Kalplerin Keşfi - Mükaşefetü'l Kulub

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.343
Gösterim
Adı:
Kalplerin Keşfi - Mükaşefetü'l Kulub
Baskı tarihi:
Ocak 1999
Sayfa sayısı:
703
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758596089
Kitabın türü:
Çeviri:
Salih Uçan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çelik Yayınevi
Baskılar:
Kalplerin Keşfi
Kalplerin Keşfi - Mükaşefetü
Kalplerin Keşfi
Allah Nizamında Kalplerin Keşfi
Kalplerin Keşfi
Kalplerin Keşfi
İman ve İslâm'ın Vasıfları:
İmâm-ı Gazâli Hazretlerinin bu eseri, mevzuu itibariyle tasavvufî ve ahlâkî bir eserdir. Eşsiz bir vaaz, nasihat, öğüt ve irşat kitabıdır. Kalbleri hassas bir İslâmi hayata sevk etmeyi, oraya İslâmî yaşayışı yerleştirmeyi hedefler. Büyük bir ehemmiyeti haizdir. İçerisinde tam 111 müstakil bölüm (konu) yer almaktadır.
Muhteşem bir hazineyi tutmuşum elimde.Yaşamımızda ki degistirmemiz gerekenleri başta Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in, sahabelerin , alimlerin yaşantısından örnek almalıyız ki ,hadisler, ayetler , kıssalar ile her cümlesi kalplere hitap ediyor.Ondan dolayı kitabın ismi Mükaşefetü'l Kulüb (Kalplerin Keşfi) olsa gerek . Bildiğimizi düşünüp,okumak istemediğimiz konuları bir kez daha okuyarak eksiğimizi görme, düzeltme adına mutlaka okunulması gereken bir kitap .Cennet, cehennem ...Tüyler ürpertici gerçekler.Ve hüzün dolu bir son . Peygamber Efendimiz (s.a.v) 'in vefatı.

Bir Duâ ile ;
Ey Rabbimiz, Bizi, batılı batıl bilip, batıldan kaçanlardan eyle.
Sevgili Peygamberimize salat-ü selam, vesile, üstünlük ve yüksek dereceler ikram eyle.
O’nu vaat ettiğin makam-ı mahmud’a nail eyle.
Şüphesiz sen vaadinden dönmesin.
Ehl’i beytini, ashabını ve O’nun izinde yürüyenleri her türlü ihtirama ve muhabbete nail eyle.
Sen affedicisin, affı seversin, bizi ve bütün inanları affeyle.
(Amin)
Kitaptan bilerek alıntı paylaşmak istemedim çünkü o güzel satırları ara vermeden okumak istedim.
Eğer bilgi kazanmak istiyorsanız bu kitap tam sizlik .

Hatalarımı, doğru bildiğim yanlışlarımı görmeme yardımcı oldu . Alimlerin hayatlarını merak ettmemi araştırmamı sağladı . Hikayeleri okurken alimlerin o zorluklara karşı mücadelerini , sabırlarını göreceksiniz .
Bir müslüman kendini sorgulamalı ama maalesef biz bunu unutuyoruz belki de nefsimizden korktuğumuz için kaçıyoruzdur . Sen istemesende bu kitap kendini sorgulamana sağlıyor .

Kitap bölüm bölüm oluşmakta . Tek bir konu üzerine değil her konuda kısa kısa anlatılmış . Konu başlıkları görünce yine aynı konu biliyorum ben bunu demeyin sakın ! Okuduktan sonra anlayacaksınız çünkü doğru dediklerin yanlış çıkacak yanlış bildiğin doğru çıkacak . Her satırda , bölümde şaşıracaksınız .
Kitap kalınlığı sizi korkutmasın çünkü o kadar akıcıki kendini kaptırıyorsun kitabi ne ara bittiğini bilemiyorsun .Ne kadar anlatsamda kitabın değerini siz okumasanız anlamasınız . Vakit varken bu hakikat dolu satırları gecikmeden okuyun .
Allah razı olsun İmam Gazali'den böyle güzel bir eser bıraktığı için .

İyi okumalar ...:)
 • Sözler
  9.2/10 (290 Oy)309 beğeni734 okunma1.354 alıntı5.629 gösterim
 • Çöle İnen Nur
  9.0/10 (494 Oy)570 beğeni1.245 okunma943 alıntı15.421 gösterim
 • Mesnevi
  9.2/10 (252 Oy)327 beğeni711 okunma1.017 alıntı9.805 gösterim
 • Gülistan
  8.4/10 (212 Oy)203 beğeni800 okunma1.040 alıntı9.678 gösterim
 • Yoldaki İşaretler
  9.0/10 (160 Oy)199 beğeni560 okunma749 alıntı6.128 gösterim
 • Kuran-ı Kerim Açıklamalı Meali
  9.5/10 (287 Oy)342 beğeni701 okunma1.601 alıntı10.262 gösterim
 • Hz. Muhammed
  8.2/10 (207 Oy)226 beğeni785 okunma319 alıntı9.472 gösterim
 • Safahat
  9.0/10 (374 Oy)417 beğeni1.418 okunma569 alıntı8.808 gösterim
 • O ve Ben
  8.9/10 (353 Oy)407 beğeni1.023 okunma521 alıntı10.510 gösterim
 • Mektubat
  9.4/10 (141 Oy)164 beğeni445 okunma675 alıntı2.415 gösterim
Muhteşem bir hazine diyebilirim. Müslüman olan her bireyin nasıl yaşaması gerektiğini konu konu ele alan, bunun yanı sıra ayet ve hadislerle de destekleyen değerli bir eser. Mutlaka alın, okuyun. Yalnız önemli olan okumak değil, içerisindekileri hayatımıza uygulayabilmektir.
"Her ne kadar daha önce bu konuda uyarılar yapsak da,tekrar bahsetmekte bir sakınca görmüyoruz.Kim bilir,bu tekrarlanan nasihatler,gafil ve bozuk kalplere fayda sağlar." Dediği gibi İmam Gazali'nin çoğu konuda bizleri iki kere uyardığı fark ediliyor.Ve bizlere iki kere uyarının bile eksik kaldığını hissettiriyor."İyi ki uyarmış,iyi ki okumuşuz demekten de insan kendini alamıyor.111 başlık altında,bizim eğer anlatmasa belki de düşünmeyeceğimiz ya da düşünemeyeceğimiz konulara değiniyor.Hikayelerle kendimize pay çıkarmamıza vesile oluyor.Her konuda ayetler ve hadislerle konuların önemini bizlere anlatmaya çalışıyor ki anlattığını düşünüyorum.Asıl soru şu ki "Anlıyor muyuz?
Yeri geliyor o konuda bize dua da ediyor.Dualarıyla da örnek oluyor.Bazı konuları hatırlamak ya da unutmamak için tekrar okumaya karar verdim.Allah ondan razı olsun.
Islam dininin büyük alimlerden öğrenilmesi kanaatindeyim.Kitaplarını okurken onlar sohbet ediyor da siz dinliyor gibi olursunuz.Imami Gazali (r.a.) dünya ve ahiret saadetini anlatıyor.Cehennemle ağlatırken,cennetle gülümsetiyor.Müslümanın iki çizgi arasında yaşaması gerektigini hatırlatıyor:korku ve ümit.Mutlaka okuyun.Başucu kitabınız olsun.
10/10 veriyorum ki daha fazla olsa en üst seviye puanı vereceğim. Hepimizin okuması gereken kitaplar arasında ilk üçte olması gerekiyor. Bir çok davranışımın iyi olmadığını biliyordum ama bu kadar günah davranış olduğunu İnan'ın bilmiyordum o kadar güzel anlatmış ki kitap. Lütfen okuyun!
Adı gibi güzel bir kitap "Kalplerin Keşfi".Konularına göre 80 bölümden oluşan bu kitapta insanların basit gibi gördüğü(sabretmek,şükretmek,tevbe etmek vs...)önemli olay ve durumlar çok ince bir şekilde ele alınıp açıklanmıştır.Oldukça etkileyici bir tutumla yazılan bu kitapta bazı uç örnek ve anlatımlar da yok değil.Tabii ki her kitabı bize faydalı olan kısmından istifade etmek için okumamız gerekir.Bazı hata ve kusurlara ise takılıp kalmamak lazımdır.Okudukça ufkunuzun açılması temennilerimle...
İslamiyeti yaşam tarzımıza yerleştirmekte yardımcı olan çok güzel bir eser. İçerisinde tam 111 konu yer almaktadır. Okuyunca çok güzel bilgiler elde edeceksiniz. Herkese tavsiye ediyorum.
İnsanı kendine getiren, iç alemiyle yüzleştiren, gafleti dağıtıp yeni ufuklar açan, tekrar tekrar okunabilecek mukemmel bir kitap. Okudukça karanlığımızı aydınlatacak, ruhumuzu diriltecek. Okumaya başlamışsanız değişimler de başlayacak ve hayatınız yeni yeni anlamlar kazanacak.
Kütüphanemin başköşesini alacak muazzam bir hazine. Altını çize çize, sindirerek, hayata geçirme gayretiyle okudum. Sayesinde doğru sandığım çok yanlışlarımı gördüm, hayata bambaşka bakmaya başladım. Eserin çevirisi mükemmel, hadislerle, ayetlerle süslenmiş mükemmel bir eser. Faydalanmanızı şiddetle tavsiye eder keyifli okumalar dilerim
Yıllar önce okumuştum.Gazalinin hayatını ve kalbimize nasıl yolculuk yapabileceğimizi,Yaradana duyulan aşk ile nasıl daha iyi bir insan ve mümin olunacağını anlatan güzel bir kitap.
Bitirip bir kenara koyamayacağımız kitaplar vardır. Çünkü onlar hayat kitabıdır bizim için. Tedavidir. Gönül pencerelerimizi tefekküre açar. "Kalplerin keşfi" o kitaplardan..
Müellifinden Allah ebeden razı olsun. Rahmet olsun.
Tekrar,tekrar okuyacaklarımdan. Başucu kitaplarından..
Ebu Bekir Şibli hazretleri şöyle buyuruyor:
“Dört yüz kadar âlime hizmet ettim. Dört bin hadis ezberledim. Sonra yalnız bir tanesini seçip onunla amel ettim. Kurtuluşumun bu hadise bağlı olduğunu anladım. O hadis-i şerif de şudur:
“Ey insan! Dünya için orada kalacağın kadar çalış. Ahiret için de orada kalacağın kadar çalış. Allah için, O’na ihtiyacın kadar çalış. Cehenneme dayanacağın kadar da günah işle.
Yine Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Sofraların en kötüsü, zenginlerin çağrılarak fakirlerin unutulduğu sofradır."
İmam Gazali
Sayfa 532 - Merve Yayınları
"Her peygamberin mutlaka kabul edilecek duası vardır ve bütün peygamberler bu dualarını dünyada yapmışlardır. Ben ise dua etme hakkımı ümmetime şefaat etmek için kıyamet gününe sakladım."
İmam Gazali
Sayfa 488 - Semerkand
Süleyman İbn-i Davud (a.s);

"Nefsine hakim olan kimse, tek başına bir şehir fetheden bir komutandan daha kahramandır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kalplerin Keşfi - Mükaşefetü'l Kulub
Baskı tarihi:
Ocak 1999
Sayfa sayısı:
703
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758596089
Kitabın türü:
Çeviri:
Salih Uçan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Çelik Yayınevi
Baskılar:
Kalplerin Keşfi
Kalplerin Keşfi - Mükaşefetü
Kalplerin Keşfi
Allah Nizamında Kalplerin Keşfi
Kalplerin Keşfi
Kalplerin Keşfi
İman ve İslâm'ın Vasıfları:
İmâm-ı Gazâli Hazretlerinin bu eseri, mevzuu itibariyle tasavvufî ve ahlâkî bir eserdir. Eşsiz bir vaaz, nasihat, öğüt ve irşat kitabıdır. Kalbleri hassas bir İslâmi hayata sevk etmeyi, oraya İslâmî yaşayışı yerleştirmeyi hedefler. Büyük bir ehemmiyeti haizdir. İçerisinde tam 111 müstakil bölüm (konu) yer almaktadır.

Kitabı okuyanlar 588 okur

 • Emine Kara
 • Emel Bal
 • Kadir Sayar
 • Fatma kaya
 • İbrahim Darakcı
 • serap aksu
 • Barış Özdemir
 • Keçeli Kız
 • yıldırım kerem çambel
 • Emre Can Başar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10 (24)
9
%1.3 (3)
8
%1.3 (3)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları