Kalp ile Sır

9,0/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
614 gösterim
Ahmet Emin afallamış bir şekilde karısına bakıyordu, gözlerindeki dehşet, onun artık ötelere ait şeyler anlatıyordu.

Bütün dünyayı verseler doymayacak olan hırslı elleri, gitmek istemiyormuşçasına yorgana sarılmıştı. Ama nafileydi tüm çabalar. Vakit dolmuştu artık…

Gözleri, dünyaya doyamamanın ihtirasıyla iri iri açılmıştı. Ölüm bu muydu gerçekten? Peki ya onu nasıl bir son bekliyordu? Kaçmalıydı buralardan, uzaklara gitmeliydi.

Yaşadığı her şeyi unutmanın başka yolu yoktu çünkü…

Reyyan iri ve her daim içinde bir sır barındıran gözleriyle Ahmet Emin'i sarsmıştır. Bilgisi ve tefekkürü ise Ahmet Emin'e bambaşka kapılar açacaktır.

Bu köyde yaşayacağı birçok mucizevî olaydan daha etkilisi ise Reyyan'ın ona unutamayacağı bir hayat dersi vermesidir. Bir ölüm daha görecektir Ahmet Emin.

Bu ölüm, yeni hayatların başlangıç noktası olacaktır aynı zamanda.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  254
 • ISBN:
  9786055365905
 • Yayınevi:
  Hayat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muharrem Okumuş 
 10 Eyl 19:57 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Üçüncüye okudum Kalp ile Sır'ı... Bir arayış mıydı bu okuma; geçmişe bir bakış, bir dokunuş muydu bilmiyorum. Ahmet Emin'in seneler sonra o vakte kadar hiç gitmediği köyüne dönmesi ile başlayan hikayede köy minibüsünden inmesiyle başladı benim de Ahmet Emin'e yol arkadaşlığım...

Kendi kaçışlarımla okudum Ahmet Emin'in hikayesini. Kendimden kaçıyorum derken, aslında kendimi tanımakmış, kaçmak istediğim kendimden, ben(cil)liğimden beni kurtaracak olan... Ahmet Emin'nin yanıbaşında, harman yerinde; kendimden, dünyalık istek ve heveslerden kurtulma arzusu ve buna dair umut dolu bir hissiyat ile dinledim Mümtaz Dede ve Reyyan'ın sohbetini...

Anlatılan her kıssada kendi yaşantımda; doğrularımdan ziyade yanlışlarımda, yapmaktan çok yıktıklarımda buldum kendimi... Ziyan olduklarımda, ziyan ettiklerimde buldum ziyadesiyle...

Bir sorgulamaydı bu okuma bazen, bazen dönülemeyecek olan zamanlara, anlara olan özlem, en çok da bakamadığım bir çift göze doya doya bakmaktı... Dönüp ardıma baktığımda zamanın götürdüklerine dokunması olmayan bir uzanıştı bazen de... Bir iç konuşma, derin bir sükût bazen... Ve söylemek istediklerini kitapların satırları arasında saklayanın kulağıma çalınan sözleri...

Hayat ile Aşk... Benlikten soyulunca öyle güzel, öyle saf, öyle duru ki... "hayatım" deyip katmadan kendini, "aşkım" deyip bir benlik davasına dönüştürmeden anları, öyle her şeyiyle yaşanılası. Her şeyiyle, her haliyle... İyisiyle kötüsüyle, kazanması ve kaybetmesiyle... Bir kere sevdi mi hep severmiş ya insan. Bir kere hayat buldu mu hep yaşarmış ya. Son dediklerimiz aslında yep yeni başlangıçlarmış ya hani... Hep umut dolu, ama hüznü de yanıbaşında bulunduran bir ruh hali içinde oldum okuma boyunca...

Ardına baka baka gitmeler, gitmelerimiz geldi gözümün önüne... Kâh bir cümleyi, kâh bir kelimeyi defaatle okudum. "Peşkir" dedi yazar, ben köy evimizde dedeme abdest sonrası temiz "havlu" uzatır halde buldum kendimi... Sevdaya, çocukluğuma, gençliğime, bu günlerime, yani anılarıma ve ileri yaşlarıma dair sayısız hayal ile dolu, üçüncüye de olsa, bir an bile sıkılmadan okudum...

İyi ki okumuşum dediği bir romanı olmalı insanın. İyisiyle kötüsüyle sayfalarında kaybolduğu romanı... Hayat ile aşk ile olmalı romanı... Hayat, kendinden sonraki hayatta da gülmeli insana. Bu kitabı en çok da satırları arasında, hayat, bana yine yeniden güldüğü için seviyorum belki de...

Ben seni güzel yerlerde görmek istiyorum'lu cümlelerin ardında, en güzel yerlerden kitapların ki bu kitabın satırları arasından, selam ve dua ile...

zeynep özdemir 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Aşk bir gönülde konakladı mı o adamın gönlünü varlıktan çeker alır..

Kitaptan 51 Alıntı

Muharrem Okumuş 
10 Eyl 15:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan cehennemi içinde taşıyorsa, yaşadığı yer cennet olmuş ne kıymeti var?

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 98 - Hayat Yayıncılık)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 98 - Hayat Yayıncılık)
deli düş 
25 Nis 12:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kalbim var" deyince, kalp hastalığına sahip olduğunu ifade ediyor artık insanlık. Kalbinin var olduğunu, damarları tıkanınca hatırlıyor. Kalbi çarptıran sadece kalp ve damar hastalıkları oluyor şimdilerde.

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 42)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 42)
Muharrem Okumuş 
 14 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Keşke çocuk olabilsem" diye mırıldandı. "Çocuk gibi sevebilsem, çocuk gibi bağlanabilsem, üzülebilsem, ağlayabilsem! Gülebilsem! Çocuk gibi affedilsem, affedebilsem!"

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 46 - Hayat Yayıncılık)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 46 - Hayat Yayıncılık)
Muharrem Okumuş 
 22 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ama geçmişin, geçip gidenlerin neler alıp götürdüğünü hatırlıyorum. Bir kaçış bu yolculuk. Heyhat! Kaçtığım "şeyler"i içimde taşıyorken...

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 11 - Hayat Yayıncılık)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 11 - Hayat Yayıncılık)
Muharrem Okumuş 
04 Eyl 13:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Bir gün ömür sermayemiz tükenecek, asa kırılacak, Sultan Süleyman gibi devrileceğiz..."

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 19 - Hayat Yayıncılık)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 19 - Hayat Yayıncılık)
Muharrem Okumuş 
04 Eyl 13:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kütüphanede kitaplar yerli yerindeydi ve tozlanmamıştı. Yalnızlığın acısıyla ciltleri buruşmamış, renkleri değişmemişti.

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 14 - Hayat Yayıncılık)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 14 - Hayat Yayıncılık)
Muharrem Okumuş 
10 Eyl 15:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Az konuşanın, daha söyleyecek sözü var demektir.

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 35 - Hayat Yayıncılık)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 35 - Hayat Yayıncılık)
Muharrem Okumuş 
10 Eyl 15:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kalpler dönüşmeden suretler dönüşmezmiş.

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 117 - Hayat Yayıncılık)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 117 - Hayat Yayıncılık)
Muharrem Okumuş 
10 Eyl 16:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Nasıl bir ateşti bu? Yanan anlayabilirdi ancak; yanmayana hikâye gelirdi, yalan gelirdi...

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 237 - Hayat Yayıncılık)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 237 - Hayat Yayıncılık)
Muharrem Okumuş 
10 Eyl 16:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Malik b. Dinar diyor ki: 'Dünyaya evlenme teklif edersen, mihir olarak dinini ister!'

Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 190 - Hayat Yayıncılık)Kalp ile Sır, Mecbure İnal Vela (Sayfa 190 - Hayat Yayıncılık)