Kalplerin Keşfi (Mükaşefetü’l Kulüb)

·
Okunma
·
Beğeni
·
13.638
Gösterim
Adı:
Kalplerin Keşfi
Alt başlık:
Mükaşefetü’l Kulüb
Baskı tarihi:
18 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
656
Format:
Ciltli
ISBN:
9786054709656
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Muallim Neşriyat
İslam dünyasının Huccetü’l-İslam olarak tanıdığı Ebu Hamid Muhammed el-Gazâlî, hicri 450 (m. 1058) yılında Horasan civarındaki Tus şehrinde dünya gelmiştir. İslamî ilimlerin her sahasında eser veren İmam Gazâlî ardından pek çok eser bırakarak hicri 505 (m. 1111) tarihinde vefat etmiştir. Onun en önemli eserlerinden biri, İhyâuUlûmi’d-Dîn’dir. Zühd ve ahlaka dair olan bu eserini daha sonraları farklı eserlerinde ihtisar etmiştir.

Bu eserleri arasında halk arasında elden ele dolaşanlardan biri de elinizdeki Mükâşefetü’l-Kulûb adlı eserdir. Eserde, Allah korkusu, sabır ve hastalık, nefsi yenmek ve şeytana karşı koymak, gaflet, fasıklık ve nifak, tevbe, sevgi, Allah’a itaat, O’nu sevmek, Resulü’nü sevmek, emanet, namaz, emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker, şeytanın düşmanlığı, emanet ve tevbe, merhametli olmak, dedikodu, koğuculuk, zekat, sıla-i rahim ve ana baba hakkı, ibadete devam ve haramı terketmek, ölümü hatırlamak, kanaatin fazileti, ameller mizan ve cehennem azabı, Allah’ı (c.c) zikretmenin fazileti, abdestin fazileti, namazın fazileti, haram yemek, faizin yasak oluşu, kul hakları gibi konular işlenmiştir.
800 syf.
·23 günde·9/10
Muhteşem bir hazineyi tutmuşum elimde.Yaşamımızda ki degistirmemiz gerekenleri başta Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in, sahabelerin , alimlerin yaşantısından örnek almalıyız ki ,hadisler, ayetler , kıssalar ile her cümlesi kalplere hitap ediyor.Ondan dolayı kitabın ismi Mükaşefetü'l Kulüb (Kalplerin Keşfi) olsa gerek . Bildiğimizi düşünüp,okumak istemediğimiz konuları bir kez daha okuyarak eksiğimizi görme, düzeltme adına mutlaka okunulması gereken bir kitap .Cennet, cehennem ...Tüyler ürpertici gerçekler.Ve hüzün dolu bir son . Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in vefatı.

Bir Duâ ile ;
Ey Rabbimiz, Bizi, batılı batıl bilip, batıldan kaçanlardan eyle.
Sevgili Peygamberimize salat-ü selam, vesile, üstünlük ve yüksek dereceler ikram eyle.
O’nu vaat ettiğin makam-ı mahmud’a nail eyle.
Şüphesiz sen vaadinden dönmesin.
Ehl’i beytini, ashabını ve O’nun izinde yürüyenleri her türlü ihtirama ve muhabbete nail eyle.
Sen affedicisin, affı seversin, bizi ve bütün inanları affeyle.
(Amin)
767 syf.
Biz; gayretsiz, şükürsüz, sabırsız; anı yaşayan, yarının hayalini ölüm yokmuş gibi kuran gafil, gaflet içinde yaratıklarız. Aksi olsaydı, layıkıyla olsaydı; herşey daha güzel olurdu.

Allah ise; kuluna merhametli, asiliğine karşı sabırlı, en büyük günahı nasuh tövbesiyle affeden büyük rahmet sahibi..

Dünyayı istedik mi dünya bize zehir olur zindan olur.
Ondan sakındık mı iki cihanda da güvende oluruz.

Çok zor olmamalı dinimizin emirleri. Ben baştan sona güzellik gördüm. Her bir emrinin içinde pek çok mehasinler mevcut. Güzel ol diyor. Kalp kırma, tebessüm et, iyilik et, yardım et, güvenilir ol, ailene, akrabalarına, komşularına, onlardan kötülük görsen bile sabırla katlan, sadık ol.
Kötülük kötülüğü besler, semirtir. Çirkinliğin yegâne panzehiri iyiliktir.
"Her şey zıddı ile kaimdir"

Dünya hayatı sonlandığında, bütün yıllar bir anmış gibi geldiğinde, insan yaptıklarına pişman olmuş, hayatının israfına yanması ne fayda.
Kabir ölüye seslendiğinde:
"Ben böcek yuvası, yalnızlık diyarı, gurbet yeri ve karanlık bir evim! Benim sana hazırladıklarım bunlar! Peki sen benim için ne getirdin?"
İnsan malını mı, ailesini mi, statüsünü mü, mazluma karşı merhametsizliğini mi, dünyada yaşadığı lüksü mü sayacak?..
Hayır, kellâ! İnsana imanı, takvası, tevekkülü, kul hakkını gözetmesi, sabrı azık olacak.
Zaman da, ömür de, eriyen mum gibidir. İnsan dibine ışık mı verecek, kendi içine doğru eriyip tükenecek mi? Seçim onun.

Ayet ve hadis ışığında kalbimizi keşfetme yolculuğu...

Keşifte hazine bulmanız dileğiyle.

Dipnot: Bu geniş konulu kitaba layık bir inceleme yazmak beni aşıyor. Ben elimden geldiğince bana hissettirdiklerini aktarmaya çalıştım.
 • Dil Belası
  9.2/10 (313 Oy)448 beğeni965 okunma693 alıntı10.171 gösterim
 • İmân ve Aksiyon
  8.9/10 (229 Oy)301 beğeni633 okunma743 alıntı5.147 gösterim
 • Çöle İnen Nur
  9.1/10 (708 Oy)946 beğeni2.101 okunma2.062 alıntı22.112 gösterim
 • Sözler
  9.2/10 (406 Oy)489 beğeni1.129 okunma2.839 alıntı8.522 gösterim
 • Mektubat
  9.3/10 (213 Oy)274 beğeni698 okunma2.151 alıntı3.836 gösterim
 • Asa-yı Musa
  9.4/10 (294 Oy)359 beğeni956 okunma1.077 alıntı6.340 gösterim
 • Gülistan
  8.4/10 (294 Oy)312 beğeni1.162 okunma1.837 alıntı13.520 gösterim
 • Yoldaki İşaretler
  8.9/10 (225 Oy)337 beğeni968 okunma1.277 alıntı9.665 gösterim
 • Mesnevi
  9.3/10 (380 Oy)539 beğeni1.068 okunma3.306 alıntı19.248 gösterim
 • Ölüm ve Ötesi
  8.9/10 (108 Oy)185 beğeni381 okunma130 alıntı4.511 gösterim
560 syf.
·Beğendi·10/10
İslamın ilm-i hakikat serverini bu denli incekille, açık,sade anlaşılır bir şekilde insanın içine işleyen sözleriyle, kalplere şifa olacak,nefsimize idrak olacak mükemmel bir eser...Her müslümanın okuması ve hayatına geçirmesi gereken bir kitap herkese tavsiye ederim.

Mükâşefetü'l-Kulûb konu itibariyle tasavvufî bir eserdir. İçerik itibariyle kalpleri hassas bir İslâmi hayata sevk etmeyi, oraya saf bir İslâmî hayatı sıkıştırmayı hedef edinen bir eserdir. Mükâşefetü'l-Kulûb bir "Kalpleri İhyâ" kitabıdır. Durumlarını tespit ve keşfedip aralayarak, ortaya çıkararak ıslaha çalışmayı öğreten bir eserdir. Tasavvuf kalp ile meşgul olan bir ilimdir. Malûmdur ki, kalp nasıl olursa dış âzâ ve yaşayış da ona uygun bir manzara arz eder. Allah Teâlâ'nın; "Her kulun kalbini günde birkaç kere kontrol ettiği" hadisinin mânâsına itibarla tasavvufta amellerin zuhur mahalli olan kalp ele alınmıştır. Bu her İslâm âliminin, Hakka ubûdiyyete kendini adamış her âbid ve zahidin başta ya da sonda yaşadıkları bir hayat tarzıdır. Cenâb-ı Hakk'ın her gün ziyaret ettiği kalp hiç şüphesiz ki temiz olmaya lâyıktır. Çünkü bir kulun, Rabbine karşı (kölenin efendisine misali) edep kaidesidir. Edebi olmayan bir kulun Rabbi yanında itibarı olmaz. Hâlbuki bir köle için gaye, efendisinin teveccühünü kazanmasıdır. Kulun saadet ve huzuru da buna bağlıdır. Bu bakımdan kalp, kalplerin keşfi ve hâllerin bilinmesi (Mükâşefetü'l-Kulûb) gayet mühimdir.
(Tanıtım Bülteninden)
800 syf.
·24 günde
Kitaptan bilerek alıntı paylaşmak istemedim çünkü o güzel satırları ara vermeden okumak istedim.
Eğer bilgi kazanmak istiyorsanız bu kitap tam sizlik .

Hatalarımı, doğru bildiğim yanlışlarımı görmeme yardımcı oldu . Alimlerin hayatlarını merak ettmemi araştırmamı sağladı . Hikayeleri okurken alimlerin o zorluklara karşı mücadelerini , sabırlarını göreceksiniz .
Bir müslüman kendini sorgulamalı ama maalesef biz bunu unutuyoruz belki de nefsimizden korktuğumuz için kaçıyoruzdur . Sen istemesende bu kitap kendini sorgulamana sağlıyor .

Kitap bölüm bölüm oluşmakta . Tek bir konu üzerine değil her konuda kısa kısa anlatılmış . Konu başlıkları görünce yine aynı konu biliyorum ben bunu demeyin sakın ! Okuduktan sonra anlayacaksınız çünkü doğru dediklerin yanlış çıkacak yanlış bildiğin doğru çıkacak . Her satırda , bölümde şaşıracaksınız .
Kitap kalınlığı sizi korkutmasın çünkü o kadar akıcıki kendini kaptırıyorsun kitabi ne ara bittiğini bilemiyorsun .Ne kadar anlatsamda kitabın değerini siz okumasanız anlamasınız . Vakit varken bu hakikat dolu satırları gecikmeden okuyun .
Allah razı olsun İmam Gazali'den böyle güzel bir eser bıraktığı için .

İyi okumalar ...:)
800 syf.
·Beğendi·10/10
Muhteşem bir hazine diyebilirim. Müslüman olan her bireyin nasıl yaşaması gerektiğini konu konu ele alan, bunun yanı sıra ayet ve hadislerle de destekleyen değerli bir eser. Mutlaka alın, okuyun. Yalnız önemli olan okumak değil, içerisindekileri hayatımıza uygulayabilmektir.
582 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
Ah sen nasıl bir kitapsın! İsterim ki herkes okusun seni.

Tam on dokuz günlük kendimde kayboluş, bir iç hesaplaşma, nefis muharebesi... Normalde 3 günde okuyabileceğim bir kitabı bu kadar uzun sürede bitirebildim. Çünkü her okuduğum cümleden sonra kendimi hesaba çekmek mecburiyetinde kaldım. Öyle “Ben büyük günahları işlemiyorum” deyip gerisini düşünmemek ne büyük bir inhida! Resmen şeytanın hilesi. Dinimiz o kadar güzel ki her ince ayrıntısı bizi hem doğruya, hem güzele ulaştırıyor, aile, akraba, dost ilişkilerimizi düzeltiyor, kalbimizi arındırıyor. Kalbimiz dedim, görmediğimiz bir şeyi arındırmak nasıl mümkün? İşte İmam-ı Gazali 111 madde ile bunu yüreklerimize işliyor, ayetler, sahih hadisler ve kıssalarla zenginleştirerek aktarıyor. Bu şekilde maddeler o kadar dolu dolu işleniyor ki tam olarak tatmin olmuş bir şekilde diğer bir maddeye geçiyorsunuz.

Evet okurken nefisime ağır gelen yerlerde oldu. Mesela Sıla-ı rahimi ne kadar hafife aldığımı farkettim. Kendimce sebeplerim varken hepsinin önemsiz ve geçersiz olduğunu kabullenmem, “Ne olursa olsun yine de bağını koparma düsturunu” aklıma, kalbime yedirmem çok zor oldu. Bunun gibi hafife aldığımız daha nicesi. Herkesin bu kitaptan alacağı elbette kendi kabı kadardır ama eminim herkesin kendini sorgulanacağı bir çok yer olacaktır.

Önsözde de yazdığı gibi bu bir durum tespit, kalbi aralama ve ıslaha çalışma kitabıdır. Kalp nasıl olursa azalarımız ve yaşayışımızda öyle olur. Bütün âbidlerin yaptığı gibi kalbimizi günde bir kaç defa kontrol etmek düsturumuz olmalıdır.

Kısacası; okuyunuz efendim...
800 syf.
"Her ne kadar daha önce bu konuda uyarılar yapsak da,tekrar bahsetmekte bir sakınca görmüyoruz.Kim bilir,bu tekrarlanan nasihatler,gafil ve bozuk kalplere fayda sağlar." Dediği gibi İmam Gazali'nin çoğu konuda bizleri iki kere uyardığı fark ediliyor.Ve bizlere iki kere uyarının bile eksik kaldığını hissettiriyor."İyi ki uyarmış,iyi ki okumuşuz demekten de insan kendini alamıyor.111 başlık altında,bizim eğer anlatmasa belki de düşünmeyeceğimiz ya da düşünemeyeceğimiz konulara değiniyor.Hikayelerle kendimize pay çıkarmamıza vesile oluyor.Her konuda ayetler ve hadislerle konuların önemini bizlere anlatmaya çalışıyor ki anlattığını düşünüyorum.Asıl soru şu ki "Anlıyor muyuz?
Yeri geliyor o konuda bize dua da ediyor.Dualarıyla da örnek oluyor.Bazı konuları hatırlamak ya da unutmamak için tekrar okumaya karar verdim.Allah ondan razı olsun.
703 syf.
·Beğendi·10/10
...Hatta belki de hic bir zaman
ulaşamayacağınız hedefler uğruna kendinizi türlü türlü sıkıntılara
düşürüyor, değişik çarelere baş vuruyorsunuz. Ne fena kimselersiniz ki,
içinizdeki imanın tesir derecesinin bilinmesini sağlayacak derecede
imanınıza tatbikî hayatta gerçekleştirmiş değilsinz.Eğer Muhammed'in
(S.A.S.) getirdikleri hakkında bir şüpheniz varsa bize geliniz, size her
şeyi açıklayalım, kalblerinizdeki kuşkuyu giderecek aydınlığı size
gösterelim. Allah'a yemin ederim ki. siz akıldan yana eksik kimseler
değilsiniz ki. sizi mazur görelim.Çünki dünyanızla ilgili konularda eğriyi
doğrudan ayırabiliyor ve işleriniz karşısında isabetli tavır
takınabiliyorsunuz.Size ne oluyor ki. dünyanın elde ettiğiniz ufak bîr
kazancına seviniyor ve elden kaçırdığınız küçük kârlarına üzülüyorsunuz, bu
durum yüz ifadelerinizden belli olduğu gibi sözlü olarak da açığa çıkıyor,
hoşunuza gitmeyen gelişmeleri «musibet» diye adlandırarak üzüntü sebebi
yapıyorsunuz.öte yandan çoğunuz dininde ağır kayıplara uğradığı halde hic
birinizin kılı kıpırdamıyor, bu alandaki kayıpların üzüntüsü hic kimsenin
yüzünde belirmiyor.
Yemin ederim ki, Allah'ın sizin ile ilgisini kestiği kanaatindeyim.
Neden derseniz, çünki hepiniz tanıdıklarını güleryüz ile karşılar, hic
biriniz dostunu, hoş görmeyeceği şekilde karşılamak istemez. «Ayni
muameleyi de ben ondan görürüm» korkusu ile «insanlar arasındaki
münasebetlerde bu inceliğin farkındasınız da Allah ile olan
münasebetlerinizde ayni hassasiyeti göstermemenin akıbetini bilmekten âciz
misiniz ?
800 syf.
·Puan vermedi
Islam dininin büyük alimlerden öğrenilmesi kanaatindeyim.Kitaplarını okurken onlar sohbet ediyor da siz dinliyor gibi olursunuz.Imami Gazali (r.a.) dünya ve ahiret saadetini anlatıyor.Cehennemle ağlatırken,cennetle gülümsetiyor.Müslümanın iki çizgi arasında yaşaması gerektigini hatırlatıyor:korku ve ümit.Mutlaka okuyun.Başucu kitabınız olsun.
800 syf.
İslamiyeti yaşam tarzımıza yerleştirmekte yardımcı olan çok güzel bir eser. İçerisinde tam 111 konu yer almaktadır. Okuyunca çok güzel bilgiler elde edeceksiniz. Herkese tavsiye ediyorum.
636 syf.
·122 günde·Beğendi·9/10
Adı gibi güzel bir kitap "Kalplerin Keşfi".Konularına göre 80 bölümden oluşan bu kitapta insanların basit gibi gördüğü(sabretmek,şükretmek,tevbe etmek vs...)önemli olay ve durumlar çok ince bir şekilde ele alınıp açıklanmıştır.Oldukça etkileyici bir tutumla yazılan bu kitapta bazı uç örnek ve anlatımlar da yok değil.Tabii ki her kitabı bize faydalı olan kısmından istifade etmek için okumamız gerekir.Bazı hata ve kusurlara ise takılıp kalmamak lazımdır.Okudukça ufkunuzun açılması temennilerimle...
800 syf.
·10/10
Okumadan önce kitabın müellifi: İmam Gazzali (r.a)’in hayatına bir göz atmanızı öneririm.
Kitap 111 bölümden oluşuyor. Bölümler çok uzun olmayıp, dili de yalın olduğunu için zevkli ve kolay Okunuşu var.
İman, ibadet, sabır, şükür noktasında onlarca ayet, hadis, kıssalarla dini yaşama ve tebliğ etmeniz için gücünüze güç katıyor. Okunması gereken kitaplardan biri olarak görüyorum.
Ebu Bekir Şibli hazretleri şöyle buyuruyor:
“Dört yüz kadar âlime hizmet ettim. Dört bin hadis ezberledim. Sonra yalnız bir tanesini seçip onunla amel ettim. Kurtuluşumun bu hadise bağlı olduğunu anladım. O hadis-i şerif de şudur:
“Ey insan! Dünya için orada kalacağın kadar çalış. Ahiret için de orada kalacağın kadar çalış. Allah için, O’na ihtiyacın kadar çalış. Cehenneme dayanacağın kadar da günah işle.
Rivayete göre Hatem ül.Asam'a (R.A.) namazı nasıl kıldığı hakkında soru soruldu, o da Şöyle cevap verdi:

«Namaz vakti girince güzelce abdest alır, namaz kılacağım yere varırım.
Azalarım yerine otursun diye önce bir müddet otururum. Sonra kalkar kaşlarımın arasında Kabe. ayaklarımın altında Sırat köpsüsü, sağımda cennet, solumda cehennem, arkamda ölüm meleği olan Azrail varmış gibi farz ederek ve kılacağım son namazmış gibi kabul ederek korku ve ümid arası bir ruh hali içinde usulüne uygun bir tekbir alarak namaza dururum.

Düzenli bir şekilde «Fatiha» ve «zammı sure » okurum, tevazu içinde ruküa vararak huşu icinde secdeye kapanırım.

Sonra sol ayağımın dışını yere, sağ ayağımı baş parmak üzere dikerek bağdaş kurar, otururum, bu yaptıklarıma ihlas halini katarım.
Sonunda «kıldığım namaz acaba kabul oldu mu, yoksa olmadı mı» bilemem.
Yine Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Sofraların en kötüsü, zenginlerin çağrılarak fakirlerin unutulduğu sofradır."
İmam Gazali
Sayfa 532 - Merve Yayınları
"Her peygamberin mutlaka kabul edilecek duası vardır ve bütün peygamberler bu dualarını dünyada yapmışlardır. Ben ise dua etme hakkımı ümmetime şefaat etmek için kıyamet gününe sakladım."
İmam Gazali
Sayfa 488 - Semerkand

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kalplerin Keşfi
Alt başlık:
Mükaşefetü’l Kulüb
Baskı tarihi:
18 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
656
Format:
Ciltli
ISBN:
9786054709656
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Muallim Neşriyat
İslam dünyasının Huccetü’l-İslam olarak tanıdığı Ebu Hamid Muhammed el-Gazâlî, hicri 450 (m. 1058) yılında Horasan civarındaki Tus şehrinde dünya gelmiştir. İslamî ilimlerin her sahasında eser veren İmam Gazâlî ardından pek çok eser bırakarak hicri 505 (m. 1111) tarihinde vefat etmiştir. Onun en önemli eserlerinden biri, İhyâuUlûmi’d-Dîn’dir. Zühd ve ahlaka dair olan bu eserini daha sonraları farklı eserlerinde ihtisar etmiştir.

Bu eserleri arasında halk arasında elden ele dolaşanlardan biri de elinizdeki Mükâşefetü’l-Kulûb adlı eserdir. Eserde, Allah korkusu, sabır ve hastalık, nefsi yenmek ve şeytana karşı koymak, gaflet, fasıklık ve nifak, tevbe, sevgi, Allah’a itaat, O’nu sevmek, Resulü’nü sevmek, emanet, namaz, emr-i bi’l-maruf ve nehy-i ani’l-münker, şeytanın düşmanlığı, emanet ve tevbe, merhametli olmak, dedikodu, koğuculuk, zekat, sıla-i rahim ve ana baba hakkı, ibadete devam ve haramı terketmek, ölümü hatırlamak, kanaatin fazileti, ameller mizan ve cehennem azabı, Allah’ı (c.c) zikretmenin fazileti, abdestin fazileti, namazın fazileti, haram yemek, faizin yasak oluşu, kul hakları gibi konular işlenmiştir.

Kitabı okuyanlar 947 okur

 • Mysteryperson
 • Mutlu
 • Raskolnikov Elıh
 • AynBinAyn
 • Berna baydar
 • Zeynep Pekgöz
 • Mutlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.9 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları