Adı:
Kalplerin Keşfi
Alt başlık:
Tam Metin
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
800
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054810185
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gelenek Yayıncılık
İmam Gazali, asırlar öncesinden kaleme aldığı bu kitabında kalbimizin derinliklerine inerek, gönüllerimize musallat olan ve maddi-manevi değerlerimizi tehdit edebilecek her türlü tehlikeleri teşhis ediyor. Bunun yanında kurtuluşa ermenin yegâne yolu olan istikametin kriterlerini de adeta reçete halinde sunarak iman üzere sebat etmemizin yöntemlerini bizlere gösteriyor. Sevgiden tövbeye, kibirden harama, Şeytanın tuzaklarından faziletli amellere kadar 111 konuya dair büyük imamın derunundan dökülen nasihatlerini sizlerin istifadenize sunuyoruz.
800 syf.
·23 günde·9/10
Muhteşem bir hazineyi tutmuşum elimde.Yaşamımızda ki degistirmemiz gerekenleri başta Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in, sahabelerin , alimlerin yaşantısından örnek almalıyız ki ,hadisler, ayetler , kıssalar ile her cümlesi kalplere hitap ediyor.Ondan dolayı kitabın ismi Mükaşefetü'l Kulüb (Kalplerin Keşfi) olsa gerek . Bildiğimizi düşünüp,okumak istemediğimiz konuları bir kez daha okuyarak eksiğimizi görme, düzeltme adına mutlaka okunulması gereken bir kitap .Cennet, cehennem ...Tüyler ürpertici gerçekler.Ve hüzün dolu bir son . Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in vefatı.

Bir Duâ ile ;
Ey Rabbimiz, Bizi, batılı batıl bilip, batıldan kaçanlardan eyle.
Sevgili Peygamberimize salat-ü selam, vesile, üstünlük ve yüksek dereceler ikram eyle.
O’nu vaat ettiğin makam-ı mahmud’a nail eyle.
Şüphesiz sen vaadinden dönmesin.
Ehl’i beytini, ashabını ve O’nun izinde yürüyenleri her türlü ihtirama ve muhabbete nail eyle.
Sen affedicisin, affı seversin, bizi ve bütün inanları affeyle.
(Amin)
767 syf.
Biz; gayretsiz, şükürsüz, sabırsız; anı yaşayan, yarının hayalini ölüm yokmuş gibi kuran gafil, gaflet içinde yaratıklarız. Aksi olsaydı, layıkıyla olsaydı; herşey daha güzel olurdu.

Allah ise; kuluna merhametli, asiliğine karşı sabırlı, en büyük günahı nasuh tövbesiyle affeden büyük rahmet sahibi..

Dünyayı istedik mi dünya bize zehir olur zindan olur.
Ondan sakındık mı iki cihanda da güvende oluruz.

Çok zor olmamalı dinimizin emirleri. Ben baştan sona güzellik gördüm. Her bir emrinin içinde pek çok mehasinler mevcut. Güzel ol diyor. Kalp kırma, tebessüm et, iyilik et, yardım et, güvenilir ol, ailene, akrabalarına, komşularına, onlardan kötülük görsen bile sabırla katlan, sadık ol.
Kötülük kötülüğü besler, semirtir. Çirkinliğin yegâne panzehiri iyiliktir.
"Her şey zıddı ile kaimdir"

Dünya hayatı sonlandığında, bütün yıllar bir anmış gibi geldiğinde, insan yaptıklarına pişman olmuş, hayatının israfına yanması ne fayda.
Kabir ölüye seslendiğinde:
"Ben böcek yuvası, yalnızlık diyarı, gurbet yeri ve karanlık bir evim! Benim sana hazırladıklarım bunlar! Peki sen benim için ne getirdin?"
İnsan malını mı, ailesini mi, statüsünü mü, mazluma karşı merhametsizliğini mi, dünyada yaşadığı lüksü mü sayacak?..
Hayır, kellâ! İnsana imanı, takvası, tevekkülü, kul hakkını gözetmesi, sabrı azık olacak.
Zaman da, ömür de, eriyen mum gibidir. İnsan dibine ışık mı verecek, kendi içine doğru eriyip tükenecek mi? Seçim onun.

Ayet ve hadis ışığında kalbimizi keşfetme yolculuğu...

Keşifte hazine bulmanız dileğiyle.

Dipnot: Bu geniş konulu kitaba layık bir inceleme yazmak beni aşıyor. Ben elimden geldiğince bana hissettirdiklerini aktarmaya çalıştım.
 • Dil Belası
  9.2/10 (340 Oy)486 beğeni1.063 okunma738 alıntı10.770 gösterim
 • İmân ve Aksiyon
  8.9/10 (245 Oy)324 beğeni677 okunma783 alıntı5.358 gösterim
 • Çöle İnen Nur
  9.1/10 (747 Oy)1.010 beğeni2.236 okunma2.266 alıntı22.792 gösterim
 • Sözler
  9.2/10 (423 Oy)519 beğeni1.180 okunma3.487 alıntı9.043 gösterim
 • Mektubat
  9.4/10 (219 Oy)294 beğeni729 okunma2.302 alıntı4.059 gösterim
 • Asa-yı Musa
  9.4/10 (302 Oy)384 beğeni1.014 okunma1.196 alıntı6.729 gösterim
 • Gülistan
  8.3/10 (307 Oy)328 beğeni1.255 okunma2.089 alıntı14.277 gösterim
 • Yoldaki İşaretler
  9.0/10 (237 Oy)372 beğeni1.039 okunma1.381 alıntı10.233 gösterim
 • Mesnevi
  9.3/10 (390 Oy)558 beğeni1.115 okunma3.477 alıntı20.190 gösterim
 • Ölüm ve Ötesi
  8.9/10 (110 Oy)201 beğeni407 okunma131 alıntı4.768 gösterim
560 syf.
·Beğendi·10/10
İslamın ilm-i hakikat serverini bu denli incekille, açık,sade anlaşılır bir şekilde insanın içine işleyen sözleriyle, kalplere şifa olacak,nefsimize idrak olacak mükemmel bir eser...Her müslümanın okuması ve hayatına geçirmesi gereken bir kitap herkese tavsiye ederim.

Mükâşefetü'l-Kulûb konu itibariyle tasavvufî bir eserdir. İçerik itibariyle kalpleri hassas bir İslâmi hayata sevk etmeyi, oraya saf bir İslâmî hayatı sıkıştırmayı hedef edinen bir eserdir. Mükâşefetü'l-Kulûb bir "Kalpleri İhyâ" kitabıdır. Durumlarını tespit ve keşfedip aralayarak, ortaya çıkararak ıslaha çalışmayı öğreten bir eserdir. Tasavvuf kalp ile meşgul olan bir ilimdir. Malûmdur ki, kalp nasıl olursa dış âzâ ve yaşayış da ona uygun bir manzara arz eder. Allah Teâlâ'nın; "Her kulun kalbini günde birkaç kere kontrol ettiği" hadisinin mânâsına itibarla tasavvufta amellerin zuhur mahalli olan kalp ele alınmıştır. Bu her İslâm âliminin, Hakka ubûdiyyete kendini adamış her âbid ve zahidin başta ya da sonda yaşadıkları bir hayat tarzıdır. Cenâb-ı Hakk'ın her gün ziyaret ettiği kalp hiç şüphesiz ki temiz olmaya lâyıktır. Çünkü bir kulun, Rabbine karşı (kölenin efendisine misali) edep kaidesidir. Edebi olmayan bir kulun Rabbi yanında itibarı olmaz. Hâlbuki bir köle için gaye, efendisinin teveccühünü kazanmasıdır. Kulun saadet ve huzuru da buna bağlıdır. Bu bakımdan kalp, kalplerin keşfi ve hâllerin bilinmesi (Mükâşefetü'l-Kulûb) gayet mühimdir.
(Tanıtım Bülteninden)
800 syf.
·24 günde
Kitaptan bilerek alıntı paylaşmak istemedim çünkü o güzel satırları ara vermeden okumak istedim.
Eğer bilgi kazanmak istiyorsanız bu kitap tam sizlik .

Hatalarımı, doğru bildiğim yanlışlarımı görmeme yardımcı oldu . Alimlerin hayatlarını merak ettmemi araştırmamı sağladı . Hikayeleri okurken alimlerin o zorluklara karşı mücadelerini , sabırlarını göreceksiniz .
Bir müslüman kendini sorgulamalı ama maalesef biz bunu unutuyoruz belki de nefsimizden korktuğumuz için kaçıyoruzdur . Sen istemesende bu kitap kendini sorgulamana sağlıyor .

Kitap bölüm bölüm oluşmakta . Tek bir konu üzerine değil her konuda kısa kısa anlatılmış . Konu başlıkları görünce yine aynı konu biliyorum ben bunu demeyin sakın ! Okuduktan sonra anlayacaksınız çünkü doğru dediklerin yanlış çıkacak yanlış bildiğin doğru çıkacak . Her satırda , bölümde şaşıracaksınız .
Kitap kalınlığı sizi korkutmasın çünkü o kadar akıcıki kendini kaptırıyorsun kitabi ne ara bittiğini bilemiyorsun .Ne kadar anlatsamda kitabın değerini siz okumasanız anlamasınız . Vakit varken bu hakikat dolu satırları gecikmeden okuyun .
Allah razı olsun İmam Gazali'den böyle güzel bir eser bıraktığı için .

İyi okumalar ...:)
800 syf.
·Beğendi·10/10
Muhteşem bir hazine diyebilirim. Müslüman olan her bireyin nasıl yaşaması gerektiğini konu konu ele alan, bunun yanı sıra ayet ve hadislerle de destekleyen değerli bir eser. Mutlaka alın, okuyun. Yalnız önemli olan okumak değil, içerisindekileri hayatımıza uygulayabilmektir.
582 syf.
·19 günde·Beğendi·10/10
Ah sen nasıl bir kitapsın! İsterim ki herkes okusun seni.

Tam on dokuz günlük kendimde kayboluş, bir iç hesaplaşma, nefis muharebesi... Normalde 3 günde okuyabileceğim bir kitabı bu kadar uzun sürede bitirebildim. Çünkü her okuduğum cümleden sonra kendimi hesaba çekmek mecburiyetinde kaldım. Öyle “Ben büyük günahları işlemiyorum” deyip gerisini düşünmemek ne büyük bir inhida! Resmen şeytanın hilesi. Dinimiz o kadar güzel ki her ince ayrıntısı bizi hem doğruya, hem güzele ulaştırıyor, aile, akraba, dost ilişkilerimizi düzeltiyor, kalbimizi arındırıyor. Kalbimiz dedim, görmediğimiz bir şeyi arındırmak nasıl mümkün? İşte İmam-ı Gazali 111 madde ile bunu yüreklerimize işliyor, ayetler, sahih hadisler ve kıssalarla zenginleştirerek aktarıyor. Bu şekilde maddeler o kadar dolu dolu işleniyor ki tam olarak tatmin olmuş bir şekilde diğer bir maddeye geçiyorsunuz.

Evet okurken nefisime ağır gelen yerlerde oldu. Mesela Sıla-ı rahimi ne kadar hafife aldığımı farkettim. Kendimce sebeplerim varken hepsinin önemsiz ve geçersiz olduğunu kabullenmem, “Ne olursa olsun yine de bağını koparma düsturunu” aklıma, kalbime yedirmem çok zor oldu. Bunun gibi hafife aldığımız daha nicesi. Herkesin bu kitaptan alacağı elbette kendi kabı kadardır ama eminim herkesin kendini sorgulanacağı bir çok yer olacaktır.

Önsözde de yazdığı gibi bu bir durum tespit, kalbi aralama ve ıslaha çalışma kitabıdır. Kalp nasıl olursa azalarımız ve yaşayışımızda öyle olur. Bütün âbidlerin yaptığı gibi kalbimizi günde bir kaç defa kontrol etmek düsturumuz olmalıdır.

Kısacası; okuyunuz efendim...
800 syf.
"Her ne kadar daha önce bu konuda uyarılar yapsak da,tekrar bahsetmekte bir sakınca görmüyoruz.Kim bilir,bu tekrarlanan nasihatler,gafil ve bozuk kalplere fayda sağlar." Dediği gibi İmam Gazali'nin çoğu konuda bizleri iki kere uyardığı fark ediliyor.Ve bizlere iki kere uyarının bile eksik kaldığını hissettiriyor."İyi ki uyarmış,iyi ki okumuşuz demekten de insan kendini alamıyor.111 başlık altında,bizim eğer anlatmasa belki de düşünmeyeceğimiz ya da düşünemeyeceğimiz konulara değiniyor.Hikayelerle kendimize pay çıkarmamıza vesile oluyor.Her konuda ayetler ve hadislerle konuların önemini bizlere anlatmaya çalışıyor ki anlattığını düşünüyorum.Asıl soru şu ki "Anlıyor muyuz?
Yeri geliyor o konuda bize dua da ediyor.Dualarıyla da örnek oluyor.Bazı konuları hatırlamak ya da unutmamak için tekrar okumaya karar verdim.Allah ondan razı olsun.
800 syf.
·Puan vermedi
Islam dininin büyük alimlerden öğrenilmesi kanaatindeyim.Kitaplarını okurken onlar sohbet ediyor da siz dinliyor gibi olursunuz.Imami Gazali (r.a.) dünya ve ahiret saadetini anlatıyor.Cehennemle ağlatırken,cennetle gülümsetiyor.Müslümanın iki çizgi arasında yaşaması gerektigini hatırlatıyor:korku ve ümit.Mutlaka okuyun.Başucu kitabınız olsun.
800 syf.
·29 günde·Beğendi·10/10·
Muhteşem bir eser ve kalbin derinliklerine nüfus eden muhteşem açıklamalar. ...insanların beden ve gönül gözünde nasıl yer almanız gerektiğinin bir nevi dersini veriyor size. ...büyük düşünür imam Gazali bu eserinde bir çok kalpsizi hizaya getirecek manada izlenim ve nasihatte bulunuyor. ...EFENDİM KISACASI KALPSİZLERE GÜZEL BİR HEDİYE OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM . ...
800 syf.
İslamiyeti yaşam tarzımıza yerleştirmekte yardımcı olan çok güzel bir eser. İçerisinde tam 111 konu yer almaktadır. Okuyunca çok güzel bilgiler elde edeceksiniz. Herkese tavsiye ediyorum.
800 syf.
·10/10
Okumadan önce kitabın müellifi: İmam Gazzali (r.a)’in hayatına bir göz atmanızı öneririm.
Kitap 111 bölümden oluşuyor. Bölümler çok uzun olmayıp, dili de yalın olduğunu için zevkli ve kolay Okunuşu var.
İman, ibadet, sabır, şükür noktasında onlarca ayet, hadis, kıssalarla dini yaşama ve tebliğ etmeniz için gücünüze güç katıyor. Okunması gereken kitaplardan biri olarak görüyorum.
Ebu Bekir Şibli hazretleri şöyle buyuruyor:
“Dört yüz kadar âlime hizmet ettim. Dört bin hadis ezberledim. Sonra yalnız bir tanesini seçip onunla amel ettim. Kurtuluşumun bu hadise bağlı olduğunu anladım. O hadis-i şerif de şudur:
“Ey insan! Dünya için orada kalacağın kadar çalış. Ahiret için de orada kalacağın kadar çalış. Allah için, O’na ihtiyacın kadar çalış. Cehenneme dayanacağın kadar da günah işle.
Rivayete göre Hatem ül.Asam'a (R.A.) namazı nasıl kıldığı hakkında soru soruldu, o da Şöyle cevap verdi:

«Namaz vakti girince güzelce abdest alır, namaz kılacağım yere varırım.
Azalarım yerine otursun diye önce bir müddet otururum. Sonra kalkar kaşlarımın arasında Kabe. ayaklarımın altında Sırat köpsüsü, sağımda cennet, solumda cehennem, arkamda ölüm meleği olan Azrail varmış gibi farz ederek ve kılacağım son namazmış gibi kabul ederek korku ve ümid arası bir ruh hali içinde usulüne uygun bir tekbir alarak namaza dururum.

Düzenli bir şekilde «Fatiha» ve «zammı sure » okurum, tevazu içinde ruküa vararak huşu icinde secdeye kapanırım.

Sonra sol ayağımın dışını yere, sağ ayağımı baş parmak üzere dikerek bağdaş kurar, otururum, bu yaptıklarıma ihlas halini katarım.
Sonunda «kıldığım namaz acaba kabul oldu mu, yoksa olmadı mı» bilemem.
Yine Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Sofraların en kötüsü, zenginlerin çağrılarak fakirlerin unutulduğu sofradır."
İmam Gazali
Sayfa 532 - Merve Yayınları
"Her peygamberin mutlaka kabul edilecek duası vardır ve bütün peygamberler bu dualarını dünyada yapmışlardır. Ben ise dua etme hakkımı ümmetime şefaat etmek için kıyamet gününe sakladım."
İmam Gazali
Sayfa 488 - Semerkand

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kalplerin Keşfi
Alt başlık:
Tam Metin
Baskı tarihi:
Mayıs 2015
Sayfa sayısı:
800
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054810185
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gelenek Yayıncılık
İmam Gazali, asırlar öncesinden kaleme aldığı bu kitabında kalbimizin derinliklerine inerek, gönüllerimize musallat olan ve maddi-manevi değerlerimizi tehdit edebilecek her türlü tehlikeleri teşhis ediyor. Bunun yanında kurtuluşa ermenin yegâne yolu olan istikametin kriterlerini de adeta reçete halinde sunarak iman üzere sebat etmemizin yöntemlerini bizlere gösteriyor. Sevgiden tövbeye, kibirden harama, Şeytanın tuzaklarından faziletli amellere kadar 111 konuya dair büyük imamın derunundan dökülen nasihatlerini sizlerin istifadenize sunuyoruz.

Kitabı okuyanlar 1.030 okur

 • Aslı Doğan
 • Mustafa Akyürek
 • Asiye Yıldırım
 • Sedat B
 • Ayça Ersöz
 • Emine Oğuzyiğit
 • T.T
 • Soner ay
 • S.....
 • Grkn

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%10.9
14-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%19
25-34 Yaş
%40.1
35-44 Yaş
%15.6
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%49.7
Erkek
%50.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.5 (101)
9
%15.8 (58)
8
%12 (44)
7
%3 (11)
6
%1.4 (5)
5
%1.1 (4)
4
%0
3
%0.5 (2)
2
%0
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları