Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi

7,6/10  (8 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
626 gösterim
"Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi", Time'ın "Beckett'den beri çağdaş yazının en büyük adı" diye nitelendirdiği Handke'nin en önemli yapıtlarından biridir. Bir tek sözcükle tanımlamak gerekirse, dille dünya arasındaki "boş"luğun romanıdır. Metin, Batı toplumlarında yaşayan "uygar" insanların ilişkisinin (=ilişkisizliğinin) yarattığı "boş"luğun "özgürleştirici" ve "öldürücü" boyutları üzerine kuruludur. Romanı edebiyat estetiği açısından farklı kılan yan, Handke'nin dile olağanüstü bir önem vererek "boş"luğun üslubunu yaratmış olmasıdır. Klasik romanlardaki tip yoktur... Metinde, kalecinin penaltı anında duyduğu endişenin bütün bir hayata yayılmasından duyulan tedirginlik ve dilin ilişki kurmadaki eksikliği büyük bir başarıyla işlenir...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 1995
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789755390918
 • Orijinal Adı:
  Die Angst Des Tormanns Beim Elfmeter
 • Çeviri:
  Tevfik Turan
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitaptaki olay örgüsü sürekli hızlı geçişler barındırıyor. Oteldeyken bir bakıyorsunuz ormanda veya okulda. Zıp zıp bir orada bir burada olan bir Bloch karakteri var karşınızda. Yani aslında 500 sayfalık bir romanın 96 sayfalık halini okuyorsunuz. Çok derin ve zor bir kitap. Kitabın bütün verilmek isteneni son sayfada gizli. İnsan psikolojisinin dağınık ve değişken olduğunu hemen her sayfada vurgulamış Handke. Farklı bir şeyler arayanlar için iyi bir seçim olabilir.

Fatih DOĞANCI 
02 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

İsminin vaad ettiği estetik keyfi alamadığımı söylemeliyim. Tam bir bunalım öyküsü.Okunacak o kadar çok güzel şey var ki, zaman harcamayın derim..

Kitaptan 2 Alıntı

Onur Erol 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kendinin farkındalığı öyle güçlüydü ki bir ölüm korkusuna kapıldı. Terliyordu. Yere bir para düşüp yatağın altına yuvarlandı, kulak kabarttı: Benzetme? Sonra uyuyakaldı.

Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi, Peter HandkeKalecinin Penaltı Anındaki Endişesi, Peter Handke