim dolu dolu on numara bir dergi olmuş bence. Bir sonraki sayıyı heyecanla bekliyor olacağım.
'Unutuş bir kaynak olmalı
Yeni'yi her ana yaymak için
Ben sana olmalıyım
Sen bana bir kaynak.'
Kapalı bir dil, derin anlamlar. Üst seviye hitabıyla Nilgun Marmara. Kafkaokur her zamanki Kafkaokur.
İlk defa Kafka Okur'dan bir dergi okudum.Bilmediğim o kadar çok şey öğrendim ki.Hiç araştırmadan yaşayan bir toplum olduğumuzu bir daha hatırladım.Ne kendi yaşadığımız toplumdaki değerlerden ne de dünyadaki değerlerden haberimiz var...Vaktinizin dolu dolu geçtiği bol okumali günler dilerim...
Nilgün Marmara, Slyvıa Plath, Virginia Woolf, Sadık Hidayet, Stefan Zweig ve daha nice hayatın anlamsızlığı ve boşluğunda kendine yer edinememiş, intiharın kurtuluş olduğunu düşünen usta yazarlar... Sanırım yazarlık, normal bir hayat süren sıradan insanların işi değil. Bu noktada hepimizin hayatına dokunan bu yazarlardan en azından biri sizi de düşündürdü mü "hayat neden bu koca yürekli insanlara yetmedi de aramızdan ayrılmayı seçtiler" diye... Nitekim Nilgün Marmara en derin duygularla şöyle cevaplamış bu soruyu: "Bir şeyden kaçıyorum bir şeyden, kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşemiyorum, kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer... "
Her zaman ki Kafkaokur farklı bir şey söyleyemeyeceğim. Yine büyüledi beni. Bu sayıdaki intihar teması sayının tamamına hakimdi. Özellikle Yaşamına Son Veren Yazarlarda çok etkilendim. İntiharın ne kadar farklı bir dünyasının olduğu çok iyi bir şekilde yansıtılmış.
"Ölüm dönmüş eve
ağulu güllerden
iki memesiyle
kan damlıyor
kan uçlarından."

"Pek az zaman kaldı bu zora koşulmuş bedenimin,
Olduğum gibi ölmeliyim,olduğum gibi...
Tüy,kan ve hiçbir salgıyı düşünmeden,
Kesmeliyim soluğunu doğmuş olmanın!"
Nilgün Marmara ile ilgili çok güzel paylaşımlar var Ekim ayı sayısında kapak fotoğrafından da anlaşılacağı üzere. Yine çok güzel keyifle okunacak bir sayı olmuş. Röportaj ve incelemeler de süper herkese tavsiyemdir.
İlk defa aldığım bir dergidir. İçinde yazanları okuyunca keşke daha önceden takip etseydim demeden edemedim. Böyle kaliteli şeyler okumak insanı mutlu ediyor. Ayrıca içinde nilgün marmarayı tanıtırken ve diğer incelemelerde bulunurken kendime yeni bilgiler de katmış oldum. Gerçekten emeklerine sağlık...
Beni en çok etkisi altına alan sayısı diyebilirim rahatlıkla. Nilgün Marmara'nın yazıları, insanı hissettiği depresifliğin içine alması, hayatı, beni derinden vurmuştu. Günlerce içimde bu huzursuzluğu hissettigimi unutamam.
Çöp oğlu çöp. Bu dergilere para verenlerin yarısı instagram'da kahve ve çiçek eşliğinde fotoğraf çekip beğeni kasan ergenler ve ergenlikten çıkamamış ilgi budalaları! Allah yok ama olduğunu varsayalım, Allah sizi bildiği gibi yapsın!!!! Edebiyatı iğrençliğinize, yüzeyselliğinize karıştırmayın lan. Sinirleniyorum. Hatta fazlasıyla sinirlendim.

Gerçek edebiyat için Varlık falan okuyun. Popüler kültüre küfürler sıralamak isterdim ama şikayet edenler oluyor. Sanki küfür hayatın bir parçası değilmiş gibi, neyse. Saygılar. Koy kapağa Nilgüncüğümü, ver posteri, gelsin paralar. hadi lan oradan!
Naif güzel Nilgün Marmara'yı dergi ile keşfetmiş oldum.

"Üzgün adım leri marş"
"Yabancıların en yakınıydın sen"
......
O gün Jackson'da 18 kişi öldü. Onu beyaz, sekizi siyahi. Tanrı bir kasırga yaratmaya karar verdiyse insanların derisinin rengine aldırış etmez .

( Duyguların Rengi 2011 )
Kolektif
Sayfa 51 - Ekim 2017, Nilgün MARMARA farkıyla ..
1 saniye görüp yüzüne karşı " iyi geceler ," demek için İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna gidip geri dönüşlerim vardı.
Kolektif
Sayfa 16 - Ekim 2017, Nilgün MARMARA farkıyla ..
"Ama insan uykusunda bile nasıl özler sevdiğini, seni severken anladım. Duyuyorum şimdi, senin gözlerinde dinleyemediğim bütün şarkılar var."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kafka Okur Sayı 20
Alt başlık:
Ekim 2017
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
62
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000032390
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kafkaokur
Pencerede elmas tanecikler ve çevresinde delikler. Göz için. Deli. Çöl faresi. Kum bekçisi. Cımbız gözlü. İğne burunlu. Eskiden bir yıldızmış. Göğünü yitirmiş. Kumda şimdi. Falına bakıyor. Yeniden dönecek mi? Taneleri kimi zaman tek çıksın diye sayıyor. Olmuyor, çift çıkıyor. Bazen 'çift' tutuyor içinden. Bu kez de tek çıkıyor.

Kitabı okuyanlar 227 okur

  • Okan Turan
  • Pınar yılmaz
  • kült'ablası
  • Sinem
  • Sezgin aktaş
  • Tülay
  • Zehra
  • Begüm Haliloğulları
  • Tuğçe Taşdemir
  • Selma

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.1
14-17 Yaş
%11.8
18-24 Yaş
%34.4
25-34 Yaş
%35.5
35-44 Yaş
%11.8
45-54 Yaş
%3.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.7
Erkek
%17.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.7 (25)
9
%21.7 (13)
8
%20 (12)
7
%11.7 (7)
6
%0
5
%1.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.3 (2)