1000Kitap Logosu
Resim
Kâinat, İnsan ve Kur'ân'da Tefekkür

Kâinat, İnsan ve Kur'ân'da Tefekkür

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
9.7
10 üzerinden
42 Puan · 5 İnceleme
224 syf.
·
4 günde
·
9/10 puan
Kuran-ı Kerimde geçen tefekkür mahiyetli ayet-i kerimelerin ışığında ele alınan tefekkür konusu, kainatta tefekkür, İnsanda tefekkür, Kuran' da tefekkür konularını müteakip tefekkür adabı konusu ile devam edilmiştir. Netice bölümünde de, yine tefekkürün muhtelif boyutları ele alınmıştır.
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
Aklımızın İbadeti Tefekkür
“Bir saat tefekkür, gece ibadetinden daha hayırlıdır.” Beyhakî, Şuabul İman Tefekkür, insana düşünmesi için verilmiş beyninin ve aklının ibadetidir. Öyle ki her insan bir salise dahi olsa düşünmekten kendini alamaz. Ve düşünmenin en güzeli, Allah'ı ve O'nun mahlûkatını düşünmektir. Bütün dünya eşsiz bir sanat eseri. Ve her eserde elbette görülmeye, anlaşılmaya üzerinde düşünülmeye ihtiyaç duyuyor. Güneş her gün batıp doğuyor, ağaçlar her baharda yeniden çiçek açıyor, meyveler dallardan bize bakıyor. İnsan hiç düşünmez mi ki her gün yemek için önüne gelen meyveler, sebzeler nasıl geliyor? Kapkara topraktan rengârenk mahsûller çıkıyor. Düşünmeli, tefekkür etmeli ve bu tefekkürle de, bize düşünme kabiliyetini dâhi veren O Sanâtkârı anmalıyız. Çünkü "Sanatlı bir eser Sanatkârı icâb eder." der Bediüzzaman Said Nursi. Kitap okumak, bir nevi yazarıyla sohbet etmek mukâbilindendir. Galiba Hocamızın kitaplarından okumayalı uzun bir müddet geçmiş, çünkü dilini, yazısını çok özlemişim okurken bir yandan da bunu hissettim. En güzel kaynaklardan derlenip toplanılmış bir çiçek demeti gibiydi kitap. Beyitlerle de süslenmişti. Üstad Necip Fazıl'ın halkalarından çıkıp, edebiyatla, şiirle özel ilgisi hatta romanı dâhi olan Hocamızın yazıları insanın kalbine dokunuyor. Allah Ondan razı olsun, daha çok eserini okumayı nasib etsin.
Okuyacaklarıma Ekle
250 syf.
·
17 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitabı okudukça içinize hikmet okyanusundaki zerrelerin damladığını hissedebilirsiniz.Kitapta yalnızca dinî bakışın değil ilmî tespitlerin de olduğunu bunların misallerle,tefekkür ve tahassüsle,üzerine zihni yorarak yapılan idrak ettirmelerle anlatıldığını dolayısıyla hayretinizin arttığını,ufkunuzun da genişlediğini söylemem mümkün.Ağır ağır ve tefekkür ederek okunması kanaatindeyim.İdrakimizin artması temennileriyle...
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
Puan vermedi
"Tefekkür iman anahtarıdır." Tefekkür Marifetullah yolunu açan bir ibadettir. Allah'ı tanımak, onun ilahi isim ve sıfatlarının üç büyük tecelli mekanı olan "Kur'an, İnsan ve Kainat" üzerine tefekkürle, bu derinliklerden hakikat incilerini çıkarabilmekle mümkün olur. Velhasıl kitabımız üç bölümden oluşmaktadır. Kainat, insan ve Kur'an-ı Kerim... Osman Nuri Topbaş hocamız bu kitabında, Kur'anın ışığında fenni ilimler ile tefekkür dünyamızı genişletecek bilgileri gönle tesir eden bir yazı diliyle sunuyor. Kendisinin hem dünyevi hem uhrevi ilmi insanı (her zamanki gibi) hayran bırakıyor. Üç bölümün sonunda bir Müslüman nasıl tefekkür etmeli onu neticelendiriyor. Ardından da tefekkür adabından bahsedip kitabı sonlandırıyor. {Her kitabını okuduğumda hocamızı Allah için çok sevdiğimi söylemek istiyorum :) Rabbim dünyada dizinin dibini nasip ettiği gibi ahirette de nasip eylesin. Hak dostu gömleği bizlere de sirayet etsin. Amin ecmain} Kitabın okuması ayrı tahlili ayrı lezzetli, tesirli idi. Okumalısınız, okunmasına vesile olmalısınız Dava Hanımları Okuma Grubu Niğde'm ile her kitabın tahlili başkadır da, bu kitabın tahlili de bir başka oldu.
Okuyacaklarıma Ekle