Kalem Efendisi

8,0/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
111 gösterim
Edebiyatımızın romancı kimliği ile tarihçi kimliğini en iyi bir araya getiren yazarlarından biri olan Reha Çamuroğlu, yeni romanı Kalem Efendisi ile yine okurlarını geçmişin dönüm noktasını oluşturan tartışmalardan birine taşıyor.Çamuroğlu’nun çok sevilen ve tartılan romanı Son Yeniçeri’nin devamı olan Kalem Efendisi, 19. yüzyıl Osmanlı dünyasının yenilgilerle yüklü ruh halini ustalıkla anlatıyor. Modernleşme kaygısı taşıyan, yeniçeriliği kaldırıp yerine yeni bir ordu kuran, devlet bünyesinde bir kabuk değiştirmeye çalışan, çökmekte olan, ayakta kalmak için son çabalarını gösteren bir imparatorluk ve o imparatorluğun modernleşmeye çalışan insanları..
Evladım, biz yeniçeriler, keyfimiz öyle istedi, keyiflenelim diye siyasetle uğraşmadık. Nasıl ki bir ferdin fıtratı varsa, müesseslerin de fırsatı vardır. Kısa vadede hevesler güçlü olabilir. Ama uzun vadede, hep bu fıtrat galebe çalar. Göreceksin, bu yeni ordunun da fıtratı bizimkinden farklı olmayacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9789752893009
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
ukulele 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

19.yy Osmanlısında köhnemiş yeniçeri ocağı kaldırılmış, yeni ordu kurulmuştur. Modernleşmenin sancıları her yerde görünür olmuştur. Çöküş o kadar hızlıdır ki ne askerdeki dönüşüm ne de farklı alanlardaki ıslahatlar yaraya merhem olamamıştır. Bu çöküş kalemiye ve seyfiye sınıfından iki karakterin gözünden aktarılmaya çalışılmıştır. Tarih severlere tavsiye edilir.