Kafka Okur Sayı 30

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.786
Gösterim
Adı:
Kafka Okur Sayı 30
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148682004
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kafka Okur
Dergileri başucumda tutup tamamını okuyamama gibi bir huyum vardır. Ama Kafkaokur'un ağustos sayısı (Stephen King aşığı olduğum için midir bilinmez) bana o kadar keyifli geldi ki. Hem hayatının anlatıldığı hem de ayrı bir şekilde kitaplarından uyarlanan filmlerinden bahsedildiği yazılara bayıldım. Bunların haricinde yazılmış bütün hikaye, anı ve şiirlerin güzel bir akıcılığı vardı. Bu yüzden derginin bu sayısını keyifle bitirebildim.Stephen King kısımları dışında en sevdiğim ve en cok içime işleyen öykü "Panik" oldu. Derginin bana göre tek eksiği arka kapağı afiş yapmamış olmalarıydı.Edebiyat dergisi seviyorsanız eğer ağustos ayı bitmeden kütüphanenize ekleyin derim.
İlk deneyim - Kafkaokur Ağustos sayısı // İstenilen en ufak şeyi dahi ertelememeli; Amerika’ya geldiğim andan itibaren daha önce tatmadığım birçok duygunun içinde buldum kendimi. Gezdiğim yerlerin büyüsüne kapıldığım da oldu, çok zorlandığım zamanlar da ama bir şekilde yaşanılan iyi, kötü her anı tecrübeye çevirmeye çalıştım. Yaptığım hatalardan ders çıkarıp, onları doğrularıma kattım. Kafkaokur da uzun zamandır takip ettiğim, sayfalarında kendi yazımı görmek istediğim bir dergiydi. Bir gün Ağustos sayısında yer edineceğimi nereden bilebilirdim? Bu benim başlangıcım.Ağustos sonrası Ekim sayısında da varım. Hedefleriniz için adım atmaktan çekinmeyin, ilk adımdan sonrası öyle keyifli oluyor ki..
Bu sayı içerisinde çizer olarak ben de varım :) O yüzden benim için özel bir sayıdır. İkinci olarak da S. King'i sevdiğim için çok özel. Kalemi güçlü yazarlar ve başarılı çizerler ile dopdolu bir sayı oldu.
Biraz gecikmeli de olsa sonunda derginin bu sayısını okuyabildim.

Bu sayıda Stephen King ele alınmış. Hayatından, eserlerinden, eserlerinin konularından, konularının kaynaklarından, sinemaya uyarlanan romanlarından, dizi yapılan hikayelerinden bahsedilmiş.
Stephen King'in eserleri çevrilirken bazı kitaplar ikiye bölünmüş, bazılarının içinden bir şeyler çıkarılarak çevrilmiş. Ama şu sıralar bu hatalar düzeltilmeye çalışılıyormuş.
Bu yazıdan çok önemli bir şey öğrendim. Yazarın neredeyse bütün romanları birbirlerine paralel şekilde yazılmış. Bir romanda gördüğünüz karakteri diğer romanında da görebiliyormuşsunuz. Kitaplar birbirlerini tamamlıyormuş ve bütün kitapların merkezi Kara Kule imiş.

Bilmeyenler için söyleyeyim Kafkaokur sadece edebiyattan ibarettir. İçinde şiirler, denemeler, öyküler, incelemeler yer alıyor. Ve bunların yanında çok güzel illüstrasyonlar bulunuyor. Eğer edebiyatı birazcık bile seviyorsanız mutlaka bu dergiye bir göz atmalısınız
İyi ki almışım dediğim bir dergi oldu yeni okumaya başlamama rağmen beni öyküleri,şiirleri,anılarıyla etkiledi tabiki Stephen King'in anlatıldığı metini es geçemem.Bu arada en sevdiğim öykü Panik oldu fakat şunu sormak istiyorum Paniğin devamı veya öncesi var mı?
Çokça zaman geçirdim, sanıyorum. Çokça haşır neşir oldum pazarımı kurduğum istemli yükümün altında. Kambur kıstas, elem falaka fakat netice tüm bıkkınlıkların üstünü tozla kaplayacak. Yine de hiçbir oluşum bunca zamanın tesirinin izleğinin hafızamda yerini mutlaka anımsatacak bir delik bulup içimde uyumasına mâni değil, bileceğim.

Uslanmaz delilikler efendilikle ulaşır aslıma, can damarıma. Ben senden ayrı gayrı akıbetler giyinsem ne fayda! Teslimiyetim mecburî mahkemem, kurduğun davada. Ben küflendikçe aklanmıyor, çirkinleştikçe güzelleşmiyor muyum narin nazarlarında? Yaşlandıkça etine değen masum kuvvette sonsuza yaklaşmıyor muyum? Kıvılcımın son durağını zaman tayin eder. Çileysen evime dar gelir sılan.

Çok güzelsin bu sayıya da işlenen ruh. Sen içimin refah katsayısını ışık hızıyla büyütüyorsun. Başka bir dünyanın varlığını muska yapıp salıncağımda taşıyorum. Sonra mı? Şimdi kayıplarda bir saygı, diz çöktüren bir metanet ve hicranla sarmaş dolaş bir bereket soluduğum. Aramak, mahşeri selama hazırlayan kısa notum. Uzasın da çoğalsın.
Yazdığım ilk inceleme ve olduğum ilk Kafkaokur sayısı bu.
Öncelikle Stephen King ile ilgili olan kısım ve hem ön kapağın, hem de arka kapağın güzelliğinden bahsetmek istiyorum. Galiba afiş veya poster olarak verseler, düşünmeden odamın en güzel köşesini onlara ayırırdım. Stephen King'i anlattıkları o ilk yazıda ise kendimi kaybettim. Filmlerine hayran kaldığım bir adamı böylesine güzel bir şekilde okumak beni gerçekten mutlu etti. İçindeki diğer yazılara gelirsem... Resmen kalemi elimden düşürmedim! Beğendiğim o kadar çok cümle, hatta paragraf, oldu ki... Ağustos ayı bitmeden alıp okunması gerek bana kalırsa. Umarım okur ve beğenirsiniz!
Kafkayı uzun zamandır okumuyordum. Bu sayıdaki coğu yazi hoşuma gitti. Özellikle stephan king in hayati oldukca bilgilendiriciydi. Bahri butimarın kuş kehaneti,nihan özkocagin kabuk, film incelemeleri, deniz barutun kimiz biz, sumru uzunun gazoz kapağı ve sidal yurt un yazisi begendiklerim arasinda.
Sevgili Okur,
Edebiyat ve denemeler, şiirlerle dolu bir sayı okuyoruz bu ayda..
Bu sayısında, korkuların yazarı Stephen Kinf'in hayatı ve bildiğimizin dışında sıradışı gizemli eğlenceli taraflarını da tanıma imkanı bulacaksınız. Stephen King'in romanlarından uyarlanmış sinema filmlerini öğreneceksiniz.. Örneğin ben i çok beğenerek izlediğim Esaretin Bedeli'in King in uzun öyküsü olan Rita Hayworth ve Shaeshank Redemption'dan uyarlandığını öğrenmiş buunmaktayım.
Hayatımızın gürültüsü içinde fısıltıların ne kadar önemli olduğunu, fısıltının hikayesini, fısıltının bağırmaktan üstün olduğunu güzel şekilde anlatan Ece TEMELKURAN'ın kaleminden güzel bir deneme bulunmaktadır.
Özellikle yazma konusunda kendini geliştirmek isteyen benim gibi arkadaşlar için Merve ÖZDOLAP tarafından kaleme alınmış. "Yazma Sanatı Üzerine" adlı güzel yazmanın incelikleri özetlenmiştir.
... benzer güzellikte siirler ve resimlerle süslenmiş bu sayıyı okumanızı tavsiye ederiz.
En sevdiğim yazarlardan Stephen King ile alakalı olduğu için bu sayıyı aldım. Genel olarak King güzellemesi yapılıyor ve kitapları tanıtılıyor. Kitaplarından esinlenerek yapılmış filmlere değiniliyor. İçerisinde kısa hikayeler ve şiirler var. Ayrıca hediye olarak bir adet King ayracı ve poster veriyorlar. Hoşuma gitti bu sayı.
Bizden bir King çıkıp O'yu yazsaydı, bir Anadolu kasabasından çıkıp gitmek isteyen gençleri "Oturun oturduğunuz yerde," diyerek tehdit eden köylüleri 'O' olarak anlatabilirdi. Doğrusu bundan muhteşem bir korku hikayesi de çıkardı.
Kuş sesi var parmaklarında, demişti
Müzisyen bir kadın,
Göğsünde köz, nefesinde kül.
Köz külü,
Kül özü yeniden doğuruyor sanki.."
Kolektif
Sayfa 22 - Bahri Bahtimur

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kafka Okur Sayı 30
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772148682004
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kafka Okur

Kitabı okuyanlar 145 okur

  • Zey
  • Sinem
  • booksofbet
  • Sezgin aktaş
  • Yiğithan Yıldırım
  • Baran ŞİMŞEK
  • Gülşah gündüz
  • Alper Koç
  • feyrescursebreaker
  • Raci Can Altıntaş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.9 (18)
9
%34.9 (15)
8
%16.3 (7)
7
%7 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0