Kağıttan Köprüler

9,1/10  (7 Oy) · 
13 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.987 gösterim
Derin bir mistisizm, polisiye romanlarını aratmayacak denli nefes kesen bir kurgu, yürek burkan bir aile dramı ve duygularınızı kamçılayacak, masum ama tehlikeli bir aşk masalı... Aden kendini bulmak için sonu belli olmayan bir yolculuğa çıktığında Mavi Lotus Çiçeği`nin gücünün farkında değildi. Bu çiçeğin özünden üretilen gizli formül çok geçmeden herkesin hayatını derinden etkileyecek, kimileri için umudun kapılarını aralarken, kimileri için her şeyin sonu olacaktı.

Ölüm, aşk, entrika, ihanet ve aile bağları üzerine Doğu`nun tatlı tılsımıyla örülmüş olan bu roman, Türk edebiyatının yeni bir ses kazandığını müjdeliyor bize. Kâğıttan Köprüler ustalıkla ve zerafetle kaleme alınmış, tam bir kurgu ve karakter şöleni.

(Tantım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  429
 • ISBN:
  9786051277461
 • Yayınevi:
  Cinius Yayınları
 • Kitabın Türü:
nur 
07 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kağıttan Köprüler" arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım ve son zamanlarda okuduğum en güzel kitaplardan biri... Güçlü karakterlerin parça parça içsel düşüncelerini veya anlık duygularını yansıtan iç diyaloglar şeklinde göze çarpan metinlerle dolu olan bu romanı sadece alın, bulun, okuyun ....Beni şaşkınlığa uğratan kurgusunun yanı sıra muhteşem ve gizemli cümlelerin arasında dolanmaktan büyük keyif aldım. Son ana kadar gizemi çözülemeyen bir sır, aşka dair söylemler,elinizde kurşun bir kalem ile çizilmek istenen satırlar sabırsızlıkla sizi bekliyor...

Kağıttan köprüler 2015 yılının son aylarında başladığım, 2016 da okumayı zar zor bitirdiğim bir kitaptır. Bu kitabı okurken 2 roman bir kaçta şiir kitabı ve bol haylazlı girdi araya. Kitap kötü bir kitap değil. Bir çok insanın konusu ve içeriğindeki iyimserlik dilinin akıcı oluşu ve kurgusunun keyifli yanından dolayı keyifle okuyacağını düşünüyorum.

Kitabı okurken bir Avrupalı tarafından yazılmış bir kitap hissi verdi bana yazar. Karakterlerin çoğu Avrupalı idi. Tek Türk kahramanımız ....., eşi Tarık idi. Yazar oluşturduğu tüm karakterler hakkında duyguları yaşadıklarını değerlendirip anlamlandırma açısından hislerini belirtmiş olmasına rağmen. Tek Türk kahraman Tarık'ı duyarsız kıskanç, bir kadının 4 yılını çalmış bir hata olarak ortada bırakmış. Bu anlamda yazarın ne yapmak istediği muallak. Sanırım Evrensel nitelikte dünya kitabı yazmaya uğraşmış, bunun için İtalyan Fransız Mısır'lı karakterler oluşturmuş, bir tanede Türk ( Tarık karakteri onuda adam yerine almamış zaten) yaratmış olduğu Latus çiçeğinin özeliğini genişleterek ruhani ve mistik iyimser hava ( mucizeler) bunları anlayabilecek nitelikte olan kahramanları Avrupa kökenli insanlara uyarlamış. 500 sayfalık kitap yazmak her baba yiğidin harçı değil. Bir kadın yazar olarak destekliyorum. İlk kitabı olmasına rağmen başarılı sayılınacak kurgusu kayda değer. Güzel altı çizilesi cümleler mevcut. Kişiler büyük acılar çekmiş olmalarına rağmen o acıyı hissetmiyor okur. Sevinci ve kederi hiç farketmiyoruz. Çok hafif tüm duygular... ve verdiği mesaj ise şu Latus çiçeğini de insanlarla özdeştirmiş ruhumuzda ne kadar derin acılar bırakacak hatalar yaparsak yapalım temizlenip aklanabiliriz. Meditasyonlar, farketmediğimiz mucizeler buram buram kişisel gelişim kitaplarında ki gibi iyimserlik kokan gerçeklikten uzak. Öylesine tatilde şezlongun altında güneşlenirken okunacak bir kitap gibi geldi bana. İsteyen alsın okusun.

Okuyan Kedicik 
19 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kağıttan Köprüler. Tüm arkadaşlarıma tavsiye ettim. Uzak doğu ülkelerinin simgesi mavi lotus çiçeğinin felsefesinden yola çıkmış yazar. İnsanların iç sesleriyle geçmişlerine dair yaptıklarının yoğun sorgulamasını okuyup her karakterin içine giriyorsunuz. Bir sıfır önde gidiyorsunuz. Çünkü sizin bildiğinizi diğer karakterler bilmiyorlar. Para psikoloji konularından telepatiyi işleyen, yoğun bir mistisizmi içeren, duygu dolu, aşkı hem erkeğin iç sesinden hem de kadının iç sesinden sorgulatan, cevaplar arayan, her iki tarafın eski yaralarını sarmak için kendileriyle iç savaşlarını, muhakemelerini gözler önüne seren muhteşem bir kitap. Eski Mısır döneminde kazılarda çıkarılan Edward Smith papirüsleri üzerinde yazılı olan reçeteden yola çıkılarak mavi lotus çiçeğinin hem kendi felsefesiyle hem de özüyle harmanlanarak laboratuvarda üretilmeye başlanan bir ilacın yolculuğu ile kaderleri değişen bir ailenin özlem dolu buruk hikayesinin yan ısıra, otuz yıl içindekilerle kayıp bir güncenin zamandaki yolculuğunun nasıl son bulduğunun hikayesi. Kurgu son zamanlarda yerli yabancı okuduklarımın arasındaki en iyisi. Karakterler yabancı. İstanbul, Kahire, Strazburg, Colmar' da geçiyor. Üslubuna bakınca "bir Türk yazmış olamaz bunu" dedirten bir kitap. Fevkalade sürükleyici dili ile eğer vaktiniz varsa iki günde bitirebileceğiniz bir kitap.

APeray 
02 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu yıl okuduklarım arasındaki en güzel kitaptı. Muhteşem bir kurgusu var. Herkese tavsiye ederim.

Nurgül Gökdemir 
28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Neden bugüne kadar okumamışım, kızdım kendime. Tesadüfen tanıştığım bu kitaba hayran oldum. İlk başladığımda "yok, gitmez bu hikaye" dediğim 5. sayfa ile nasıl bittiğini bile anlamadığım son sayfa arasında sadece 4 gece var.

Dila Manga 
14 Ara 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Konu harika kurgu harika evet bir Türk yazar adına kitapla gurur duydum süpriz sona hayran kaldım ama şunu da söylemeliyim ki cümleler çok agdali geldi hadi artık konumuza dönelim dediğim anlar çok olsa da okumaya değer bir kitap tavsiyem dir...

Kitaptan 18 Alıntı

Jasmin 
08 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''İnsanın acıtan geçmişinin unutturulmasının mümkün olduğu...Yeni bir başlangıca açılan bembeyaz bir kapıdan girişi vaat etsem...Tüm bedelleri yüklenerek oradan içeriye girer miydin?''

Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 266 - Cinius Yayınları)Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 266 - Cinius Yayınları)

Aşk duyguları, tadına vardığın bir cennet meyvesi gibidir. Özlemle su yüzüne çıktıkça hatırladığın o hazdan başın döner, için titrer.

Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 234)Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 234)
nur 
07 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yastığa başını koyduğu gibi gözlerini tavana dikti. Gelmiş geçmiş tüm aşk filmlerini hatırlamaya çalıştı. Tabii ki kendisini en çok sarsanları. Başrol oyuncuları Keanu Reeves, Charlize Theron’nun oynadığı Sweet Nowember (Kasımda Aşk Başkadır).
Dudaklarını büzerek olabilir mi acaba diye düşündü. Bu filmde kendini rahatsız eden nokta, Charlize’in kendi ölümcül hastalığını bile bile yaşamına devam edecek bir adamın hayatına sorumsuzca dahil olup sonra da ondan kendisini unutmasını istemesiydi.
Gerçek sevdanın kanununda böyle bir şey mümkün müydü?
“Hayır, hayır” diye mırıldanıp başka filmlere kaydı aklı. Love Story (Aşk Hikâyesi) Ryan O’Neal. “İşte” dedi “Yedi Renkli Kır Çiçeği’nin hikâyesi de bunun kadar asil ve hazin olmalı.” Ya da Nicolas Cage ile Meg Ryan’ın oynadığı City of Angel (Melekler Şehri) “Evet” dedi kendi kendine, “En iyisi buydu.” Düşündü.
“Bir insanın aşk adına kendinden, yaşamından asla feda edemeyeceği bir yığın tutkuya rağmen ölümsüzlüğü ve günahsızlığından vazgeçen bir meleğin tercihi dikkate değerdi,” diye geçirdi içinden yatağında uzanırken..."

Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 248 - Cinius Yayınları)Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 248 - Cinius Yayınları)
nur 
07 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yarını bekle, artık körü körüne kapattığın perdeleri araladın. Seni aydınlatacak güneşten korkma!”

Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 130 - Cinius Yayınları)Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 130 - Cinius Yayınları)
nur 
07 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Hangi açıdan değerlendirirsen değerlendir kelimelerin
bitip de özlemin en derinden hissedildiği, kabullenmenin
ise bir türlü kabullenilmediği o duygunun adı “Kaybetmekti”.

Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 297 - Cinius Yayınları)Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 297 - Cinius Yayınları)
Jasmin 
08 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Ne yaparsak yapalım kaderimizi belirlemede mutlak bir güce sahip değiliz...''

Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 128 - Cinius Yayınları)Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 128 - Cinius Yayınları)

Tanıştığı andan itibaren kendisinden esirgemediği şefkat ve anlayışı için ona gönülden borçluydu. Aşk minnettarlık mıydı?

Kağıttan Köprüler, Elvan EbinçKağıttan Köprüler, Elvan Ebinç
nur 
07 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir ömür yaşayıp da yaşayamadığı tek bir anın hayaliyle ölen binlerce insanın yolu geçti bu dünyadan...”

Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 381 - Cinius Yayınları)Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 381 - Cinius Yayınları)
nur 
07 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Acılar, yeşerme gücünü anılardan alırken, sevgi yeşerme gücünü kalpteki bağlardan alırdı."

Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 425 - Cinius Yayınları)Kağıttan Köprüler, Elvan Ebinç (Sayfa 425 - Cinius Yayınları)
2 /