Kağnı - Ses - Esirler

8,5/10  (80 Oy) · 
285 okunma  · 
75 beğeni  · 
2.906 gösterim
"Bir mahpusu dünya ile hiç alakası olmayan bir zindana kapamak ona en büyük iyiliği yapmaktır. Onu en çok yere vuran şey, hürriyetin elle tutulacak kadar yakınında bulunmak, aynı zamanda ondan ne kadar uzak olduğunu bilmektir. On adım ötede en büyük hürriyetlere götüren denizi dinlemek ve sonra aradaki kalın kale duvarlarına gözleri dikerek baklamya, denizi yalnız muhayyilede görmeye mecbur kalmak az azap mıdır ?"
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789750806599
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut 
 11 Oca 20:59 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

18 öykü ve 1 oyundan oluşuyor eser. Duvar, Bir Skandal ve ses öykülerini çok beğendim ben. Zaten genel olarak Sabahattin Ali'nin kişiliğini de dilini de seven biriyim. Üslubu öylesine yumuşak ki akıp gidiyor. Bir anda bitsin istemedim, zamana yayarak okumaya çalışsam da pek beceremedim.
Sabahattin Ali kısa hayatına çok güzel eserler sığdırdı. Nur içinde yatsın

Hakan Can 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali’ye ait okuduğum iki romandan sonra, “Kağnı” ve”Ses” başlığı ile onsekiz öykü ve bir de “Esirler” isimli oyundan oluşan bu eserinide çok beğendim.Fazlasıyla rikkatimi celbeden bu öykülerde insanlığın neleri yitirdiğini ve bazen de, bu yitip giden hassasiyetlerin var olduğunda yaşamanın, varolmanın nasılda saadetli ve huzurlu bir hal alabildiğine şahit oldum. Öyküler... bazen nasılda insanı içine alıyor, nasılda insanın yüreğinde işlemeyen buz tutmuş yerlere ulaşıp ısıtıyor.Nasılda içinde bulunduğumuz öyküye dokunup bizi büyütüyor.
Bana, edebiyat, öykü ve şiirlere duyduğu samimi muhabbetle; insanlığı, imanı, aşkı ve sevgiyi, dimağımda ve yüreğimde yeniden inşa edip canlandırma şevki veren yüce gönüllü bir insanı,fazlasıyla anımsadığım ve minnet hissettiğim bir eserdi.Bu öykülerdeki güzelliklerin, herdaim yüreğinize ve öykünüze dokunabildiği okuma derinliğini yakalayabildiğiniz okumalarla...Varolun.:)

Kağnı - Ses - Esirler benzeri kitaplar

Mehmet Y. 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sosyalizme yakın Sabahattin Ali'nin bir dönem Orkun'da da yazacak kadar milliyetçi olduğunu biliyordum. Nitekim Esirler oyunu bu yıllarının izlerini taşıyan ve Kürşad İhtilalini anlatan bir tiyatro eseri idi. Ilginç bir sürpriz oldu doğrusu.

Kağnı ve Sesler ise Ali'nin ustalığını konuşturduğu öykülerinden oluşuyor. Bence Ali'nin hikayeciliği şairliği ve romancılığından çok daha başarılı. Burada da birbirinden iyi hikayeler vardı.

Sinema filmi de uyarlanan Gramofon Avrat, Sinop cezaevinde geçen Duvar, Samsunlu bir mahkumu anlattığı Bir Şaka başta olmak üzere çoğu hüzünlü ve Anadolu'nun fukaralığını anlatan pek çok hikaye...

Namık incekara 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hikayelerin çoğunu diğer kitaplarda okumuştum. Etrafını gözlemlemiş ve cümlelere güzel dökmüş her zaman ki gibi. Bem bu adamı harbi seviyorum :-)
Hikayelerin hepsi başka güxel hepsi başka bir dünyanın kapısı bana kalırsa bu.
Ceza evi zamanlarında yaşadıklarını aktarması o dönemin siyasi ihmal karlıklarla insanların maddi manevi durumları ap açık ortaya koyulmuş.
Esirler oyunu hikaye gibi okuyamadığımdan keşke izlemiş olsaydım dedim
Okuyun

Samet Dönmez 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin 2 hikaye kitabı ile bir tiyatro oyunun birleştirildiği kitap. Yazar yine Anadolu'nun aksayan yönlerini anlatmaya çalışmış. Kendi hikayelerinden de bir kaç şey var. Hapishane'de yazdığı hikayeler özellikle insanı deriden etkileyen hikayeler. Bu eserde de Sabahattin Ali'nin hayatından çokca şey bulabilirsiniz. İyi Okumalar..

Matmazel Noraliya 
 03 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sabahattin Ali Yüksek Muallim Mektebi'nden arkadaşı olan Hüseyin Nihal Atsız'dan bir piyes için tarihi ve kahramanca bir mevzu istemiş ve Atsız ona "Kür Şad"ı anlatmış.Sabahattin Ali 1936'da Varlık dergisinde yayımladığı Esirler adlı oyunda "Kür Şad" adıyla aciz bir aşık karakteri olarak kullanmış fakat bu, Hüseyin Nihal Atsız tarafından beğenilmemiş.Hakikaten insan piyesi okuduğunda bir milletin bağımsızlık mücadelesinin talihsizliğe uğrayıp başarısız olduğuna üzülmekten çok, Kürşadın aşkının imkansızlığına üzülüyor. Son derece akıcı bir üslupla anlatılan bu imkansız aşk, sayfalar ilerledikçe okuyucusunun yüreğine bir hayli dokunuyor.

Bünyamin Müftüoğlu 
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kafakağıdı ve Mehtaplı Bir Gece öykülerinde garipliği, Kağnı da çaresizliği hissedeceksiniz. Arabalar Beş Kuruşa ve Apartman da toplum içerisinde gelir farklılıklarından kaynaklanan ayrışmayı, insana tepeden bakan gözleri, ezilenleri sorgulayacaksınız. Fikir Arkadaşı ve Düşman öyküleri arkanızdan iş çeviren dostlarınızı, riyakar arkadaşlarınızı hatırlatacak. Bir Skandal öyküsü diğer öykülere göre çok farklı. Bence Esirler oyunu ile birlikte kitabın en iyileri. Esirler de Kürşad ve Filozof un söyledikleri Sabahattin Ali nin düşünce ve fikirlerini anlamak açısından önemli. Sabahattin Ali nin bütün öykülerini tavsiye ederim, okumalısınız.

Mert Mamak 
26 Şub 14:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kağnı, bu topraklardaki adaletsizliğin ve haksızlığın mükemmel şekilde anlatıldığı bir hikâye. Arabalar Beş Kuruşa isimli hikâyesinde sınıfsal çelişkileri iki çocuğun masumiyeti üzerinden ele alan büyük yazarımız, cumhuriyetin "sınıfsız, imtiyazsız ve kaynaşmış bir kitle" yarattığına dair anlatının ne kadar içi boş ve gerçeklere uzak olduğunu başarıyla ortaya koyuyor. Roman, hikaye ve muhtelif yazılarındaki eleştirel ve muhalif tavrı kendisini kimlerin neden öldürdüğünü de açığa vuruyor.
Ajitasyona başvurmadan, kanatmadan toplum gerçeklerini gözler önüne seren yazarlar bulmak kolay değil. Sabahattin Ali bunu çok iyi bir şekilde başarmış her eserinde. Böyle bir değeri bu kadar erken kaybetmek ne acı.

Nihat Baş 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kağnı ve Ses öykü, Esirler ise bir oyun. Anadolu insanının hislerini, yaşamlarını çok güzel aktarmış, çok hüzünlü hikayeleri var insanı okurken ara verip düşünmeye sevk eden. Sabahattin Ali eserleri kitaplığımın vazgeçilmez ev sahipleri..

Mete Karagöl 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

aslen konyalı biri olarak, sabahattin ali'nin konya'da yaşadığı yıllarda yazmış olduğu öyküleri ve konya insanı için düşüncelerini okumak herhangi bir aksülamel uyandırmadı. :) sabahattin ali'nin usta kaleminden çıkmış öyküleri sıkılmadan okuyabilirsiniz. hele de meşhur leylim ley'in sözleri de bu kitabın içindedir. sondaki sabahattin ali'nin tek oyunu (esirler) vasatın biraz üstünde.

2 /

Kitaptan 77 Alıntı

Bünyamin Müftüoğlu 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir Skandal
... bana: "Doğru düşünüyorsun ama, bunları söyleme!" diyen adam adeta namussuzluk tavsiye ediyor demektir ve bu sersemler bunun farkında değil.

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 85 - YKY)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 85 - YKY)
Ahmet 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Ben arkadaş canlısıyım. Bilhassa fikir arkadaşı olabilecek insanlara bayılırım. "

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 62)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 62)
Ahmet 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" İnsanların bazan ne kadar budala ve aşağılık olduğunu bilmiyor gibisin. "

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 100)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 100)
Şeyma Köse 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatında yalnızlıktan başka bir şey görmediği için, müthiş yalnızlığının farkında bile değildi.

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 141)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 141)

Ayın şavkı vurur sazım üstüne,
Söz söyleyen yoktur sözüm üstüne
Gel ey hilal kaşlım, dizim üstüne,
Ay bir yandan, sen bir yandan sar beni.
Sekiz yıldır uğramadım yurduma,
Dert ortağı aramadım derdime,
Geleceksen bir gün düşüp ardıma,
Kula değil, yüreğine sor beni.

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin AliKağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali
Ahmet 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" - Hiçbir şey ölümden daha korkunç değildir!
- Her şey ölümden daha korkunçtur. "

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 163)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 163)

Bir Skandal
"Erkekler belki mühendis, belki doktor, belki avukat veya muallim olmuşlardı.
Fakat bunu bir fikir ihtiyacı olarak değil, iyi karnını doyurmak,
iyi giyinmek, güzel karı alabilmek için yapmışlardı.
Yani dimağ gibi en asil bir uzuvlarını midelerine ve tenasül cihazlarına
uşak olarak kullanıyorlardı. Yalnız ekmek parası düşünen ve
asıl vazifelerini; tefekkür kabiliyetlerini tamamıyla unutarak
basit birer makine hâline giren bu kafalarda akıl,
saf ve maddiyatın dışına çıkabilmiş akıl, artık lüzumsuz bir şeydi."

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 98)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 98)
Ahmet 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Güzelliğe hücum edenler içlerinde ve dışlarında güzelliğin en ufak bir eserini bile taşımayanlar ve güzel bir şey yapmaya asla muktedir olamayanlardır. "

Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 186)Kağnı - Ses - Esirler, Sabahattin Ali (Sayfa 186)