Kağıttan Kentler

7,4/10  (118 Oy) · 
373 okunma  · 
94 beğeni  · 
4.503 gösterim
Kendini ararken kaybolmanın ve yeni bir başlangıçla hayat ile aşkı keşfetmenin hikâyesi...

Quentin Jacobsen tüm hayatını, maceraperestliğin kitabını yazmış Margo Roth Spiegelman'ı uzaktan severek geçirmiştir. Bu yüzden Margo tıpkı bir ninja gibi giyinmiş halde penceresine tırmanıp zekice planladığı intikam savaşına onu davet edince Quentin, Margo'nun peşine düşer.

Genç kızla sabaha kadar ortalığı karıştırdıktan sonra okula giden Quentin, her zaman bilinmezlerle dolu olan Margo'nun artık tam bir gizeme dönüştüğünü keşfedecektir. Fakat kısa süre sonra ipuçları olduğunu ve bunların kendisi için bırakıldığını fark eder. Birbirinden bağımsızmış gibi görünen ipuçlarının peşinde inatla ilerlemesine rağmen Quentin, Margo'ya ne kadar yaklaşırsa, tanıdığını sandığı kızdan o kadar uzaklaştığını görecektir...

"Hem kahkaha attıracak kadar komik hem de gerçekten dokunaklı." 
-Kliatt-

"Green'in kalemi hayret verici... Bir şeyin nasıl hissettirdiğini, göründüğünü, etkilediğini sayfa sayfa belgeliyor. Büyüleyici, zekice kurgulanmış ve fazlasıyla duygusal." 
-School Library Journal-

"Green sadece sıradışı bir zekâya sahip değil, aynı zamanda derinlemesine düşünen ve duygusal biri. Ayrıca muhteşem üslubu, eğlenceli ve aydınlatıcı metinleriyle mükemmel bir uyum içinde." 
-Booklist-

"Printz ödüllü Green ne yapması gerektiğini iyi biliyor; derin ve zeki bir oğlan ile bu oğlanın sevgisini, okurları tatmin edecek bir üslupla sunuyor: İçten ve gerçekten komik diyaloglar, iç içe geçmiş ancak inandırıcı bir gizem ve tadından yenmeyen yan karakterler." 
-Kirkus Reviews-

"Keyifli, zekâ dolu diyaloglar ve insanı şaşırtacak derinlikte bir sezgi yeteneği... Gerçekten etkileyici bir kitap." 
-VOYA-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786053431589
 • Orijinal Adı:
  Paper Towns
 • Çeviri:
  Banu Talu
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Uzun 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bende bu yazar ne yazsa okurum diyenlerdenim sanırım. Ama aynı zamanda kağıttan kentler en sevdiğim kitabı sanırım. Üslubuyla tarzıyla konusuyla kendisini okutuyor roman.

Ahmed Yasir Orman 
 27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kağıttan kentler'i ilk sinemada gördüm. Filmi çıkınca izleriz okumaya gerek yok tarzı saçma bir mantığa sahip olmadığım için önce okumaya karar verdim. Zaten izleyeceğim filmin kitabı varsa her zaman önce kitabı okumayı severim. Çünkü kitabı okuduktan sonra filmi izlerken filmin yönetmeni ve bir eleştirmenmiş gibi hissederim kendimi ve filmden ayrı bir tat alırım. Neyse çok uzatmadan biraz da kitap ve yazar hakkında konuşayım.
Kitaba çok güzel diyemem çok kötü de diyemem zaten puanım da 7 ama okurken eğlendim. Tabi ara ara yazar sıkmış biraz. Kitabın sonlarında "ehh artık bulsunlar şu kızı" demeden edemedim. Bazı sıkıntılar var. Kitaptaki Margo bir anda kayboluyor ve arkasında ucu açık ipuçları bırakmış. Bizim yakışıklı cesur oğlanda arkadaşlarıyla birlikte bu ipuçlarını süper bir şekilde buluyorlar. İpuçları o kadar anlaşılır değilki bulmaları bir mucize. Yazar keşke biraz daha kurguyu sağlam yapsaydı. Tabi kitaptaki bu sıkıntıları göz önünde almazsak güzel bir kitap aslında. Zaten kitabı okurken elimden bırakamadım. Yaklaşık bir haftada bitirdim. Yazarda bir potansiyel görüyorum. İleriki kitaplarında daha iyi olacaktır umarım. Bakalım diğer kitaplarını da okuyacağım.
Edit 14 haziran 2016
İlk defa bir kitap filmini kitaptan daha iyi buldum. Hatta yönetmen azıcık sonunu değiştirerek hikayeyi daha mantıklı ve güzel hale getirmiş.
Yazarın başka kitaplarını okurum demişim ama hala daha okumadım ikinci bir kitabını. Uzun bir süre de okumam heralde.:)

Merve Akpınar 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdi ben neden 5 puan verdiğimi de açıklayayım :)

Açıkçası kitaplığımda tüm kitapları olmasına rağmen bu John Green'in okuduğum ilk kitabı oldu ve neden herkesin yazarı bu kadar sevdiğini anladım. Kitap konu olarak basit gelecektir ama cümleler ve iç düşünceler olarak çok güzeldi. John Green o kadar güzel cümlelerle süslemişti ki kitaptan sürekli alıntı yapmak istedim. Konu olarak da güçlü bir kadın karakter baskın olarak karşımıza çıkıyor. Onun gizemini sonuna kadar sıkmadan heyecanla bekletmesi çok hoştu.Okumaya her zamanki gibi tren yolculuğumda başlamıştım ve 66.sayfaya hemencecik gelmiştim bu yüzden birazda sinirim bozuldu. Hemen bitirmek istemediğim için 2 hafta boyunca sürekli 30-40 sayfada bir elimden bıraktım. Bırakması çok zordu ve bittiğinde inanamayıp teşekkür sayfasını bile okudum. Gerçekten çok keyifliydi ve şuan spoiler olacağını bilmesem tamamını yazasım var.

Quentin, küçüklüğünden beri karşı komşusu olan Margo Roth Spiegelman'e deliler gibi aşıktır. Ve tahmin edersiniz ki ona açılmamıştır. Lise son sınıftalar ve hala onu uzaktan sevmeye devam etmektedir. Margo Roth, maceraperest ve gizemli olmayı seven bir kızdır. Arada kafasına estikçe arkasında ipuçları bırakarak evden kaçmıştır. Yani gerçekten cins ve çılgın biridir. Bu onun 5.kez evden kaçışıdır ve bu kez ipuçlarını Quentin'a bırakır.

"Canım bu gece birçok yanlışı doğru yapacağız. Ve bazı doğruları da yanlış yapacağız. Birinciler sonuncu, sonuncular birinci olacak ve alçakgönüllüler yeryüzünü miras alacak." -Margo

Ya, kesinlikle okuyun. Aşık oldum bu kitaba!

Not 1: Kağıttan Kentler aslında harita üreticilerinin haritalarının telif haklarını koruyabilmek için haritaların içerisine yerleştirdikleri var olmayan kasabalara verilen isimdir. Böylece haritanın kopyası yapıldığında bu kentler sayesinde haritanın kime ait olduğu ortaya çıkar. John Green’de bu tarz bir kent ile olan anısından yola çıkarak Kağıttan Kentler kitabını kaleme almış.


"Rastgele büyük harf kullanma taraftarıyım. Büyük harf kullanma kuralları ortadaki kelimelere hiç adil davranmıyor." -Margo

"İşemek, bir kere başladığınızda bırakması çok ama çok zor olan iyi bir kitap gibidir." -Quentin

"Ağlamaya başlayacakmışım ve gözlerimden çiş çıkacakmış gibi geliyor." -Ben

Not 2: Filmden bahsetmeyi unutmuşum kusura bakmayın. Dün vizyona girer girmez gittim ama hiç beğenmedim. Kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ederim ve mümkünse filmden uzak durun. Çok fazla eksik vardı.

Minipamuk 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Konu ilgi çekici, anlatım yalın ve akıcıydı. Kitabı tam anlamıyla elimden bırakamadım ve bir solukta okudum. Yazarın üslubu o kadar güzeldi ki sanki Quentin Jacobsen ve arkadaşları yanımdaydı ve onların aralarındaki diyaloglar beni lise yıllarıma götürdü, hatta bir çok kez sesli gülmeme sebep oldu.

ayşe 
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

alışılmışın dışında bir kitap buda beni yeterince tatmin etti. kızın ardından bıraktığı ipuçları kesinlikle dahicey di. ve hikayenin kurgusu mükemmeldi

Kanatsız Kitap 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Sonu neredeyse olmayan, ana fikrini filmde vermiş olduğunu düşündüğüm kitap. Bazı olaylar gereğinden fazla uzayıp sıkıcı bir hal alsa da kitabın geneli kadar zorlama olamazdı galiba... Keşke tüm kitap araba yolculukları gibi olsaydı, belki okunabilecek düzeyde komik olurdu dedirmiştir bana.

sueda ipek 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ben sonu diyorum başka bir şey demiyorum.Yazar öyle bi son yapmış ki kitabı fırlatıp atasım geldi hayal kırıklığına uğradım zaten son zamanlarında da filmi çıktı ona da gittim biraz farklı gibi ama idare eder bir kitap tercih sizin...

Duygu 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en en güzel kitaplardan biri diyebilirim. Başlarında biraz sıkılmama rağmen gerçekten okunmaya değecek bir kitap. Özellikle benzetmeler tam yerinde kullanılmış. Böyle bir kitabı okuduğum için çok memnunum. :)

Hazal 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı bitirdikten sonra fark ediyorum ki aynı hikayeyi John Green'den başkası yazmış olsaydı katlanılmaz olabilirdi belki de. Çünkü kitapta tek bir konu işlenmiş ve sonuna kadar aklınızda tek bir soru oluyor. Margo nerede? Ancak John Green'in farkının burada olduğunu düşünüyorum. Sizi okumaya ikna etmesi için çok farklı kurgulara ihtiyacı yok. Yarattığı karakterleri, sade ancak zekice oluşturulmuş diyaloglarıyla, tek bir konu üzerinden bile kitabın sonuna kadar merakınızı canlı tutmayı başarıyor. Artık sonlara doğru o kadar heyecanlanmıştım ki ne olacak diye kalbim küt küt atıyordu resmen.

Yorumumun tamamı için
http://rapunzelinkulesinden.blogspot.com.tr/...an-kentler.html#more

Zeynep 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap hakkında pek fazla şey bilmeden başlamama rağman bana o kadar çok Alaska'nın Peşinde'yi hatırlattı ki bütün olayları Biliyormuşcasına okudum kitabı. Hatta kitapları o kadar çok benzettim ki sonunun bile aynı olacağını düşünüyordum. Ama bu konuda beni yanılttı. Yine de sonuçtan memnun muyum? Kocaman bir HAYIR. Açıkçası çok farklı şeyler bekliyordum kitaptan. Tamamen bir hayal kırıklığı olmamakla beraber daha iyi işler çıkabilirdi diye düşünüyorum. Zaten yazarın okuduğum dört kitabından üçü ana karakterler bakımından birbirlerine çok benziyor. Dediğim gibi bir zaman kaybı değildi ama öncelikli kitaplar arasında da değildi maalesef.

3 /

Kitaptan 60 Alıntı

Bu bana hep çok saçma geldi, insanların güzel olduğu için birinin etrafında olmak istemeleri yani. Kahvaltılık gevreğini tadı yerine rengine dayanarak seçmen gibi.

Kağıttan Kentler, John GreenKağıttan Kentler, John Green
Sinem Çapku 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gizemli şeyleri belki de o kadar seviyordu ki onlardan biri haline geldi.

Kağıttan Kentler, John GreenKağıttan Kentler, John Green
Merve Akpınar 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Anladığım kadarıyla , herkesin payına bir mucize düşüyor . Mesela muhtemelen bana asla yıldırım çarpmayacak ya da Nobel Ödülü alamayacağım ya da Pasifik adalarındaki küçük bir ulusun diktatörü olmayacağım ya da son evre kulak kanserine yakalanmayacağım ya da bir anda delirmeyeceğim . Ama bütün ihtimal dışı şeyleri düşünürseniz , en azından biri muhtemelen her birimizin başına gelecektir .Gökten kurbağa yağdığını görebilirdim . Mars'a ayak basabilirdim .Bir balına tarafından yenebilirdim .İngiltere Kraliçesi'yle evlenebilirdim ya da denizde aylarca hayatta kalabilirdim . Ama benim mucizem farklıydı .

Kağıttan Kentler, John GreenKağıttan Kentler, John Green
Merve Akpınar 
07 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Senin sorunun ne biliyor musun ? İnsanların kendileri gibi olmamalarını bekliyorsun .

Kağıttan Kentler, John GreenKağıttan Kentler, John Green
Corpus 
21 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“… Daima bana zarar vermeye çalıştı. Bana zarar vericiliği olmayan tek bir söz söylediğini bile sanmıyorum.”

“Zarar verme olasılığı.”

“Teşekkür ederim, Bay Sıkıcı DilbilgiUzmanıoğlu.”

“Dilbilgisi,” dedim.

“Ah Tanrım, seni öldüreceğim!” Ama gülüyordu.

Kağıttan Kentler, John Green (Sayfa 57)Kağıttan Kentler, John Green (Sayfa 57)