Kağnı - Ses - Esirler

·
Okunma
·
Beğeni
·
16,7bin
Gösterim
Adı:
Kağnı - Ses - Esirler
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750806599
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Türk edebiyatının özgür sesi Sabahattin Ali’nin üç bölümden oluşan bu kitabı okuyucuyla buluşuyor. İlk bölüm olan Kağnı’da Kağnı, Gramofon Avrat, Duvar, Pazarcı, Düşman gibi öyküler, ikinci bölüm olan Ses’te Ses, Köpek gibi öyküler ve son bölüm olan Esirler’de de Ali’nin kaleme aldığı oyunlar yer alıyor.
222 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Hani bazı yazarlar vardır ne yazarsa okurum dediğimiz. Sabahattin Ali bu yazarların başında geliyor benim için. Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf ve İçimizdeki Şeytan gibi harika romanlar yazan Sabahattin Ali'nin öykü ve oyun türünde yazdığı başarılı bir eser Kağnı, Ses ve Esirler (Oyun) eseri. Her cümlesi Anadolu koyan öyküler yazmış Sabahattin Ali. Okumanızı tavsiye ederim.
222 syf.
Kitap üç ayrı bölümden oluşuyor. İlk bölüm olan Kağnı; Kağnı, Kamyon, Kafa Kâğıdı, Gramafon Avrat, Arap Hayri, Bir Şaka, Pazarcı, Apartman, Arabalar Beş Kuruşa, Fikir Arkadaşı, Bir Skandal başlıkları altında birbirinden anlamlı ve mesajlar için kısa hikâyelerden oluşuyor. Bu bölümde beni en çok etkileyen Bir Şaka oldu. Boş yere umutlanmanın ve boş yere umutlandırmanın hüznü çok güzel anlatılmıştı. İkinci Bölüm Ses ise; Ses, Köpek, Sıcak Su, Mehtaplı Bir Gece, Köstene Güzellik Kraliçesi başlıkları altında yine kısa ve birbirinden güzel hikâyelerden oluşuyor. Bu bölümde de beni en çok etkileyen Mehtaplı Bir Gece isimli hikâyeydi. Umudunu tamamen kaybetmiş ve sadece ölmek için güzel, kuytu bir yer arayan bir adamın iç dünyasını anlatmış. Son bölüm Esirler ise tek bölüm halinde. Zulüm, intikam aşkıyla birlikte gönül ve vatan aşkı çok güzel aktarılmış. Bir kurtarıcının ve o kurtarıcıyla birlikte bir milletin halkları için yapabilecekleri vardı bu bölümde. Ana tema ise hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için olabilir bu bölüm için.
222 syf.
·6 günde·9/10 puan
Sabahattin Ali'nin öykülerinden ve en sonunda bir oyunun bulunduğu kitabı yine Anadolu'dan, bizden birer parça bulunduran üzerinden seksen yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ bugün bile kanayan yaraları o zamandan anlatan hikayeleriyle yine bizi bize anlatmış.
222 syf.
·3 günde·9/10 puan
Bayıldım ya.. Sabahattin Ali’nin şimdiye kadar 3 roman, 3 hikayesini okumuştum. Şimdi bu eser hem hikaye hem tiyatro sahneleri. Yıllar oldu Sabahattin Ali okumayalı.. Ne büyük yazarsın sen be Sabahattin Ali.. Hikayeleri çok beğendiğimi söyleyeceğim, sonları derin bir his yaratan duygusal bir sarsıntılarla bitti. Sabahattin Ali’nin dili çok ustaca olduğu için başta alışamıyorsunuz ama sonrasında inanılmaz akıp gidiyor. Herkese şiddetle okumasını öneriyorum. 9 puan.
232 syf.
"Sabahattin Ali, hikâyelerinin çoğunda dünyayı ikiye ayırır: ezenler ve ezilenler..."

Çakıcı'nın İlk Kurşunu kitabına başlarken önsözde dikkatimi en çok çeken cümle buydu. Ve şimdi bu kitabı okuyarak bu cümleye bizzat tanıklık ettim.

Birçok öyküde zenginlerin fakirler üzerindeki hakimiyeti, zenginlerin kibri dikkat çekmektedir. Zenginin üstünlüğünü kabullenenler, fakirliğin kader olduğunu düşünenler, sinmiş, silik karakterler haline gelmiş insanlar baş kahraman bu öykülerde...

"ARABALAR BEŞ KURUŞA!"
Arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine sokak sokak gezip oyuncak araba satarak ailesinin geçimini sağlayan çocuk, selam olsun minicik yüreğine...

"APARTMAN"
İşini kaybetmemek için çocuğunu müdafaa edememiş bir baba... Nasıl zordu susmak, evladını zor durumdayken izlemek. Ne yaparsın geçim derdi!

Yoksulluğun yanı sıra hapishane öyküleri de vardı. Birçoğumuz biliyoruz herhalde Sabahattin Ali'nin hapishane geçmişini. (Acı ama gerçek...)
Hapishane öykülerinde mahkumların özgürlüğe hasretini her kelimede hissettiriyor yazar. Ki bu muhtemelen kendi hisleri...

"Bir mahpusu dünya ile hiç alakası olmayan bir zindana kapamak ona en büyük iyiliği yapmaktır. Onu en çok yere vuran şey, hürriyetin elle tutulacak kadar yakınında bulunmak aynı zamanda ondan ne kadar uzak olduğunu bilmektir. On adım ötede en büyük hürriyetlere götüren denizi dinlemek ve sonra aradaki kalın kale duvarlarına gözleri dikerek bakmaya, denizi yalnız muhayyilede görmeye mecbur kalmak az azap mıdır?"

Bu cümleleri okuyunca aklınıza üç tarafı denizlerle çevrili Sinop Cezaevi gelmiyor mu sizin de? Yani Sabahattin Ali'nin bir süre mahkum olarak kaldığı cezaevi.
Hapishane öyküleri yazarın mahkumiyet dönemlerinin izlerini taşıyor. Okurken rutubetli koğuşları, paslı demir parmaklıkları tahayyül etmek zor değil.

Sadece bu kadarla sınırlı değil tabii ki öyküler. Sahte dostluklar, çıkarcı zihniyetler, köylüye hakkını vermeyenler, bir insanı kendisine yabancılaştıranlar da nasibini almış yazarın kaleminden...

Son olarak bir de Esirler adlı oyun vardı. Gayet sade, etkileyici ve akıcıydı. Oyunun sonunda anladım ki; Bütün kainatı feda edebileceğiniz birini gün gelir feda etmek zorunda kalırsınız...

Bu eseri çok severek okudum, yüreğime dokunanlar arasında yerini aldı. Yolunuz iki gözüm, Sabahattin Ali'ye düşerse tavsiyemdir. Keyifli okumalar.
222 syf.
·Puan vermedi
Sabahattin Ali sevdiğim nerdeyse bütün eserlerini okuduğum yazarlardan bir tanesi. Günlük tempodan uzak ya da ay içinde okuduğum ağır kitapları biraz hafifletmek adına okunabilir kitapları diye düşünüyorum. Çünkü dilini oldukça sade ve okuması kolay buluyorum. Bir ölümle başlayan bu kitabı da bu olaylar etrafında gelişip ilerliyor. En etkileyici eserlerinden bir tanesi bana göre. Yaz aylarında sıcaklarda da keyifle ve rahatlıkla okunabilir
222 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Sabahattin Ali,hayatta olsaydı keşke daha çok öykülerini okusaydım dediğim tek yazar.O kadar doğal o kadar içine alıyor ki hikayeleri o yıllara o semtlere,gerrçeklere götürüyor bizi.Ses,kağnı,apartman bu kitaptaki en beğendiğim öyküleri..
222 syf.
·6 günde·Puan vermedi
İçinde küçük hikayelerin bulunduğu kitapta, yazar Anadolu insanını değişik atraksiyonlarla satırlarına taşır. Güzel ve ayrıntılı betimlemeleri, gerçekçi kurgusu,akıcı diliyle sıkılmadan okudum. Kağnı'daki ihtiyar kadının cansız vücudunun arabanın arkasında kalışı, Arap Hayri'nin kadınla birlikte gölün serin sularına gömülüvermesi, Kamyon'daki gencin uçurumdan yuvarlanışı mutlaka içiniz acıtacak. Sabahattin Ali'nin hisli, Anadolu insanı için atan yüreğini yakından hissedeceksiniz. Müptelası olacak ve diğer kitaplarını da bulup okuyacaksınız.
222 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Cümbür cemaat yoruma

Size şunu söylemeliyim ki; Kağnı Ses Esirler, Sabahattin Ali'nin Sinop ve Konya cezavindeyken yazdığı öyküleri de barındırıyor.

Ben çok beğendim çünkü okurken yokluğu, eşitsizliği, cehaleti ve daha nicelerini okuyucuya çok güzel bir dille anlatmış.

Tiyatro tarzına benzettikleri için herkes pek beğenmiyor ama ben tam aksine çok beğendim. Gerçekten de iyi ki okumuşum.

Bence gerçekten okunası bir kitap

#arkakapak
Kağnı Ses Esirler

"Bir mahpusu dünya ile hiç alakası olmayan bir zindana kapamak ona en büyük iyiliği yapmaktır. Onu en çok yere vuran şey, hürriyetin elle tutulacak kadar yakınında bulunmak, aynı zamanda ondan ne kadar uzak olduğunu bilmektir. On adım ötede en büyük hürriyetlere götüren denizi dinlemek ve sonra aradaki kalın kale duvarlarına gözleri dikerek bakmaya, denizi yalnız muhayyilede görmeye mecbur kalmak az azap mıdır?" "Duvar" adlı öyküden Türk edebiyatının "özgür"sesi Sabahattin Ali'den yıllara meydan okuyan öyküler."
222 syf.
·4 günde
‘Kağnı, Ses, Esirler’ kitabında 18 öykü ve ‘esirler’ isimli bir oyun yer alıyor. En çok beğendiklerim; Düşman, Bir Skandal, Köpek, Apartman ve Fikir Arkadaşı.
Esirler isimli oyunda olay Çin'de geçiyor, Çin'de esaret altında yaşayan Türkler, özgürlüklerini kazanmak için plan yapıyorlar. Kürşad, Çin İmparatorluğu ordusunda kumandandır ve o da Türklerin özgürlüğünü kazanmasını ister. oyun ayrı bir güzeldi. Güzel bir kitap..
232 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Sabahattin Ali’nin Kağnı Ses Esirler kitap üç bölümden oluşuyor Kağnı ve Ses’te hikayeler Esirler de ise oyun yer almaktadır.Başlıklar olarak ; kağnı,kamyon,kafakağıdı,gramofon ,avrat,arap hayri,birsaka,duvar,pazarcı,apartman,arabalar beş kuruşa ,fikir arkadaşı,düşman,bir skandal,ses ,köpek,sıcak su mehtaplı bir gece
köstence güzellik kraliçesi esirler (oyun)
Bu eserinde okuyucuyu sıkmadan Anadolu’yu kısa kısa anlatmış.Hikayelerin ortak noktası sınıf ayrımı.En beğendiğim bölümü ise bir skandal
222 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Dermansızlığı arttıkça, ölecek bir yer aramak ihtiyacı da çoğaldı. Bir tek korkusu vardı: Kalabalık bir yerde, mesela bir sokak köşesinde düşüverirse, başına üşüşürler, ifade almaya, itip kakalamaya götürmeye kalkarlar, onu rahat can vermeye bırakmazlardı. Can çekişirken hırpalanmaktan ödü kopuyordu.
Aşk muhakkak ki bir hastalık... Aşık olduğumuzu ilk zamanlarda kendimizden bile saklamak istememiz zaten bunun bir hastalık olduğunu gösteriyor... Biz mütemadiyen: Değilim, değilim!.. diyoruz. Ve onu ancak, kolumuzu kımıldatamayacak kadar bize hakim olduğu zaman kabul ediyoruz.
Sabahattin Ali
Sayfa 192 - Yapı Kredi Yayınları-23.Baskı
Biliyor musunuz, bir dakika, hatta bir saniyede verilen veya verilmeyen bir karar, bir tereddüt anı, insanın hayatı üzerinde ne uçsuz bucaksız neticeler doğurabiliyor.
Sabahattin Ali
Sayfa 153 - Yapı Kredi Yayınları-23.Baskı
Hayatında yalnızlıktan başka bir şey görmediği için, müthiş yalnızlığının farkında bile değildi.
Sabahattin Ali
Sayfa 141 - Yapı Kredi Yayınları-23.Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kağnı - Ses - Esirler
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
222
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750806599
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Türk edebiyatının özgür sesi Sabahattin Ali’nin üç bölümden oluşan bu kitabı okuyucuyla buluşuyor. İlk bölüm olan Kağnı’da Kağnı, Gramofon Avrat, Duvar, Pazarcı, Düşman gibi öyküler, ikinci bölüm olan Ses’te Ses, Köpek gibi öyküler ve son bölüm olan Esirler’de de Ali’nin kaleme aldığı oyunlar yer alıyor.

Kitabı okuyanlar 2.991 okur

  • sonsuz evren sonlu varoluş
  • volkan mazman
  • seda holmes
  • irem
  • Ayşegül Sarı
  • Maide Üçgıram
  • Rabia Nesibe Ezberci
  • Gul Ahsen
  • sibel gokdemir
  • Burak Erdoğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.8
13-17 Yaş
%3.6
18-24 Yaş
%22.3
25-34 Yaş
%38
35-44 Yaş
%19.3
45-54 Yaş
%7.8
55-64 Yaş
%3
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.6
Erkek
%49.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29 (215)
9
%24.3 (180)
8
%27.2 (202)
7
%10.6 (79)
6
%3.9 (29)
5
%2.8 (21)
4
%1.6 (12)
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0.4 (3)

Kitabın sıralamaları