Kağıdın ve Matbaanın Kültürel Tarihi

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
221 gösterim
İnsanlığın sözel bir dünyadan yazılı dünyaya geçişi, uygarlığın ilk belirtilerini de taşır gündelik yaşama. Bu bir keşif yolculuğudur. Ucu insanların birbirleriyle anlaşmalarını kalıcı, yaygın, etkin kılmaya varır.

Toprağın işlenmesi nasıl ki tarımı geliştirip ticaretin önünü açıyorsa; bu dolaşımın varlığını hissettiren en temel şey, yazı da başka keşiflere kapı aralıyor. Çin'de keşfedilen kağıdın, yazının taşıyıcı nesnesi olarak varlığını hissettirmesi giderek matbaanın buluşunu da ortaya çıkarır.

Prof. Dr. Zeki Tez Kağıdın ve Matbaanın Kültürel Tarihi'nde, art arda sonrasında da iç içe gelişen yazı/kağıt/matbaa üçleminin serüvenini anlatmaktadır. Kağıdın ortaya çıkışı, yazı taşıyıcıları, çinde keşfedilen kağıdın araplar aracılığıyla Batı'ya Mağrib ve Endülüs İspanyasına yayılması... Oluşumu ve kullanım alanları, gezindiği coğrafyalar... Üretim teknikleri, kullanılan malzemeler... İmalathaneleri... Bu tarihsel seyirde, kültür katmanlarının taşıyıcısı kağıdın oluşum ve dolaşımına çıkarır bizi, Zeki Tez.

Diğer yandan da yazının tarihsel seyrini ele alır. Yaşayan dillerden yazılı/yazısız dillere, kil tabletlerden çivi yazısına, hat sanatından kitap yazımına uzanan bir seyirde matbaanın bulunuşunu ve baskı tekniklerine getirir sözü. Karşımıza çıkardığı birikimde insanlığın yazılı dünyasının arka planını gösterir. Kurulan kültürel dünyanın anlamına oradan bakmaya yöneltir bizleri.

Her okurun kitaplığında yer alması gereken bir yapıt Kağıdın ve Matbanın Kültürel Tarihi.

-Arka Kapak-
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2008
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789755534909
 • Yayınevi:
  Doruk Yayınları
 • Kitabın Türü: