Kalplerin Keşfi (Tam Metinli Baskı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
50,1bin
Gösterim
Adı:
Kalplerin Keşfi
Alt başlık:
Tam Metinli Baskı
Baskı tarihi:
Ocak 1999
Sayfa sayısı:
703
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758596089
Orijinal adı:
Mükâşefetü'l-Kulûb
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çelik Yayınevi
İman ve İslâm'ın Vasıfları:
İmâm-ı Gazâli Hazretlerinin bu eseri, mevzuu itibariyle tasavvufî ve ahlâkî bir eserdir. Eşsiz bir vaaz, nasihat, öğüt ve irşat kitabıdır. Kalbleri hassas bir İslâmi hayata sevk etmeyi, oraya İslâmî yaşayışı yerleştirmeyi hedefler. Büyük bir ehemmiyeti haizdir. İçerisinde tam 111 müstakil bölüm (konu) yer almaktadır.
800 syf.
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
Her inceleme yazmaya kalkıştığımda acaba söze nasıl başlasam da bu okuduğum nadide eserin hakkını en azından bir nebze verebilsem diye düşünmeden edemiyorum... Hoş yazdığım incelemeler çok fazla içime sinmese de sizlerle paylaşmaktan da alıkoyamıyorum kendimi...
İmam Gazali hazretlerinin bu eserini bundan önce iki kez elime alıp okumaya niyetlenmiştim ancak etkinlik adı altında okumak nasip imiş... Hamd olsun.
"Kalplerin Keşfi" kitabı gerçekten de adıyla münhasır bir eser. Öyle ki kitapta insan ile ilgili değinilmeyen konular -neredeyse- yok.
İmam Gazâlî hazretleri bu eser ile kalplerimizi keşfe çıkmamıza yardımcı olmuş bu keşfi Ayet-i Kerimelerle, Hadis-i Şeriflerle ve sahabelerin aktardığı rivayetler ile desteklemiştir.
İmam Gazâlî eseri 112 ayrı başlık altında yazmış ve sözüne “Allah Korkusu” ile başlamıştır. Çünkü, içinde Allah korkusu olmayan insan her kötülüğü yapmaya müsaittir. Bundandır ki kalpte önce Allah korkusunun olması gerektiğinin vurgusunu yapmıştır.
Kitapta geçen her başlığı anlatabilecek veya size aktarabilecek kadar kalemim güçlü olsaydı hiç düşünmez sadece yazmaya başlardım. Ancak maalesef ki bu konuda yetersiz kaldığım gerçeği vuruyor yüzüme. Buna da şükür...
Ben bu inceleme de çok kısa günümüz sorunlarından biri olan “Dünyaya Aldanmak” konusundan bahsetmek istiyorum.
Allah (c.c) buyuruyor ki: “ Ey insanlar, hiç şüphesiz, Allah’ın vâ’di kesindir. Buna göre sakın dünya hayatı sizi aldatmasın.” (Fatır-5)
Biz insanlar sanki dünyada ebedi bir hayat sürecekmişiz gibi çalışıp biriktiriyoruz. Oysa ki Ehli hikmetten biri der ki, “Kul, elde edemediği dünyalıklara karşı duyduğu üzüntüden dolayı hesaba çekilir. Ele geçirdiği dünyalıklara karşı duyduğu sevinçten dolayı da hesaba çekilir.” Yolun sonunda ne olursa olsun hesaba çekileceğimiz gerçeğini hatırlatıyor bizlere İmam Gazâlî. Allah ondan razı olsun...
Bu başlığın akabinde “Dünyanın Kötülüğü ve Ondan Sakınmak” başlığı karşılıyor bizleri. Yani bu İmam Gazâlî’nin -bana göre- “Bak ey nefsi arzularına yenik düşmüş insan. Sen dünya hayatına aldandın hata ettin ve bunun farkına vardın. Gel devamında da hatalarını nasıl düzelteceğini hatırlatayım.” deyip bizlere yardımcı olma şeklidir.
Bu başlık adı altında yazan bir şairin şu sözleri insanı düşünmeye sevk ediyor açıkçası.
“Ey dünya ve onun zineti ile oyalanan.
Ve gözlerini kırpmadan dünya nazlarına dalan kimse.
Huzuruna varınca Allah (c.c)’a ne diyeceksin?”
Ne diyeceğiz gerçekten. Biz insanoğlu düşünüyor muyuz gerçekten? Buraya ne amaçla geldiğimizi ve kendi amacımızın dışına çıkarak ne kadar boş şeylerle uğraştığımızı... Allah hepimize hidayet versin inşallah.
Bu kitap tek seferlik okuma ile anlaşılacak bir kitap değil bence. İnsan hayatında en az üç-dört defa okumalı. Çünkü insan hayatında öncelikler her zaman değişiyor. Çünkü insan değişiyor. Her yaşta ayrı bir anlam çıkaracağımıza inandığım bu eseri hepinize tavsiye ediyorum.
Hayırlı, bereketli ve bol istifadeli okumalar diliyorum... Maesselam.
624 syf.
·36 günde·Puan vermedi
Esselamu Aleykum Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu Ve Magfiratuhu Ebeden Ve Daimen..
__Öncelikle bu kadar değerli bir kitaba inceleme yazacak ilme sahip değilim lakin yinede bisiler paylaşmak isterim....

Kalplerin keşfi her müslüman kardeşimin okuması gereken bir hazinedir lakin bu hazineyi saklamak değil herkese anlatıp okumalarına vesile olmak gerekir.

Ah benim uslanmaz cahil nefsim bilmezmisin ki
__Insan, ilmî iie amel etmedikçe âlim olamaz
Ahir zamanda herkes herşeyi biliyor ama hangimiz bildiğimiz ile amel ediyoruz ?

Peki ya biz?
___Peygamber Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Tövbe ediniz! Allah’a kasem olsun, ben günde yetmiş kere Allah’a tövbe ve istiğfar ediyorum.”
Gelmiş ve geçmiş. Bütün günahları af olunmuş Allah'ın Resulü günde 70defa tövbe ederken biz aciz günaha bulanmış etrafi günah çamuru olmuş zavallılar günde kaç defa gerçekten tövbe ediyoruz?
Oysaki Allah tövbe edenleri bağışlayandir .Allah'ın rahmeti merhameti okadar buyuk ki muhakkak ki samimi bir tövbe ile kurtuluş vardır...(Elhamdülillah)

__Ey kardeşim uyanma vakti geldi de geçiyor bu dünya aldanış bu dünya fani asıl gayemiz Ahiret yurduna olmalı Allah için olmalı.

---Peygamber Efendimiz’in (asm) dilinde tövbe bir merdivendir, bir basamaktır, bir manevî asansördür, bir inkişaftır, bir miraçtır.


Ey Nefsim!
Seni sen yapan benim, beni de ben yapan sensin. Ya yola gel beraber gidelim ya da yoldan çekil ben Hakk'a gideyim.
__kitapta okumakta en çok zorlandigim konu Cehennem ve cehennem azabiydi okurken nekadar çok ağladığımi anlatamam ..Halime agladim nefsimin beni surukledigi günahlara ağladım minicik bir sıcaklığa dayanamazken orda ne yapacağım dedim ..

Taberânî'ye göre bir gün Cebrail (A.S), alisilmamis bir zamanda Peygamber 'imize geldi. Peygamber 'imiz ona «Niye senin rengini degisik görüyorum» diye sordu. Cebrail (A.S) «Ulu Allâh su sirada cehennem körüklerine islesinler diye emir verdi de sana onun için geidim» dedi. Peygamber 'imiz ona «Yâ Cebrail (A.S), bana cehennemi anlat» dedi. Bunun üzerine Cebrail (A.S) söyle dedi: «Ulu Allah emir verdi de cehennem bin yil yandi. Sonunda bembeyaz oldu. Arkasindan yine ona emir verdi de bin yil daha yandi. Bu defa kipkirmizi oldu. Daha sonra ona yine emir verdi de bin yil daha yandi. Sonunda simsiyah oldu. Simdi o kapkaradir, ne kivilcimi isik verirve ne de yalazi söner. Seni, hakki bildirmek üzere peygamber olarak gönderen Allah'in adina yemin ederim ki, eger cehennemden igne burnu girecek kadar bir delik açilsa hararetinin yüksekliginden dolayi yeryüzündeki bütün canlilar ölürdü.
°°°°Peygamber `imiz duyduklarinin bu noktasinda "Yâ Cebrail (A.S), yeter. Yoksa kalbim yuvasindan firlayacak ve ölecegim" dedi.


Müjdeler olsun ey insanoğlu!!
“De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları affeder. ... “Kâfirlerden başkası Allah'ın rahmetinden ümit kesmez” (Yûsuf 12/87).

___Günlerce anlatilsa bitirilmicek bı hazine benim ne dilim ne yüreğim yetiyor bunu anlatmaya naçizane birkaç şey paylasmak istedim...
___GEC KALMADAN OKUYALİM- OKUTALİM
 • Dil Belası
  9.4/10 (878 Oy)1.442 beğeni3.252 okunma4.960 alıntı28,5bin gösterim
 • İmân ve Aksiyon
  9.1/10 (504 Oy)811 beğeni1.805 okunma3.979 alıntı10,4bin gösterim
 • Çöle İnen Nur
  9.3/10 (1.665 Oy)2.390 beğeni5,5bin okunma12,9bin alıntı44,1bin gösterim
 • Sözler
  9.4/10 (947 Oy)1.340 beğeni2.724 okunma21bin alıntı25,8bin gösterim
 • Mektubat
  9.5/10 (494 Oy)698 beğeni1.731 okunma10,8bin alıntı11,2bin gösterim
 • Asa-yı Musa
  9.6/10 (752 Oy)1.029 beğeni2.613 okunma7,2bin alıntı17,5bin gösterim
 • Gülistan
  8.3/10 (665 Oy)793 beğeni2.991 okunma8,4bin alıntı29,4bin gösterim
 • Yoldaki İşaretler
  8.9/10 (593 Oy)867 beğeni2.584 okunma3.973 alıntı20,2bin gösterim
 • Mesnevi
  9.2/10 (710 Oy)1.124 beğeni2.223 okunma16bin alıntı50,1bin gösterim
 • Ölüm ve Ötesi
  9.2/10 (304 Oy)565 beğeni1.275 okunma1.731 alıntı11,9bin gösterim
582 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
SELAMÜNALEYKÜM

Allah'tan kötülüklerimizi iyiliğe çevirmesini ve imanlı olarak bizleri Peygamberimize kavuşturmasını dileriz .
Hiç şüphesiz O , kendisinden istekle bulunanların en keremlisi ve rahmetine Umut bağlananların en Ulusudur! Hamd Alemlerin Rabbi olan ALLAHA 'DİR .

Baya oldu kitaba başlayalı , çabuk bitirmek istemedim . Tane tane ve elimden geldiği kadar alıntılar paylaşarak burdaki insanlara da bilgi vermek istedim , tabi alıntılarla bitirilecek bir kitap değil çoğu konular hikayeler üzerinde akıcı bir şekilde anlatılmış tabi bununla beraber Ayetler ve Hadislerlede anlatılmış .

Her konuyu , her hikayeyi gözyaşlarımla okudum , gerçekler o kadar acı ki insan yer yarılsında yerin dibine girmek istiyor . Dinimiz çok güzel bir din , zorluk yok , güçlük yok , acı yok .. Aşk var , huzur var , mutluluk var .. Hiçbir yerde bulanamıyacak bir hayat var . Ama buna rağmen güzel bir şekilde dinimize yönelemiyoruz , dünyaya aldanıyoruz .Gelecekte sonsuzluk var bizler bu kısacık hayata aldanıyoruz .

Zavallı insanoğlu ...

Dinimiz , çoğu insan az çok bir bilgiye sahiptir . Ama ne kadar biliyoruz , hangi derecede ... Ya da ne kadar bilirsek bilelim her zaman dinimizi yenilememiz gerekiyor bu kitap da tam da onun için çok güzel bir fırsat .

Biliyor muydunuz ; Yapacağınız bütün iyilikler , ibadetler , namaz , hac gibi ibadetler kendiniz için yapıyorken Oruç Allah için yapılır . Allah için nefsine zincir vuruyorsun . Ne mutlu ona ki Bunu güzel bir kalple huşu içinde yapana .Allah bu Ramazan da tutuğumuz oruçları ,duaları , namazları kabul etsin İnşaAllah . Namaz demişken kılmayanlara ; Dünyayı verseler bir gözünü vermezler değil mi İki gözünü verene niye secde etmezsin güzel insan .. Ölüler bize ders olsun ne yapıyorlar mal mülke ??

* Peygamberimiz (s.a.v) ona; " ya Cebrail ! bana Cehennemi anlat " dedi . Bunun üzerine Cebrail şöyle dedi;

Ulu Allah emir verdi de Cehennem 1000 yıl yandı . sonunda bembeyaz oldu. arkasından yine ona emir verdi de 1000 yıl daha yandı . bu defa kıpkırmızı oldu . Daha sonra ona yine emir verdi de 1000 yıl daha yandı sonunda simsiyah oldu . şimdi O kapkaradır , kıvılcımı ne ışık verir ve ne de yalazı söner .

Seni Hakkı bildirmek üzere peygamber olarak gönderen Allah'ın adına yemin ederim ki , eğer cehennemden iğne burnu girecek kadar bir delik açılsa hararetinin yüksekliğinden dolayı yeryüzündeki Bütün canlılar ölürdü.
Seni Hakkı bildirmek üzere peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki , eğer Cehennem korucularından biri yeryüzü halkına görünürse , yüzünün korkunçluğunun ve bayıltıcı kokusunun tesiri ile hepsi ölürdü.
Seni Hakkı bildirmek üzere peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki , Yüce Allah'ın kitabında bahsettiği Cehennem zincirlerinin bir halkası yeryüzü dağları üzerine indirirse Dağlar çöker ve bu halka yerin en alt tabakasına inerdi.

Peygamberimiz duyduklarının bu noktasında; “ ya Cebrail , yeter . Yoksa kalbim yuvasından fırlayacak ve öleceğim" dedi .

Arkadaşlar , ben günlerce böyle yazabilirim ama gerçekten anlatamam .

Cehennem bu kadar acı ve gerçekken dünyaya aldanmamız ne kadar doğru olur güzel insan .. Peygamber efendimiz cennete gireceğini biliyorken , onun kalbi bile dayanamıyorken biz niye dünyaya aldanıyoruz .. Vallahi ölecez hepimiz , belki bugün, belki yarın belki de ondan sonraki gün .

* Ana babaya iyi bakmak , Nafile namazdan, sadakadan, oruçtan, hacdan ,Umre'den ve Allah yolunda Cihad etmekten daha faziletlidir .
Yani Anne -Babaya iyi bakmak islmın şartlarının bile önüne geçiyormuş .. Biz ne kadar değer veriyoruz ailemize hiç soruyormuyuz .. Onlar başlarımızın tacıdırlar hem iman olarak hemde sonra da keşke ler dememek için Aklımızı başımıza alalim ..
" Şüphesiz ki Yüce Allah (c.c) bize kafidir , O ne güzel vekildir ."

* Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki ;

Kim güzelce abdest alıp İki rekat namaz kılarsa ve her ikisinde de içinde dünya ile ilgili endişe taşımazsa ,anasından doğduğu gün gibi Günahlarından sıyrılır.

Temizlenmek , ferahlamak , huzura kavuşmak işte bu kadar kolay ..daha ne duruyoruz ki

* Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki ;

Bir kimse Günde 100 kere “La İlahe İLLALLAHU Vahdellahu La şerike lehül mülkü ve lehülhamdü ve hüve ala külli şey'in kadir .

Allah'tan başka ilah yoktur , tektir , ortağı yoktur . VARLIĞIN mülkü O 'nundur , hamd O 'na mahsustur , o her şeye kadirdir )

Derse 10 köle Azad etmiş gibi olur , amel defterine 100 iyilik yazılır ve kötülüklerinin 100 tanesi de silinir , o gün akşama kadar bu sözler onun şeytandan koruyucusu olur . Ondan daha fazla bu sözleri söyleyenlerden başka hiç kimse Onun yaptığından daha üstün bir ibadet ile Allah'ın huzuruna gelmez .

* Kendini büyük görenler , kıyamet günü , zerreler şeklinde adamlar halinde mahşere gelirler . Kalabalığın ayakları altında çiğnenirler , öylesine cüce kalırlar ki , her şey onlardan yüksek kalır . Sonra da Cehennemin adı “Bules" olan bir mahzenine atılırlar , orada ateşin közü içinde kalırlar , içecekleri cehennemliklerin vücudundan buharlaşan Bir bulaşık sıvısıdır .

* Takdir senindir, Ya Rabbi! Sen ki imkansızı mümkün kılansın; Darda koyma bizi, dara düştüğümüzde de şükredenlerden eyle bizi ,Ey yüceler yücesi, ey her derde deva, ilahi! Ya mevla, bizlerden rahmetini, şefkatini, hidayetini, bağışlayıcılığını esirgeme ,Rabbimiz! Bize günahlarımızdan temizlenecek sebepler ver.. Gözlerimizi kapatan perdeleri kaldır, nurunla doldur yüreklerimizi.. Amin amin amin Ecmain .

İyi okumalar , Huzurla kalın
800 syf.
·23 günde·9/10 puan
Muhteşem bir hazineyi tutmuşum elimde.Yaşamımızda ki degistirmemiz gerekenleri başta Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in, sahabelerin , alimlerin yaşantısından örnek almalıyız ki ,hadisler, ayetler , kıssalar ile her cümlesi kalplere hitap ediyor.Ondan dolayı kitabın ismi Mükaşefetü'l Kulüb (Kalplerin Keşfi) olsa gerek . Bildiğimizi düşünüp,okumak istemediğimiz konuları bir kez daha okuyarak eksiğimizi görme, düzeltme adına mutlaka okunulması gereken bir kitap .Cennet, cehennem ...Tüyler ürpertici gerçekler.Ve hüzün dolu bir son . Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in vefatı.

Bir Duâ ile ;
Ey Rabbimiz, Bizi, batılı batıl bilip, batıldan kaçanlardan eyle.
Sevgili Peygamberimize salat-ü selam, vesile, üstünlük ve yüksek dereceler ikram eyle.
O’nu vaat ettiğin makam-ı mahmud’a nail eyle.
Şüphesiz sen vaadinden dönmesin.
Ehl’i beytini, ashabını ve O’nun izinde yürüyenleri her türlü ihtirama ve muhabbete nail eyle.
Sen affedicisin, affı seversin, bizi ve bütün inanları affeyle.
(Amin)
582 syf.
·40 günde·Beğendi
Adı gibi, insanı kalbine doğru keşfe götüren bir eser. Okuyup amel edilirse, nice güzelliğe vesile olur. Ruhuna doğru yol almak, içindeki mücevhere erişmek, özünü keşfetmek ve mü'min duruşunu sergilemek isteyen her müslümanın, okuması ve mutlaka kitaplığında bulundurması gereken bir kitap. Şiddetle değil, güzellikle tavsiye ederim ;)
582 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10 puan
İmam Gazali'nin eşsiz eseri Mükâşefetü'l Kulûb (Kalplerin Keşfi),herkes tarafından okunması gereken tasavvufi bir kitap. Kur'an'ı ve Hadis'i anlamak,daha iyi yorumlayabilmek ve iman ile ilgili temel konularda düşünebilmemiz için yazılmış. Her bir bölümü ders niteliğinde,her bir cümlesi öğüt... Daha önce hiç bilmediğim konularda da beni aydınlatan,içimi bir huşu ile dolduran muazzam bir eser. Okuyun,okutun vesselam.
582 syf.
·15 günde·10/10 puan
Mükâşefetü'l Kulûb (Kalplerin keşfi)

Bu kitap bir hazine.
Böyle kıymetli bir eseri okumak, ne büyük mutluluk Allah'a binlerce kez hamd olsun.
Okurken hep şunu dedim, "Bu kitap okullarda okutulmalı."
Kayıp giden neslimizin böyle iman ve şuur aşılayan kitaplara çok ama çok ihtiyacı var.

Mükâşefetü'l Kulûb konu itibariyle tasavvufî bir eser. İçerik itibariyle kalpleri hassas bir İslami hayata sevk etmeyi, oraya saf bir İslami hayatı sıkıştırmayı hedef edinen bir eseridir. Mükâşefetü'l Kulûb "kalpleri ihya kitabıdır. Tasavvuf kalp ile meşgul olan bir ilimdir. Malûmdur ki, kalp nasıl olursa dış âzâ ve yaşayış da ona Uygun bir manzara arz eder. Cenab-ı Hakkın her gün ziyaret ettiği kalp hiç şüphesiz ki temiz Olmaya layıktır. Bu bakımdan kalp, Kalplerin Keşfi ve hâllerin bilinmesi (mükâşefetü'l Kulûb) gayet mühimdir.

Kitabı okurken o kadar Duygu yoğunluğu yaşadım ki, bittiği için de hüzünlendim çok güzel bir ilim yolcuğuydu.
Allah'ın izniyle tekrar tekrar okunması gerekir
Başucu kitaplarımdan biri oldu, "Kalplerin Keşfi"

Muhammed bin Muhammed bin Ahmed el- Gazali Allah ondan razı olsun.

"Allah'tan kötülüklerimizi iyiliğe çevirmesini ve imanlı olarak bizleri peygamberimize kavuşturmasını dileriz.

Hiç şüphesiz O, kendisinden istekle bulunanların en keremlisi ve Rahmetine umut bağlananların en ulusudur! Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah'adır."
767 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hidayetiyle bizi bu nimete kavuşturan ALLAH cc Hamdolsun...
Bu kıymetli eser kalbe keşiflik ve kâşiflik eylettiği için İman Gazali ve Nice emeği geçen Zâtlardan ALLAH cc gani gani razı olsun..... Tavsiye ederim kalbinize yolculuk eyleyin ne kadar kalabalık olduğunu görecek siniz...
767 syf.
Biz; gayretsiz, şükürsüz, sabırsız; anı yaşayan, yarının hayalini ölüm yokmuş gibi kuran gafil, gaflet içinde yaratıklarız. Aksi olsaydı, layıkıyla olsaydı; herşey daha güzel olurdu.

Allah ise; kuluna merhametli, asiliğine karşı sabırlı, en büyük günahı nasuh tövbesiyle affeden büyük rahmet sahibi..

Dünyayı istedik mi dünya bize zehir olur zindan olur.
Ondan sakındık mı iki cihanda da güvende oluruz.

Çok zor olmamalı dinimizin emirleri. Ben baştan sona güzellik gördüm. Her bir emrinin içinde pek çok mehasinler mevcut. Güzel ol diyor. Kalp kırma, tebessüm et, iyilik et, yardım et, güvenilir ol, ailene, akrabalarına, komşularına, onlardan kötülük görsen bile sabırla katlan, sadık ol.
Kötülük kötülüğü besler, semirtir. Çirkinliğin yegâne panzehiri iyiliktir.
"Her şey zıddı ile kaimdir"

Dünya hayatı sonlandığında, bütün yıllar bir anmış gibi geldiğinde, insan yaptıklarına pişman olmuş, hayatının israfına yanması ne fayda.
Kabir ölüye seslendiğinde:
"Ben böcek yuvası, yalnızlık diyarı, gurbet yeri ve karanlık bir evim! Benim sana hazırladıklarım bunlar! Peki sen benim için ne getirdin?"
İnsan malını mı, ailesini mi, statüsünü mü, mazluma karşı merhametsizliğini mi, dünyada yaşadığı lüksü mü sayacak?..
Hayır, kellâ! İnsana imanı, takvası, tevekkülü, kul hakkını gözetmesi, sabrı azık olacak.
Zaman da, ömür de, eriyen mum gibidir. İnsan dibine ışık mı verecek, kendi içine doğru eriyip tükenecek mi? Seçim onun.

Ayet ve hadis ışığında kalbimizi keşfetme yolculuğu...

Keşifte hazine bulmanız dileğiyle.

Dipnot: Bu geniş konulu kitaba layık bir inceleme yazmak beni aşıyor. Ben elimden geldiğince bana hissettirdiklerini aktarmaya çalıştım.
651 syf.
Kalplerin Keşfi- İmam Gazâlî
Kaplerinizi keşfetmeye, kalplerinizle bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz ?

Eğer bir kere Gazâlî okumaya başladıysanız, sonrasında elinize aldığınız diğer türden kitaplar çok anlamsız ve sıradan geliyor. Okuduğum kitap bana bir şeyler katsın istiyorsunuz.

Kalplerin Keşfi uzun zamandır beni çağıran bir kitaptı ve okumak da nasip oldu çok şükür.

Bu güzel kapsamlı eseri incelemek haddime değil tabiki ama bir iç döküş ya da fikir beyanı olsun da herkes mutlaka okusun diye paylaşmak istedim. Bir kaç satırla anlatılıp bitirilecek bir kitap değil çünkü.

Gazâlî'nin ihyası insanları ihya kitabıydı, Kalplerin Keşfi de kalpleri ihya kitabıdır.

Okurken en çok not aldığım, altını çizdiğim ve üzerinde çok düşünüp tefekkür ettiğim kitaplardan biri oldu.

Bir ilim hazinesi olan kaplerin kesfinde ne mi var

Bir kalpte olması gereken her türlü hâl var. Allah korkusu ile başlamış eser. Allah korkusu olan kalp kötülük yapmaya yeltenemez.

Sabır, sevgi, merhamet, sıla-i rahim in önemi, muhabbet, aşk, itaat , şükür,...gibi konuları ve daha fazlasını 111 başlıkta aktarmış bize İmam Gazâlî.

Kalpleri kötü hasletlerden arındırarak, pamuk gibi insan olma yoluna iten, aslında olması gereken kıvama yönlendiren bir eser.

Ayet ve sahih hadisler ile zenginleştirilmiş, konuları da iki şekilde ele almıştır: korku ve ümit.
Rabbimize daha derinden tefekkür etmeye, şükür ve minnet beslemeye başlıyorsunuz satır satır ilerledikçe...

Kalplerimize İslam'ın yaşayışını enjekte ediyor, işte insan böyle olmalı diyorsunuz.

Aktardığı konularda sahâbeden, seleften, zamanın alimlerinden ve hikmet ehlinden rivayetlere yer vermesi eseri daha mübarek kılıyor.

Keşke! Diyorsunuz kitabı okurken. Keşke bunların hepsini uygulayabilsem! Eksiklerinizi , hatalarınızı görüp düzeltmek için bir fırsat sunan bir eser bu dev eser
"Gündüz günah isleyenler tevbe etsin diye Allah (C.C) geceleyin rahmat etini uzatir. Gece günah isleyenler tevbe etsin diye de gündüz rahmet elini uzatir. Bu, günes battigi yerden doguncaya kadar böyle devam eder."
İlim bol yağmur gibidir. Gökyüzünden tatlı ve saf olarak iner. Ağaçlar kök damarları ile bunu içerler. Tatları ne ise ona çevirirler. Böylece acının acılığı, tatlının tatlılığı artar. İlim de böyledir. İnsanlar onu himmet ve isteklerine göre alırlar. Kibirlinin kibri, mütevazının tevazusu artar.
Deylemî (rahimehullâh) der ki, «Namaz, seytanin yüzünü karartir. Sadaka, belini büker. Allah (C.C) ugruna sevismek ve ilim yolunda kaynasmak, onun kökünü kazir.
Hz.İbrahim (a.s) yaptığı bir hatayı hatırlayınca baygınlık geçirir ve kalbinin çarpıntısı (neredeyse) bir mil uzaklıktan duyulurdu. Allah’ın emri ile bir gün kendisine Cebrail (a.s) gelir ve der ki,
“Allah sana selâm ediyor ve -Dostundan korkan bir dost gördün mü?- diye soruyor.
Hz İbrahim (a.s) Cebrail’e şöyle cevap verir; “Ey Cebrail! Kusurum aklıma gelince ve cezasını da düşününce dostluğumu unutuyorum.”
Allah (C.C) katinda en sevimli amel, vaktinde kilinan namazdir. Ondan sonra sirasiyle ana - babaya iyilik etmek ve Allah (C.C) yolunda cihad gelir.»

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kalplerin Keşfi
Alt başlık:
Tam Metinli Baskı
Baskı tarihi:
Ocak 1999
Sayfa sayısı:
703
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758596089
Orijinal adı:
Mükâşefetü'l-Kulûb
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çelik Yayınevi
İman ve İslâm'ın Vasıfları:
İmâm-ı Gazâli Hazretlerinin bu eseri, mevzuu itibariyle tasavvufî ve ahlâkî bir eserdir. Eşsiz bir vaaz, nasihat, öğüt ve irşat kitabıdır. Kalbleri hassas bir İslâmi hayata sevk etmeyi, oraya İslâmî yaşayışı yerleştirmeyi hedefler. Büyük bir ehemmiyeti haizdir. İçerisinde tam 111 müstakil bölüm (konu) yer almaktadır.

Kitabı okuyanlar 2.773 okur

 • Kasım akkoc
 • Mahir Özcan
 • İsra Çimen
 • Nevbahar
 • Rabia Nesibe Ezberci
 • Kötü Adam
 • Berat Akyürek
 • Gamze Yorulmaz
 • Emin K.
 • rûye

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.7 (77)
9
%1.6 (14)
8
%0.7 (6)
7
%0.3 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0.1 (1)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları