Tam Metin

Kalplerin Keşfi

İmam Gazali

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
800 syf.
9/10 puan verdi
·
23 günde okudu
Muhteşem bir hazineyi tutmuşum elimde.Yaşamımızda ki degistirmemiz gerekenleri başta Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in, sahabelerin , alimlerin yaşantısından örnek almalıyız ki ,hadisler, ayetler , kıssalar ile her cümlesi kalplere hitap ediyor.Ondan dolayı kitabın ismi Mükaşefetü'l Kulüb (Kalplerin Keşfi) olsa gerek . Bildiğimizi düşünüp,okumak istemediğimiz konuları bir kez daha okuyarak eksiğimizi görme, düzeltme adına mutlaka okunulması gereken bir kitap .Cennet, cehennem ...Tüyler ürpertici gerçekler.Ve hüzün dolu bir son . Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in vefatı. Bir Duâ ile ; Ey Rabbimiz, Bizi, batılı batıl bilip, batıldan kaçanlardan eyle. Sevgili Peygamberimize salat-ü selam, vesile, üstünlük ve yüksek dereceler ikram eyle. O’nu vaat ettiğin makam-ı mahmud’a nail eyle. Şüphesiz sen vaadinden dönmesin. Ehl’i beytini, ashabını ve O’nun izinde yürüyenleri her türlü ihtirama ve muhabbete nail eyle. Sen affedicisin, affı seversin, bizi ve bütün inanları affeyle. (Amin)
Kalplerin Keşfi
Kalplerin Keşfiİmam Gazali · Gelenek Yayıncılık · 20156,5bin okunma
Reklam
800 syf.
10/10 puan verdi
·
17 günde okudu
Mutlaka alın, okuyun. Yalnız önemli olan okumak değil, içerisindekileri hayatımıza uygulayabilmektir. Her kelimesi ayetler ve sünnetler üzerine kuruludur. Okuduğunuz andan itibaren içinizde bir şeylerin değişmeye başladığını anlayacaksınız.Gazali'nin büyüklüğüne yakışır derecede derlediği,müthiş emek verdiğini okuyarak anlayabileceğiniz bir eser. Kim Allah'ın azabından kurtulmak, O'nun cennetine girmek istiyorsa, dünyevi arzulardan yüz çevirmeli ve dünyanın zorluklarını ve belalarını sabırla, metanetle karşılamalıdır. Zira Allah-u Teala (c.c.); "Şüphesiz Allah (dünyadaki zorluklara) sabredenleri sever." (Ali İmran/146) Sabrın birkaç çeşidi vardır: "Allah'ın buyruklarına uymak için sabretmek, haramları işlememek için sabretmek ve belanın geldiği ilk anda sabretmek..."
Kalplerin Keşfi
Kalplerin Keşfiİmam Gazali · Gelenek Yayıncılık · 20156,5bin okunma
800 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
29 saatte okudu
Bu kitap sizi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculuk kalpleri keşif yolculuğu. İmam Gazali'nin kitaplarını okuyup da bu kitap bana hiçbir şey katmadı diyenimiz yoktur. Uzun zamandır Kaplerin Keşfini okumak için fırsat arıyordum. Çok şükür okuyabildim. Kalplerin Keşfi öyle bir kaç satırla anlatılıp bitirilecek bir kitap değil. Özetle İmam Gazâlî'nin ihyası insanları ihya kitabı olduğu gibi Kalplerin Keşfi de kalpleri ihya kitabıdır. Okurken en çok not aldığım, altını çizdiğim ve üzerinde çok düşündüğüm kitaplardan biri oldu. Kalplerin Keşfi tam bir ilim hazinesi. Bir kalpte olması gereken her türlü hâli anlatıyor. Buna Allah korkusu ile başlamış. Çünkü Allah korkusu olan bir kalp kötülük yapmaya meyletmez. Sabır, sevgi, merhamet, sıla-i rahim in önemi, muhabbet, aşk, itaat , şükür gibi toplam 111 konu 111 başlıkta anlatılmış. Kalpleri kötü hasletlerden arındırarak insan olma yoluna sevkeden bir eser. Konuları iki şekilde ele almıştır: Korku ve ümit. Aktardığı konularda âyet ve hadislerden faydalandığı gibi seleften, zamanın alimlerinden ve hikmet ehlinden rivayetlere de yer vermiş. Keşke diyor insan kitabı okurken keşke bunları yaşayabilsem! İnsana eksiklerini, hatalarını görüp ölmeden önce düzeltmek için bir fırsat sunan bir eser. Okumanızı tavsiye ederim.
Kalplerin Keşfi
Kalplerin Keşfiİmam Gazali · Gelenek Yayıncılık · 20156,5bin okunma
Reklam
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.