Kalplerin Keşfi

9,3/10  (58 Oy) · 
145 okunma  · 
62 beğeni  · 
2.571 gösterim
Gençliğimden itibaren 50 yaşımı aştığım bu ana gelinceye kadar, bu engin denizlerin derinliklerine dalmaktan hiç geri durmadım. Coşkulu denizlere çekingen korkaklar gibi değil, cesur kimselerin dalışı gibi daldım, gördüğüm her meselenin üzerine atladım. Her zorluğun içine apansız girdi. Her fırkanın inanış ve fikirlerini inceliyor, her grubun tuttuğu yolun inceliklerini ortaya çıkarmaya çalışıyordum. Araştırdığım fırkaların hak veya batıl, sünnete uygun veya bidat sahibi olmaları konusunda ayrım yapmıyordum. Bâtınîlik yolunu tutmuş her fırkanın, bu düşünceyle ne hedeflediklerini öğrenmeye çalıştım. Zahirilik yolunu tutmuş olanların, bununla neler elde ettiklerini ortaya çıkarmaya gayret ettim.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  770
 • ISBN:
  9786055205256
 • Yayınevi:
  Araf Yayınları
 • Kitabın Türü:
Leyla Eraslan 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir hazine diyebilirim. Müslüman olan her bireyin nasıl yaşaması gerektiğini konu konu ele alan, bunun yanı sıra ayet ve hadislerle de destekleyen değerli bir eser. Mutlaka alın, okuyun. Yalnız önemli olan okumak değil, içerisindekileri hayatımıza uygulayabilmektir.

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar önce okumuştum.Gazalinin hayatını ve kalbimize nasıl yolculuk yapabileceğimizi,Yaradana duyulan aşk ile nasıl daha iyi bir insan ve mümin olunacağını anlatan güzel bir kitap.

irem yıldız 
26 Mar 18:51 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

10/10 veriyorum ki daha fazla olsa en üst seviye puanı vereceğim. Hepimizin okuması gereken kitaplar arasında ilk üçte olması gerekiyor. Bir çok davranışımın iyi olmadığını biliyordum ama bu kadar günah davranış olduğunu İnan'ın bilmiyordum o kadar güzel anlatmış ki kitap. Lütfen okuyun!

dila kaya 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gercekten büyük bir alimin kitabini okudugumu hissettirmisti bu kitap bana,yillar yillar önce. ..

ALPEREN YEŞİLBAYRAK 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İmâm-ı Gazâli Hazretlerinin bu eseri, içeriği açısından tasavvufî ve ahlâkî bir eserdir. Eşsiz bir vaaz, nasihat, öğüt ve irşat kitabıdır.

Emine Erik 
24 Oca 15:17 · Kitabı okudu · 41 günde · Beğendi · 10/10 puan

İki dünyanızı da kurtaracak bir kitap İmam Gazali'den Kalplerin Keşfi. Kitap bölüm bölüm ve siz başlıklara baktığınızda bütün konular bildik geliyor ve okumak istemiyorsunuz haliyle ve Bismillah çektikten sonra başlıyorsunuz bakalım diye. Haliyle kitap kalbinizi keşfetmeye başladı bile.Kitap küçüldükçe küçülüyor ve Sonunda ağlayarak bitiriyorsunuz.Gitmek istediğiniz bir yer düşünün bir çok kestirmesi ve uzun yolu olan.Ve bence her yolun başka bir geçiti mutlaka vardır.Önemli olan zorluklara rağmen o yolda sabırla ilerleyebilmek.Bu kitap da Allah'a ulaşmaya çalışanlara rehber nitelikte.Okumazsan çok şey kaybedersin ama okursan hayatın müthiş bir şekilde değişiyor garanti derim fakat bu işler nasip işi ve biraz da niyet işi.Derdin Allah ise okumalısın. sen de bu değişimin farkına varacaksın mutlaka.

Alim GÜR 
07 Mar 23:23 · Kitabı okudu · 155 günde · Beğendi · 10/10 puan

yeni namaz kılmaya başladığımda arkadaşım okumamı şiddetle önerdi..bu kitabı okumayı bitirmeyi bir türlü istemedim çünkü tadına doyamıyordum ALLAH razı olsun İMAM GAZALİ hz.lerinden..öyle bir şeyki cenneti okurken cennette cehennemi okurken cehennemde oluyorsunuz..

Daha çok yazıldığı döneme göre okunması gerektiğini düşündüğüm kitap. İmam Gazali zamanında dine aykırı en ufak pürüzler bile kabul edilmediği için İmam Gazali malayani şeyleri karşı sert bir tavır almıştır. Günümüz okuyucularının kafasını karıştırabilir düşüncesindeyim.

Kitaptan 23 Alıntı

Nefsin aşırı arzuları padişahları köle yaptığı gibi sabır da köleleri padişahlığa yükseltir.

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali

Allah'ın dostu Hz. İbrahim (a.s) namaza durduğu zaman iki mil uzaktan kalbinin atışı duyulurdu.

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 72)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 72)
Leyla Eraslan 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

Beni iyi dinleyin. Size amellerinizin en hayırlısını, Rabbinizin katında en temiz olanı, size en yüksek derece kazandıranı, kağıt ve altın para dağıtmaktan sizin için daha hayırlı olanı, düşmanı ile karşılaşıp onun boynunu vurmaktan veya boynunuzu ona vurdurup şehit olmaktan sizin hesabınıza daha faydalı olanı size söyleyeyim mi?

Sahabiler; "Bu amel nedir, ya Resulullah?" diye sorarlar. Peygamberimiz (s.a.v);

"Allah`ı dilden düşürmemektir" diye cevap verir.

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 307 - Elbani, Sahihu`l-Cami 2629)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 307 - Elbani, Sahihu`l-Cami 2629)

Hz.Ali' nin (k.v) torunu Zeynel Abidin' i (rahimehullah) her abdestten sonra titreme nöbeti tutardı, kendisine sebebini soranlara derdi ki; " Yazık size, kimin huzuruna dikilip yakarmak üzere olduğunuzu biliyor musunuz?"

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 343)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 343)
Leyla Eraslan 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor;
" Bana getirilen salat-ü selam, sırat köprüsü üzerinde ışıktır, Cuma günü seksen kere salat-ü selam getiren kimsenin geçmiş seksen yıllık günahı affedilir."

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 44 - Deylemi, Müsnedü`l-Firdevs 3814)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 44 - Deylemi, Müsnedü`l-Firdevs 3814)

Çok yiyip içerek kalbi öldürmeyin.Çünkü çok sulanmış bitkinin kuruması gibi oburluk da kalbi öldürür.

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali

Canını sıkma! Zorluğun arkası kolaylıktır.
Her şeyin bir vakti ve takdiri vardır.

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 89)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 89)
Leyla Eraslan 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Lokman-ı Hekim şöyle demişti; " Oğlum! Uykuda ve yemekte ölçüyü kaçırma. Çünkü çok yiyip çok uyuyanlar; kıyamet gününe, salih amel yönünden eli boş varırlar."

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 24)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 24)
Leyla Eraslan 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Adamın biri Hasan el-Basri`ye (r.a); "Şeytan uyur mu?" diye sorar. Hasan (r.a) da gülümseyerek ; "O uyusaydı, biz rahat ederdik" diye cevap verir.

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 528)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 528)
3 /