Kahramanın Doğuş Miti Mitolojinin Psikolojik Yorumu

7,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
160 gösterim
Mitolojik araştırmanın başlıca sorunlarından biri, efsanevi masalların ana hatlarındaki kapsamlı benzerliklerin nedeninin açıklanmasında yatar. Bu efsanevi masallar, bazı detaylardaki fikir birliği ve bu detayların çoğu efsanevi gruplamada tekrarlayan bir şekilde görünmesiyle hâlen kafa karıştırıcı bir şekilde açıklanır.

Otto Rank mitlerin kökenine dair yaptığı bu çalışmada Yunan, Roma, Yahudi-Hıristiyan, Hint ve Germen efsanevi figürleri de dahil olmak üzere birçok çeşitli Avrasya kahraman doğuş hikâyesini inceliyor. Bunu yapmak için de klasik Freudcu psikanaliz metodolojisini ve söz dağarcığını kullanıyor. Rank, çeşitli kaynaklardan yararlanarak insanlık tarihinin en çok bilinen mitlerinin modern psikanaliz kuramlarıyla bağlantılarını ortaya koyuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786055302870
 • Çeviri:
  Gökçe Yavaş
 • Yayınevi:
  Pinhan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
RAŞİT ÇAYIRLI 
08 Oca 22:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mitolojilerdeki kahramanların doğuş sürecindeki ortak motifleri tespit ederek bunların psikolojik analizini yapıyor. Analizi yaparken doğuş mitleriyle çocuğun ebeveynle ilişkisi arasında paralellik kuruyor ve analizini bu paralelliğe dayandırıyor. Mit incelemelerinin yanında edebi eserlerin incelenmesinde de model olabilecek parlak bir eser..

Kitaptan 4 Alıntı

Dilara Doğan 
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayvan motifi, yorumumuzun akışına şu etkiler bazında uydurulabilir; babaya yansıtma oğlun düşmanca tavırlarını açıklar. Annenin bir hayvana indirgenmesi de aynı şekilde onu reddeden oğlun nankörlüğünü kanıtlama amaçlıdır. Zorba kral rolünün babadan ayrılması gibi anneye verilen -burada bir hayvana- özel sut annelik rolü ile anne çocuk taşıyan ve çocuk emziren olarak ikiye ayrılır. Bu ayrılış yine yüceltme eğilimine hizmet eder. Çocuğu taşıma kısmı soylu anneye ayrılırken geçmişten yok edilemeyen alt sınıftan anne emzirme göreviyle memnun olmalıdır. Hayvanlar anneyle yer değiştirmeye çok uygunlardir çünkü burada muhtemelen çocuğun ebeveynlerine karşı isyanının kökeni olan cinsellik çocuk için de açıkça belirgindir.

Kahramanın Doğuş Miti, Otto Rank (Sayfa 104 - Pinhan yayınevi)Kahramanın Doğuş Miti, Otto Rank (Sayfa 104 - Pinhan yayınevi)
Şeref Köşnek 
02 May 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çoğunlukla oğlun babasına ya da iki kardeşin birbirine olan nefretinin bilinç dışı kökenleri, annenin hassas bağlılığı ve sevgisi için yarışmakla alakalıdır.

Kahramanın Doğuş Miti, Otto Rank (Sayfa 88)Kahramanın Doğuş Miti, Otto Rank (Sayfa 88)
Şeref Köşnek 
02 May 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Peygamber kendi ülkesi ve babasının evi dışında onursuz değildir" eski deyişi, anne babasını, kız ve erkek kardeşlerini veya oyun arkadaşlarını tanıdığımız insanları peygamber olarak kabul etmenin pek de kolay olmadığından başka bir anlama gelmez.

Kahramanın Doğuş Miti, Otto Rank (Sayfa 75)Kahramanın Doğuş Miti, Otto Rank (Sayfa 75)
Şeref Köşnek 
02 May 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

... genç kahraman , hayatta payına düşenden fazla acı yaşayacağı kaderini öngörerek, kötümser bir ruh haliyle, onu dünyaya getiren düşmanca hareketten şikayetçi olur. Bir bakıma onu yaşam mücadelesine terk ettikleri için, ebeveynlerini suçlar.

Kahramanın Doğuş Miti, Otto Rank (Sayfa 87)Kahramanın Doğuş Miti, Otto Rank (Sayfa 87)