1000Kitap Logosu
Kahveler Kitabı

Kahveler Kitabı

Salah Bey Tarihi 1

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

278 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 7 sa. 53 dk.
Adı
Kahveler Kitabı
Alt başlık
Salah Bey Tarihi 1
Basım
Türkçe · Türkiye · Sel Yayıncılık · Ocak 2003 (İlk yayınlanma: 1983) · Karton kapak · 9789755701288
Diğer baskılar
Kahveler Kitabı
Kahveler Kitabı
Kahveler Kitabı
'Salâh Bey Tarihi', Türk Edebiyatının anayazı'larından birini getirdiği için önemli, herşeyden önce: Bizim "deneme" geleneğimizde, modern dönemin güçlü, yolaçıcı örneğini Birsel kurmuştur. İkinci bir özelliği bu toplamın: Öznel tarih yazımının en gözüpek yaklaşımlarından birini getirmesi. 'Salâh Bey Tarihi'nin baskın özelliğini sona bıraktım, belki öne çıkarılması gerekeni odur: Okurda benzersiz bir damak tadı bırakan üslubu. Büyük bir okuma şöleni getiriyor "Kahveler Kitabı." Vehbi "Surname"si ile Disneyland'ı içinde eriten bir bireşim. (Arka Kapak)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 53.9
Erkek
% 46.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
7.7
10 üzerinden
25 Puan · 13 İnceleme
333 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Sadece 'Kahveler' kitabı diyemeyiz, kitaba da yazarına da haksızlık olur. Ben kendime güzel bir kültür şovu yapayım diyorsanız alın okuyun hele ki İstanbul'a ve semtlerine hakimseniz tam bir ballı çörek bu kitap yanii tam bir nimet. İçinde kahvehanelere, halk edebiyatına, şairlere, yazarlara daha bir sürü noktaya rastlayabilirsiniz. Bu kitabı tek yönlü olmaktan kurtarmış ve bir kültürü(kahve kültürü) enine boyuna önümüze sunmuş. Okuyun işte.
Kahveler Kitabı
7.7/10 · 105 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
364 syf.
·
32 günde
·
7/10 puan
Kahvehaneler Tarihi
Salah Birsel'in Salah Bey Tarihi dizisi haline gelmiş denemelerinin ilk kitabı. Benim gibi sıradan edebiyat dünyasına karakterlerine, eski jönlerine hakim olmayan bir okur için zor bir kitap. Her zaman saygıyla andığım Mina Urgan hocam gibi yarım bırakma huyum olmadığından inatla uzunca bir sürede bitirdim. İnat ettiğim için zerre pişman değilim özellikle son kısımlarından hatta son yüz sayfadan keyif aldım diyebilirim. Kitaplarını okuduğum dünyaya hayata bakış açılarını çok beğendiğim yazarlar hakkında hikayeler duymak (Sait Faik'in anılarına küfürlerine denk gelmek özellikle) önemli bir ayrıcalıktı benim için. Serinin mutlaka devamını da okurum. Birsel'in başka bir kitabında başka bir değerlendirmede görüşmek dileğiyle....
Kahveler Kitabı
7.7/10 · 105 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
270 syf.
·
6 günde
Salah Birsel' in bildiğiniz dili, üslubu ve lezzeti. Ah Beyoğu Vah Beyoğlu kitabıyla aynı özelliklerde bir eser. Osmanlının son zamanlarından yakın zamanlara kadar İstanbul' un edebiyatçıların mesken tutmasıyla ünlenmiş kahvehane, kıraathanelerinden bahsediyor. Kısa kısa anekdotlardan oluşmuş. Derinlikli ve ayrıntılı bir anlatımı yok. Bazı yerlerde sadece mekânın adını ve müdavimlerini saymış. Herhangi bir sıralama yok. Okurken de rastgele okunabilir. Ara ara okumak bile sorun olmaz. Çok basit ve sade bir dil ve anlatımla yazılmış. Söz konusu mekânların ve dönemin edebiyatçılarının sosyal hayat alışkanlıklarının bilinmesi, unutulmaması için önemli bir eser.
Kahveler Kitabı
7.7/10 · 105 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
278 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Kahveler Kitabı/ Salah Birsel
Salah Birsel’in, Salah Bey Tarihi adlı serinin ilki olan Kahveler Kitabı, 1555-1957 yılları arasındaki dört yüz yıllık zamanda İstanbul’daki kahve kültürünü, gelişimini ve değişimini anlatıyor. Farklı türde bir eser okuyup farklı bir konuda bilgi edinmek isteyenler için (özellikle edebiyatçıların ve pek çok tanınmış ismin, dönemin hangi ünlü kahvehanelerinde birlikte vakit geçirdiklerini, orada hangi eserleri kaleme aldıklarını öğrenmek gibi) muazzam bir derleme eser. Kitapta, İstanbul’a kahve kültürünün nasıl geldiğinden tutun da hangi kahvehanelerin ne zaman açıldığını, hangi yazar ya da şairlerin buralara uğradığını, bu kahvelerde hangi şiirlerin, semailerin okunup hangi çalgıların çalındığını, hangi sohbetlerin edildiğine kadar pek çok konuda bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Eserde yüzlerce kahvehaneden özellikleri belirtilerek bahsedilmiş. Kimi yeniçeri kahvesi, kimi tulumbacı kahvesi, kimi karagöz- hacivat kahvesi, kimi çalgıcı kahvesi kimi ise bir mahalle kahvesi. Edebiyatçılar bu kahvehaneleri çok seviyor ve sık sık burada bir araya gelip ya bir eser inşa etmeye başlıyor ya da yeni bir dergi/ gazete çıkarma planları yapıyorlar. Salah Birsel bu kadar bilgiyi nasıl toplamış ve bir roman gibi ustaca bir araya getirip anlatmış bilinmez ama keyifle okunabilecek bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Tabi bazı bölümlerde tanımadığımız onlarca isme rastlamamız mümkün, bu da akıcılığı zaman zaman sekteye uğratsa da illa tek solukta okunması gereken bir kitap değil. Eserin dili ile ilgili de şunu söylemek isterim ki sık sık eski kelimeler geçiyor bazılarının tanımları dipnotta belirtilmiş bazıları atlanmış yine de Salah Birsel’in roman tadındaki anlatımı bize bu durumu unutturuyor ve eseri keyif alarak okumamızı sağlıyor. “Gönül ne kahve ister, ne kahvehane Gönül ahbap ister, kahve bahane” alıntısıyla da sizlere iyi okumalar dilerim.‍️
Kahveler Kitabı
7.7/10 · 105 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
278 syf.
Bu kitabı inceleyen bir kaç kişiye atıfta bulunarak başlayacağım. Sırf incelemem olsun diye kopyala yapıştır incelemeye gerçekten gerek var mı? Benim gibi kitabı okumadan ya da satın almadan önce kitabı araştıranlar vardır. Belli sitelerin kitaplarla ilgili inceleme mi desem yorum mu desem her neyse bunları yazınca kitap her yerde yüksek puanda veya düşük puanda görünüyor. Kitabı pdf olarak okumayan kişinin parasına, o parayı kazanana kadar harcadığı zamanın, hakkına giriyorsunuz! İnsan kendi için okur be kardeşim el-alem şakşaklasın diye değil, başkasının yorumunu yazarak kendini kandırma! Esere gelirsek ilk yüz sayfası tatile gittiğinizde otelin lobisinde bulunan dergilerin resimsiz hâli gibi düşünün.Kahvenin tarihçesi, İstanbul'daki kahvehanelerin tarihçesi, bu kahvehanelerin yapısal özellikleri, konseptleri, kimlerin ağırlıklı teşrif ettikleri yer almakta. Bu kadar mekan ismi detayı ve osmanlıca kelimelerin varlığı okumanızı zorlaştırıyor. Sonrasında bildiğimiz yazarların şairlerin buralarda geçen veya burdaki kahvehanecilerle olan anıları yer almakta. Kahvehanelerin müdavimleri olan sanatçıların, yazarların, şairlerin şiirleri, bestleri de alıntı olarak eklenmiş. Ancak zamanın diliyle yazıldığı için bunlar anlamanız zor oluyor. Yazar, kimisini dipnot olarak Türkçesini verse de çoğunu es geçmiş belki de okurun anlayacağını düşünerek. Neyzen Tevfik'in anısı ve Muallim Naci ile Mehmet Akif'in anısı benim en beğendiğim oldu. Eski dile aşinayım diyorsanız okuyabilirsiniz. Öyle tarif edildiği gibi akıcı bir eser değil (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları öyle olabilir.)
Kahveler Kitabı
7.7/10 · 105 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.