Salah Bey Tarihi 1

Kahveler Kitabı

Salâh Birsel

Kahveler Kitabı Konusu

'Salâh Bey Tarihi', Türk Edebiyatının anayazı'larından birini getirdiği için önemli, herşeyden önce: Bizim "deneme" geleneğimizde, modern dönemin güçlü, yolaçıcı örneğini Birsel kurmuştur. İkinci bir özelliği bu toplamın: Öznel tarih yazımının en gözüpek yaklaşımlarından birini getirmesi. 'Salâh Bey Tarihi'nin baskın özelliğini sona bıraktım, belki öne çıkarılması gerekeni odur: Okurda benzersiz bir damak tadı bırakan üslubu. Büyük bir okuma şöleni getiriyor "Kahveler Kitabı." Vehbi "Surname"si ile Disneyland'ı içinde eriten bir bireşim. (Arka Kapak)
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 53 dk.Sayfa Sayısı: 278Yayınlanma Tarihi: Ocak 2003İlk Yayınlanma Tarihi: 1983Yayınevi: Sel Yayıncılık
ISBN: 9789755701288Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.310 üzerinden
36 Puan · 18 İnceleme

Kahveler Kitabı Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Ayten UZUN

Ayten UZUN

@Aytenin_kitaplari
·
27 Ağustos 13:35
Puan vermedi
Kitabın ilk sayfalarını okurken eğlenceli bir kitap okuyacağım kanısı oluştu fakat hemen akabinde işin hiç de öyle olmadığını gördüm. #papirüskitapkulübü ile birlikte okuduğum bir eser. Kahve isimleri, tarihler, kişi adları içinde boğulurken sürekli şunu sorguladım; "Bu kitabı kim hangi amaçla
5 etkileşim
Elif korkmaz

Elif korkmaz

@Elifkrkmzxq
·
14 Nisan 00:59
Puan vermedi
Kahveler kitabı, yazarın denemeler serisi haline gelmiş kitaplarından ilkidir. Eğer sıradan edebiyat dünyasının karakterlerine , eski jönlerine hakim olamayan bir okur iseniz bu kitap oldukça zor gelecektir. Uzunca bir sürede bitirdim bu kitabı kitaplarını okuduğum dünyaya hayata bakış açılarını çok beğendiğim yazarlar hakkında rastladığım harika tespitler benzersiz bir damak tadı bırakan üslubuyla eser, büyük bir okuma şöleni sundu bana. Kahvelerdeki yaşam; özelinde aslında topluma iyi bir bakış imkânı anıları ve merak ettiğimiz insanları görme fırsatı sunar. Çünkü kahveler özellikle kitabın kaleme alındığı dönemde instagram, facebook, twitter, whatsapp gibi sosyal medya uygulamalarının görevini üstleniyor. Hatta Anadolu'da bazı köylerde hala böyle olduğunu da söyleyebilirimm..
7 etkileşim
Pebble

Pebble

@pebb
·
08 Ocak 15:15
1/10 puan verdi
‘Salâh Bey Tarihi’, Türk edebiyatının ana yazılarından birini getirdiği için önemli, her şeyden önce: Bizim “deneme” geleneğimizde, modern dönemin güçlü, yol açıcı örneğini BİRSEL kurmuştur. İkinci bir özelliği bu toplamın: Öznel tarih yazımının, en gözü pek yaklaşımlarından birini getirmesi. ‘Salâh Bey Tarihi’nin baskın özelliğini sona bıraktım, belki öne çıkarılması gerekeni odur: Okurda bemzersiz bir damak tadı bırakan üslubu. Büyük, bir okuma şöleni getiriyor ‘Kahveler Kitabı’. Vehbi ‘Surname’si ile Disneyland’i içinde eriten bir bileşim. Enis BATUR SALÂH BİRSEL, 1919’da doğdu. İlk şiiri 1937’de Gündüz dergisinde çıktı. Günlüklerini 1950’de Beş Sanat dergisinde yayımlamaya başladı. Türk şiirinde özgün bir yer edinen BİRSEL daha çok aklın ve zekânın egemenliğini ön planda tutan, şairanelikten uzak, yergici şiirlere ağırlık verdi. Asıl ününü 1970’ten sonra yayımladığı 1001 Hece Denemeleri ve Salâh Bey Tarihi olarak adlandırdığı dizi kitapları ve günlükleriyle elde etti. Şair ve deneme yazarı Salâh BİRSEL 1999’da vefat etmiştir. Doğada hiçbir şey yok olmaz, hiçbir şey de yoktan var edilmez. Lavoisier Değerlendirmemi seri sonunda yapacağım.
6 etkileşim
Ömer Çevik

Ömer Çevik

@omercevik
·
12 Ağustos 14:20
8/10 puan verdi
İnsanlar, düşünceler, kahveler. Nedir, kahveden başlayıp İstanbul kahvehanelerine, oradan edebiyatçılarına ve onların hikâyelerine varan bir süreç. Bu kadar çokluk bilgiyi nasıl elde etti diye merak etmedim değil. İyi bir çalışma, dil akıcı. Ne var ki, çok fazla insan ve kahvehane ismine dokunduğundan karışıklık oluşabiliyor.
4 etkileşim
Sadık Kocak

Sadık Kocak

@sadikkocak24
·
22 Haziran 2022 09:15
8/10 puan verdi
Selam olsun sana Salah Birsel! Hatırlayanlar var mı bilmem ama 2020 yılında mükemmel bir atak yaparak Mayıs'ın sonundan Haziran'ın ortalarına kadar Salah Birsel okuma etkinliği yapmıştık. Adeta bir ralli gibi geçen sürecin ardından bazı kitaplar ayırmıştım. Bunlardan birisi de Salah Bey
6 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 46.2
Erkek% 53.8
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Salâh Birsel
Salâh BirselYazar, Çevirmen · 54 kitap
Salâh Birsel, 1919'da Balıkesir'de doğdu. İlk şiiri 1937'de Gündüz dergisinde çıktı. Günlüklerini 1950'de Beş Sanat dergisinde yayımlamaya başladı. Türk şiirinde özgün bir yer edinen Birsel daha çok aklın ve zekânın egemenliğini ön planda tutan, şairanelikten uzak, yergici şiirlere ağırlık verdi. Asıl ününü 1970'den sonra yayımladığı 1001 Gece Denemeleri ve Salâh Bey Tarihi olarak adlandırdığı dizi kitapları ve günlükleriyle elde etti. Şair ve deneme yazarı Salâh Birsel 1999'da vefat etmiştir.

Kahveler Kitabı Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Cenk

Cenk

@taninmayankisi
·
29 Ocak 22:21
La havle ve la kuvvete illa billah.
40 etkileşim
Cenk

Cenk

@taninmayankisi
·
23 Ocak 23:04
Gördünüz mü benim Cılı bılı cılı bılı cılı bılı cılı bılı Cılı bıldırcını mı? Uçtu elimden Cılı bılı cılı bılı cılı bılı cılı bılı Aman düşmesin avcu elinde. Gördünüz mü söyleyiniz Cılı bılı bıldırcını? Cılı bılı cılı bılı Bıldırcınlamışlar mı? Cılı bılı cılı bılı Bıldırcınlatmışlar mı? Cılı bılı cılı bılı
27 etkileşim
rodyaveraif

rodyaveraif

@rodyaveraif
·
02 Şubat 11:31
“Söner bu hufrede idraki, sonra kendi ölür…”
11 etkileşim
Ömer Çevik

Ömer Çevik

@omercevik
·
05 Ağustos 19:59
Kimi kahvelerde de bu gibi konuşmalarla vakit öldürülmez kitap okunur. Çokluk da müşterilerden biri okur, ötekileri dinler. Kahveci kitap okuyan müşteriden de kahve parası almaz.
1 etkileşim

Kahveler Kitabı İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok