Kalplerin Keşfi

9,3/10  (74 Oy) · 
184 okunma  · 
90 beğeni  · 
2.791 gösterim
İmam Gazali, asırlar öncesinden kaleme aldığı bu kitabında kalbimizin derinliklerine inerek, gönüllerimize musallat olan ve maddi-manevi değerlerimizi tehdit edebilecek her türlü tehlikeleri teşhis ediyor. Bunun yanında kurtuluşa ermenin yegâne yolu olan istikametin kriterlerini de adeta reçete halinde sunarak iman üzere sebat etmemizin yöntemlerini bizlere gösteriyor. Sevgiden tövbeye, kibirden harama, Şeytanın tuzaklarından faziletli amellere kadar 111 konuya dair büyük imamın derunundan dökülen nasihatlerini sizlerin istifadenize sunuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  800
 • ISBN:
  6054810185
 • Çeviri:
  Murat Balıbey
 • Yayınevi:
  GELENEK YAYINCILIK
 • Kitabın Türü:
Leyla Eraslan 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir hazine diyebilirim. Müslüman olan her bireyin nasıl yaşaması gerektiğini konu konu ele alan, bunun yanı sıra ayet ve hadislerle de destekleyen değerli bir eser. Mutlaka alın, okuyun. Yalnız önemli olan okumak değil, içerisindekileri hayatımıza uygulayabilmektir.

Mine Topal 
6 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Her ne kadar daha önce bu konuda uyarılar yapsak da,tekrar bahsetmekte bir sakınca görmüyoruz.Kim bilir,bu tekrarlanan nasihatler,gafil ve bozuk kalplere fayda sağlar." Dediği gibi İmam Gazali'nin çoğu konuda bizleri iki kere uyardığı fark ediliyor.Ve bizlere iki kere uyarının bile eksik kaldığını hissettiriyor."İyi ki uyarmış,iyi ki okumuşuz demekten de insan kendini alamıyor.111 başlık altında,bizim eğer anlatmasa belki de düşünmeyeceğimiz ya da düşünemeyeceğimiz konulara değiniyor.Hikayelerle kendimize pay çıkarmamıza vesile oluyor.Her konuda ayetler ve hadislerle konuların önemini bizlere anlatmaya çalışıyor ki anlattığını düşünüyorum.Asıl soru şu ki "Anlıyor muyuz?
Yeri geliyor o konuda bize dua da ediyor.Dualarıyla da örnek oluyor.Bazı konuları hatırlamak ya da unutmamak için tekrar okumaya karar verdim.Allah ondan razı olsun.

irem yıldız 
26 Mar 18:51 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

10/10 veriyorum ki daha fazla olsa en üst seviye puanı vereceğim. Hepimizin okuması gereken kitaplar arasında ilk üçte olması gerekiyor. Bir çok davranışımın iyi olmadığını biliyordum ama bu kadar günah davranış olduğunu İnan'ın bilmiyordum o kadar güzel anlatmış ki kitap. Lütfen okuyun!

Mus'ab Hamza Özel 
22 Haz 11:10 · Kitabı okudu · 122 günde · Beğendi · 9/10 puan

Adı gibi güzel bir kitap "Kalplerin Keşfi".Konularına göre 80 bölümden oluşan bu kitapta insanların basit gibi gördüğü(sabretmek,şükretmek,tevbe etmek vs...)önemli olay ve durumlar çok ince bir şekilde ele alınıp açıklanmıştır.Oldukça etkileyici bir tutumla yazılan bu kitapta bazı uç örnek ve anlatımlar da yok değil.Tabii ki her kitabı bize faydalı olan kısmından istifade etmek için okumamız gerekir.Bazı hata ve kusurlara ise takılıp kalmamak lazımdır.Okudukça ufkunuzun açılması temennilerimle...

Güle Sevdalı 
14 Ağu 11:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Islam dininin büyük alimlerden öğrenilmesi kanaatindeyim.Kitaplarını okurken onlar sohbet ediyor da siz dinliyor gibi olursunuz.Imami Gazali (r.a.) dünya ve ahiret saadetini anlatıyor.Cehennemle ağlatırken,cennetle gülümsetiyor.Müslümanın iki çizgi arasında yaşaması gerektigini hatırlatıyor:korku ve ümit.Mutlaka okuyun.Başucu kitabınız olsun.

İslamiyeti yaşam tarzımıza yerleştirmekte yardımcı olan çok güzel bir eser. İçerisinde tam 111 konu yer almaktadır. Okuyunca çok güzel bilgiler elde edeceksiniz. Herkese tavsiye ediyorum.

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar önce okumuştum.Gazalinin hayatını ve kalbimize nasıl yolculuk yapabileceğimizi,Yaradana duyulan aşk ile nasıl daha iyi bir insan ve mümin olunacağını anlatan güzel bir kitap.

dila kaya 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gercekten büyük bir alimin kitabini okudugumu hissettirmisti bu kitap bana,yillar yillar önce. ..

ALPEREN YEŞİLBAYRAK 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İmâm-ı Gazâli Hazretlerinin bu eseri, içeriği açısından tasavvufî ve ahlâkî bir eserdir. Eşsiz bir vaaz, nasihat, öğüt ve irşat kitabıdır.

Emine Erik 
24 Oca 15:17 · Kitabı okudu · 41 günde · Beğendi · 10/10 puan

İki dünyanızı da kurtaracak bir kitap İmam Gazali'den Kalplerin Keşfi. Kitap bölüm bölüm ve siz başlıklara baktığınızda bütün konular bildik geliyor ve okumak istemiyorsunuz haliyle ve Bismillah çektikten sonra başlıyorsunuz bakalım diye. Haliyle kitap kalbinizi keşfetmeye başladı bile.Kitap küçüldükçe küçülüyor ve Sonunda ağlayarak bitiriyorsunuz.Gitmek istediğiniz bir yer düşünün bir çok kestirmesi ve uzun yolu olan.Ve bence her yolun başka bir geçiti mutlaka vardır.Önemli olan zorluklara rağmen o yolda sabırla ilerleyebilmek.Bu kitap da Allah'a ulaşmaya çalışanlara rehber nitelikte.Okumazsan çok şey kaybedersin ama okursan hayatın müthiş bir şekilde değişiyor garanti derim fakat bu işler nasip işi ve biraz da niyet işi.Derdin Allah ise okumalısın. sen de bu değişimin farkına varacaksın mutlaka.

2 /

Kitaptan 93 Alıntı

Ebu Bekir Şibli hazretleri şöyle buyuruyor:
“Dört yüz kadar âlime hizmet ettim. Dört bin hadis ezberledim. Sonra yalnız bir tanesini seçip onunla amel ettim. Kurtuluşumun bu hadise bağlı olduğunu anladım. O hadis-i şerif de şudur:
“Ey insan! Dünya için orada kalacağın kadar çalış. Ahiret için de orada kalacağın kadar çalış. Allah için, O’na ihtiyacın kadar çalış. Cehenneme dayanacağın kadar da günah işle.

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali

Yine Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Sofraların en kötüsü, zenginlerin çağrılarak fakirlerin unutulduğu sofradır."

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 532 - Merve Yayınları)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 532 - Merve Yayınları)

Nefsin aşırı arzuları padişahları köle yaptığı gibi sabır da köleleri padişahlığa yükseltir.

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali

Allah'ın dostu Hz. İbrahim (a.s) namaza durduğu zaman iki mil uzaktan kalbinin atışı duyulurdu.

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 72)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 72)

Sizler hoşlanmadığınız şeylere sabır göstermedikçe sevdiğiniz şeyleri elde edemezsiniz!

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 541 - Semerkand)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 541 - Semerkand)

Ibni Ata (R.A.) der ki:

'Kulun gerçek mümin olup olmadığı bela ve ferahlıkla karşılaştığı anlarda belli olur. Ferahlık günlerinde şükredip bela günlerinde sızlanan kimse, (kulluk ve müminlik iddiasında) yalancıdır.'

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali
Leyla Eraslan 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

Beni iyi dinleyin. Size amellerinizin en hayırlısını, Rabbinizin katında en temiz olanı, size en yüksek derece kazandıranı, kağıt ve altın para dağıtmaktan sizin için daha hayırlı olanı, düşmanı ile karşılaşıp onun boynunu vurmaktan veya boynunuzu ona vurdurup şehit olmaktan sizin hesabınıza daha faydalı olanı size söyleyeyim mi?

Sahabiler; "Bu amel nedir, ya Resulullah?" diye sorarlar. Peygamberimiz (s.a.v);

"Allah`ı dilden düşürmemektir" diye cevap verir.

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 307 - Elbani, Sahihu`l-Cami 2629)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 307 - Elbani, Sahihu`l-Cami 2629)